Menu

Stravováním proti koronaviru, aneb jak zvýšit svou imunitu

Aktualizováno dne 15.4.2020

O koronaviru zatím víme to, že je nebezpečný pro starší osoby a lidi s narušenou imunitou. Nechcete patřit mezi ty, kteří mají křehkou imunitu a jsou tudíž k nákaze náchylnější? V tomto článku vám poradíme, jak posílit své tělo a snížit riziko onemocnění koronavirem.

Stravováním proti koronaviru, aneb jak zvýšit svou imunitu
9 minut čtení
Životní styl

Možná znáte ten typ lidí, kteří jsou každou chvíli nemocní, protože chytí snad každou virózu, která poletuje vzduchem. Imunitní schopnosti jsou nám sice do jisté míry dány geneticky, ale velkou měrou je můžeme ovlivnit správným stylem stravování.

V současné době koronavirové krize je imunita klíčová. Studie ukázaly, že ne každý se v infikovaném prostředí nakazí. Známá je třeba dokumentace nákazy koronavirem v jednom z čínských autobusů, ve kterém cestoval infikovaný pasažér, který nakazil další osoby. Epidemiologové zjistili, že z 47 pasažérů se nakazilo 8. Proč se nenakazili všichni? Roli v tom zřejmě hrály rozdílné imunitní schopnosti různých pasažérů.

Tip! Chcete mít vždy po ruce kvalitní zdroj potřebných živin? Tisíce lidí si oblíbilo proteinový koktejl DailyMix. Koktejl představuje unikátní mix proteinů, minerálů a vitamínů. Namixujete si jej za chvíli a ochutíte libovolnou příchutí. Zjistit více o koktejlu DailyMix můžete zde.

Jak zvýšit svou imunitu?

Jezte vyváženou stravu

Aby vaše tělo správně fungovalo, dodávejte mu všechny potřebné živiny. Pestrost jídelníčku má přímý vliv na vaši imunitu. Jaké živiny by ve vašem jídelníčku rozhodně neměly chybět?

Bílkoviny

Nejbohatším zdrojem bílkovin je libové maso, vejce, mléčné výrobky. Pokud jste vegetariání či vegani, ani tak nemusíte z hlediska bílkovin strádat. Bílkoviny rostlinného původu naleznete například v luštěninách (čočce, hrachu), tvrdých plodech (ořechy, mandle) a obilovinách.

Vitamíny

Nedílnou součástí vašeho každodenního jídelníčku by měla být ovoce a zelenina. V jakých potravinách naleznete nejdůležitější vitamíny?

Vitamín A

Důležitý pro kvalitu kůže a správnou funkci zraku. Je také účinný antioxidant.

 

Vyskytuje se v mrkvi, zelené a žluté zelenině, v rybím oleji a vejcích

Vitamín B

Pomáhá vstřebávat živiny z potravy, podporuje činnost červených krvinek

 

Získáte jej z obilných i zeleninových klíčků, soji, listové zeleniny

Vitamín C

Je nezbytný pro správnou funkci imunitního systému.

 

Obsahují jej citrusové a bobulové plody, řeřicha, klíčky

Vitamín D

Slouží pro správnou funkci svalů a zvyšuje odolnost vůči infekcím.

 

Největším zdrojem vitamínu D je sluneční záření, ovšem nachází se i v rybím tuku, mořských rybách a mléčných produktech.

Vitamín E

Dodává tělu energii a vitalitu, působí příznivě na nervovou soustavu.

 

Nachází se v obilných klíčcích, brokolici, zelené zelenině a celozrnných obilovinách.

jak zvýšit imunitu

Tuky

Aby se mohly vitamíny v těle rozpustit, je zapotřebí konzumovat tuky. Celá jedna skupina vitamínů (A, D, E, K) je rozpustná v tucích. Nejzdravějšími tuky jsou omega-3 mastné kyseliny, vyskytující se v mořských rybách. Omega-3 mastné kyseliny můžete získat i z potraviny rostlinného původu - například ořechů nebo semínek. Další výhodou Omega-3 je, že působí přirozeně protizánětlivě.

Minerály

Nedílnou součástí vaší stravy by měly být minerální látky. Nejdůležitějšími z nich je vápník, železo, hořčík, fosfor a draslík. Současný styl stravování obsahuje dostatečné množství většiny těchto prvků, až na hořčík.

Mnozí experti tvrdí, že současná populace má hořčíku nedostatek. Jak jej dostat do těla? Konzumujte ořechy, banány, maso a ryby, zeleninu (především špenát) a luštěniny.

Tip! Proteinový koktejl DailyMix nyní se slevou 20 %. Během 30 sekund je DailyMix hotový a vy si jej můžete užít kdekoliv. DailyMix můžete jíst po celý den, nebo jím nahradit jen některá jídla – třeba ve chvílích, kdy nemáte čas. Namixujete si svůj koktejl, vybrat si můžete z ovocných variant a nechybí ani kořeněná vanilka, velmi oblíbená káva či nepostradatelná čokoláda. Koupit koktejl DailyMix se slevou 20 % můžete zde.

 

Zkvalitněte svůj střevní mikrobiom

Vliv střevního mikrobiomu a imunity je tématem, které v posledních letech hýbe vědeckým světem. Střeva jsou orgánem, do kterého věda stále ještě plně nepronikla, ale z dostupných vědeckých závěrů je patrné, že hrají velkou roli v obranyschopnosti lidského těla.

Jak podpořit rovnováhu střevní mikroflóry? Konzumujte dostatek vlákniny (v podobě celozrnného pečiva, müsli, ovoce a zeleniny). Rovněž podpořte vaše tělo konzumací kefírů a jogurtů s živými kulturami.

Vsaďte na kvalitní suroviny

Díky karanténě teď zřejmě máte více času, proto se neodbývejte v jídle a pusťte se do přípravy poctivých domácích pokrmů. V této době je vaše zdraví tím nejdůležitějším, co máte. Zapomeňte proto na mraženou pizzu, předpřipravné lasagne ze supermarketu a další průmyslově zhotovené produkty. Průmyslově zpracovávané potraviny jsou totiž po nutriční stránce mnohem chudší. Je narušena jejich chemická a biologická struktura, takže po jejich snězení sice člověk zažene hlad, ale nezíská moc energie.

Navíc je jejich trvanlivost uměle prodlužována pomocí různých chemických přísad. Zrádné na nich je to, že při jejich dlouhodobé konzumaci vám můžou chybět důležité živiny, což se může projevit na zhoršující se kvalitě vašich kostí, větší fyzické i psychické únavě a také na zhoršené obranyschopnosti.

Objevte sílu superpotravin

Jsou účinné, jsou doslova nabité minerály a vitamíny, a některé národy je využívají už po staletí. Řeč je o superpotravinách. Mnozí je sice kritizují proto, že se nejedná o vědecký, ale marketingový pojem, ale tento výraz není jen nějakým módním výstřelkem. Poprvé se tento název objevil už v roce 1915 v Oxfordském anglickém slovníku. Některé z těchto potravin se navíc úspěšně využívaly pro léčbu už po staletí - například už za dob starého Egypta.

Jaké superpotraviny se vyplatí zařadit do vašeho jídelníčku?

  • Spirulina. Jedná se o vodní sinici, kterou v obchodech koupíte v podobě tobolek nebo prášku. Obsahuje velký podíl bílkovin a je tudíž velmi výživná. Díky obsahu chlorofylu má antioxidační a protizánětlivé účinky.
  • Chia semínka. Semena pocházejí z rostliny šalvěje, která roste v horských oblastech střední Ameriky. Jejích léčivých účinků údajně využívali již staří Aztékové. Jejich hlavní přínos je ve vysokém podílu vlákniny, což má blahodárný vliv na trávicí soustavu. Obsahují rovněž podíl omega-3 mastných kyselin, což má pozitivní vliv na srdce a cévy.
  • Kustovnice čínská. Jak už název napovídá, jedná se o plody, pocházející z Dálného východu. Plody této keřovité rostliny byly využívány starými Číňany jako elixír mládí. Jsou totiž silným antioxidantem a zpomalují proces stárnutí kůže. Zároveň představují bohatý zdroj vitamínu C - uvádí se, že tyto plody jsou na něj 500 krát bohatší, než třeba pomeranče.

Mohlo by vás zajímat

transparentní peníze
Transparentní účet: Vše, co potřebujete vědět
29.7.2021

Slova transparentní účet slýcháme nejčastěji ve spojení s různými nadacemi, spolky či politickými stranami. Možná vás pak překvapí, že založení transparentního účtu není složité a má širší využití než jen v politické kampani. Zjistili jsme, jak si ho…

dovolená autem
Havarijní pojištění lze sjednat i jen na dovolenou s autem
28.7.2021

Nastalo léto a čas dovolených, kdy se více cestuje do neznámých míst a tím se zvyšuje pravděpodobnost dopravní nehody. Věděli jste, že lze uzavřít i jen krátkodobé např. měsíční havarijní pojištění na dovolenou?

společný účet
Jaké výhody přináší rodinný účet a která banka má nejlepší podmínky?
27.7.2021

Vadí vám neustálé domlouvání, kdo to tentokrát zaplatí? Z kterého konta budete odesílat pravidelné platby? Uvažujete, že jeden rodinný účet by byl ideální? Podívejme se, jaké jsou výhody a nevýhody společného účtu. A mrkneme se i na banky, kde takový účet…

pojištění telefonu
Pojištění telefonu a další zbytečná pojištění, za která lidé vyhazují peníze
26.7.2021

Některé pojistky jsou jako záchranný kruh, který v případě neštěstí odvrátí hrozící finanční problémy. Ovšem jiná jsou bohužel jen načančanou zbytečností s okázalým názvem a minimální užitnou hodnotou. Které pojistky vám pomůžou a které jsou jako…