porovnej24 logo

Povinné ručení – elektrokoloběžka: Musíte ho skutečně mít?

15. 10. 2022 | Aktualizováno: 19. 10. 2022
|
Délka čtení: 12 min.

Elektrokoloběžky jsou současný městský trend. Majitelé elektrokoloběžek na ně nedají dopustit, protože se pohodlně vyhnou zácpám, rychle a levně se dostanou z bodu A do bodu B. Mnohé napadne otázka, zda je vhodná pro jízdu na silnici. A musí mít povinné ručení? Elektrokoloběžka je v tomto specifická.

Odhaduje se, že v České republice jezdí přes 400 tisíc elektrických koloběžek, přes 2 tisíce jich je v Praze. Pro mnohé řidiče a chodce jsou trnem v oku. Jsou malé a rychlé. Proplétají se po chodnících, vyhýbají se na poslední chvíli. Na silnicích jsou elektrokoloběžky snadno přehlédnutelné a jejich řidiči nemívají na hlavách helmy. Není se co divit, že je snaha jejich jízdu a řešení nehod regulovat. Možná si kladete otázku, jestli musí mít povinné ručení? Elektrokoloběžka se dělí na více typů, a tak je to u každé jinak.

Povinné ručení – elektrokoloběžka

V tuto chvíli mít povinné ručení elektrokoloběžka nemusí. Brzy to ale bude jinak. Podle směrnice Evropského parlamentu a Rady 2021/2118, která začne platit od roku 2024, budou muset mít povinné ručení elektrokoloběžky dosahující rychlosti přes 25 kilometrů v hodině. Z tohoto úhlu pohledu budou patřit do stejné kategorie jako motorky a auta.

Elektrokoloběžky s maximální rychlosti nad 25 km/hod.

Nestačí jen deklarování výrobce, že koloběžka jede maximálně 25 kilometrů v hodině. Pokud jdou omezovače rychlosti vypnout, elektrokoloběžka může v provozu stanovenou rychlost překročit. V takovém případě povinné ručení elektrokoloběžka musí od roku 2024 mít. Ze směrnice je jasné, že se bude povinné ručení vztahovat jen na rychlejší elektrokoloběžky.

Elektrokoloběžky s maximální rychlosti nad 14 km/hod.

Směrnice také nastavila pravidlo, že od roku 2024 musí mít pojištění odpovědnosti z provozu také vozidla s maximální konstrukční rychlostí vyšší než 14 kilometrů za hodinu a hmotností nad 25 kilogramů. To se dotkne např. vozítek segway. Elektrokola a zahradní traktory do směrnice zařazeny nebyly. I nadále budou moci jezdit bez povinného ručení. Státy členských zemí si mohou pravidla ještě zpřísnit, stejně tak mohou nastavit povinná ručení i na elektrokola. Do té doby platí, že povinné ručení je jen dobrovolné.

elektrická koloběžka

K čemu je pojištění elektrokoloběžky?

Pokud jezdec na elektrokoloběžce způsobí nehodu, dostane poškozený pojistné plnění z povinného ručení od pojišťovny viníka (jezdce na elektrokoloběžce). Povinné ručení elektrokoloběžek má zpřehlednit vyplácení odškodnění.

I doposud musel viník hradit škodu. Škody způsobené elektrokoloběžkou mohou vést i do milionů korun. Nehoda může znamenat újmu na zdraví i střet s drahým automobilem. Vymáhání úhrady na viníkovi je komplikovanější. Poškozený částku po viníkovi vymáhá sám. V některých případech nemá viník dostatek peněz na pokrytí škody. Povinné ručení tento nedostatek vyřeší.

Jaká pojištění lze sjednat?

Pokud si pořídíte elektrokoloběžku, můžete si ji už nyní pojistit proti odcizení. Koloběžku je možné pojistit také naprosto individuálně. Při sjednání se uvádí přesný typ koloběžky, výrobce a jednoznačný znak pro identifikaci. Přístup pojišťoven je stejný jako ke kolům nebo elektrokolům.

Pojištění proti krádeži u pojišťovny Uniqa:

  • uložení elektrokoloběžky v bytě – hradí se až do plné ceny elektrokoloběžky,

  • v samostatném sklepě s vlastním zámkem – až do výše 20 % z celkové sjednané pojistné částky na domácnost,

  • krádež ze společných prostor domu – plnění maximálně 10.000 Kč,

  • krádež mimo domov – maximální limit plnění 5.000 Kč.

Pokud dojde k zavinění škody z nedbalosti, tedy neúmyslně, může jezdec uhradit škodu ze svého pojištění odpovědnosti. Pojištění odpovědnosti se sjednává samostatně, nebo je součástí pojištění domácnosti.


Pojištění majetku

Zabezpečte svůj majetek s výhodným pojištěním

Tip! Pojištění domácnosti si můžete uzavřít samostatně, anebo dohromady s pojištěním nemovitosti v jednom balíčku. Budete mít pokryté jak vnitřní vybavení v bytě či domě, tak i  pevné součásti vašeho obydlí. Jeho cenu si snadno spočítáte zde:


Povinné ručení elektrokoloběžka – cena

Elektrokoloběžky jsou z pohledu pojištění v České republice na úrovni lehkých mopedů. Roční náklady na povinné ručení elektrokoloběžky vyjdou na několik stovek korun.

Aktuálně jsou na trhu dostupné také produkty dobrovolného pojištění. Sjednat si můžete pojištění odpovědnosti neboli pojistku na blbost.

Název pojišťovnyPojištěníDalší informace

Pojišťovna Slavia

Při sjednání pojištění odpovědnosti s pojistnou částkou nad 10 milionů je zdarma pojištěná i elektrokoloběžka.

Pojištění odpovědnosti z provozu kol a koloběžek jako samostatný produkt je dostupný už nyní za 399 Kč/ročně.

Kooperativa

V rámci produktu pojištění majetku je možné mít sjednanou i cykloasistenci zdarma.

-

BikePlan

Umožňuje pojistit koloběžku i elektrokoloběžku od 5.000 Kč do 250.000 Kč.

Roční pojistné elektrokoloběžky v hodnotě 50.000 Kč vychází na 3.300 Kč při spoluúčasti 20 %. Zahrnuje např. pojištění proti krádeži z objektu, z nosiče na kola, živelné pohromy, poškození při pádu, při nehodě, vandalismus.

Co je cykloasistence?

V případě závady či nehody si zavoláte asistenční službu, na místě se provádí drobnější opravy, na složitější opravy se kolo převeze do servisu. Cykloasistence se hodí i na lehčí úrazy, které neumožní pokračovat v jízdě. Cykloasistence je použitelná na všechny stroje, které do jisté míry musíte popohánět lidskou silou. Čistě elektrická koloběžka, která jede výlučně silou motoru, do pojištění nespadá.

Tip!

Tip! Sháníte novou elektrokoloběžku pro sebe nebo jako dárek k Vánocům pro partnera či děti? Pořiďte ji chytře přes cashback – službu, která vám za každý nákup vrátí část peněz zpět. Cashbacky na elektrokoloběžky právě teď najdete na:

* inSPORTline.cz až 1,5 % z nákupu zpět

* Okay.cz až 5 % z nákupu zpět

* Sport365.cz až 4 % z nákupu zpět

Pravidla provozu

Překvapila vás někdy elektrokoloběžka na silnici v protisměru? Nebo jste se jí v rychlosti vyhýbali na chodníku? Asi vás napadla otázka, kam tento stroj správně patří. Zda na chodník, nebo na silnici.

Elektrokoloběžky s nižší rychlostí

Elektrokoloběžka je z pohledu pravidel provozu ve stejné kategorii jako kolo. Uživatel je tedy cyklista a z pohledu zákona řidičem nemotorového vozidla. Legislativa stanovuje také maximální výkon elektromotoru na maximálně 250 W a omezení rychlosti na 25 km/h. Pokud tuto rychlost překročí, motor se musí vypnout a zapne se až po snížení pod tuto hranici.

Věděli jste, že... elektrokoloběžka do 25 km/hod. se pohybuje na silnici jako kolo? Může jet ve zřízeném jízdním pruhu pro cyklisty, stezce pro cyklisty, smíšené stezce pro chodce a cyklisty a na silnici při pravém okraji. Cyklista nesmí jezdit po chodníku, ani přejíždět po přechodu pro chodce.

Elektrokoloběžky s vyšší rychlostí

Elektrokoloběžky s vyšším výkonem než 250 W a vyšší maximální rychlostí (nad  25 km/h) jsou považovány za moped, tedy motorové vozidlo. Řidič musí mít platné řidičské oprávnění, homologaci STK, registrační značku i povinné ručení. K tomu musí nosit motorkářskou helmu a chránit si zrak brýlemi nebo štítem.

Dejte elektrokoloběžkám šanci. Stojí za vyzkoušení. Při provozu ale myslete na bezpečnost. Vezměte si helmu, uvědomte si, že jste rychlí. Myslete i na vhodné pojištění ještě předtím, než dostane nehoda šanci.

Sdílet článek

Související články

  • dalnice-z-mostu
    01. února 2024|Porovnej24
    Jízda po dálnici bez známky? Co vám hrozí? (ručně vytvořeno)

    V České republice se nachází přes 1000 kilometrů dálnic, které spojují nejvýznamnější metropole a státy. Řidiči díky síti dálnic přejedou od západu na východ Čech přibližně za 5 hodin. Jízda po dálnici bez známky se ale nevyplácí. Co řidičům hrozí a platí povinnost pro všechny?

  • test
    29. ledna 2024|Porovnej24
    Kdo patří do rizikové skupiny řidičů?

    Srovnávače pojištění vozidel po vás chtějí zadat široké spektrum informací. Prostřednictvím těchto údajů vyhodnocují, zda jste tzv. riziková skupina řidičů. Při hledání vhodného povinného ručení proto narazíte na značné rozdíly v cenách nabízených pojištění.

  • test
    27. prosince 2023|Porovnej24
    Plná čára není zeď. Existuje hned několik případů, kdy ji můžete beztrestně přejet

    Pro většinu řidičů je plná čára pomyslnou zdí, kterou nesmí překročit, jinak by jim hrozila vysoká pokuta. Není to ale vždycky pravda, existuje totiž hned několik případů, kdy ji lze beztrestně přejet a ještě si ušetřit nějaký ten čas.

  • test
    20. prosince 2023|Porovnej24
    Našli jsme 5 kombíků s největším kufrem: Favoritem je vlajkový model od Škodovky

    Víte, které auto má největší kufr? Někdo si vybírá nový vůz podle vzhledu, jiní zase podle motorizace či ceny. Nicméně pro mnoho z nás je nejdůležitější velikost zavazadlového prostoru.

  • test
    18. prosince 2023|Porovnej24
    Znáte všechny dopravní značky? Představíme vám ty nejzáludnější, které si lidi nejčastěji pletou

    Dopravní značky a organizace silničního provozu – klíčový pilíř bezpečnosti všech jeho účastníků. S většinou dopravních značek se seznámíte už v autoškole. Na některé ale brzy zapomeneme, nebo si je řidiči pletou s jinými.

  • test
    16. října 2023|Porovnej24
    Pokuta za stání na invalidech, přechodu pro chodce nebo v zákazu stání. Co vám hrozí?

    Nedostatek parkovacích míst vede řidiče k různým pokusům o odstavení auta. S myšlenkou “na těch pár minut to snad nevadí” nechávají auto v zákazu stání, na méně frekventovaném přechodu pro chodce a vyhrazených stáních. V dnešním článku se podíváme na pokutu za stání na invalidech.

  • test
    11. října 2023|Porovnej24
    Kruhový objezd: Vcelku banální věc zatápí mnoha řidičům

    Kruhový objezd – Češi se často dopouští chyb, jako nedání přednosti, nevhodné použití směrovek nebo zbytečné zdržování. 

  • test
    25. září 2023|Porovnej24
    Jak opravit plynové vzpěry? Vyplatí se oprava svépomocí?

    Rádi si usnadňujeme život. Někdy stačí drobnost, jindy jde o složité vynálezy. Plynová vzpěra je jeden z nenápadných pomocníků. Zvládá přitom těžkou práci. Jak opravit plynové vzpěry, abychom se na ně mohli dále spoléhat?

  • test
    06. září 2023|Porovnej24
    Jak správně postupovat při odstoupení od kupní smlouvy auta? 3 nejčastější důvody

    Ze zákona máte jako kupující nárok odstoupit od kupní smlouvy. Toto právo nesmí být spojeno s žádnou sankcí. Odstoupení od kupní smlouvy auta není výjimkou. Pojďme se podívat na detaily tohoto kroku.

  • test
    04. září 2023|Porovnej24
    Přechod pro chodce: Pravidla, která byste měli znát a dodržovat

    Bezpečné místo pro přecházení silnice. Tak bychom měli vnímat přechod pro chodce, ať už jsme chodci nebo řídíme motorové vozidlo. Skutečnost je ale taková, že si pravidla pro přecházení silnice a používání přechodů vysvětlujeme každý trochu jinak.