Menu

Co se stane s pojištěním v případě smrti?

Aktualizováno dne 20.10.2022

Pomyšlení na konec života se lidé často vyhýbají. Víte ale, co se stane s různými pojistkami a spořením, pokud pojištěný zemře? Není to tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Ne vždy pojištění zaniká v okamžiku skonu pojistníka.

Co se stane s pojištěním v případě smrti?
7 minut čtení
Pojištění

Připravili jsme pro vás přehled praktických informací o tom, co se stane s nejrůznějšími pojistkami v případě, kdy vaše blízká osoba zemře.

Je zcela přirozené, že nechceme myslet na nejhorší, nicméně je důležité být připraven na různé situace, které nás mohou potkat. Pro oblasti financí to platí taktéž. Životní pojištění, povinné ručení, pojištění majetku, penzijní spoření se v případě úmrtí samy nevyřeší, některým je třeba věnovat samostatnou pozornost a jiné jsou součástí dědického řízení. 

u notáře

Jak probíhá dědické řízení?

Dědické řízení má několik kroků. Doba od zahájení řízení, až po závěrečné vypořádání, zpravidla trvá 2 až 6 měsíců. Ve složitějších případech se ale může táhnout i několik let.

  • První krok – notář zahájí řízení (je přidělen, nelze si ho vybrat).
  • Druhý krok – zjišťuje se, kdo jsou dědicové.
  • Třetí krok – ověřuje se soupis majetku a finančních nároků u bank a pojišťoven.
  • Čtvrtý krok – závěrečné jednání a vypořádání.

výstražný trojúhelník

Povinné ručení: Co se stane s pojištěním vozu v případě smrti?

Povinné ručení běží do doby, dokud je zaplacené. V případě, kdy není jasné, kdo se stane dědicem motorového vozidla, je doporučeno dát poznávací značky do depozitu. Tím dojde k přerušení jeho provozu do doby, než bude určen nový majitel. Každé motorové vozidlo musí mít zaplacené povinné ručení a dědické řízení o vlastnictví tohoto vozidla nutnost platby nepozastavuje.

Tip! Odešla vám blízká osoba a vy jste po ní zdědili auto? Pokud si je plánujete ponechat, uzavřete si co nejdříve povinné ručení. Vyplňte pár údajů v naší online kalkulačce zdarma a ihned uvidíte nabídku od 10 nejznámějších pojišťoven. Vyberte si tu nejlepší variantu a pár minut po sjednání obdržíte zelenou kartu emailem:

Najděte nejlepší povinné ručení

pojištění majetku po zemřelém

Pojištění majetku v případě smrti

Pojištění majetku zaniká současně se smrtí pojistníka. Dědicové musí přepsat pojištění na novou osobu. V případě pojistné události by jim totiž nebyla vyplacena žádná pojistka, pokud by stále byla smlouva „uzavřena” na zesnulou osobu. Nezapomeňte tedy přihlásit pojistku na nového plátce.

Tip! Chcete vědět, která pojišťovna právě nabízí nejlepší pojištění majetku? Vyzkoušejte náš nezávislý porovnávač a během pár sekund budete mít jasno:
Spočítejte si pojištění majetku

penzijní spoření

Penzijní spoření: Co se s ním stane v případě smrti?

Penzijní spoření a penzijní připojištění může mít přímo ve vlastní smlouvě sjednaného člověka, kterému připadne v případě úmrtí pojištěného. V takovém případě je třeba poslat nebo přinést Žádost o výplatu dávky oprávněné osobě nebo dědici s úředně ověřeným podpisem a úředně ověřeným úmrtním listem. Pokud ve smlouvě určen není, pak se stávají předmětem dědického řízení.

starší pár

Životní pojištění v případě smrti

Životní pojištění je specifické tím, že už při jeho zřizování je určeno, kdo dostane peníze v případě úmrtí. V případě, že životní pojištění trvá, můžete kdykoli změnit obmyšlenou osobu. Peníze z životního pojištění dostane jen a pouze ten, kdo bude uveden ve smlouvě jako obmyšlená osoba. Vyplacení životního pojištění při úmrtí pomůže pozůstalým zvládnout nelehkou situaci po finanční stránce. 

Tip! Přemýšlíte nad založením si životního pojištění? Zjistěte, která pojišťovna vám poskytne to nejlepší v našem porovnávači:

Zdarma porovnej nabídky pojišťoven

Pokud chcete mít jistotu, kdo vaše finance obdrží v případě, že zemřete, věnujte jim pozornost včas. Životní pojištění, povinné ručení, pojištění majetku, penzijní spoření jenom přidají další zátěž již tak zdrceným pozůstalým. Sváry okolo peněz rozhodně truchlení neulehčí a mohou rozbít nejednu rodinu.

Mohlo by vás zajímat

Irsko
Irsko: země zelených luk, piva a leprikónů. Jak si užít ostrov jako místní obyvatelé?
5.6.2023

Irsko máme spojené se sytě zelenou barvou a kovově šedou oblohou, ze které bude co nevidět pršet. Z každého koutu země na vás dýchne buď nevídaná historie nebo naopak přírodní úkaz. Přečtěte si, co stojí za to navštívit.

Světový den bez tabáku
Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?
31.5.2023

Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když…

portugalsko
10 důvodů, proč je Portugalsko ideální destinací pro vaši dovolenou
17.5.2023

Portugalsko je ideálním místem pro dovolenou plnou slunce, moře, kultury a zábavy. Přečtěte si, co vás čeká v této nádherné zemi a co si při její návštěvě nenechat ujít.

azorské ostrovy
Dovolená Azorské ostrovy – kde najít levné letenky, kdy odcestovat a jaké tam je počasí?
15.5.2023

Chystáte dovolenou na Azorských ostrovech? Tento článek vám přinese tipy, které se vám před cestou na tyto portugalské ostrovy budou hodit.