porovnej24 logo
test

Zákonné úrazové pojištění: Vše, co se vám bude hodit vědět

17. 1. 2022 | Aktualizováno: 19. 1. 2022
|
Délka čtení: 9 min.

Úrazové pojištění je produktem, který si lidé sjednávají s cílem předejít finančním starostem v případě úrazu. Úrazové pojištění je ve většině případů zcela dobrovolné a je jen na klientovi, jaké limity si navolí nebo zda si připlatí za další připojištění. Existuje však také ještě zákonné úrazové pojištění.

Jak už název zákonné úrazové pojištění, známé také jako zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele, napovídá, jedná se o jedno ze zákonných pojištění, které mají lidé, na něž se vztahuje, povinnost platit. Mezi další zákonná pojištění patří povinné ručení, zdravotní pojištění, sociální pojištění a pojištění profesní odpovědnosti. Kdo má povinnost platit zákonné úrazové pojištění? A co je považované za pracovní úraz?

Co je to zákonné úrazové pojištění?

Co si představit pod pojmem zákonné úrazové pojištění? Jedná se o pojištění, které za své zaměstnance mají povinnost odvádět zaměstnavatelé. Pojištění je zakotveno v zákonu č. 37/1993 Sb. o změnách v nemocenském a sociálním zabezpečení a některých pracovněprávních předpisů. Z tohoto pojištění se hradí škody na zdraví, nemoci z povolání nebo úrazy, které zaměstnanec utrpí v souvislosti s výkonem své práce.

Kteří zaměstnavatelé mají povinnost platit toto pojištění?

Jak už jsme uvedli výše, povinnost platit toto pojištění za své zaměstnance mají zaměstnavatelé. A to všichni, kteří mají alespoň jednoho zaměstnance a nezáleží na tom, zda zaměstnanec pracuje na smlouvu, na dohodu o provedení činnosti nebo na dohodu o provedení práce. Hradit zákonné pojištění musí i zahraniční zaměstnavatelé, kterým vznikla povinnost odvádět sociální pojištění za své pracovníky v České republice. Tuto povinnost naopak nemají členové dozorčích rad, statutárních orgánů kapitálových společností a společníci.

Zákonné úrazové pojištění u nás provádí jen dvě pojišťovny

Pojištění odpovědnosti zaměstnavatele vzniká automaticky přijetím prvního zaměstnance do pracovního poměru. Pojištění platí až do doby, než podnikatel ukončí svou podnikatelskou činnost nebo ukončí pracovní poměr s posledním zaměstnancem. V České republice toto zákonné pojištění provádí pouze dvě pojišťovny – Česká pojišťovna (zaměstnavatelé, kteří měli pojištění sjednané k 31. 12.) a Kooperativa (všichni ostatní zaměstnavatelé).

Jak vypočítat pojistné?

Výši pojistného si zaměstnavatel vypočítá sám, základ pro výpočet je souhrn všech hrubých mezd zaměstnanců firmy za předchozí kvartál a na výpočet jsou použity sazby uvedené v příloze vyhlášky Ministerstva financí ČR č. 125/1993 (OKEČ). V případě, že zaměstnavatel nezaplatí pojistné včas, pojistné se navýší o 10 % dlužné částky za každý započatý měsíc.

Termíny pro platbu pojistného

Zaměstnavatel na pojišťovnu neposílá žádný kvartální ani roční přehled, pokud si ho pojišťovna v případě nejasností sama nevyžádá. Pojistné se vždy platí na kvartál dopředu v níže uvedených termínech.

Pojistné na:Pojistné uhradit do:

I. čtvrtletí

31. 1. 2022

II. čtvrtletí

30. 4. 2022

III. čtvrtletí

31. 7. 2022

IV. čtvrtletí

31. 10. 2022

Jak je definovaný pracovní úraz?

Zaměstnavatel má kromě povinnosti platit za své zaměstnance zákonné úrazové pojištění také povinnost zajistit svým zaměstnancům takové pracovní podmínky, aby mohli řádně plnit své pracovní úkoly bez ohrožení zdraví a majetku. Ne vždy je však možné pracovnímu úrazu předejít. Za pracovní úraz se považuje poškození zdraví, které bylo zaměstnanci způsobeno nezávisle na jeho vůli, krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů při plnění pracovních úkonů nebo v souvislosti s nimi.

Odškodnění zaměstnanců při pracovním úrazu

Ve většině případů je za pracovní úrazy odpovědný zaměstnavatel a postiženému zaměstnanci vzniká nárok na náhradu za škodu vzniklou pracovním úrazem. Zákonné úrazové pojištění tak chrání nejen zaměstnance, ale také zaměstnavatele. V případě pracovního úrazu má zaměstnanec dle typu úrazu nárok na:

  • bolestné

  • náhradu ztráty na výdělku

  • náhradu za ztížení společenského uplatnění

  • náhradu účelně vynaložených nákladů

  • věcnou škodu

Stejně jako mají zaměstnavatelé za své zaměstnance povinnost odvádět sociální a zdravotní pojištění, jsou povinni platit také zákonné úrazové pojištění. Pokud by zaměstnavatel pojistné neplatil, má pojišťovna kromě sankce za prodlení právo vymáhat na zaměstnavateli úhradu až do výše pojistného plnění z důvodu pojistných událostí.

Sdílet článek

Související články

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    03. dubna 2023|Porovnej24
    Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?

    Na procházce polní cestou si házíte s dětmi míčem a nedíváte se kolem. Projíždí cyklista. Zásah. Zlomená noha. V obchodě se s taškou přes rameno otočíte. Váza letí k zemi. Při vaření zapomenete na sporáku utěrku. Hoří. Nehody, které pokryje pojistka na blbost.

  • test
    27. března 2023|Porovnej24
    Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

    Možná to znáte z vlastní zkušenosti, že jednou za čas vám přijde dopis od vaší pojišťovny, který obsahuje návrh na indexaci pojištění majetku, tzn. zvýšení ceny pojistného a také pojistných částek vaší nemovitosti. Tisíce lidí tento dopis otráveně vyhodí do koše. Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

  • test
    20. března 2023|Porovnej24
    Podnikatelská půjčka pro začínající OSVČ i start-upy s potenciálem

    V hlavě máte skvělý nápad. K jeho realizaci vám chybí peníze. Nejste si jisti, jaké máte možnosti a kde peníze získat. Začátek podnikání je vždy spojený s nejistotou a mnoha otázkami. V dnešním článku se podíváme, jak funguje podnikatelská půjčka. 

  • test
    23. února 2023|Porovnej24
    Pozor na podvodné emaily! Jak se chránit před phishingem?

    Technicky zdatní hackeři mohou posílat podvodné emaily z jakéhokoli místa na světě a používat cizí adresy k získání důvěryhodnosti. Takové zprávy mohou být velmi přesvědčivé a těžko odhalitelné.