Vlastní bydlení lze financovat několika způsoby. Můžete si založit stavební spoření a šetřit. Pokud potřebujete peníze rychleji, jsou tady úvěrové produkty. Nejčastějšími je úvěr ze stavebního spoření a hypoteční úvěr. Do nedávna byla hypotéka ve většině případů jasnou volbou. Bude tomu tak i nadále?
Hypotéky měly výhodu velice nízkých úrokových sazeb a dlouhého období, na které se daly peníze půjčit. Samozřejmě měly a stále mají své háčky. I proto se pro některé případy více vyplatilo stavební spoření nebo lépe řečeno úvěr ze stavebního spoření. Současný zásah ČNB, kdy zvýšila základní úrokovou sazbu úvěrů, trhem hypotečních úvěrů, ale také úvěrů ze stavebního spoření poměrně dost zamíchal.
Při spoření máme různé možnosti. Můžeme si založit spořicí účet, stavební spoření, nebo začít pravidelně investovat. V Čechách patří stavební spoření dlouhodobě mezi nejoblíbenější nástroje, jak si uložit peníze pro budoucí potřebu. Velký podíl na tom má státní podpora.
Pokud máte založeno stavební spoření, můžete si u stavební spořitelny zažádat o úvěr ze stavebního spoření. Ten je účelově vázaný. Lze ho tedy použít pouze na věci spojené s bydlením. Řádný úvěr s poměrně výhodnou sazbou dostanete až po dvou letech od založení stavebního spoření, a když naspoříte určitou část cílové částky. Obvykle je to 30 - 50 %. Spořitelna vám pak půjčí maximálně tolik peněz, které zbývají do cílové částky.
Ano, za určitých podmínek můžete ihned získat tzv. překlenovací úvěr. Nicméně pozor, dokud nenaspoříte výše uvedených 30 - 50 % cílové částky, splácíte pouze úroky. Až pak začnete splácet úvěr. Překlenovací úvěr tak celou akci výrazně prodraží.
Koupě pozemku, bytu nebo rodinného domu
Výstavba rodinného bydlení (dům, byt)
Náklady spojené s výstavbou (projekt, přípojky, notářské poplatky)
Při dědictví pomůže úvěr s vypořádáním dědických podílů
Rekonstrukce či oprava nemovitosti
Refinancování jiných půjček, které byly určeny na bydlení (nutno doložit)
Do nedávna byla hypotéka jasnou volbou, pokud jste potřebovali větší částku na pořízení vlastního bydlení. I přes přísnější podmínky se dal hypoteční úvěr získat za velice solidních podmínek. Úroky se pohybovaly kolem 2 %.
Bohužel vývoj není příznivý a nedávný zásah ČNB v dohledné době způsobí zdražení hypoték na trhu. Kdo začal hypotéku vyřizovat, ještě snad stihne zajímavé sazby. Další si budou muset sáhnout hluboko do kapsy, protože někteří analyticky predikují sazby i kolem 5 % p. a.
Odpověď není jednoznačná. I u úvěru ze stavebního spoření se dá očekávat růst úrokových sazeb. Výhodou hypotéky je, že po době uplynutí fixace dostanete od banky novou nabídku. Ta už může být kalkulována v době nižších úroků. U úvěru ze stavebního spoření se úrok po celou dobu splácení nemění.
Co doporučit? Pokud zvažujete vlastní bydlení a tlačí vás čas, jednejte rychle a běžte do banky, kde vás znají, nebo se obraťte na odborníky na hypotéky. Ti vám mohou pomoci dříve, než sazby vzrostou na nepříjemnou mez.