Menu

Jak zabalit kufr do letadla a ušetřit peníze na letence

22.2.2019
Jak zabalit kufr do letadla a ušetřit peníze na letence
10 minut čtení
Životní styl

Patříte k těm, kteří při cestě na letiště přemítají, co všechno si zapomněli přibalit? Ovládněte umění přípravy zavazadla a zbavte se těchto stresů jednou provždy. Jak zabalit kufr do letadla, abyste měli vše potřebné, ale vaše zavazadlo nevážilo přebytečné kilogramy navíc?

Ať už letíte na vlastní pěst do ciziny poprvé, nebo se tak vydáváte poněkolikáté, letištní předpisy můžou zamotat hlavu nejednomu cestovateli, obzvláště co se týká pravidel ohledně toho, co si s sebou můžete do kufru přibalit.

Příruční vs. odbavené zavazadlo

Při odbavení se rozlišují dva typy zavazadel - příruční zavazadlo (leteckými spolčnostmi nazýváno například hand luggage, cabin bagagge nebo carry - on baggage) a odbavené zavazadlo (checked baggage). Příruční zavazadlo si s sebou můžete vzít na palubu, zatámco to odbavené dají do podpalubí. Hlavní rozdíl spočívá ve výčtu položek, které si smíte a nesmíte do těchto zavazadel vzít.

Jak zabalit kufr do letadla, aby odpovídal letištním pravidlům? Odpověď na tuto otázku přináší tato přehledná tabulka.

Věc Příruční zavazadlo Odbavené zavazadlo
Spreje (na vlasy, deodoranty) ANO (v maximálním objemu 100 ml) ANO
Holicí strojky NE ANO
Volné žiletky, břitvy NE ANO
Tekutiny (voda, sprchový gel, tělové mléko) ANO (v maximálním objemu 100 ml) ANO
Nůžky, nože NE ANO
Jehlice na pletení NE ANO
Elektronická zařízení (telefon, notebook, tablet, atd.) ANO ANO (pouze bez napájecích baterií)
Powerbanka ANO NE
Dron ANO (se souhlasem letecké společnosti) ANO (pouze bez napájecích baterií)

Rozdíl tedy spočívá hlavně v omezeném množství tekutin, které si můžete vzít do příručního zavazadla. V příručním zavazadle by tedy žádná vaše lahvička neměla přesáhnout 100 ml. Ve výsledku si tedy můžete vzít několik takových lahviček, ale všechny se musí vlézt do sáčku o objemu 1 litru.

Jak to je s roztokem na kontaktní čočky, sirupům proti kašli a dalšími zdravotními pomůckami? U těchto tekutin je možné překročit limit 100 ml.

Tip! Chcete si s sebou na dovolenou přibalit i výhodné cestovní pojištění? Pojištění, které nabízí cestovní kanceláře, bývá většinou předražené. Porovnejte si u nás ceny a ušetřete!

Najít cestovní pojištění od 11 Kč/den

Ušetřete peníze na letence

Mezi všemi těmi ověšenými turisty, kteří za sebou vláčejí objemné kufry, se občas vyskytnou dobrodruhové, kteří cestují jen s desetikilovým příručním zavazadlem. Mezi ostatními těžkopádnými cestovateli působí jako zjevení, protože se pohybují s neuvěřitelnou lehkostí a starosti s hlídáním několika kufrů jsou jim zcela vzdálené. Překvapivě se nechystají jen na prodloužený víkend do Londýna, ale třeba na tři týdny na Srí Lanku.

Proč by se někdo vzdával komfortu a snažil se všechno své živobytí nacpat do jednoho malého kufříku? Nikdy totiž nevyužijete 100 % obsahu vašeho zavazadla (možná znáte z vlastní zkušenosti, kdy po návratu vybalujete věci a s překvapením zjišťujete, že mnohé kousky oděvů jste na sobě neměli ani jednou).

Druhým důvodem je mnohem nižší cena letenky. Mnohé nízkonákladové společnosti mají propastné cenové rozdíly, které se odvíjí podle velikosti zavazadla. Ilustrujme si to na příkladu ceny zpáteční letenky do Portugalska přes společnost Ryanair.

1 příruční zavazadlo o hmotnosti 10 kg 2 palubní zavazadla, každé o hmotnosti do 20 kg  
3912 Kč 5466 Kč  

Chtěli byste za letenku platit méně a užít si lehkosti cestování s menším zavazadlem? Minimalistické cestování může být překvapivě pohodlné.

Jak zabalit kufr do letadla minimalisticky a levně

Vše potřebné můžete vměstnat do malého kufříku, pokud se budete držet těchto tipů.

  • Sepište si seznam věcí, nutných pro přežití. Zaznamenejte si věci, bez kterých by se vaše dovolená nemohla uskutečnit. Nezbytnostmi jsou cestovní doklady, platební karty, léky, brýle (kontaktní čočky) a mobilní telefon. Vše ostatní jde dokoupit a sehnat na místě, mnohdy i levněji, než v Česku. Pokud se vám tedy do kufru už nevleze velká láhev šamponu nebo opalovací krémy, zauvažujte, zda není výhodnější tyto věci dokoupit až na místě.
  • Vemte si prací prášek. Možná se budete divit, ale mnozí lidé jsou schopni strávit měsíční pobyt na Bali jenom s deseti kilogramy oděvů. Vemte si s sebou prací prášek a budete toho schopni taky. Nehledě na to, že ve spoustě hotelů tuto službu nabízí, tudíž nemusíte vaše svršky přepírat v umyvadle, ale nechat si je vyprat a vysušit hotelovým personálem. Spousta hotelů má i sušičku, tudíž nemusíte dva dny čekat, než prádlo uschne. 
  • Mějte minimalistickou kosmetiku. Na týdenní dovolené určitě nespotřebujete celou láhev sprchového gelu, nebo velkou tubu krému na opalování. Takto velká kosmetika vám zbytečně zabírá místo v kufru. Je sice možnost dokoupit kosmetiku v malých lahvičkách, určených do letadla, ale cena v poměru k objemu není příliš výhodná (tzn. malou lahvičku šamponu koupíte za zhruba 70 % ceny běžné lahvičky). Namísto toho přelijte vaši kosmetiku do zkumavek, které koupíte za pár korun v lékárně. Nebo si vyrobte vlastní obaly tím, že si nakoupíte tlustá brčka a jejich konce k sobě přilepíte tavnou pistolí.

  • Sbalte si univerzální oblečení. Přibalte si do kufru snadno kombinovatelné věci. Váháte mezi elegantními střevíčkami na klínku nebo pohodlnými nízkými sandály? Sáhněte po druhé variantě, protože si je budete moct vzít nejen k šatům, ale i sportovnímu oblečení. Mezi univerzální oděvní kousky patří například obyčejné džíny, černé tričko, nebo bílá košile. Tyto oděvy můžete zkombinovat se sportovním oblečením, nebo jim dát slavnostnější ráz v kombinaci s elegantními kousky a vzít si je třeba na večeři v luxusní hotelové restauraci.
  • Rolujte. Dalším způsobem, jak zabalit kufr do letadla minimalisticky, je správné uskladnění oděvů. Oděvy srolované do ruliček zaberou až o 30 % méně místa, než ležérně poskládané oblečení. 

  • Využijte své tělo. Část vašich oděvů můžete přepravit přímo na svém těle, aniž byste jimi museli zabírat místo v kufru. Ušetřit potřebný prostor můžete třeba mikinou uvázanou kolem pasu, klouboukem na hlavě, nebo cestováním v oděvech, který by v kufru zabíraly příliš mnoho místa (džíny, uzavřené boty, kabátek). Takovým opatřením nejenže ušetříte místo, ale bude vám teplo při cestě. Při čekání na taxík na letiště, nebo při přesunu na ranwej letištním autobusem vás aspoň neofoukne.
  • Pořiďte si čtečku. Nedokážete si představit dovolenou na pláži bez dobré knihy? Váš knižní pomocník bohužel zabírá hodně místa a poměrně dost váží. Nahraďte jej lehkou elektronickou čtečkou, do které si můžete nahrát klidně celou knihovnu!

Mohlo by vás zajímat

thumb
SPZ na přání 2021: Cena a pravidla
5.3.2021

Od ledna 2016 je možné žádat o státní poznávací značku (SPZ) na přání. Aktuálně už je vydáno kolem 16 000 SPZ na přání. Oficiálně se používá výraz registrační značka na přání, tedy RZNP. Přemýšlíte, že byste si automobil také vyzdobili značkou na přání?…

thumb
Řešení pro malé byty: Inspirace, jak čarovat s prostorem
4.3.2021

Někomu se podaří koupě úžasného apartmánu s pokoji o velikosti tanečních sálů, jiný se musí tísnit v miniaturním bytě. Přesto si obyvatelé tak odlišných obydlí můžou užívat stejnou míru komfortu. Nevěříte? Klíč je v chytrém řešení pro malé byty.

thumb
Nejlevnější elektromobily na světě 2021
3.3.2021

Dříve byly elektromobily něčím, v čem se vozilo jen pár nadšenců. V současnosti jde však nejen o průkopnická vozidla, ale o stále běžnější dopravní prostředek, který spousta z nás denně využívá. Uvažujete nad tím, že byste si sami nějaký elektromobil…

thumb
Jak na výpočet ceny plynu?
2.3.2021

Výpočet ceny plynu se na první pohled může zdát komplikovaný. Ale není. Stačí znát základní informace o vašem bydlení a vědět, jak si pomoci. Orientační cena plynu je skvělým pomocníkem při volbě nového dodavatele nebo při přechodu na plyn z vytápění…