Menu
Místo, které je
přesně pro vás
Všechny vaše kalkulace, smlouvy a
údaje máte v klientské zóně
Stačí jen použít e-mail,
který jste zadali při srovnání
Doporuč a získej!
Pošlete to dál a vydělejte
Sdílejte svůj
odkaz
Kamarád
ušetří
Získá bonus
200 Kč
A vy vyděláte
peníze

Jak zabalit kufr do letadla a ušetřit peníze na letence

22.2.2019
Jak zabalit kufr do letadla a ušetřit peníze na letence
10 minut čtení
Životní styl

Patříte k těm, kteří při cestě na letiště přemítají, co všechno si zapomněli přibalit? Ovládněte umění přípravy zavazadla a zbavte se těchto stresů jednou provždy. Jak zabalit kufr do letadla, abyste měli vše potřebné, ale vaše zavazadlo nevážilo přebytečné kilogramy navíc?

Ať už letíte na vlastní pěst do ciziny poprvé, nebo se tak vydáváte poněkolikáté, letištní předpisy můžou zamotat hlavu nejednomu cestovateli, obzvláště co se týká pravidel ohledně toho, co si s sebou můžete do kufru přibalit.

Příruční vs. odbavené zavazadlo

Při odbavení se rozlišují dva typy zavazadel - příruční zavazadlo (leteckými spolčnostmi nazýváno například hand luggage, cabin bagagge nebo carry - on baggage) a odbavené zavazadlo (checked baggage). Příruční zavazadlo si s sebou můžete vzít na palubu, zatámco to odbavené dají do podpalubí. Hlavní rozdíl spočívá ve výčtu položek, které si smíte a nesmíte do těchto zavazadel vzít.

Jak zabalit kufr do letadla, aby odpovídal letištním pravidlům? Odpověď na tuto otázku přináší tato přehledná tabulka.

Věc Příruční zavazadlo Odbavené zavazadlo
Spreje (na vlasy, deodoranty) ANO (v maximálním objemu 100 ml) ANO
Holicí strojky NE ANO
Volné žiletky, břitvy NE ANO
Tekutiny (voda, sprchový gel, tělové mléko) ANO (v maximálním objemu 100 ml) ANO
Nůžky, nože NE ANO
Jehlice na pletení NE ANO
Elektronická zařízení (telefon, notebook, tablet, atd.) ANO ANO (pouze bez napájecích baterií)
Powerbanka ANO NE
Dron ANO (se souhlasem letecké společnosti) ANO (pouze bez napájecích baterií)

Rozdíl tedy spočívá hlavně v omezeném množství tekutin, které si můžete vzít do příručního zavazadla. V příručním zavazadle by tedy žádná vaše lahvička neměla přesáhnout 100 ml. Ve výsledku si tedy můžete vzít několik takových lahviček, ale všechny se musí vlézt do sáčku o objemu 1 litru.

Jak to je s roztokem na kontaktní čočky, sirupům proti kašli a dalšími zdravotními pomůckami? U těchto tekutin je možné překročit limit 100 ml.

Tip! Chcete si s sebou na dovolenou přibalit i výhodné cestovní pojištění? Pojištění, které nabízí cestovní kanceláře, bývá většinou předražené. Porovnejte si u nás ceny a ušetřete!

Najít cestovní pojištění od 11 Kč/den

Ušetřete peníze na letence

Mezi všemi těmi ověšenými turisty, kteří za sebou vláčejí objemné kufry, se občas vyskytnou dobrodruhové, kteří cestují jen s desetikilovým příručním zavazadlem. Mezi ostatními těžkopádnými cestovateli působí jako zjevení, protože se pohybují s neuvěřitelnou lehkostí a starosti s hlídáním několika kufrů jsou jim zcela vzdálené. Překvapivě se nechystají jen na prodloužený víkend do Londýna, ale třeba na tři týdny na Srí Lanku.

Proč by se někdo vzdával komfortu a snažil se všechno své živobytí nacpat do jednoho malého kufříku? Nikdy totiž nevyužijete 100 % obsahu vašeho zavazadla (možná znáte z vlastní zkušenosti, kdy po návratu vybalujete věci a s překvapením zjišťujete, že mnohé kousky oděvů jste na sobě neměli ani jednou).

Druhým důvodem je mnohem nižší cena letenky. Mnohé nízkonákladové společnosti mají propastné cenové rozdíly, které se odvíjí podle velikosti zavazadla. Ilustrujme si to na příkladu ceny zpáteční letenky do Portugalska přes společnost Ryanair.

1 příruční zavazadlo o hmotnosti 10 kg 2 palubní zavazadla, každé o hmotnosti do 20 kg  
3912 Kč 5466 Kč  

Chtěli byste za letenku platit méně a užít si lehkosti cestování s menším zavazadlem? Minimalistické cestování může být překvapivě pohodlné.

Jak zabalit kufr do letadla minimalisticky a levně

Vše potřebné můžete vměstnat do malého kufříku, pokud se budete držet těchto tipů.

  • Sepište si seznam věcí, nutných pro přežití. Zaznamenejte si věci, bez kterých by se vaše dovolená nemohla uskutečnit. Nezbytnostmi jsou cestovní doklady, platební karty, léky, brýle (kontaktní čočky) a mobilní telefon. Vše ostatní jde dokoupit a sehnat na místě, mnohdy i levněji, než v Česku. Pokud se vám tedy do kufru už nevleze velká láhev šamponu nebo opalovací krémy, zauvažujte, zda není výhodnější tyto věci dokoupit až na místě.
  • Vemte si prací prášek. Možná se budete divit, ale mnozí lidé jsou schopni strávit měsíční pobyt na Bali jenom s deseti kilogramy oděvů. Vemte si s sebou prací prášek a budete toho schopni taky. Nehledě na to, že ve spoustě hotelů tuto službu nabízí, tudíž nemusíte vaše svršky přepírat v umyvadle, ale nechat si je vyprat a vysušit hotelovým personálem. Spousta hotelů má i sušičku, tudíž nemusíte dva dny čekat, než prádlo uschne. 
  • Mějte minimalistickou kosmetiku. Na týdenní dovolené určitě nespotřebujete celou láhev sprchového gelu, nebo velkou tubu krému na opalování. Takto velká kosmetika vám zbytečně zabírá místo v kufru. Je sice možnost dokoupit kosmetiku v malých lahvičkách, určených do letadla, ale cena v poměru k objemu není příliš výhodná (tzn. malou lahvičku šamponu koupíte za zhruba 70 % ceny běžné lahvičky). Namísto toho přelijte vaši kosmetiku do zkumavek, které koupíte za pár korun v lékárně. Nebo si vyrobte vlastní obaly tím, že si nakoupíte tlustá brčka a jejich konce k sobě přilepíte tavnou pistolí.

  • Sbalte si univerzální oblečení. Přibalte si do kufru snadno kombinovatelné věci. Váháte mezi elegantními střevíčkami na klínku nebo pohodlnými nízkými sandály? Sáhněte po druhé variantě, protože si je budete moct vzít nejen k šatům, ale i sportovnímu oblečení. Mezi univerzální oděvní kousky patří například obyčejné džíny, černé tričko, nebo bílá košile. Tyto oděvy můžete zkombinovat se sportovním oblečením, nebo jim dát slavnostnější ráz v kombinaci s elegantními kousky a vzít si je třeba na večeři v luxusní hotelové restauraci.
  • Rolujte. Dalším způsobem, jak zabalit kufr do letadla minimalisticky, je správné uskladnění oděvů. Oděvy srolované do ruliček zaberou až o 30 % méně místa, než ležérně poskládané oblečení. 

  • Využijte své tělo. Část vašich oděvů můžete přepravit přímo na svém těle, aniž byste jimi museli zabírat místo v kufru. Ušetřit potřebný prostor můžete třeba mikinou uvázanou kolem pasu, klouboukem na hlavě, nebo cestováním v oděvech, který by v kufru zabíraly příliš mnoho místa (džíny, uzavřené boty, kabátek). Takovým opatřením nejenže ušetříte místo, ale bude vám teplo při cestě. Při čekání na taxík na letiště, nebo při přesunu na ranwej letištním autobusem vás aspoň neofoukne.
  • Pořiďte si čtečku. Nedokážete si představit dovolenou na pláži bez dobré knihy? Váš knižní pomocník bohužel zabírá hodně místa a poměrně dost váží. Nahraďte jej lehkou elektronickou čtečkou, do které si můžete nahrát klidně celou knihovnu!

Mohlo by vás zajímat

thumb
Kolik stojí dálniční známka? ČR, Slovensko, Rakousko, Německo a další často navštěvované země
29.5.2020

Připravili jsme pro vás přehled cen dálničních známek v často navštěvovaných evropských zemích. Také vám poradíme, kde je můžete sehnat, a na co si dát případně pozor.

thumb
10 technologických vychytávek do auta, bez kterých se letos neobejdete
28.5.2020

Vyrazit na dovolenou autem bude možná letos populárnější než kdy před tím. Jistě, moderní auta jsou pohodlná sama o sobě. Ale co si cestu ještě více zpříjemnit. Nakonec, pokud se řidič cítí dobře, snižuje se také riziko pochybení. Máme pro vás pár…

thumb
10 doplňků do auta pro děti, které ocení i rodiče
27.5.2020

Prohlédněte si přehled užitečných vychytávek pro malé i větší děti. Oceníte je při každé cestě autem, i když bude krátká.

thumb
Bezpečná sedadla v automobilu, letadle a autobuse - kam si ideálně sednout?
26.5.2020

Poradíme vám, jaká sedadla jsou v různých dopravních prostředcích nejbezpečnější. Pokud se posadíte právě na ně, snižujete riziko, které vám hrozí v případě dopravní nehody.