Menu
Místo, které je
přesně pro vás
Všechny vaše kalkulace, smlouvy a
údaje máte v klientské zóně
Stačí jen použít e-mail,
který jste zadali při srovnání
Doporuč a získej!
Pošlete to dál a vydělejte
Sdílejte svůj
odkaz
Kamarád
ušetří
Získá bonus
200 Kč
A vy vyděláte
peníze

Jaké země navštívit, než je zaplaví davy turistů? 5 posledních rájů na zemi

article big
9 minut čtení
Životní styl
31.12.2018

Také jste si toho všimli? V posledních letech se cestování dostává pod kůži stále více lidem a možná i váš soused z prvního patra, který celý život vyrážel jenom na svou šumavskou chalupu, si letos zaletěl až na Bali. Tento cestovatelský rozmach má však i stinnou stránku, kterou je vzrůstající počet turistů v určitých oblastech, rostoucí ceny a ztráta autenticity.

Může za to ostrá konkurence leteckých společností, které mnohdy nasazují ceny tak nízko, že na letenku třeba do Dubaje snadno našetří i člověk s minimální mzdou. Svůj podíl na tom bezesporu mají i cestovatelští blogeři, kteří nás zavalují neodolatelnými fotkami z pláží, na kterých sedí s notebookem na klíně, sosají drink z kokosového ořechu a tvrdí, že cestování jim radikálně změnilo život. Je chvályhodné, že řada lidí se rozhodla rozšířit si obzory a namísto každoroční dovolené v Chorvatsku zamířit do nějakého exotičtějšího místa.

Stinnou stránkou je právě ztráta té exotičnosti určitých destinací. Když před patnácti lety někdo byl v Indonésii, dočkal se skutečně exotického zážitku, téměř hraničícího s dobrodružným poznáváním hodného cestovatelů Hanzelky a Zikmunda. V dnešní době člověka v Indonésii přivítají přelidněné pláže, internet na každém kroku, možnost zaplatit v baru desítkou kryptoměn a možná i soused z prvního patra, kterého náhodně potká na pláži.

Dobrá zpráva je, že stále existují země, kde se nebudete cítit jako na sešlosti obyvatel vašeho paneláku. Které to jsou?

 

1) Myanmar

Cestovat do jižní Asie je dnes velký hit. Bohužel do Indonésie i Thajska cestovní kanceláře vypravují početné skupiny turistů, tudíž tyto dvě země se začínají svou atmosférou podobat přelidněnému Chorvatsku.

Zatímco Thajsko se těší stále větší popularitě (a zvyšujícím se cenám), jeho západní soused Myanmar (Barma) stále ještě umožňuje zažít tradiční atmosféru jižní Asie. Pokud vás lákají poklidné pláže s nádhernými skalními útesy, Myanmar pro vás bude tím pravým. V této zemi si naplno užijete nádhernou přírodu a okázalé budhistické chrámy. Za navštívení stojí pagoda Shwedagon nebo třeba Kyaikhtiyo (obrovský zlatý balvan na kopci, který je posvátným místem, ze kterého je navíc dechberoucí výhled).

Zklamáni nebudete ani výlety do místních vesniček, ve kterých budete mít pocit, jako byste se vrátili v čase o více než sto let nazpět. Můžete tam spatřit starobylé povozy tažené zvířaty a spřátelit se s lidmi, žijícími velmi rurálním stylem života.

Zdroj: myanmartravel.indochinacharm.com

 

2) Portugalsko

Když se řekne jihozápadní Evropa, většině lidí se vybaví Španělsko. Tato země je sice úžasná, ale ruku na srdce - když člověk stojí ve dvouhodinové frontě před chrámem Sagrada de Familia v Barceloně, postupně z něj začne cestovatelské nadšení poněkud opadávat. Turistické davy se netýkají jen Barcelony, ale i jihu Španělska a hlavního města Madridu.

Pokud jste si zamilovali tento kout světa, ale netěší vás mačkat se v davu, vyzkoušejte jeho méně turistického souseda - Portugalsko. Dočkáte se zde podobného klimatu jako ve Španělsku, i středomořské kultury, vyznačující se pohostinností místních obyvatel, okouzlující architekturou a bohatým nočním životem. Navštivte Lisabon, Coimbru či jiné starobylé město, projděte se úzkými uličkami a nechte se překvapovat pouličním uměním a originální keramickou výzdobou na fasádách domů!

Pokud jste milovníci pláží, zamiřte do regionu Algarve, kde se můžete vyřádit v průzračně modrém moři, lemovaném písečnými plážemi. Na této dovolené se můžete těšit představou, jak se polovina Čechů tísní na přelidněných chorvatských plážích.

 

Tip! Ušetřete si nejen nervy v přelidněných zemích, ale i peníze za cestovní pojištění! Věděli jste, že pojistit se můžete už od 11 Kč/den?

[maxbutton id="5" text="Porovnat ceny cestovního pojištění" linktitle="" ]

 

3) Kosovo

„Cože, do Kosova? A proč už ne rovnou do Sýrie nebo Afghánistánu?“ Pomysleli jste si možná při přečtení názvu této země. Přestože Kosovo je známé pro svůj dřívější válečný konflikt, v dnešní době se jedná o bezpečnou zemi, ve které je nižší kriminalita, než třeba v Praze.

V povědomí většiny lidí však Kosovo stále přežívá jako válečná zóna - čehož můžete využít pro vaši poklidnou dovolenou, než se do této země nahrnou davy cestovatelů, bažících po autentické dovolené.

A co zde můžete zažít? Tato země potěší hlavně milovníky hor. Můžete se vydat na několikadenní horské výšlapy, na kterých zažijete divokou přírodu i rurální styl života místních obyvatel. Ve větších městech (Priština, Prizreň) se budete cítit, jako byste se ocitli v Turecku nebo jiné orientální zemi. Zdejší architektura je totiž ovlivněna vlivem bývalé Osmanské říše a představuje unikátní kombinaci mezi orientálním a pravoslavným stylem.

www.flickr.com (Asdren Rrahmani)

 

4) Jordánsko

Země Blízkého východu už dnes žádnou exotikou nejsou - vždyť třeba Egypt nebo Izrael patří k běžným turistickým destinacím. Objevte východního souseda Izraele, kterým je poklidné, méně známé a tím pádem i mnohem levnější Jordánsko. Při návštěvě této země si budete připadat, jako byste nasedli do stroje času - tisíce let staré stavby vám budou připomínat, že jste se ocitli v zemi proroků. Podle legend Jordánskem prošli Ježíš, Mohammed, Mojžíš a další postavy z křesťanského a islámského světa.

Určitě si nenechte ujít návštěvu Petry, starobylého města, vytesaného do skály. Tato památka je něčím, na co v Evropě rozhodně nenarazíte - unikátní systém skrytých místností, uliček a průchodů vás nadchne.

 

5) Neznámé ostrovy Řecka

I v tak proslulé destinaci jako je Řecko je možné natrefit na místa, která se neobjevují v katalozích cestovních kanceláří. Nechce se vám trmácet přes půl světa, abyste si užili trochu klidu? Zkuste jeden z méně známých řeckých ostrovů!

Pokud se nechcete tísnit v davu lidí na Santorini, zkuste jeho severního, méně navštěvovaného souseda - ostrov Ios! Dostanete se na něj tak, že přiletíte na letiště v Santorini, ze kterého to trvá přibližně hodinu cesty lodí. Ios vám nabídne typickou řeckou atmosféru spojenou s nádhernými plážemi, úzkými uličkami lemovanými bílými domky a spoustou romantických míst.

Dalším místem, který zatím není příliš známý, je ostrov Ikaria. Tento hornatý ostrov je známý díky dlouhověkosti svých obyvatel. Až sem přijedete, můžete se pokusit přijít na to, čím to je - zda zdejší skvělou místní kuchyní, poklidnou atmosférou nebo bujarými folklorními oslavami v nočních ulicích a soudržností místních obyvatel.

Zdroj: iostravel.gr

Mohlo by vás zajímat

thumb
Životní styl
Ekonomická krize 2019: jak se na ni připravit, aby vám ublížila co nejméně
14.1.2019

Světová ekonomika se začíná přehřívat. Každý, kdo aspoň jednou v životě nahlédl do učebnice ekonomie jistě ví, že jednotlivé ekonomické cykly se střídají a období ekonomického růstu nemůže trvat donekonečna. Jaká opatření provést, aby vás ekonomická krize…

thumb
Cestovní pojištění
Jarní prázdniny 2019: termíny v jednotlivých krajích + tipy, jak ušetřit na dovolené
11.1.2019

Zanedlouho dostanou vaše děti příležitost odpočinout si od hodin matematiky a domácích úkolů. Blíží se jarní volno, které pro spoustu rodin znamená jediné – dovolenou na horách. Kdy si vy a vaše děti budete moct užít jarní prázdniny 2019? Na rozdíl…

thumb
Životní styl
4 tipy, jak sehnat levné bydlení v Praze
28.12.2018

Hlavní město se v posledních letech stalo destinací, do které se stěhují tisíce lidí jak z menších českých měst, tak i jiných zemí. Zvýšený zájem o bydlení v tomto městě má za následek dramatický růst cen. Plánujete se přestěhovat do Prahy, ale obáváte se…

thumb
Životní styl
Životní styl Lagom: způsob, jak žít šťastněji a levněji
27.12.2018

O hygge (dánském receptu na šťastný život) už bylo napsáno spoustu knih a článků. Pokud se o skandinávské trendy zajímáte víc do hloubky, určitě vás zaujme životní styl Lagom. Jedná se o švédskou filozofii, která má šanci zachránit nejen vaši duševní…