Menu

Jak zjistit, že mám zaplacené povinné ručení?

Aktualizováno dne 2.1.2023

Někdy bývá těžké nosit v hlavě všechny termíny a data, do kdy musíte zaplatit různé pojistky. Stav pojištění vašeho auta můžete ale naštěstí poměrně snadno zjistit! V tomto článku si posvítíme na 3 jednoduché způsoby, jak se podívat, jestli máte zaplacené povinné ručení nebo již expirovalo a tak nemůžete vyrazit na české silnice.

Jak zjistit, že mám zaplacené povinné ručení?
9 minut čtení
Povinné ručení

Hrklo ve vás, jak ve starých hodinách, když jste se zamysleli nad tím, zda jste pojištěni pro případ škod, které byste potenciálně mohli způsobit ostatním účastníkům silničního provozu? Jestli máte zaplacené povinné ručení můžete snadno dohledat během pár minut! V následujících řádcích si představíme jak.

zasněžená silnice

Jak zjistit, že mám zaplacené povinné ručení?

Informace o tom, zda máte zaplacené povinné ručení si snadno ověříte do pár minut jedním z následujících způsobů:

1.) Ověření pojištění vozu u České kanceláře pojistitelů

Přímo na stránkách České kanceláře pojistitelů si můžete ověřit platnost vašeho pojištění. Jednoduše zde zadáte vaši registrační značku, a vyjede vám, zda máte zaplacené povinném ručení. Tento způsob vyhledávání lze použít i v případě, že jste se stali účastníkem nehody, od které viník ujel.

Tento vyhledávací systém může být užitečný, ale ne vždy najde všechny automobily. Co může znamenat, když na vámi zadanou značku nenajdete žádný záznam?

  • Povinné ručení není uzavřeno, nebo jeho platnost skončila.
  • Pojištění bylo uzavřeno nedávno a změna se ještě nepropsala. Po uzavření smlouvy obvykle trvá přibližně měsíc, než se změna zanese do databáze České kanceláře pojistitelů.
  • Vyskytla se chyba v identifikaci. Dalším důlvodem může být situace, kdy byly uvedeny nesprávné nebo neúplné údaje na smlouvě. Může se to stát například při změně registrační značky, výměně popsaného technického průkazu za nový a jiných situacích.

2.) Ověření pojištění vozu u své pojišťovny

Nejjednoduším způsobem, jak zjistit, jestli máte zaplacené povinné ručení, je zavolat do své pojišťovny a na svou pojistku se poptat. Pojišťovny však o své klienty pečují a v případě nezaplacení jim posílají upomínky s výzvou, aby pojistné uhradili. Tudíž pokud termín prošvihnete, jistě se to dozvíte poštou (případně i emailem).

Pojišťovna vám neukončí povinné ručení k datu konce pojistné smlouvy, ale automaticky jej prodlouží o nějakou dobu. Tato doba se u různých pojišťoven liší. U některé to můžou být 3 měsíce, u jiné klidně i půl roku. Pokud ani poté nezaplatíte, pojišťovna povinné ručení vypoví, přičemž vás vyzve k doplacení pojistného za tuto dobu, kdy jste byli pojištěni. Je to ochranou pro situace, kdy klient zapomene na zaplacení pojistného. Nemusí se tak obávat, že povinné ručení zanikne hned druhý den po nezaplacení pojistky.

3.) Ověření pojištění vozu na zelené kartě

Dalším snadným způsobem, jak zjistit zaplacené povinné ručení, je ze zelené karty. Tento dokument má řidič povinnost vozit s sebou v autě. Ze zelené karty se dočtete platnost vašeho povinného ručení, protože pojišťovna obvykle každý rok posílá kartu novou.

auta zaparkovaná ve sněhu

Co vám hrozí za neplacení povinného ručení?

Od roku 2018 má řidič, který nemá uzavřené povinné ručení, povinnost odvádět příspěvky do garančního fondu České kanceláře pojistitelů. Příspěvek se vypočítává za každý den neplaceného pojištění a odvíjí se od objemu motoru. Nejnižší denní příspěvek platí majitel motocyklu s objemem do 50 cm3. S vyšším objemem motoru roste i cena příspěvku. Například automobil se zdvihovým objemem od 1 000 cm3 do 1 350 cm3 platí za den 35 Kč.

Typ vozu Pokuta za nezaplacené povinné ručení / den
Motocykl se zdvihovým objemem válců motoru do 50 cm3 4 Kč
Automobil se zdvihovým objemem válců motoru do 1000 cm3 30 Kč
Obytný automobil 61 Kč
Automobil se zdvihovým objemem válců motoru nad 2500 cm3 93 Kč

Kompletní přehled sankcí a pokut najdete v našem článku zde. Neplacení povinného ručení se ale rozhodně nevyplatí. Za výše zmíněné auto za rok zaplatíte do garančního fondu 12.775 Kč. Povinné ručení lze přitom sehnat už od 1.009 Kč.

Tip! Nejlevnější povinné ručení nemusíte nikde zdlouhavě hledat! Do našeho nezávislého srovnávače stačí zadat jen několik údajů o vás a vašem voze. Obratem pak zjstíte, jaké jsou aktuální nabídky pojišťoven. Zkuste to zdarma zde:

Najděte nejlevnější pojištění

srážka s cyklistou

Co dělat, když nemám zaplacené povinné ručení?

Jak jsme již výše zmínili, každá pojišťovna si své pojistky hlídá a před vypršením platnosti vašeho povinného ručení se na vás obrátí buď klasickou nebo elektronickou poštou. Takto vám připomene další platbu. Pokud ovšem tuto upomínku i všechny další ignorujete, nejen že nebudete chráněny od pokut a vysokých poplatků za zaviněné nehody, ale pojiš´tovna může požadovat úrok z prodlení a zároveň budete zapsáni v registru dlužníků. V takovém případě doporučujeme se co nejdříve obrátit na vaši pojišťovnu a dluh začít řešit.

auto ve škarpě

Co dělat, když nemám zaplacené havarijní pojištění?

Havarijní pojištění je na rozdíl od povinného ručení volitelné. Nemusíte ho tedy mít, pokud nechcete. Nicméně jestli jste si ho již zajistili a teď si myslíte, že prostě přestane platit v okamžiku, kdy za něj přestanete platit peníze, mýlíte se. I zde vám bude pojišťovna posílat upomínky k zaplacení a může vymáhat poplatky spojené s vymáháním dlužné částky. 

Před tím, než-li se rozhodnete pro ukončení havarijní pojistky, je potřeba poslat poštou výpověď ze smlouvy. Některé pojišťovny toto umožňují i na svých webových stránkách, případně žádají jen vyfocenou kopii výpovědi s vlastnoručním podpisem zaslanou emailem.

Tip! Povinné ručení vás chrání proti škodám, které způsobíte na majetku a vozech druhých. Havarijní pojištění chrání váš vlastní majetek a auto. Doporučuje se tak hlavně pořídit k zbrusu novým vozům.

spočítejte si havarijní pojištění

Mohlo by vás zajímat

plná moc při přepisu auta
Jak dlouho platí plná moc na přepis auta?
12.2.2024

Už se těšíte, až usednete za volant svého nově koupeného auta. Strávili jste měsíce hledáním a vybíráním toho pravého. Po všech peripetiích už vás čeká jen přepis auta. Prodávající ale nemá čas, aby se s vámi na úřad dostavil a chce vám vystavit plnou moc…

bez dálniční známky
Jízda po dálnici bez známky: Co vám hrozí? Existují výjimky?
7.2.2024

V České republice se nachází přes 1000 kilometrů dálnic, které spojují nejvýznamnější metropole a státy. Řidiči díky síti dálnic přejedou od západu na východ Čech přibližně za 5 hodin. Jízda po dálnici bez známky se ale nevyplácí. Co řidičům hrozí a platí…

povinné ručení při přepisu
Povinné ručení při přepisu vozidla: Co musíte vědět před změnou majitele?
5.2.2024

Pokud kupujete nebo prodáváte ojeté vozidlo, procházíte poměrně běžným postupem, na kterém se už několik let nic nemění. Jsou však body, ve kterých se dlouhodobě zbytečně chybuje. Kámen úrazu je povinné ručení při přepisu vozidla.

riziková skupina řidičů věk
Kdo patří do rizikové skupiny řidičů?
29.1.2024

Srovnávače pojištění vozidel po vás chtějí zadat široké spektrum informací. Prostřednictvím těchto údajů vyhodnocují, zda jste tzv. riziková skupina řidičů. Při hledání vhodného povinného ručení proto narazíte na značné rozdíly v cenách nabízených…