Menu

Je lepší koupit auto na úvěr nebo leasing?

Aktualizováno dne 12.5.2020

Pokukujete po novějším typu automobilu, ale nemáte našetřenou celou částku? Možná dumáte, jak nákup vysněného vozu zafinancujete. Zjistěte, zda se vám vyplatí vzít si na auto úvěr nebo leasing.

Je lepší koupit auto na úvěr nebo leasing?
10 minut čtení
Povinné ručení

Předem upozorňujeme, že jednoznačná odpověď na tuto otázku neexistuje. Než však zklamaně zavřete stránku, vězte, že po přečtení tohoto článku budete mít ve vaší volbě více jasno. Pro každý typ člověka se totiž hodí jiný typ financování, který bude určen přesně na míru jeho potřebám.

Nejprve si ujasněme (či zopakujme) pojmy.

leasing na auto

Nejdůležitější pojmy - čemu potřebujete porozumět?

Zatímco úvěr spočívá v zapůjčení peněz, za které si člověk může danou věc koupit a mít ji ve svém vlastnictví, leasing má jiná pravidla. U leasingu je auto ve vlastnictví prodejce až do okamžiku, než kupující zaplatí všechny splátky. Leasing je vlastně založen na smlouvě o pronájmu – kupující si automobil pronajímá po dobu jeho splácení.

Existují dva typy leasingu – finanční a operativní.

  • U finančního leasingu se počítá s tím, že automobil na konci doby splácení odkoupíte. Finanční leasing se vyznačuje vyšší první splátkou, tzv. akontací, která většinou bývá ve výši 30 % ceny vozidla.
  • Operativní leasing má naopak ještě mnohem více charakter pronájmu, než finanční leasing. U operativního leasingu se neočekává, že vůz na konci období odkoupíte, nicméně tato možnost tam existuje. U operativního leasingu nevzniká povinnost platit akontaci.

Zatímco v dřívějších dobách si mohl řidič vybrat mezi různými délkami leasingů (například i v délce jednoho roku, tzn. mohl mít každý rok nové auto), v dnešní době je nejčastější délka leasingu 3 roky.

Nemůžete se rozhodnout, zda je pro vás výhodnější leasing nebo úvěr? Zaměřme se nyní na klady a zápory jednotlivých forem financování.

půjčka na auto

Co je finančně výhodnější? Leasing nebo úvěr?

Přestože leasing zůstává v podvědomí lidí jako ta dražší varianta, ne vždy tomu tak musí být. Je pravda, že u leasingu bývá často vyšší poplatek za sjednání úvěru. Ovšem v rámci leasingové splátky už je zahrnuto povinné ručení a havarijní pojištění. V dnešní široké nabídce finančních produktů nejsou ceny mezi úvěrem a leasingem příliš výrazné.

V otázce finanční výhodnosti spíše hraje roli výběr vhodné finanční společnosti - rozdíly mezi cenovými nabídkami úvěrových a leasingových firem můžou být velmi výrazné. U úvěru si vždy zjistěte informace o RPSN, což je doslova "roční procentní sazba nákladů", tedy výše nákladů na úvěr, do které se započítává úrok i další náklady - třeba poplatek za vedení účtu.

Jak moc se můžou jednotlivé úvěry lišit? Porovnali jsme podmínky půjček tří náhodných úvěrových firem na českém trhu.

Půjčka ve výši 300 000 Kč, doba splácení 5 let:

  RPSN Celková zaplacená částka
Firma 1 4 % 330 686 Kč
Firma 2 6,07 % 347 173 Kč
Firma 3 11,67 % 392 154 Kč

Z tabulky je patrné, že výběrem nejlevnější varianty můžete ušetřit 61 468 Kč. Kde získat komplexnější informace o úvěrovém trhu?

Tip! Naše online kalkulačka úvěrů umožňuje porovnat nabídky napříč trhem a najít nejlevnější variantu, což vám umožní ušetřit desetitisíce korun.

Najděte nejvýhodnější úvěr

leasing nebo úvěr

Je snažší získat leasing nebo úvěr?

Úvěr je obtížnější na získání, zatímco leasing nemá tak přísná pravidla. Leasing tedy ve většině případů představuje rychlejší a snadněji vyřízenou variantu financování. To může být výhodou i pastí zároveň. Je sice pravda, že u leasingu nebudou tak důkladně prověřovat vaši platební schopnost, ovšem důkladné proklepnutí vašich finančních možností vám může pomoct. Poskytovatelé úvěrů totiž většinou nepůjčí lidem, kteří by nebyli schopni splácet. Tudíž při žádosti o úvěr máte větší šanci, že půjčka bude odpovídat vašim platebním možnostem.

leasing nebo úvěr

Otázka vlastnictví - čí je auto, které splácíte?

Úvěr má jednu nespornou výhodu, a tou je skutečnost, že automobil je ve vašem vlastnictví. V případě, že nebudete schopni uhradit splátku, banka či úvěrová společnost bude mít zájem se s vámi dohodnout a nastavit vám například splátkový kalendář. Což je zcela opačná situace než u leasingu, kde vám leasingová společnost může při vynechání splátky smlouvu vypovědět a automobil zabavit.

leasing nebo úvěr

Starosti s běžným provozem - kdo platí za pojištění vozu?

Zatímco u běžného vlastnictví se musíte starat o spoustu záležitostí (placení pojištění, servisní opravy), u leasingu tyto aktivity zaštítí leasingová společnost. V ceně splátky je jak povinné, tak i havarijní pojištění. Leasingová společnost rovněž kryje většinu servisních oprav.

Tip! Co se týká běžného provozu, věděli jste, že existují prodejci auto potřeb a doplňků, kteří vám za každý nákup zaplatí? Podívejte se třeba na:

* Jaknaauto.cz - 8 % z nákupu
* Autohotarek.cz - 2% z nákupu
* E-autopotahy.cz - 6% z nákupu

leasing nebo úvěr

Počet ujetých kilometrů

Zatímco s vlastním automobilem můžete projet klidně půl Evropy, většina leasingových firem stanovuje strop ujetých kilometrů. Většinou se jedná o 20 000  kilometrů ročně. Po překročení tohoto limitu vám sice automobil neseberou, ale je možné, že vám navýší leasingovou splátku, nebo budete doplácet za každý kilometr nad rámec sjedného nájezdu. Leasingové společnosti si pak mohou účtovat třeba 1 - 2 Kč za kilometr, ale jsou i společnosti, kde to pokutují fixní částkou nebo i 6 Kč za každý ujetý kilometr navíc.

Tip! Rozhodli jste se pro úvěr? Vyzkoušejte náš porovnávač nabídek - je ZDARMA  a s jeho pomocí do minuty zjistíte, u které banky je pro vás nejvýhodnější si půjčit.

Porovnej nabídky bank

leasing nebo úvěr

Aktuálně z trhu - co si Češi oblíbili?

Jaké jsou nyní trendy při nákupu automobilu?

  • Roste zájem o operativní leasing - přibližně 30 % kupců volí právě tuto formu financování.
  • Lidé mají zájem o dražší ojetá auta. Stále více klientů preferuje u automobilu větší pohodlí a luxus, a řada z nich si luxusnější vozy neváhá pořídit v autobazarech.
  • Domácnosti častěji volí spotřebitelský úvěr, zatímco firmy operativní leasing. Operativní leasing pro firmy představuje dostupný způsob, jak si pořídit automobily, a neutopit peníze v jejich nákupu.
  • Součástí nákupu automobilu je i uzavření vhodného pojištění. V roce 2019 lidé za povinné ručení utratily 5607 Kč (údaj z června 2019). Rozdíl mezi nejlevnější a nejdraží nabídkou povinného ručení na trhu v tom samém měsíci činil 3391 Kč.

Tip! Chcete i vy ušetřit na povinném ručení? Díky naší široké obchodní síti a spolupráci s pojišťovnami vám můžeme nabídnout veřejné i neveřejné ceníky. Ušetřit tak můžete i 50% ceny.

Porovnej ceny povinného ručení

Mohlo by vás zajímat

technický průkaz
Změna trvalého bydliště a technický průkaz vozu
24.7.2021

Se změnou trvalého bydliště máme všichni spojenou výměnu občanského průkazu. Jenže míst, na která je potřeba změnu nahlásit, je hodně. Změna trvalého bydliště potká i technický průkaz vozu, a to jak velký, tak i malý. A na tento administrativní úkon se…

nejhnusnější auto
Nejhnusnější auto 2021: Žebříček toho nejhoršího ze světových silnic a dálnic
17.7.2021

Vzhled je subjektivní záležitost a platí to i u aut. Ale jsou určité modely, které se v anketách o nejhnusnější auto objevují pravidelně. Možná se sami některým autům na cestách smějete. Najdete ho i v našem žebříčku?

sportovní čtyřkolka
Nejprodávanější sportovní čtyřkolky pro dospělé
10.7.2021

Sportovní čtyřkolky mohou někomu připadat jako taková hračka pro dospělé. A je to pravda. Kromě toho, že mnohými můžete udělat pořádný kus práce, tak si s nimi můžete pěkně zadovádět v bahně a kalužích jako za dětských let.

barva auta
Co o vás prozradí barva vašeho auta?
3.7.2021

Je nesporným faktem, že barvy mají vliv na naše emoce a dokáží o nás prozradit více, než si možná sami myslíme. Podle některých dokonce na základě svých vlastností vybíráme nejen barvy oblečení, které si bereme na sebe, ale o našich vlastnostech vypovídá…