Menu

Vánoční trhy, Bratislava a další adventní akce na Slovensku 2022

16.11.2022

Co se vám jako první vybaví, když se řekne slovenské vánoční trhy? Bratislava? Je nesporným faktem, že se v hlavním městě Slovenska konají jedny z nejvyhlášenějších vánočních trhů v Evropě. Vaší pozornosti by ale neměly uniknout ani vánoční trhy v jiných městech Slovenska.

Vánoční trhy, Bratislava a další adventní akce na Slovensku 2022
15 minut čtení
Vánoce

Chcete si letos vychutnat předvánoční čas jinde než u nás v České republice? Co takhle zavítat k našim sousedům na Slovensko? Ptáte se, do jakých měst se jet podívat na vánoční trhy? Bratislava, Prešov, Košice, Trenčín – to jsou některá ze slovenských měst, která nemohou na našem seznamu chybět. Jaká další města, jež jsou spojená s kouzelnou atmosférou Vánoce, před Vánocemi na Slovensku navštívit?

vánoční trhy Bratislava

1.) Vánoční trhy: Bratislava

V hlavním a zároveň v největším městě na Slovensku – v Bratislavě se každoročně koná jeden z nejpůsobivějších vánočních trhů, na který se sjíždějí nejen lidé ze Slovenska, ale také z České republiky. Hlavní vánoční trhy se budou konat na Hlavním náměstí a Františkánském náměstí a budou spojené s celou řadou stánků, kde si můžete zakoupit například tradiční výrobky ze dřeva nebo výborné občerstvení. Vánoční stromeček bude rozsvícený první den trhů, tedy 24. 11. 2022.

 • Rozsvícení vánočního stromečku: 24.11.2022
 • Termín konání trhů: od pátku 24.11. do středy 21.12.2022, každý den od 10:00 do 22:00 hod.
 • Místo konání trhů: Hlavné a Františkánske námestie

Tip! Ikdyž jedete do sousední Bratislavy jen na otočku, nezapomeňte na cestovní pojištění - již od 7 Kč za den si ušetříte spoustu finančních a zdravotních starostí.

Spočítejte si cestovní pojištění

vánoční trhy prešov

Zdroj: město Prešov

2.) Za vánočními trhy do Prešova

Za vánočními trhy se jednoznačně vyplatí jet i do Prešova, kde se můžete těšit na kulturní program na hlavním pódiu, folklorní soubory i vánoční a charitativní stánky. Připraven je bohatý program, který zaujme dospělé i děti. Například na 6. 12. 2022 je naplánované rozsvícení vánočního stromku a příchod Mikuláše s čertem a andělem a 9. 12. 2022 se ponese ve znamení Ledového království, kde nebudou chybět maskoti medvěd a sněhulák Olaf.

 • Rozsvícení vánočního stromečku: 6.12.2022
 • Termín konání trhů: od pátku 25.11. do čtvrtka 22.11.2022 a od pondělí 26.12.2022 do 6.1.2023
 • Místo konání trhů: Hlavná ulica

vánoční trhy košice

Zdroj: Kosicednes.sk

3.) Vánoční trhy v Košicích

I v Košicích můžete zažít tu pravou vánoční atmosféru, vánoční trhy se každoročně konají na Hlavní ulici a přinášejí prodejní stánky se zajímavým sortimentem i doprovodný kulturní program, nechybí ani program pro děti. Těšit se můžete také na jeden z největších vánočních stromků na Slovensku.

 • Rozsvícení vánočního stromečku: 25.11.2022
 • Termín konání trhů: od pondělí 5.12. do pátku 23.12. a od pondělí 26.12. do soboty 31.12.2022
 • Místo konání trhů: Hlavná ulica

Tip! Cestu do Košič i pobyt v nich si můžete zlevnit přes cashback - službu, která vám za každý nákup vrátí část peněz zpět. Mezi oblíbené cestovatelské cashbacky patří:

* 4 % zpět za ubytování přes Booking.com
* 5 % zpět za lístky na autobus s Flixbusem
* 5% zpět za lístky na vlak s LeoExpressem

vánoční trhy trenčín

Zdroj: Město Trenčín

4.) Zažijte advent v Trenčíně

Kouzlo Vánoc na vás dýchne i na řemeslných vánočních trzích pod hradem Trenčín. Chybět tu nebudou samozřejmě stánky s vánočním zbožím, ať už se jedná o vánoční výzdobu, ozdoby na stromeček nebo ručně vyrobenou keramiku. Připravená je i atrakce pro děti v podobě jízdy na koních.

 • Rozsvícení vánočního stromečku: 25.11.2022
 • Termín konání trhů: od pátku 25.11. do pátku 23.12. 2022, každý den od 10:00 do 22:00 hod.
 • Místo konání trhů: Mierové námestie

vánoční trhy trnava

Zdroj: Gaudeo.sk

5.) Na co se těšit na vánočních trzích v Trnavě?

Podobně jako v jiných slovenských městech i v Trnavě zástupci radnice po pandemii koronaviru avizují plnohodnotné adventní trhy se stánky a kulturním programem. Vánoční trhy se budou pod názvem Advent v Trnavě konat na Trojičním náměstí a na části Hlavní ulice. Na Náměstí sv. Mikuláše v polovině prosince proběhnou třídenní Středověké adventní trhy, které připomenou atmosféru dob před několika stoletími.

 • Rozsvícení vánočního stromečku: 25.11.2022
 • Termín konání trhů: od pátku 25.11. do pátku 23.12.2022
 • Místo konání trhů: Hlavná ulica a Trojičné námestie

vánoční trhy nitra

Zdroj: Nitralive.sk

6.) Užijte si vánoční atmosféru v Nitře

Také v centru Nitry na Svatoplukově náměstí se budou konat vánoční trhy. Už od 7. 11. 2022 náměstí zdobí jedenáctimetrový smrk pichlavý, který se slavnostně rozsvítí v neděli 27. 11. 2022. Součástí nedělního programu bude průvod světla a také rozsvícení vánočního městečka za doprovodu vystoupení orchestru Fats Jazz Band.

 • Rozsvícení vánočního stromečku: 27.11.2022
 • Termín konání trhů: stánky budou otevřené od pátku 25.11., vánoční městečko od neděle 27.11.2022 do 23.12.2022 s možností prodlužení do 6.1.2023
 • Místo konání trhů: Svätoplukovo námestí

Tip! Pokud popukujete po dražších vánočních položkách, můžete je zafinancovat pomocí půjčky. Nejdříve ovšem doporučujeme porovnat si aktuální nabídky bank a dalších finančních institucí:

Najděte nejlepší půjčku

vánoční trhy žilina

Zdroj: Vanocnisen.cz

7.) I Žilina láká na krásné vánoční trhy

Tradiční vánoční trhy se budou v letošním roce konat i v Žilině, konkrétně na Mariánském náměstí a na Náměstí Andreje Hlinky. Dominantou vánočních trhů bude vánoční stromeček v podobě čtrnáctimetrového smrku, který tradičně rozsvítí v přítomnosti děti Mikuláš 5. 12. 2022. Součástí vánočních trhů bude kromě řady stánku i pestrý kulturní program.

 • Rozsvícení vánočního stromečku: 5.12.2022
 • Termín konání trhů: od středy 23.11. do pátku 23.12.2022
 • Místo konání trhů: Mariánské námestí a Námestí Andreja Hlinku 

vánoční trhy poprad

Zdroj: Svetstromcekov.sk

8.) Poprad a vánoční trhy

Na rozdíl od výše uvedených vánočních trhů, které trvají hned několik týdnů, vánoční trhy v Popradu trvají jen několik dnů a konají se na náměstí sv. Egídia, kde bude kromě vánočního osvětlení také řada stánků s občerstvením a řemeslnými výrobky. Do Popradu zavítá i Mikuláš v kočáře, který i s doprovodným programem navštíví všechny části města.

 • Rozsvícení vánočního stromečku: 7.12.2022
 • Termín konání trhů: od středy 14.12. do soboty 17.12.2022
 • Místo konání trhů: Námestí sv. Egídia

vánoční trhy banská bystrica

Zdroj: BBonline.sk

9.) Vánoce v Banské Bystrici

Nenechejte si ujít ani Banskobystrické Vánoce 2022. V průběhu adventu se na náměstí SNP konají krásné vánoční trhy. Opět budou tyto trhy spojené s tradičními vánočními dobrotami a také nespočtem stánků s ručně vyrobenými výrobky. Vánoční trhy budou zpestřené bohatým kulturním programem.

 • Rozsvícení vánočního stromečku: 6.12.2022
 • Termín konání trhů: od úterý 6.12.2022 do soboty 31.12.2022
 • Místo konání trhů: Námestie SNP

vánoční trhy bratislava

10.) Vánoční trhy v Incheba Expo Bratislava

Kromě tradičních vánočních trhů, které se konají na náměstích slovenských měst, můžete také navštívit netradiční trhy, které pod názvem Dny Vánoc v Inchebě probíhají v prostorách Incheba Expo Bratislava. Najdete zde široký sortiment výrobků od kosmetiky až po vánoční cukroví a těšit se můžete i na kulturní program.

 • Termín konání trhů: od čtvrtka 1.12. do pondělí 19.12.2022

Jaká slovenská města v letošním roce lákají na zajímavé vánoční akce a nezapomenutelné vánoční trhy? Bratislava, Prešov, Košice, Trenčín, Banská Bystrica, Poprad, Žilina, Nitra i Trnava. Které z těchto vánočně vyzdobených měst navštívíte vy?

Z vánočních cest... a tipů na adventní výlety by se vám mohly ještě líbit:

* 10 tipů na nejkrásnější rozsvícení vánočního stromu
* 10 x nejkrásnější vánoční dům a muzeum
* Nejlepší vánoční pobyty 2022

Mohlo by vás zajímat

Arménie
Arménie: Cestovatelský průvodce pro malé i velké dobrodruhy
7.6.2023

Celý týden na pláži, do toho jeden celodenní výlet s průvodcem v autobuse. Ještě návštěva doporučeného kostela, zámku, přírodní památky. Ne každý je nastavený na takové cestování. Proto se nechte zlákat do méně turisticky známé Arménie.

Irsko
Irsko: země zelených luk, piva a leprikónů. Jak si užít ostrov jako místní obyvatelé?
5.6.2023

Irsko máme spojené se sytě zelenou barvou a kovově šedou oblohou, ze které bude co nevidět pršet. Z každého koutu země na vás dýchne buď nevídaná historie nebo naopak přírodní úkaz. Přečtěte si, co stojí za to navštívit.

portugalsko
10 důvodů, proč je Portugalsko ideální destinací pro vaši dovolenou
17.5.2023

Portugalsko je ideálním místem pro dovolenou plnou slunce, moře, kultury a zábavy. Přečtěte si, co vás čeká v této nádherné zemi a co si při její návštěvě nenechat ujít.

azorské ostrovy
Dovolená Azorské ostrovy – kde najít levné letenky, kdy odcestovat a jaké tam je počasí?
15.5.2023

Chystáte dovolenou na Azorských ostrovech? Tento článek vám přinese tipy, které se vám před cestou na tyto portugalské ostrovy budou hodit.