Menu

Kotlíková dotace a přechod na plynový kotel krok za krokem

31.12.2021

Právě máme šanci naposledy získat podporu zvanou kotlíková dotace. Nové výzvy budou vypisovány od 1. ledna 2022 jednotlivými krajskými úřady. Pro koho jsou kotlíkové dotace určeny? Jaká je jejich maximální výše a co všechno musí dobře zpracovaná žádost obsahovat?

Kotlíková dotace a přechod na plynový kotel krok za krokem
8 minut čtení
Plyn

V příštím roce už domácnosti nemají být vytápěny pomocí kotlů na tuhá paliva, které nemají alespoň třetí emisní třídu. Od září příštího roku už za to budou moci dostat majitelé takových domů pokutu.

Stát a Evropská unie se snaží pomocí kotlíkové dotace a dalších podpor maximálně podpořit výměnu starých kotlů za nové způsoby vytápění. Myslí se při tom především na nízkopříjmové domácnosti. Ty mohou získat až 95 % nákladů celé akce. Na co přesně se kotlíková dotace vztahuje? Jak a kde je možno podat žádost o dotaci?

plynový kotel

Co je kotlíková dotace?

Kotlíková dotace je program, který podporuje výměnu domácích kotlů na tuhá paliva za modernější ekologické vytápění. Domácnost může získat dotaci 50 až 95 %, přičemž nejvyšší dotace dostanou domácnosti s nízkými příjmy. Kotlíkové dotace se vypisují v tzv. krajských výzvách. V současnosti se počítá s vypsáním nové výzvy začátkem roku 2022.

ústřední topení

Na co se vztahuje kotlíková dotace?

Podporu ze strany státu v podobě kotlíkové dotace může získat domácnost na výměnu kotle na pevná paliva 1. a 2. emisní třídy. Podpory, které budou plynout z výzvy v roce 2022, budou určeny pro výměny, které byly realizované od počátku roku 2021.

Věděli jste, že… pro účely kotlíkové dotace se budou i u žádostí podaných v roce 2022 posuzovat příjmy za rok 2020?

evropská unie

Jaká je výše podpory?

Výše podpory se odvíjí od ceny nového kotle, druhu paliva pro nový kotel a také od příjmů domácnosti. Nové kotle musí splňovat přísné parametry nařízení komise EU.

Typ kotle Maximální výše dotace Min. energetická třída Parametry dle nařízení komise
Kotel na biomasu 130 000 Kč A+ 2015/1189
Tepelná čerpadla (elektrická i plynová) 130 000 Kč A+ 813/2013
Plynový kondenzační kotel 100 000 Kč A 813/2013

Tip! Energie všeobecně zdražují. Podívejte se na pár osvědčených tipů, jak za ně ušetřit.

kotlíková dotace

Kotlíková dotace – kde žádat?

Kotlíková dotace je zprostředkovávána krajskými úřady, které pravidelně vypisují výzvy k podání žádosti. Na krajském úřadě je tedy možné podat žádost o získání této podpory na výměnu kotle. Pokud potřebujete s žádostí pomoci, poskytují krajské úřady také odborné poradenství.

Tip! Praktické srovnání různých způsobů vytápění. Je výhodnější topit elektřinou, plynem nebo dřevem? Může se hodit při úvahách, jak změnit vytápění vašeho domu.

podpis smlouvy

Jak postupovat při přechodu nejen na plynový kotel?

Na začátku všeho stojí úvaha, jaký kotel si pořídíme a jak celou akci zafinancujeme. O kotlíkovou dotaci totiž můžete požádat i zpětně. Není potřeba čekat na peníze z dotace. Pokud nemáte dostatečné úspory, můžete klidně využít úvěr z banky nebo rychlou půjčku. Druhým krokem je výběr firmy a realizace výměny. Třetím krokem je:

Žádost o kotlíkovou dotaci

  • Musí být sepsána na formuláři žádosti o podporu.
  • Přiložen musí být doklad o kontrole technického stavu a provozu původního zdroje tepla.
  • Přiloženy musí být i doklady o vlastnictví nemovitosti, kde proběhla výměna.
  • Fotografie starého kotle včetně napojení na topnou soustavu domu.

Po výměně se ještě musí doložit

  • Fotografie nově instalovaného kotle.
  • Doklad o instalaci a uvedení kotle do provozu.
  • Protokol o revizi spalinových cest.
  • Zpráva o montáži, kterou provedla osoba proškolená pro instalace plynových kotlů.
  • Potvrzení o ekologické likvidaci starého kotle.
  • Všechny nezbytné doklady o platbách – faktury, daňové doklady a výpisy z banky.

Pozor! Už od 1. září 2022 můžete dostat pokutu, pokud nevyměníte starý kotel na tuhá paliva. Výjimka je pouze pro kotle, které splňují alespoň 3. emisní třídu.

kalendář 2022

Kdy končí kotlíková dotace?

Každá kotlíková dotace, i jiná dotace, má vždy omezenou platnost. Žádosti o současné kotlíkové dotace bude možno podávat pouze během roku 2022, kdy má dojít podle plánu Ministerstva životního prostředí k vyčerpání uvolněných prostředků. Nicméně z praxe víme, že množství peněz na kotlíkové dotace se vyčerpá daleko rychleji. Není tedy důvod k otálení.

Tip! S výměnou kotle na nový plynový je potřeba také najít dodavatele plynu. Nechte si porovnat nabídky jednotlivých dodavatelů na trhu. Praktická online kalkulačka vám s tím pomůže.

Porovnej dodavatele plynu

Mohlo by vás zajímat

kdy odvzdušnit topení
Kdy odvzdušnit topení? Jak na to? Tipy a triky od odborníků
30.10.2023

Zimní měsíce se kvapem blíží. Obavy z přemrštěných cen za vytápění nebo nedostatku paliv se letos neozývají tak silně jako loni. Přesto můžete na energiích šetřit i letos. Proto se budeme věnovat tématu, kdy odvzdušnit topení.

vytápění elektřina versus plyn
Elektřina versus plyn: Které vytápění je finančně výhodnější?
27.9.2023

Chladné měsíce roku se blíží a s nimi se objevuje otázka na vytápění domácnosti. V současné době proměnlivých cen a dlouhodobě vysokou inflací je vytápění poměrně důležitou položkou domácího rozpočtu.

plynový kondenzační kotel
Plynový kondenzační kotel: Jak se starat o jeho údržbu a čištění?
19.4.2023

Plynový kondenzační kotel je spojený s řadou výhod. Jedná se zejména o úsporné vytápění a ohřev vody, vysokou účinnost, snadnou regulaci a ekologický a čistý provoz.

Plynové topení na propan-butan: Ideální řešení pro karavany, chaty a dílny
17.4.2023

Zima už letos nejspíš řekla poslední slovo. Právě nyní proto nastává ten pravý čas na úvahy o vytápění v průběhu dalších mrazivých dnů. Máte několik měsíců na přemýšlení i na realizaci změn. Plynové topení by mohlo být zajímavé řešení. Přečtěte si o něm…