Menu

Dovolená nebo víkend na kole: Nejlepší cyklostezky u nás a v Evropě

Aktualizováno dne 20.10.2020

Babí léto je pro milovníky cyklistiky hotovým rájem. Tropická vedra už polevila, ale stále je příjemné počasí na to, strávit nějaký ten čas venku. Kam se vydat v sedle vašeho bicyklu? Inspirujte se našimi tipy na cyklostezky v Česku i Evropě, na kterých vás čeká nezapomenutelná dovolená na kole.

Dovolená nebo víkend na kole: Nejlepší cyklostezky u nás a v Evropě
11 minut čtení
Cestovní pojištění

Ať už se chystáte na jednodenní výlet, nebo plánujete vícedenní cyklistické dobrodružství, Česká republika i další evropské státy vám mají rozhodně co nabídnout. Cyklotrasy vás zavedou na nečekaná místa podél velkých řek, do panenské přírody i historických měst. Vy jen šlápněte do pedálů a nechte se okouzlovat.

dovolená na kole v ČR

Dovolená na kole v ČR a nejoblíbenější české cyklostezky

Naše zem vám nabízí bezpočet míst, kam na kole můžete vyrazit. Připravili jsme pro vás tři tipy na ty nejoblíbenější. A nezapomínejte, že namísto kola si dnes můžete pořídit elektrokolo. Podívejte se na test elektrokol a zjistěte, které elektrické kolo se vyplatí koupit.

Dovolená na kole: Jižní Čechy

Jižní Čechy jsou přírodní ráj a turisté milují každý jejich kout. Okolí Třeboně je ideální volbou ve chvíli, kdy s sebou berete děti bez zkušeností.

Na trase vás čeká 22 zastávek s naučnými tabulemi. Nejen, že se něco všichni dozvíte, ale máte i prostor na odpočinek a svačinku. Po cestě vás čeká výhled na slavné třeboňské rybníky, návštěva rašeliniště i zastávka u Kaple sv. Víta.

Trasa vede z hráze rybníka Svět a končí před branami města. Má krásných 39 kilometrů a je vhodná i pro začátečníky. Samozřejmě to není jediná stezka v okolí Třeboně, ale určitě jedna z nejhezčích.

 • Délka cyklostezky: 39 km
 • Náročnost: trasa je vhodná i pro začátečníky
 • Zajímavost na trase: Na dovolené na kole v jižních Čechách vás čeká i Soví les, což je chráněná část dubového lesa. Žijí zde vzácné druhy ptáků, třeba orel mořský nebo čáp černý.

Tip! Vybavení na kolo si můžete pořídit i přes cashback - službu, která vám za každý nákup vrátí část peněz zpět. Zajímavé cashbacky teď najdete na:

* Kola-radotin.cz - 2% z nákupu zpět
* Hervis.cz - 5% z nákupu zpět
* Nejlevnejsisport.cz - 3% z nákupu zpět

Dovolená na kole: Jižní Morava

Může být romantičtější cesta než ta, která vede přes Lednicko-valtický areál? Lichtenštejnská stezka na Jižní Moravě je o něco delší, měří padesát kilometrů, ale protože vede většinou rovinatým terénem, jistě ji zvládnou i méně zdatní jezdci.

Může se pochlubit velmi dobrým značením. Protože vede česko-rakouským pohraničím, setkáte se na rakouské straně s dvojjazyčnými nápisy, na té české pak nápisům přibude ještě lichtenštejnský erb.

Tuto dovolenou na kole můžete začít prohlídkou zámku Valtice. Cyklostezka pak pokračuje na Břeclav a dále naučnou stezkou Lužní les a na zříceninu Janův hrad. Zde je k dispozici prohlídka ornitologické a lovecké expozice.

Další úžasnou památkou, kterou potkáte na své cestě, je zámek Lednice. Až se dosyta pokocháte, můžete pokračovat kolem lednických rybníků až k Novému dvoru, kde se chovají jezdečtí koně. Určitě se zastavte u sloupořadí Tři Grácie. Na zpáteční cestě potkáte ještě trojbokou kapli Svatý Hubert a Dianin chrám – Rendez-vous velmi připomínající Vítězný oblouk. Okruh končí znovu ve Valticích.

 • Délka cyklostezky: 50 km
 • Náročnost: trasa je vhodná i pro začátečníky
 • Zajímavost na trase: Lednicko-valtický areál je součástí seznamu UNESCO a patří k nejrozsáhlejším uměle vytvořeným územím v Evropě.

Dovolená na kole v Českém ráji

Český ráj je opravdový ráj a projet si jej na kole určitě stojí za zvážení. Cesty jsou zde trošku náročnější, takže se hodí pro ty, kdo si chtějí dát pořádně do těla. Odměnou vám budou dechberoucí výhledy na Trosky a Skalní město. Cestu s názvem Valečov – Kost začnete v Turnově, pojedete kolem hradu Kost, uvidíte skalní útvary Drábské světničky i zříceninu gotického hradu ve Valečově. Protože pojedete vlastně okruh, skončíte zase v Turnově.

 • Délka cyklostezky: 17 km
 • Náročnost: trasa je vhodná pro pokročilé
 • Zajímavost na trase: Určitě se podívejte na Příhrazskou skálu, kterou tvoří 178 skalních věží i s útvarem nazvaným Kobylí hlava.

Tip! Další doporučení na víkendy a dovolené v ČR najdete zde:

* 10 českých minipivovarů s nejlepším venkovním posezením
* Průvodce milovníka českého vína: vinné stezky, sklepy a festivaly
* 15 nejzajímavějších výletů v Čechách

dovolená na kole v alpách

Evropské cyklostezky

Láká vás spíše dovolená na kole v cizině? Takový typ pobytu vyžaduje delší přípravu a plánování nejen co se týče rozvržení času, ale i zamluvení ubytování po cestě. Pro porovnání cen ubytování můžete využít například portál Booking.com, který přehledně řadí jednotlivé nabídky hotelů, penzionů a hostelů podle cen a klientských referencí (na pobyt, zarezervovaný přes tento portál nyní poskytujeme slevu ve výši 4 %).  

Dovolená na kole: Podunajská cyklostezka

Podunajskou stezku byste určitě měli alespoň jednou za život absolvovat. Ne nadarmo také patří k nejoblíbenějším v Evropě. Její celková délka je přibližně 1250 kilometrů a je rozdělena do tří částí podle zemí, kterými prochází. Převýšení je na ní minimální, většinu trasy je rovinatá a hodí se i pro rodiny s dětmi. Zajímavá a pro nás nejbližší je německá část s délkou 590 kilometrů po rovině.

Trasa začíná ve městě Donaueschingen a vede do Passova nedaleko našich hranic. Na cestě uvidíte krásnou přírodu i několik historických měst (Mühlheim, Scheer, Riedlingen a Ulm). Nechybí samozřejmě kempy a další možnosti ubytování nebo občerstvení.

 • Délka cyklostezky: 1250 km
 • Náročnost: trasa je vhodná i pro začátečníky
 • Doporučení: Do Passova se dostanete mnohem jednodušeji a rychleji. Proto stojí za zvážení, zda nejet trasu naopak.

Tip! Před zahraniční cestou nezapomeňte ani na cestovní pojištění - na našem portálu jej můžete mít už od 7 Kč na den.

Najděte nejlevnější cestovní pojištění

Alpe Adria: Dovolená na kole v Alpách

Cesta k Jaderskému moři vede oficiálně ze Salzburgu a končí v italském letovisku Grado. Dlouhá je 420 kilometrů a terén není až tak náročný, pokud překonáte dvě stoupání přes Alpské hory. V Rakousku se můžete těšit na skvělé značení a cestu překrásnou přírodou.

Na konci Rakouska se připravte na stoupání až do městečka Bad Gastein v nadmořské výšce 1000 metrů. Zde si dejte určitě přestávku, protože Bad Gastein vypadá jako pohádkové místo z pohlednic. Na druhou stranu hor můžete dojet speciálním vlakem skrze tunel. Je to určitě lepší varianta než 200 km navíc přes Glossglockner.

Na začátku Itálie, když přejedete druhé stoupání, najedete na starou železniční trať, která nyní slouží jako cyklostezka.

 • Délka cyklostezky: 420 km
 • Náročnost: trasa je vhodná pro pokročilé cyklisty
 • Tip: Do cíle dojedete při normální jízdě asi za pět dnů a po celé cestě na vás čekají různé penziony nebo kempy.

Tip! Aby vás dovolená na kole vyšla ještě levněji, ZDE můžete si stáhnout slevové kódy na nákupy v online obchodech.

Mohlo by vás zajímat

valentýn v anglii
Valentýn v Anglii: 15 nejromantičtějších míst pro zamilované páry
7.1.2022

Anglie je krásná země s bohatou historií a úchvatnou přírodou. Je plná romantických míst, které vyzývají oslavit Valentýn v Anglii. Nechte se inspirovat a pozvěte vaši drahou polovičku k nevšednímu romantickému výletu.

žádost o ruku
Jak požádat o ruku? Nechte se inspirovat originálními nápady z celého světa!
5.1.2022

Žádost o ruku je velký milník v životě dvou lidí. Někdo si zakládá na soukromí, jiný chce tento krok stvrdit velkým romantickým gestem. Jak požádat o ruku vaší milované? Jak být originální a romantický? Podívejte se na inspirativní videa z celého světa.

den svatého valentýna
Den svatého Valentýna v USA: Jak a kde ho nejlépe oslavit?
3.1.2022

Když se řekne den svatého Valentýna, většina z nás si představí některou ze scén z amerických romantických filmů. Víte ale, že tradice svatého Valentýna nepochází z Ameriky, ale naopak z Evropy? A jak se vlastně Valentýn v USA slaví?

sněžný skútr
10 x nejprodávanější sněžný skútr v Evropě
23.12.2021

Sněžný skútr je to nejlepší, co si pro cestování na sněhu můžete pořídit. Výběr sněžného skútru je skoro jako nákup nového auta. Je potřeba sledovat nejrůznější parametry od výkonu přes jeho jízdní vlastnosti až po to, kdo na něm bude jezdit a k čemu se…