porovnej24 logo
test

Sezónní povinné ručení: Plaťte pojistku jen v měsících, kdy vozidlo využíváte

24. 4. 2023 | Aktualizováno: 20. 4. 2023
|
Délka čtení: 8 min.

Slunce nás pomalu ale jistě zahřívá, na horách se uzavírají ski areály s posledními zbytky sněhu. Pro někoho to znamená, že je nejvyšší čas oprášit a provést jarní údržbu motorky či auta. Ještě než vyrazíte na silnice, ověřte si platnost svého povinného ručení. Nebo ještě lépe: přečtěte si, jak funguje sezónní povinné ručení.

Nejprve si připomeňme, že se bez sjednaného povinného ručení nesmí vozidlo provozovat na veřejné komunikaci. Přesnou definici stanovuje Zákon č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem motorového vozidla. Možná vám ale přijde zbytečné platit povinné ručení za měsíce, kdy vozidlo nepoužíváte. Pojišťovny vycházejí těmto požadavkům vstříc a zavedly krátkodobé a sezónní povinné ručení.

Jak funguje povinné ručení?

Povinné ručení se typicky uzavírá na dobu neurčitou s pojistnou dobou jeden rok. Po uplynutí této doby se automaticky prodlužuje, pokud ho klient předem nevypoví. Bez zásahů takto může povinné ručení běžet několik let.

Tip!

Věděli jste, že... každé vozidlo, které má registrační značky, musí mít sjednané i povinné ručení? A je jedno, jestli se vozidlo používá nebo je bez užitku v garáži.

Motorky, veteráni, kabriolety nebo třeba rolby vyráží na silnice jen po určitou část roku. Na tato vozidla je zbytečné platit povinné ručení i za období, kdy se nepoužívají. Proto je možné sjednat sezónní povinné ručení podle období aktivního používání. Dalšími možnostmi jsou krátkodobé povinné ručení, uložení značek do depozitu nebo trvalé vyřazení vozidla z evidence (tzv. zánik vozidla).

Sezónní povinné ručení

Smlouva na sezónní povinné ručení se uzavírá na dobu neurčitou a automaticky se obnovuje. Sezónní povinné ručení však platí jen ve sjednaném období. Letní sezónní pojištění platí typicky od začátku dubna do konce října. Minimální doba bývá 3 měsíce, maximum pak 10 měsíců.

Jak sezónní pojistka funguje?

S vozidlem můžete na silnice vyrazit celoročně. Jde o smlouvu na dobu neurčitou a z toho vyplývá, že vás nečeká pokuta za jízdu bez sjednaného povinného ručení. To platí i v období tzv. mimo sezónu. Pokud ale v tomto mimosezónním období způsobíte dopravní nehodu, platíte veškeré škody z vlastní kapsy. Pojišťovna kryje jen sjednané měsíce.

V době mimo sezónu zůstávají majiteli vozidla také značky. V tomto období prostě platí vaše zelená karta i pojistná smlouva, nehrozí vám postih za jízdu bez pojištění.

Základní principy sezónního pojištění

  • sjednává se na dobu neurčitou,

  • obnovuje se automaticky,

  • platí jen ve sjednaném období,

  • značky se nemusí vracet do depozitu mimo sezónu,

  • pojistná smlouva platí i mimo sezónu (nedostanete pokutu za jízdu bez pojištění),

  • plně hradíte veškeré škody způsobené při jízdě mimo sezónu.

Krátkodobé povinné ručení

Existuje ještě jiná forma časově omezeného povinného ručení. Nazývá se krátkodobé povinné ručení, někdy jej označujeme také dočasné povinné ručení. To však funguje jinak.

Krátkodobé povinné ručení se uzavírá jen na předem stanovené období

Sjednává se na dobu kratší než 1 rok. Nejkratší doba, na kterou lze krátkodobé povinné ručení sjednat je 14 dnů. Po uplynutí tohoto období již povinné ručení neplatí. Kontrola Policií ČR po tomto období by znamenala pokutu za jízdu bez pojištění. V případě zavinění dopravní nehody byste platili veškeré škody.

U krátkodobého povinného ručení se totiž počítá, že na něj navážete novou smlouvou, nebo značky odevzdáte do depozitu.

Typicky se používá při prodeji vozidel. Prodáváte automobil a víte, že ho budete převádět na nového majitele, sjednáte si proto na omezenou dobu jen krátkodobé pojištění. Uzavírá se také na např. při nákupu vozidla v zahraničí, které chcete nejprve převést k nám za hranice a až poté si vyřídit klasické povinné ručení a v klidu si ho vybrat. Využívá se také na situace, kdy řidiči potřebují vozidlo pouze přemístit.

Základní principy krátkodobého pojištění

  • představuje jednorázové pojištění vozidla,

  • uzavírá se na dobu určitou,

  • zaniká automaticky po uplynutí sjednané doby pojištění,

  • po ukončení musíte dát značky do depozitu nebo si sjednat jiné povinné ručení.

Povinné ručení

Získejte nejlevnější povinné ručení již od 1 009 Kč

Tip! Ať už zvažujete krátkodobé nebo sezónní povinné ručení, nezapomeňte si porovnat nabídky různých pojišťoven. Můžete tak ušetřit až tisíce korun ročně a získat lepší podmínky. Srovnání cen povinného ručení je snadné a rychlé, stačí zadat pár údajů o vašem vozidle a řidiči:

Havarijní pojištění na měsíc

Za zmínku v krátkodobých pojištěních rozhodně stojí i havarijní pojištění na dobu určitou. Většina řidičů nemá sjednané havarijní pojištění, ale při cestách do zahraničí se havarijní pojištění rozhodně hodí. V případě defektu, problému s autem nebo jiných nepředvídaných událostí na cestě nezůstanete ani v cizí zemi ztraceni. Nemusíte se tak trápit tím, že neznáte cizí jazyk.

Havarijní pojištění bývá bohatě doplněno asistenčními službami. Krytý máte také vandalismus, odcizení, živelné události a v případě způsobení dopravní nehody jste krytí i vy a budete mít prostředky na opravu vozidla.

Možná se nedokážete přímo napasovat do kategorie krátkodobého nebo sezónního povinného ručení, protože vlastníte veterána. Vyberte si raději z produktů povinného ručení pro veterány.

Sdílet článek

Související články

  • dalnice-z-mostu
    01. února 2024|Porovnej24
    Jízda po dálnici bez známky? Co vám hrozí? (ručně vytvořeno)

    V České republice se nachází přes 1000 kilometrů dálnic, které spojují nejvýznamnější metropole a státy. Řidiči díky síti dálnic přejedou od západu na východ Čech přibližně za 5 hodin. Jízda po dálnici bez známky se ale nevyplácí. Co řidičům hrozí a platí povinnost pro všechny?

  • test
    29. ledna 2024|Porovnej24
    Kdo patří do rizikové skupiny řidičů?

    Srovnávače pojištění vozidel po vás chtějí zadat široké spektrum informací. Prostřednictvím těchto údajů vyhodnocují, zda jste tzv. riziková skupina řidičů. Při hledání vhodného povinného ručení proto narazíte na značné rozdíly v cenách nabízených pojištění.

  • test
    27. prosince 2023|Porovnej24
    Plná čára není zeď. Existuje hned několik případů, kdy ji můžete beztrestně přejet

    Pro většinu řidičů je plná čára pomyslnou zdí, kterou nesmí překročit, jinak by jim hrozila vysoká pokuta. Není to ale vždycky pravda, existuje totiž hned několik případů, kdy ji lze beztrestně přejet a ještě si ušetřit nějaký ten čas.

  • test
    20. prosince 2023|Porovnej24
    Našli jsme 5 kombíků s největším kufrem: Favoritem je vlajkový model od Škodovky

    Víte, které auto má největší kufr? Někdo si vybírá nový vůz podle vzhledu, jiní zase podle motorizace či ceny. Nicméně pro mnoho z nás je nejdůležitější velikost zavazadlového prostoru.

  • test
    18. prosince 2023|Porovnej24
    Znáte všechny dopravní značky? Představíme vám ty nejzáludnější, které si lidi nejčastěji pletou

    Dopravní značky a organizace silničního provozu – klíčový pilíř bezpečnosti všech jeho účastníků. S většinou dopravních značek se seznámíte už v autoškole. Na některé ale brzy zapomeneme, nebo si je řidiči pletou s jinými.

  • test
    16. října 2023|Porovnej24
    Pokuta za stání na invalidech, přechodu pro chodce nebo v zákazu stání. Co vám hrozí?

    Nedostatek parkovacích míst vede řidiče k různým pokusům o odstavení auta. S myšlenkou “na těch pár minut to snad nevadí” nechávají auto v zákazu stání, na méně frekventovaném přechodu pro chodce a vyhrazených stáních. V dnešním článku se podíváme na pokutu za stání na invalidech.

  • test
    11. října 2023|Porovnej24
    Kruhový objezd: Vcelku banální věc zatápí mnoha řidičům

    Kruhový objezd – Češi se často dopouští chyb, jako nedání přednosti, nevhodné použití směrovek nebo zbytečné zdržování. 

  • test
    25. září 2023|Porovnej24
    Jak opravit plynové vzpěry? Vyplatí se oprava svépomocí?

    Rádi si usnadňujeme život. Někdy stačí drobnost, jindy jde o složité vynálezy. Plynová vzpěra je jeden z nenápadných pomocníků. Zvládá přitom těžkou práci. Jak opravit plynové vzpěry, abychom se na ně mohli dále spoléhat?

  • test
    06. září 2023|Porovnej24
    Jak správně postupovat při odstoupení od kupní smlouvy auta? 3 nejčastější důvody

    Ze zákona máte jako kupující nárok odstoupit od kupní smlouvy. Toto právo nesmí být spojeno s žádnou sankcí. Odstoupení od kupní smlouvy auta není výjimkou. Pojďme se podívat na detaily tohoto kroku.

  • test
    04. září 2023|Porovnej24
    Přechod pro chodce: Pravidla, která byste měli znát a dodržovat

    Bezpečné místo pro přecházení silnice. Tak bychom měli vnímat přechod pro chodce, ať už jsme chodci nebo řídíme motorové vozidlo. Skutečnost je ale taková, že si pravidla pro přecházení silnice a používání přechodů vysvětlujeme každý trochu jinak.