porovnej24 logo
test

Půjčka od lichváře: Nemorální pokuty, extrémní poplatky a výhružky exekucí

19. 11. 2021 | Aktualizováno: 1. 12. 2021
|
Délka čtení: 8 min.

Půjčka od lichváře tady byla v daleké historii a bohužel existuje i dnes. I když je postavena mimo zákon. Co to, ale vlastně je lichva? Jak ji poznáme a jak se takové nebezpečné půjčce vyhnout? Podívejte se, co jsme zjistili.

Někdy se nám může zdát, že situace je velmi zoufalá a nikdo nám nepůjčí peníze. Ono to tak nemusí být, ale v tísni míváme velice zúžené vnímání světa. Proto jsme sepsali, jak taková půjčka od lichváře vypadá, jak se jí nejlépe vyhnout i proč je tak moc nebezpečná. A přidali jsme i 9 tipů, co je lepší udělat, když potřebujete půjčit peníze. Půjčka od lichváře mezi nimi opravdu není.

Co to je lichva?

Je to zvláštní, ale co existují peníze, existuje i lichva. Informace o ní najdeme i ve starých kronikách. Lichva, neboli úžera, je přehnané úročení půjčených peněz. Dnes už je lichva nezákonnou činností a kdo ji provádí, dostává se do střetu s trestním řádem. Za lichvu hrozí dokonce i odnětí svobody.

§218 Trestního řádu definuje lichvu
Kdo zneužívaje něčí rozumové slabosti, tísně, nezkušenosti, lehkomyslnosti nebo něčího rozrušení, dá sobě nebo jinému poskytnout nebo slíbit plnění, jehož hodnota je k hodnotě vzájemného plnění v hrubém nepoměru, nebo kdo takovou pohledávku uplatní nebo v úmyslu uplatnit ji na sebe převede.

Příklad lichvyPříklad lichvy
Pan Novák si od pana Korunky půjčil 1 000 Kč. Pan Korunka je chce do měsíce vrátit a požaduje navíc 500 Kč. Pan Novák tedy musí po měsíce vrátit 1 500 Kč. O polovinu více, než si půjčil.

Jak poznat půjčku od lichváře?

Poznat půjčku od lichváře je vlastně poměrně jednoduché. Většinou po vás bude lichvář požadovat obrovské úroky. Ty nemusí být stanoveny v procentech, ale rovnou číslem. Jednoduchým přepočtem zjistíte, že úrok nebo RPSN se pohybuje v řádu desítek a někdy i stovek procent. Půjčky od lichváře navíc provází nemorální chování lichváře a vysoké pokuty.

Proč je půjčka od lichváře nebezpečná?

Neúměrný úrok je jen jedno z nebezpečí. Častý je také psychologický nátlak. Ten začne už u podpisu smlouvy, kdy bude vynucováno okamžité podepsání bez šance si cokoliv promyslet. A pokračuje v momentě prvních problémů. Nejsou výjimkou výhružky exekucí, ostudou nebo ztrátou majetku. Půjčka od lichváře v prvním okamžiku může pomoci, ale přináší velké problémy, které se ukáží až za čas.

Tip!

Pozor! U půjček od lichváře často vůbec nejde o vrácení peněz. Lichvář bude chtít zástavu nemovitostí, podepsat směnku a tlačit nesmyslně vysokými pokutami, za nedodržení podmínek. Cílem bývá obrat dlužníka o majetek, který dal do zástavy.

Potřebujete peníze? Přehled legálních možností

Zapomeňte na lichváře a pochybné půjčky. Dnešní trh nabízí dostatek možností, které pokryjí naprostou většinu na první pohled zoufalých situací. Podívejte se na našich 9 tipů, jak řešit akutní problémy s financemi.

  • Jděte do vaší banky, kde máte běžný účet. Znají vás i vaši historii a často překvapí vstřícností.

  • Máte stavební spoření? Můžete požádat o úvěr ze stavebního spoření. Pozor, je jen na účely, které jsou spojené s bydlením. Ideální řešení pro náhlé opravy bytu či domu.

  • Bankovní půjčka na různě velké částky bez nutnosti doložit účel. Nechte si spočítat, na kolik by vás vyšla.

  • Rychlé půjčky, které mohou pomoci na konci měsíce, kdy do výplaty zbývá ještě několik dní a přišly náhlá vydání.

  • Nebankovní půjčky mohou v krizi pomoci. Pokud je poskytují finanční instituce s licencí ČNB, máte jistotu solidních podmínek.

  • Půjčky bez doložení příjmu existují, ale jsou velice drahé. Úrok je rozhodně daleko vyšší než u klasické půjčky.

Tip!

Věděli jste, že... řada peněžních institucí bere mateřskou a rodičovskou jako normální příjem? Zeptejte se ve vaší bance.

  • Nedařilo se vám v poslední době a víte, že máte v bankovním registru záznam, který znemožní komunikaci s bankou? Podívejte se, kde vám půjčí bez registru online.

  • Pokud víte, že příští měsíc už bude lepší a peníze zvládnete rychle vrátit, může být rychlým řešením kreditní karta. Ale podívejte se raději, na co si dát pozor.

  • Vymkly se vám půjčky z kontroly? Podívejte se, co dělat, když je nemůžete splácet.

Pamatujte, že půjčka od lichváře je vždy nejhorším řešením. I když totiž lichváři stojí mimo zákon, nezmizeli. Vždy se vynoří ve chvíli, kdy je člověk pod tlakem okolností a nerozhoduje se s čistou hlavou. Doporučujeme nic nepodepisovat a obrátit se na odborníky.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • 18. dubna 2024|Jana Březinová
    Získat půjčku v insolvenci? Téměř nemožné a hodně riskantní

    Půjčku v insolvenci vám pravděpodobně nikdo nedá, ale když přece jen ano, bude se jednat o nabídku na hraně zákona. Dalším zadlužením navíc riskujete zrušení insolvence.

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    08. listopadu 2023|Porovnej24
    Předschválená půjčka – co to znamená?

    Předschválená půjčka: Co znamená a jak funguje? Zjistěte, jak získat předschválenou půjčku a jak může tato možnost ovlivnit vaše finanční plány. Naše informace vám pomohou lépe pochopit proces předschvalování úvěru a jeho potenciální výhody pro vaše osobní finance.

  • test
    06. listopadu 2023|Porovnej24
    Někdo si na mě vzal půjčku. Co mám dělat?

    Někdo si na mě vzal půjčku. Věta, která pravděpodobně děsí takřka každého z nás. Bohužel totiž není situace, kdy si na vaše jméno někdo vezme půjčku a vám se následně kupí dluhy, něčím zcela výjimečným. Jak se chránit před tím, aby si na vás někdo vzal půjčku a jak postupovat, pokud k tomu přece jen dojde? 

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    03. dubna 2023|Porovnej24
    Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?

    Na procházce polní cestou si házíte s dětmi míčem a nedíváte se kolem. Projíždí cyklista. Zásah. Zlomená noha. V obchodě se s taškou přes rameno otočíte. Váza letí k zemi. Při vaření zapomenete na sporáku utěrku. Hoří. Nehody, které pokryje pojistka na blbost.