Menu

Životní pojistka: Jak ji správně vybrat?

Aktualizováno dne 14.9.2021

Dobrá životní pojistka zajistí vaše blízké pro případ neblahých událostí. Může vám ale pomoci i během vašeho života. Chce to jen volit životní pojištění s rozvahou a dobře si ho nastavit. Prozradíme vám triky odborníků i na co si dát pozor.

Životní pojistka: Jak ji správně vybrat?
9 minut čtení
Životní pojištění

Životní pojistka je smlouva, kterou uzavíráme na poměrně dlouho dobu. Je proto důležité věnovat dostatek času výběru pojistky, využít dostupné srovnávací nástroje a pečlivě zvážit, co vše bude životní pojištění krýt. Rozhodně nedoporučujeme uzavírat životní pojistku při první nabídce nebo po zhlédnutí reklamy v televizi. Klíčem k uzavření dobré životní pojistky je dostatek informací a srovnání nabídek na trhu.

životní pojistka

6 zásadních tipů od odborníků, jak na dobrou životní pojistku

Odborníci z oboru pojišťovnictví se shodují na těchto šesti tipech, které vedou k uzavření dobré životní pojistky. Můžete se jimi inspirovat, i když zrovna uvažujete o pojištění majetku nebo úrazovém pojištění. Tipy jsou z velké části univerzální pro různé druhy pojištění.

1.) Promyslete důvody

Před uzavřením si dobře rozmyslete, proč životní pojištění uzavíráte. Důvody mohou být čistě praktické a relativně krátkodobé. Můžete mít leasing nebo úvěr, který chcete zajistit. Jinou otázkou je, pokud chcete zajistit manželku a děti. Zde uzavíráte pojištění na dlouhá léta.

2.) Srovnávejte, srovnávejte, srovnávejte

Využijte možností moderní techniky a podívejte se na online srovnání životních pojistek pomocí praktické kalkulačky. Rychle získáte přehled o možnostech trhu.

Tip! Kalkulačku a srovnání životních pojistek nemusíte nikde složitě hledat, stačí, když zadáte pár údajů sem:

Srovnejte životní pojistky

3.) Máte poradce? Ověřte si informace!

Poradit se s odborníkem je dobrý nápad, ale opět se vyplatí být obezřetný. Ověřte si informace, které vám poradce říká. Ani nejdokonalejší poradce nemusí mít přehled o celém trhu životních pojistek.

4.) Občasná revize

Revize životního pojištění je dobrá, ale nedělejte ji každý rok. Čas od času je ale dobré podívat se na aktuální nabídku životního pojištění na trhu. Opět stačí zadat základní informace o kalkulačky a podívat se na pojistku, co vám běží, a srovnat ji se současnou nabídkou. Nedoporučuje se ale, dělat to zbytečně často. Životní pojištění se uzavírá na dlouhé období a příliš časté změny smlouvy vás mohou spíše poškodit.

5.) Dobře zvažte výši pojistné částky

Při určování výše pojistné částky vezměte v úvahu výši vašich závazků, ale také pokles příjmů, který by v domácnosti vznikl vašim výpadkem.

6.) Nenechte se zatlačit do kouta časově omezenými nabídkami

Časově omezené akce a výhodné nabídku mohou být zajímavé, ale jejich hlavní účel je zrychlit uzavření smlouvy. Nenechte se jimi zbytečně popohánět.

sanitka

4 zásady pro bezstarostný průběh životního pojištění

Při uzavírání životního pojištění je dobré dodržet tyto čtyři zásady. Ušetříte si mnoho starostí, které by mohly vzniknout v budoucnosti.

1.) Přečtěte si podmínky

Podmínky životní pojistky bývají dlouhé, i tak si je přečtěte! Soustřeďte se především na výluky, které pojišťovna uvádí a také na případy, kdy může dojít ke krácení plnění. Pozor také na čekací doby. Například na dobu, která musí uplynout od podepsání smlouvy do prvního případného plnění.

2.) Pečlivě a pravdivě vyplňte zdravotní dotazník

Ve zdravotním dotazníku uvádějte pouze pravdivé a aktuální informace. Jedna z výluk, kdy pojišťovna nemusí váš nárok uznat, se vztahuje na zdravotní stav v době uzavření pojistky. Pokud něco zamlčíte, může s vámi pojišťovna rozvázat smlouvu.

3.) Máte dočasný nedostatek peněz? Snižte si pojistku, ale nerušte ji.

V životě přichází různé situace a někdy může být v rodinném rozpočtu výrazný nedostatek financí. V takovém případě se obraťte na pojišťovnu a vyjednejte si snížení plateb. Rozhodně však pojistku nerušte.

4.) Životní pojistka neslouží ke spoření

Životní pojištění nás má zajistit pro případ neblahých událostí. Ke spoření slouží jiné nástroje. Vybírat můžete spořicí účty, stavební spoření, penzijní spoření nebo začít investovat.

Tip! Nejvýhodnější spořicí účet najdete srovnáním aktuálních nabídek trhu. Dokonce vám k tomu postačí jen jeden klik:
Najděte nejvýhodnější spoření

zlomená noha

Životní pojistka riziková nebo investiční?

Nejčastějším životním pojištěním je rizikové životní pojištění, která má za úkol nás a naše blízké chránit pro případ nehod, úrazů a jiných nepříjemných životních událostí. Druhou možností je investiční životní pojištění, které má pojistnou složku, která kryje rizika, a rezervotvornou složku, která má vytvářet finanční rezervu. S touto pojistkou jsou spojené vyšší náklad na poplatky.

Rizikové životní pojištění nejčastěji pokrývá tato rizika:

  • Smrt
  • Invalidita (prvního až třetího stupně)
  • Pracovní neschopnost
  • Závažné onemocnění
  • Úrazové pojištění
  • Denní odškodné v případě úrazu
  • Trvalé následky
  • Hospitalizaci v nemocnici
  • Výpadek příjmu při ošetřování dlouhodobě nemocného dítěte

nemocné dítě

Pro koho je životní pojistka (téměř) nezbytností?

Uzavřít životní pojištění není povinností, kterou by nám nařizoval nějaký zákon. Přesto jsou však případy, kdy se to vyplatí, nebo to požaduje nějaký finanční ústav. Součástí podmínek hypotéky bývá požadavek banky na uzavření životního pojištění. Další, kdo můžete životní pojištění chtít, je stavební spořitelna, pokud si u ní berete úvěr ze stavebního spoření. Životní pojištění také uzavírají rodiče, kteří chtějí zajistit nezletilé děti. Ideální životní pojištění u partnera, který má v rodině dominantní příjem.

Součástí smlouvy o životním pojištění může být mnoho věcí. Jednou z nich je i úrazové pojištění. Pokud se vám to však nezdá a zvažujete samostatnou pojistku, podívejte se na to, co radí odborníci. V každém případě doporučujeme uzavírat všechny pojistné smlouvy s rozvahou, podívat se na srovnání a poradit se s odborníky. Potřebujete být dobře pojištěni, ale určitě nechcete zbytečně přeplácet.

Mohlo by vás zajímat

ruce seniora
Dlouhodobá péče o seniory: Pojištění, příspěvky od státu a další důležité informace
26.10.2021

Všichni jednou zestárneme. A je možné, že budeme potřebovat větší či menší pomoc blízkých. Státní sociální politika s tím počítá a má nástroje, které podporují lidi, pro něž se dlouhodobá péče o seniory stala součástí života. Lze se ale pro takový případ…

rodina
Ochrání vás vaše pojistka? Jak správně nastavit životní pojištění
14.9.2021

Existuje množství lidí, kteří každý měsíc platí nemalé částky za svou životní pojistku, ale když se jich někdo zeptá na podrobnosti, jen zmateně odpoví: „Vím, že jsem pojištěný na smrt, na úraz... a dál nevím.“ Neznalost jejich pojistky však může mít…

americký fotbal
Americký fotbal a rugby v ČR: Sportovní kluby pro kluky i holky
9.8.2021

Všichni už jsme asi někdy slyšeli slova americký fotbal a rugby. Asi také víme, že se nehrají s klasickým kulatým míčem, ale s míčem, který je šišatý. A možná i tušíte, že v Čechách už jsou kluby, kde se hraje americký fotbal nebo ruby závodně. Podívejme…

pojištění telefonu
Pojištění telefonu a další zbytečná pojištění, za která lidé vyhazují peníze
26.7.2021

Některé pojistky jsou jako záchranný kruh, který v případě neštěstí odvrátí hrozící finanční problémy. Ovšem jiná jsou bohužel jen načančanou zbytečností s okázalým názvem a minimální užitnou hodnotou. Které pojistky vám pomůžou a které jsou jako…