Menu

Vývoj ceny elektřiny a plynu

Aktualizováno dne 3.1.2022

V uplynulých měsících jsme zažili nejbouřlivější vývoj ceny elektřiny i plynu poslední dekády. A jak to bude do budoucna. Máme se začít bát? Vývoj poslední doby je jedna věc, ale druhá je budoucnost. A stále platí několik triků, jak získat ideální ceny na současném trhu.

Vývoj ceny elektřiny a plynu
7 minut čtení
Energie

Máme se obávat? Bude vývoj ceny elektřiny a plynu v současném trendu pokračovat i v roce 2022? Na to nám zatím bohužel nikdo nedá jasnou odpověď. Co ale víme určitě, že období nízkých cen energií skončilo a my se musíme vyrovnat s tím, že za elektřinu a plyn v budoucnu zaplatíme více. O jak moc více to bude, zatím ale nevíme. Podívejme se ale na to, co teď můžeme dělat pro optimální sazbu energií a jak můžeme začít šetřit.

prodlužka

Vývoj ceny elektřiny v roce 2021

O růstu cen elektřiny se už delší dobu mluvilo. Odborníci upozorňovali, že se chystají taková opatření, která budou pravděpodobně působit na vývoj ceny elektřiny směrem vzhůru. To co ale na podzim 2021 nastalo, očekával jen málokdo. Vývoj byl natolik bouřlivý, že skončilo několik českých dodavatelů domácnostem a firmám. A ty byly nuceny najít si nového dodavatele.

Den v roce 2021 Cena elektřiny za 1 MWh v eurech
4. ledna 53,17
1. února 51,18
1. března 53,95
5. dubna 59,40
2. května 62,71
1. června 66,15
1. července 76,20
1. srpna 79,29
1. září 92,86
3. října 148,11
1. listopadu 106,68
1. prosince 145,11

Zdroj: Kurzy.cz

Tip! Hledáte spolehlivého dodavatele elektrické energie, který vám zároveň poskytne lepší cenu? Vyzkoušejte porovnávač dodavatelů - je zdarma!

Porovnej dodavatele elektřiny

cena plynu

Vývoj ceny plynu v roce 2021

Stejně jako u elektřiny, i vývoj ceny plynu zaznamenal doslova podzimní vichřici. Aby také ne, ceny plynu jsou jednou z věcí, která zvedala cenu elektřiny. Plyn se totiž využívá v některých elektrárnách. Probouzející ekonomika zvýšila poptávku po energiích. Bohužel nebyly dočerpány zásobníky plynu po minulé zimě, rostly ceny emisních povolenek a situace s dodávkami plynu z Ruska není stabilní. To vše vedlo k prudkému nárůstu cen.

Den v roce 2021 Cena plynu za 1 MMBtu v amerických dolarech
4. ledna 2,598
1. února 2,828
1. března 2,786
1. dubna 2,629
2. května 2,959
1. června 3,073
1. července 3,700
1. srpna 3,959
1. září 4,632
3. října 5,813
1. listopadu 5,226
1. prosince 4,266

Zdroj: Kurzy.cz

Tip! Chcete vědět, kdo je nejlevnějším dodavatelem plynu právě ve vašem kraji? Do kalkulačky stačí zadat jen několik údajů a obratem zjistit, jaká je aktuální situace:

Kalkulačka cen plynu

ceny energií 2022

Co můžeme očekávat v budoucnu?

Odborníci stále mluví o období, kdy pro nás nebudou ceny energií tak levné, jako byly v minulosti. Vývoj ceny elektřiny zatím nelze přesně odhadnout. U plynu je to podobné. V současnosti se mluví pouze o růstu ceny elektřiny od ledna 2022 o 19 % u základní tarifů, u plynu o 15 %. Zkrátka měli bychom se připravit na dobu, kdy budeme nad spotřebou energií více přemýšlet. Podívejte se, co už dnes můžete udělat, abyste za elektřinu začali šetřit.

Tip! Máte správnou distribuční sazbu? Víte, že jiná se hodí na chatu a jiná pokud máte v rodinném domě podlahové vytápění?

online kalkulačka

Jak získat nejlepší ceny na trhu?

Síla online kalkulaček ceny elektřiny a plynu je dnes klíčová. Hledáte-li nového dodavatele, podívejte se nejdřív, jaké máte možnosti. Stejně postupujte, i pokud se blíží konec platnosti smlouvy nebo máte pochyby, že je vaše cena elektřiny a plynu optimální. Sami si spočítejte, kolik byste mohli platit jinde a podle toho se rozhodněte, zda není čas na změnu dodavatele.

Loňský rok byl velice náročný. Pandemie zatím není na ústupu a k zdravotním starostem se přidal nepříjemný vývoj ceny elektřiny a plynu. Zvlášť některé domácnosti krachujících dodavatelů byly silně postiženy. V krátkodobém horizontu může v rodinném rozpočtu pomoci půjčka. V tom dlouhodobém, to ale bude chtít najít úspory jinde a naučit se s vyššími cenami energií, alespoň prozatím, žít.

Mohlo by vás zajímat

kominíci
Revize komínů: Kolik stojí a jak často je třeba?
15.5.2022

Komín v bezvadném stavu je pro bezpečné vytápění domu naprosto nezbytný. Je proto důležité pravidelně o něj pečovat a před každou topnou sezónou ho vyčistit a zkontrolovat. Co u kominíka objednávat? Je nezbytná revize komínů nebo stačí kontroly?

hobití dům
Překvapivě levné bydlení v zemi – je libo hobití dům či zemljanku?
12.5.2022

V zemi jsme tak nějak začali. Pravěká obydlí využívala zeminy jako prostoru k žití. Pak jsme začali chtít víc, budovali jsme hrady a zámky, rostli neustále do výšky, až jsme skončili….v panelácích. Tehdy jsme pochopili, že to není zrovna bydlení snů, a…

sušička na prádlo
Spotřeba sušičky na rok: Kolik utratíte za její chod?
8.5.2022

Sušička se stala v mnohých domácnostech naprostou nezbytností. V malých bytech pomohla zrušit nevzhledné sušáky prádla. Ve velkých rodinách už ženy konečně nemusí trávit hodiny u žehlicího prkna. Víte, jaká je spotřeba sušičky za celý rok? Vyplatí se?

topení klimatizací
Topení klimatizací: Za kolik se během chladných nocí ohřejete v porovnání s dalšími druhy vytápění?
1.5.2022

Už jste slyšeli o tom, že klimatizací se dá v zimě topit? A víte, že topení klimatizací patří mezi úsporné, rychlé a navíc ekologické způsoby vytápění domácností? Má to samozřejmě i určité podmínky. Je potřeba vybrat správný systém a ideálně změnit také…