Menu

Vánoce v Anglii: Tradice, cukroví a akce, které stojí za to navštívit

Aktualizováno dne 26.10.2021

Ptáte se, jaké jsou Vánoce v Anglii? Asi vás nepřekvapí, že Angličané slaví tento svátek trochu jinak než my. Pokud opomineme to, že také zdobí vánoční stromek, pojetí Vánoc v této zemi je opravdu odlišné od toho našeho. Návštěva Anglie v tomto ročním období proto může být jedinečným zpestřením vašich tradičních Vánoc.

Vánoce v Anglii: Tradice, cukroví a akce, které stojí za to navštívit
13 minut čtení
Cestovní pojištění

Angličané oslavují Vánoce ve velkém. V době adventu se ulice, domy i výlohy rozzáří nespočetným množstvím světel a dekorací. Všude jsou slyšet koledy. Nákupní horečka stoupá každým dnem. Je téměř nemožné se ubránit sváteční náladě.

Vánoce v Anglii jsou rozhodně nezapomenutelným zážitkem. My vám prozradíme hned několik důvodů, proč tomu tak je a co vlastně dělá vánoční svátky v této anglosaské zemi tolik jedinečnými. Možná vás informace v našem článku inspirují k zimní dovolené v této krásné zemi.

Anglie vánoce

Vánoce v Anglii a s nimi spojené tradice

Asi vás nepřekvapí, že Angličané milují tradice a to především ty vánoční. Stejně jako do jiných zemí, část z nich sem přišla z Německa, jiné zase pocházejí z pohanských dob.

Co je Christmas Eve?

Pro nás je nejdůležitějším dnem vánočního období 24. prosinec, kdy usedáme ke štědrovečernímu stolu a také rozbalujeme dárky. V zemi za Lamanšským průlivem je tento den, kterému se říká Christmas Eve, pracovní.

Kdo je Father Christmas?

Večer se pak všichni společně sejdou u krbu, kde děti věší na krbovou římsu vánoční punčochy. V Anglii se o doručení dárků místo Ježíška stará Father Christmas, tedy Otec Vánoc. Tomu děti píší dopisy, ve kterých vyjmenují vše, co si přejí najít pod vánočním stromkem. Dopis pak spálí právě v krbu.

Kdy je Christmas Day?

Hlavní program Vánoc začíná 25. prosince. Tomuto dnu se říká Christmas Day. Vše začíná rozbalením dárků a pokračuje slavnostním obědem. Velmi populární je také tradiční projev královny Alžběty, který v tento den sleduje většina lidí ve Velké Británii.

minced pie

Anglické vánoční jídlo a cukroví

Jídlo je na ostrovech stejně jako u nás naprosto zásadní součástí těchto oslav. Vánoce v Anglii se neobejdou bez pečené krůty s nádivkou. Ta se podává 25. prosince k obědu a často kolem ní najdete malé párečky omotané slaninou. Na slavnostní tabuli se objevují také pečené brambory, petržel a růžičková kapusta. Tu sice většina lidí nemá moc ráda, ale tradice je tradice a musí se dodržovat. Zajímavou součástí nejen vánočního menu je Jorkšírský pudink.

Pozor! Nejde o dezert, ale o přílohu, která jde skvěle dohromady s tradiční hustou omáčkou.

Narozdíl od českých domácností, v Anglii se cukroví příliš nepeče. Jako dezert Angličané tradičně jí vánoční pudink. Jde o velmi vláčný, alkoholem nasáklý a v páře vařený dortík se sušeným ovocem.

V neposlední řadě je nutné zmínit také mince pies (na obrázku výše). Jde o malé koláčky naplněné ovocnou směsí. Ty děti také tradičně nechávají vedle kamen jako malou pozornost pro Otce Vánoc.

vánoční pudink

Recept na tradiční vánoční pudink

Co budete potřebovat?

 • 250 g másla
 • 250 g strouhanky
 • 220 g rozinek
 • 2 dl brandy
 • 110 g hrubé mouky
 • 4 vejce
 • 1 jablko
 • 0,50 kávová lžička hřebíčku
 • 250 g hnědého cukru
 • 160 g směsi oloupaných oříšků a mandlí
 • 40 g kandované pomerančové kůry
 • 80 g kandovaného zázvoru
 • 3 polévkové lžíce melasy nebo tekutého lesního medu
 • 2 citróny — kůra a šťáva
 • 1 kávová lžička nové koření mleté
 • 1 kávová lžička muškátový oříšek nastrouhaný
 • tuk na vymazání formy
 • 3 dl smetany ke šlehání na polití

Postup:

1.) Nasekejte nahrubo mandle a ořechy.

2.) Opražte je nasucho.

3.) Melasu vmíchejte do rozpuštěného másla.

4.) Po vychladnutí vmíchejte brandy, šťávu i kůru z citrónu.

5.) Do směsi zašlehejte vejce.

6.) Máslem vymazanou formu vysypejte moukou.

7.) V další míse smíchejte strouhanku, mouku, cukr, opražené ořechy a mandle, koření, oprané rozinky, nakrájený kandovaný zázvor a kandovanou pomerančovou kůru.

8.) Přidejte vaječnou hmotu, oloupané a na kousky nakrájené jablko.

9.) Pudinkovou hmotu vylejte do formy.

10.) Formu vložíme do vodní lázně a dejte do předehřáté trouby na 150 °C. Pečte 2,5-3 hodiny.

11.) Hodinu před koncem pečení sundejte alobal.

12.) Po vychladnutí, polejte pudink melasou s brandy. 

13.) Nakrájené porce přelejte nešlehanou smetanou.

Tip! Už víte, kdy začnete péct cukroví? Ještě ne? Podívejte se na náš akurátně upečený článek. Pomůže vám se správným načasováním.

polibek pod jmelím

Ozdoby a symboly anglických Vánoc

Stejně jako u nás i Vánoce v Anglii se neobejdou bez stromečku. Ten se ovšem v této zemi zdobí už začátkem prosince. Angličané milují dekorace. Během prosince se jejich domovy rozzáří uvnitř i zvenku. Často pak místní ulice připomínají spíše zábavní park. Typickými symboly jsou tu pak cesmína a jmelí. I pro Čechy je jmelí typické. Věděli jste, že tradice líbání pod jmelím vznikla právě v Anglii?

Tip! Možná jste netušili, že můžete pořídit vánoční dárky přes cashback - službu, která vám za každý nákup vrátí část peněz zpět!
Vyzkoušejte cashback

Anglické vánoční koledy

Koledníci chodí tradičně 26. prosince dům od domu a zpívají koledy. Tato tradice má kořeny už ve středověku. Vykoledované peníze jdou samozřejmě na charitu. S koledováním je také neoddělitelně spjata novela velikána anglické literatury Charlese Dickense s názvem Vánoční koleda.

Podle anglické televize BBC (British Broadcasting Corporation) jsou následující vánoční koledy ty nejpopulárnější. Všechny si je můžete poslechnout nebo dokonce zapět spolu se zpěváky ve videu výše.

 • Hark! The Herald Angels Sing
 • In The Bleak Midwinter
 • It Came Upon A Midnight Clear
 • Joy To The World
 • O Come All Ye Faithful
 • O Come, O Come Emmanuel
 • O Holy Night
 • O Little Town of Bethlehem
 • Once In Royal David’s City
 • Silent Night

vánoční trhy v anglii

Nejkrásnější vánoční trhy

Vánoce v Anglii se neobejdou bez vánočních trhů. Kde najdete ty nejvyhlášenější? My jsme pro vás zmapovali Anglii od západu na východ i od severu na jih.

Tip! Než vyrazíte slavit Vánoce do ciziny, přibalte si s sebou ještě cestovní pojištění. Pořídit ho můžete pár kliky online a dokonce se během minuty připojistíte i na COVID-19:

cestovní pojištění od 7 Kč/den

Vánoční trhy v Londýně

 • Winter Wonderland Hyde park — Tento vánoční trh v centru Londýna je jedním z největších a nejpůsobivějších v celé Anglii. Dá se skvěle spojit s procházkou přes Oxford street, která je známá nádhernou výzdobou plnou tisíců světel
 • Leicester Square Winter Festival — Toto londýnské náměstí je vyhlášené pro množství kin a jejich velikost a kvalitu. Najdete tu také řadu divadel. Vánoční trhy si tak můžete zpříjemnit některým z tematických představení.
 • Southbank Centre Festival — Pokud vás láká vánoční trh s výhledem na Londýnské oko, doporučujeme vyrazit právě sem. Se svařákem v ruce se pak můžete projít podél řeky Temže a užít si nádherně vyzdobenou londýnskou náplavku.

Vánoční trhy v Yorku

 • Saint Nicholas Fair — Pokud si chcete užít pravou anglickou středověkou atmosféru, vánoční trh v Yorku je pro vás tím pravým. Hledáte opravdu tradiční anglický trh? Pak jste na správném místě.

Vánoční trhy ve městě Bath

 • Bath Christmas Market — Město Bath je nejznámější lázeňské město v Anglii a druhé nejnavštěvovanější místo po Londýnu. Vánoční trhy tu mají naprosto dokonalou atmosféru a navíc je to odsud jen pár kilometrů k moři.

Vánoční trhy v Rochesteru

 • Rochester Christmas Market — Tento vánoční trh má skvělou atmosféru pro svoje umístění v historické zámecké zahradě, ale také díky festivalu Charlese Dickense, který tu každoročně probíhá.

Vánoční trhy ve Winchesteru

 • Winchester Cathedral's Christmas Market — Krásné prostředí Winchesterské katedrály tvoří každý rok perfektní kulisy pro tento vyhlášený vánoční trh, který je jedním z nejvíce autentických trhů v Evropě.

Přestože oslavy Vánoc se v jiných zemích mohou lišit od těch našich, poselství zůstává stejné. Ať už jsme v Anglii nebo v Čechách, přejeme si zdraví a prosperitu a užíváme si čas strávený s rodinou a blízkými. Všichni si chceme užít šťastné a veselé Vánoce nebo jak se říká v Anglii - Merry Christmas!

Ještě by se vám mohly hodit... naše další vánoční tipy:

* Tipy na vánoční dárky do 200 Kč: Hodně muziky za málo peněz!
* Vánoční dárky pro teenagery: S těmito tipy to letos vyhrajete!
* Vánoční dárky pro děti: Inspirace pro všechny věkové kategorie

Mohlo by vás zajímat

ohňostroj v Praze
Novoroční ohňostroj 2021: Nejlepší oslavy Nového roku v Čechách a u zahraničních sousedů
8.11.2021

Většina z nás si neumí představit konec roku bez bujarých oslav a k těm patří i novoroční ohňostroj. Silvestr, jak ho slavíme v dnešní době, je tu s námi už více než 100 let. Stejně jako minulý rok i letos je situace kvůli stále probíhající pandemii…

silvestr 2021
15 tipů, kde oslavit Silvestr v zahraničí
5.11.2021

Konec roku se nezadržitelně blíží a s ním i otázka, jak chceme ten letošní oslavit. Láká vás vyrazit mimo Českou republiku? Chcete vědět, jak se slaví Silvestr v zahraničí? Inspirovat se můžete v našem článku. Dali jsme pro vás dohromady 15…

vánoce na horách
15 tipů, kde letos strávit Vánoce na horách
3.11.2021

Vánoce na horách mají své nezaměnitelné kouzlo. Kdo nezažil, nepochopí. Východ slunce nad zasněženými vrcholky hor předčí máloco. Snad všichni milovníci lyžování a zimních sportů obecně proto doufají, že letošní zimní sezóna bude ve srovnání s tou loňskou…

vánoční trhy v německu
Vánoce v Německu: Tradice, jídlo a pohádkové adventní trhy
1.11.2021

Chceme-li vybrat zemi, kde se Češi na Vánoce cítí jako doma, jistě je to Německo. A ještě aby ne. Část našich vánočních tradic máme právě od našich západních sousedů. Navzdory podobnostem jsou ovšem mezi českými a německými Vánocemi také rozdíly. Zajímá…