Menu

Jak zjistit, že mám zaplacené povinné ručení?

Aktualizováno dne 2.1.2023

Někdy bývá těžké nosit v hlavě všechny termíny a data, do kdy musíte zaplatit různé pojistky. Stav pojištění vašeho auta můžete ale naštěstí poměrně snadno zjistit! V tomto článku si posvítíme na 3 jednoduché způsoby, jak se podívat, jestli máte zaplacené povinné ručení nebo již expirovalo a tak nemůžete vyrazit na české silnice.

Jak zjistit, že mám zaplacené povinné ručení?
9 minut čtení
Povinné ručení

Hrklo ve vás, jak ve starých hodinách, když jste se zamysleli nad tím, zda jste pojištěni pro případ škod, které byste potenciálně mohli způsobit ostatním účastníkům silničního provozu? Jestli máte zaplacené povinné ručení můžete snadno dohledat během pár minut! V následujících řádcích si představíme jak.

zasněžená silnice

Jak zjistit, že mám zaplacené povinné ručení?

Informace o tom, zda máte zaplacené povinné ručení si snadno ověříte do pár minut jedním z následujících způsobů:

1.) Ověření pojištění vozu u České kanceláře pojistitelů

Přímo na stránkách České kanceláře pojistitelů si můžete ověřit platnost vašeho pojištění. Jednoduše zde zadáte vaši registrační značku, a vyjede vám, zda máte zaplacené povinném ručení. Tento způsob vyhledávání lze použít i v případě, že jste se stali účastníkem nehody, od které viník ujel.

Tento vyhledávací systém může být užitečný, ale ne vždy najde všechny automobily. Co může znamenat, když na vámi zadanou značku nenajdete žádný záznam?

  • Povinné ručení není uzavřeno, nebo jeho platnost skončila.
  • Pojištění bylo uzavřeno nedávno a změna se ještě nepropsala. Po uzavření smlouvy obvykle trvá přibližně měsíc, než se změna zanese do databáze České kanceláře pojistitelů.
  • Vyskytla se chyba v identifikaci. Dalším důlvodem může být situace, kdy byly uvedeny nesprávné nebo neúplné údaje na smlouvě. Může se to stát například při změně registrační značky, výměně popsaného technického průkazu za nový a jiných situacích.

2.) Ověření pojištění vozu u své pojišťovny

Nejjednoduším způsobem, jak zjistit, jestli máte zaplacené povinné ručení, je zavolat do své pojišťovny a na svou pojistku se poptat. Pojišťovny však o své klienty pečují a v případě nezaplacení jim posílají upomínky s výzvou, aby pojistné uhradili. Tudíž pokud termín prošvihnete, jistě se to dozvíte poštou (případně i emailem).

Pojišťovna vám neukončí povinné ručení k datu konce pojistné smlouvy, ale automaticky jej prodlouží o nějakou dobu. Tato doba se u různých pojišťoven liší. U některé to můžou být 3 měsíce, u jiné klidně i půl roku. Pokud ani poté nezaplatíte, pojišťovna povinné ručení vypoví, přičemž vás vyzve k doplacení pojistného za tuto dobu, kdy jste byli pojištěni. Je to ochranou pro situace, kdy klient zapomene na zaplacení pojistného. Nemusí se tak obávat, že povinné ručení zanikne hned druhý den po nezaplacení pojistky.

3.) Ověření pojištění vozu na zelené kartě

Dalším snadným způsobem, jak zjistit zaplacené povinné ručení, je ze zelené karty. Tento dokument má řidič povinnost vozit s sebou v autě. Ze zelené karty se dočtete platnost vašeho povinného ručení, protože pojišťovna obvykle každý rok posílá kartu novou.

auta zaparkovaná ve sněhu

Co vám hrozí za neplacení povinného ručení?

Od roku 2018 má řidič, který nemá uzavřené povinné ručení, povinnost odvádět příspěvky do garančního fondu České kanceláře pojistitelů. Příspěvek se vypočítává za každý den neplaceného pojištění a odvíjí se od objemu motoru. Nejnižší denní příspěvek platí majitel motocyklu s objemem do 50 cm3. S vyšším objemem motoru roste i cena příspěvku. Například automobil se zdvihovým objemem od 1 000 cm3 do 1 350 cm3 platí za den 35 Kč.

Typ vozu Pokuta za nezaplacené povinné ručení / den
Motocykl se zdvihovým objemem válců motoru do 50 cm3 4 Kč
Automobil se zdvihovým objemem válců motoru do 1000 cm3 30 Kč
Obytný automobil 61 Kč
Automobil se zdvihovým objemem válců motoru nad 2500 cm3 93 Kč

Kompletní přehled sankcí a pokut najdete v našem článku zde. Neplacení povinného ručení se ale rozhodně nevyplatí. Za výše zmíněné auto za rok zaplatíte do garančního fondu 12.775 Kč. Povinné ručení lze přitom sehnat už od 1.009 Kč.

Tip! Nejlevnější povinné ručení nemusíte nikde zdlouhavě hledat! Do našeho nezávislého srovnávače stačí zadat jen několik údajů o vás a vašem voze. Obratem pak zjstíte, jaké jsou aktuální nabídky pojišťoven. Zkuste to zdarma zde:

Najděte nejlevnější pojištění

srážka s cyklistou

Co dělat, když nemám zaplacené povinné ručení?

Jak jsme již výše zmínili, každá pojišťovna si své pojistky hlídá a před vypršením platnosti vašeho povinného ručení se na vás obrátí buď klasickou nebo elektronickou poštou. Takto vám připomene další platbu. Pokud ovšem tuto upomínku i všechny další ignorujete, nejen že nebudete chráněny od pokut a vysokých poplatků za zaviněné nehody, ale pojiš´tovna může požadovat úrok z prodlení a zároveň budete zapsáni v registru dlužníků. V takovém případě doporučujeme se co nejdříve obrátit na vaši pojišťovnu a dluh začít řešit.

auto ve škarpě

Co dělat, když nemám zaplacené havarijní pojištění?

Havarijní pojištění je na rozdíl od povinného ručení volitelné. Nemusíte ho tedy mít, pokud nechcete. Nicméně jestli jste si ho již zajistili a teď si myslíte, že prostě přestane platit v okamžiku, kdy za něj přestanete platit peníze, mýlíte se. I zde vám bude pojišťovna posílat upomínky k zaplacení a může vymáhat poplatky spojené s vymáháním dlužné částky. 

Před tím, než-li se rozhodnete pro ukončení havarijní pojistky, je potřeba poslat poštou výpověď ze smlouvy. Některé pojišťovny toto umožňují i na svých webových stránkách, případně žádají jen vyfocenou kopii výpovědi s vlastnoručním podpisem zaslanou emailem.

Tip! Povinné ručení vás chrání proti škodám, které způsobíte na majetku a vozech druhých. Havarijní pojištění chrání váš vlastní majetek a auto. Doporučuje se tak hlavně pořídit k zbrusu novým vozům.

spočítejte si havarijní pojištění

Mohlo by vás zajímat

evropský den bez aut
Evropský den bez aut: Proč je tento den tak důležitý pro naše města?
22.9.2023

Každý rok se mnoho evropských měst zapojuje do oslav Evropského dne bez aut. Tento den je nejen symbolem snahy o ekologičtější města, ale také připomínkou významu alternativních dopravních prostředků.

odstoupení od kupní smlouvy auta
Jak správně postupovat při odstoupení od kupní smlouvy auta? 3 nejčastější důvody
6.9.2023

Ze zákona máte jako kupující nárok odstoupit od kupní smlouvy. Toto právo nesmí být spojeno s žádnou sankcí. Odstoupení od kupní smlouvy auta není výjimkou. Pojďme se podívat na detaily tohoto kroku.

přechod pro chodce
Přechod pro chodce: Pravidla, která byste měli znát a dodržovat
4.9.2023

Bezpečné místo pro přecházení silnice. Tak bychom měli vnímat přechod pro chodce, ať už jsme chodci nebo řídíme motorové vozidlo. Skutečnost je ale taková, že si pravidla pro přecházení silnice a používání přechodů vysvětlujeme každý trochu jinak.

podsedák do auta od kdy
Podsedák v autě: Kdy je správný čas pro přechod a jak vybrat ten nejlepší?
28.8.2023

Už když vyrážíte s miminkem z porodnice domů, musíte mít na jeho první cestu autosedačku. Pryč jsou fotografie a doby, kdy maminky na zadním sedadle držely dítě v náručí. Další z možných milníků je podsedák do auta. Od kdy a do kdy ho můžete mít?