Menu

Půjčka od lichváře: Nemorální pokuty, extrémní poplatky a výhružky exekucí

Aktualizováno dne 29.11.2021

Půjčka od lichváře tady byla v daleké historii a bohužel existuje i dnes. I když je postavena mimo zákon. Co to, ale vlastně je lichva? Jak ji poznáme a jak se takové nebezpečné půjčce vyhnout? Podívejte se, co jsme zjistili.

Půjčka od lichváře: Nemorální pokuty, extrémní poplatky a výhružky exekucí
7 minut čtení
Půjčky

Někdy se nám může zdát, že situace je velmi zoufalá a nikdo nám nepůjčí peníze. Ono to tak nemusí být, ale v tísni míváme velice zúžené vnímání světa. Proto jsme sepsali, jak taková půjčka od lichváře vypadá, jak se jí nejlépe vyhnout i proč je tak moc nebezpečná. A přidali jsme i 9 tipů, co je lepší udělat, když potřebujete půjčit peníze. Půjčka od lichváře mezi nimi opravdu není.

lichva

Co to je lichva?

Je to zvláštní, ale co existují peníze, existuje i lichva. Informace o ní najdeme i ve starých kronikách. Lichva, neboli úžera, je přehnané úročení půjčených peněz. Dnes už je lichva nezákonnou činností a kdo ji provádí, dostává se do střetu s trestním řádem. Za lichvu hrozí dokonce i odnětí svobody.

§218 Trestního řádu definuje lichvu
Kdo zneužívaje něčí rozumové slabosti, tísně, nezkušenosti, lehkomyslnosti nebo něčího rozrušení, dá sobě nebo jinému poskytnout nebo slíbit plnění, jehož hodnota je k hodnotě vzájemného plnění v hrubém nepoměru, nebo kdo takovou pohledávku uplatní nebo v úmyslu uplatnit ji na sebe převede.

Příklad lichvy
Pan Novák si od pana Korunky půjčil 1 000 Kč. Pan Korunka je chce do měsíce vrátit a požaduje navíc 500 Kč. Pan Novák tedy musí po měsíce vrátit 1 500 Kč. O polovinu více, než si půjčil.

peníze

Jak poznat půjčku od lichváře a proč je nebezpečná?

Poznat půjčku od lichváře je vlastně poměrně jednoduché. Většinou po vás bude lichvář požadovat obrovské úroky. Ty nemusí být stanoveny v procentech, ale rovnou číslem. Jednoduchým přepočtem zjistíte, že úrok nebo RPSN se pohybuje v řádu desítek a někdy i stovek procent. Častý je také psychologický nátlak. Ten začne už u podpisu smlouvy, kdy bude vynucováno okamžité podepsání bez šance si cokoliv promyslet. A pokračuje v momentě prvních problémů. Nejsou výjimkou výhružek exekucí, ostudou nebo ztrátou majetku.

Pozor! U půjček od lichváře často vůbec nejde o vrácení peněz. Lichvář bude chtít zástavu nemovitostí, podepsat směnku a tlačit nesmyslně vysokými pokutami, za nedodržení podmínek. Cílem bývá obrat dlužníka o majetek, který dal do zástavy.

Banka

Potřebujete peníze? Přehled legálních možností

Zapomeňte na lichváře a pochybné půjčky. Dnešní trh nabízí dostatek možností, které pokryjí naprostou většinu na první pohled zoufalých situací. Podívejte se na našich 9 tipů, jak řešit akutní problémy s financemi.

  • Jděte do vaší banky, kde máte běžný účet. Znají vás i vaši historii a často překvapí vstřícností.
  • Máte stavební spoření? Můžete požádat o úvěr ze stavebního spoření. Pozor, je jen na účely, které jsou spojené s bydlením. Ideální řešení pro náhlé opravy bytu či domu.
  • Bankovní půjčka na různě velké částky bez nutnosti doložit účel. Nechte si spočítat, na kolik by vás vyšla.
  • Rychlé půjčky, které mohou pomoci na konci měsíce, kdy do výplaty zbývá ještě několik dní a přišly náhlá vydání.
  • Nebankovní půjčky mohou v krizi pomoci. Pokud je poskytují finanční instituce s licencí ČNB, máte jistotu solidních podmínek.
  • Půjčky bez doložení příjmu existují, ale jsou velice drahé. Úrok je rozhodně daleko vyšší než u klasické půjčky.

Věděli jste, že řada peněžních institucí bere mateřskou a rodičovskou jako normální příjem? Zeptejte se ve vaší bance.

  • Nedařilo se vám v poslední době a víte, že máte v bankovním registru záznam, který znemožní komunikaci s bankou? Podívejte se, kde vám půjčí bez registru online.
  • Pokud víte, že příští měsíc už bude lepší a peníze zvládnete rychle vrátit, může být rychlým řešením kreditní karta. Ale podívejte se raději, na co si dát pozor.
  • Vymkly se vám půjčky z kontroly? Podívejte se, co dělat, když je nemůžete splácet.

Tip! Nabídku vaší banky, pak můžete porovnat s dalšími nabídkami na trhu. Perfektní pomocí v takovém případě je úvěrová kalkulačka.

Porovnej půjčky

Pamatujte, že půjčka od lichváře je vždy nejhorším řešením. I když totiž lichváři stojí mimo zákon, nezmizeli. Vždy se vynoří ve chvíli, kdy je člověk pod tlakem okolností a nerozhoduje se s čistou hlavou. Doporučujeme nic nepodepisovat a obrátit se na odborníky.

Mohlo by vás zajímat

půjčka
Půjčka pro dlužníky: Jak si ji i přes problémovou finanční minulost zařídit?
29.11.2021

Z údajů pro rok 2021 vyplývá, že Češi celkově dluží přes dva a půl bilionů korun, během čtvrtletí dluhy vzrostly o 179 miliard, důvodem rychlého růstu je především zvýšený zájem o hypotéky. Chcete si i vy vzít hypotéku nebo jinou půjčku, ale máte…

půjčky pro cizince
Půjčky pro cizince: Velký přehled podmínek a možností
25.11.2021

Podle průzkumů má s půjčkami zkušenost až 60 % Čechů. Specifickou kategorii půjček pak tvoří půjčky pro cizince. Aktuálně v České republice pobývá téměř 600 000 cizinců a právě pro ně je určený tento článek, který se stane přehledným návodem, jak půjčku…

půjčka na podnikání
Finanční injekce pro váš byznys: Jak získat peníze na podnikání?
24.11.2021

Ne každý se rodí jako zaměstnanec. Někdo má neklidnou krev a ve strohém korporátním prostředí s přísným šéfem má pocit, že na něj padá strop. Pokud je vaše duše spíše nezávislá a toužíte být svým vlastním pánem, zřejmě jste už uvažovali o podnikání. Jeho…

zákon o spotřebitelském úvěru
Co říká zákon o spotřebitelském úvěru? A další složitosti vysvětlené lidsky.
23.11.2021

Zákon o spotřebitelském úvěru nově upravil půjčky a úvěry. Výrazně zasáhl i do hypotečních úvěrů. Musíme však zdůraznit, že naprostá většina změn vede k vyšší ochraně spotřebitele. Zjednodušuje se předčasné splacení úvěru, snižují se sankce a spotřebitel…