Menu

Elektřina pro soláry – ceník 2022

Aktualizováno dne 20.7.2022

V momentě, kdy začnete uvažovat o pořízení domácí fotovoltanické elektrárny, neboli solárů, měli byste také zvážit, co budete dělat s přebytky elektrické energie. Možností je několik a jednou z nich je i elektřina pro soláry. Ceník 2022 zveřejnil ČEZ pře několika měsíci, ale je otázkou, za jak dlouho se znovu změní.

Elektřina pro soláry – ceník 2022
7 minut čtení
Elektřina

Hitem posledních měsíců jsou domácí fotovoltanické elektrárny (FVE), alternativní způsoby vytápění jako je čerpadlo nebo vytápění klimatizací a další způsoby, jak zkrotit domácí výdaje za elektrickou energii. Důvod? Neustále rostoucí ceny elektrické energie. Pořízení domácí FVE není jen o nákupu panelů na střechu. Je potřeba dopředu promyslet celý systém hospodaření s elektřinou. Jinak se může stát, že budete mít drahou FVE, ale úspora nebude výrazná. Jednou z možností je tzv. elektřina pro soláry. Ceník, který k produktu vydal ČEZ, doporučujeme podrobně prostudovat.

solární panely na střeše

Elektřina pro soláry – virtuální baterie od ČEZu

Elektřina pro soláry je vlastně služba ČEZu jako dodavatele elektrické energie. Je to tzv. virtuální baterie, do které si můžete ukládat přebytky elektřiny. Představte si to jako otevřený účet u ČEZu, ve kterém bude ČEZ evidovat, kolik elektřiny jste z domácí FVE poslali do sítě.

Tip! Na rozdíl od konkurence ČEZ nabízí službu virtuální baterie – elektřina pro soláry, pro všechny domácí FVE připojené do sítě bez ohledu na to, kdo je vybudoval. Jedinou podmínkou je výkon maximálně 10 kWp.

solární panely na budově

Jak fungují virtuální baterie?

Problém všech solárních elektráren je, že nejvíce elektřiny produkují od jara do podzimu. Je totiž nejvíce slunečního svitu. V tomto období, ale máme nižší spotřebu elektřiny než v zimě, kdy musíme vytápět a více svítit. Služba virtuální baterie umí evidovat přebytky z léta, které si můžete vybrat v zimním období. Za tuto službu musíme zaplatit poplatek a zároveň musíme zaplatit distribuci elektrické energie. Šetříme tak pouze na silové elektřině.

Tip! Chcete si zlevnit elektřinu v domácnosti? Zkuste porovnat dodavatele ve vašem kraji. Možná najdete levnějšího:

najděte levnějšího dodavatele

solární střecha

Elektřina pro soláry – ceník 2022

Pokud se rozhodnete pro službu elektřina pro soláry, ceník bude mít klasické složení. Budete se s ČEZem muset dohodnout na tarifu, platit stálý poplatek za službu virtuální baterie a v zimním období čerpat uložené přebytky formou slevy ze silové elektřiny. Distribuci elektřiny zpět z virtuální baterie zaplatit musíte. Stálý měsíční poplatek za službu elektřina pro soláry je 199 Kč.

Tip! Chcete znát aktuální ceny? Podívejte se na elektřina pro soláry – ceník, který ČEZ nabízí od 1. 4. 2022.

solární bazén

Co s přebytky vyrobené elektřiny? Jsou další možnosti?

Elektřina pro soláry není jedinou možností, jak naložit s letními přebytky energie, kterou vyrobí vaše domácí FVE.

  • Virtuální baterie od E.ON – Druhý velký hráč na energetickém trhu, který poskytuje službu virtuální baterie. Má odlišný způsob poplatků za službu a zároveň i podmínku, že službu poskytuje pouze pro FVE, které sám instaloval.
  • Vlastní zabudovaná baterie – Spolu s FVE můžete zakoupit i fyzickou baterii a do ní přebytky ukládat. Vlastní baterii oceníte především při výpadku elektrického proudu, kdy budete fungovat z vlastních energetických zásob.
  • Uložení energie formou ohřevu zásobníku s teplou vodou.
  • Zvýšení vlastního komfortu – Pomocí vlastní FVE můžete vytápět zahradní bazén, klimatizovat dům nebo nabíjet elektromobil. Provoz těchto zařízení bude v letních měsících s minimálními až nulovými náklady.

Před tím, než se rozhodnete pro výstavbu domácí FVE a využití služeb virtuální baterie, doporučujeme sejít se s odborníky a dobře si vše propočítat. Při dobrém nastavení může být systém výhodný, ale snadno se může stát pouze drahým koníčkem. Počítejte také s tím, že oficiální dokument ČEZu „Elektřina pro soláry – ceník“ není konečný a časem se může změnit.

Tip! Investice do vlastní domácí FVE je poměrně nákladná. Částečně lze využít dotace. Nicméně bez vlastního vkladu to nepůjde. Pokud jste investici neplánovali a chybí vám úspory, můžete využít financování pomocí hypotéky, úvěru ze stavebního spoření nebo bankovní půjčky.

Najděte nejlepší půjčku

Mohlo by vás zajímat

klimatizace bez vývodu
Klimatizace bez vývodu: Jak se v létě ochladit bez náročné instalace?
14.8.2022

Nesnesitelné vedro v bytě nebo v kanceláři trápí během léta snad každého z nás. Vlny tropických veder jsou v posledních letech zkrátka neúprosné. Při hledání čím se ochladit, můžete v nabídkách obchodníků narazit na tzv. klimatizace bez vývodu. Skutečně…

solární panel na karavan
Solární panel na auto: Různé typy, cena a doplňkové příslušenství
13.8.2022

Zní vám solární panel na auto trochu jako z jiného světa? Představujete si film, ve kterém je auto pokryté od střechy po kola solárními panely a jede si v běžném provozu po dálnici? Tak toto je opravdu jen sci-fi.

termostat
15 x nejlepší klimatizace s topením
12.8.2022

Klimatizace s topením propojuje dvě velmi užitečné věci. Primární službou je samozřejmě ochlazení místností v horkých letních dnech. Bonusem pak ekonomicky velmi zajímavé topení v zimní sezóně. Jak taková klimatizace funguje a jak ji vybrat? Musí být jen…

oprava klimatizace
Kolik stojí oprava klimatizace doma, v autě a karavanu?
10.8.2022

Nepředstavitelné jsou doby, kdy jsme cestovali v létě k moři s okny dokořán. Bez klimatizace v autě už obvykle nedáme ani ránu. I klimatizace potřebuje pravidelný servis, aby správně fungovala. Co obnáší oprava klimatizace?