Menu

Nebezpečí na internetu: Jak vyzrát na rizika online světa?

Aktualizováno dne 21.7.2021

Zatímco v dřívějších dobách měli lidé nejdůležitější věci ve fyzické podobě (peníze ve štrozoku, rodinné fotografie, doklady a smlouvy), dnes se vše přesouvá na internet. Je to pohodlnější, ale v mnoha aspektech rizikovější. Podívejte se, jaká nebezpečí na internetu vás můžou potkat.

Nebezpečí na internetu: Jak vyzrát na rizika online světa?
10 minut čtení
Telefonování

Možná po přečtení tohoto článku budete mít pocit, že svět je zlým a nebezpečným místem. Možná dokonce zatoužíte přestěhovat se někam daleko od moderní a riziky prolezlé civilizace.

Ruku na srdce - ano, internet není vždy bezpečným místem. Tím ale nemusí být ani ulice nebo park. Riziko zcizení svých peněz nebo identity můžete eliminovat už jen tím, že zvýšíte své povědomí ohledně různých nebezpečí na internetu.

Facebook

Krádež emailového účtu nebo účtu na sociálních sítích

Možná si říkáte, že nejste žádná extravagantní celebrita a z krádeže vašeho emailového účtu by nikdo nic neměl. Ovšem i zcela průměrný a na první pohled pro pachatele nezajímavý člověk může být lákavou kořistí. Vždyť na vašem emailu můžete mít osobní konverzace a kopie nejrůznějších smluv plné citlivých údajů jako jsou například:

V neposlední řadě má řada lidí provázanou svoji emailovou adresu se svým účtem na Facebooku. Útočník si tak může zažádat o nové heslo na Facebook a profil zcizit.

Jak se chránit proti krádeži účtu?

1.) Nastavte si odolné heslo

Útočníci často uhádnou heslo podle indicií, které o sobě lidé zveřejňují na sociálních sítích. Často si jako heslo dávají například jméno svého partnera či dětí, nebo domácích mazlíčků. Ideální je zvolit jako heslo něco, co víte jen vy (například název ulice, kde jste v dětství žili v kombinaci s nějakým pro vás významným číslem).

2.) Mějte pro každý účet jiné heslo

Pokud máte více emailových účtů, na kterých máte citlivé údaje, zabezpečte je různými hesly. Jestliže máte problém s jejich zapamatováním, využijte různých password managerů. Jedná se o aplikace, do kterých si zaznamenáte svá hesla a poté si zapamatujete jen jedno heslo pro vstup do této aplikace.

3.) Buďte opatrní při používání veřejných počítačů

Pokud se do svého osobního emailu přihlašujete třeba v práci, internetové kavárně či na kamarádově počítači, vždy se ujistěte, že jste se odhlásili.

Tip! Pokud jste nuceni používat veřejné počítače kvůli nedostatečnému množství mobilních dat, možná máte špatný tarif a jen zbytečně přeplácíte. Vyzkoušejte kalkulačku mobilních tarifů, zadejte vaše požadavky na ideální tarif (např. neomezená data) a obratem zjistěte, který operátor vám dá nejvýhodnější nabídku:
Najděte nejvýhodnější tarif

podvody na facebooku

Někdo se za vás vydává na Facebooku

Řada lidí se setkala se situací, že někdo si vytvořil falešný účet s jejich jménem a fotografií, ze kterého poté kontaktoval jeho přátele s prosbou o půjčení peněz nebo požadavkem na kliknutí určitý odkaz a potvrzení sms zprávy, kvůli čemuž jeho přátelé přišli o peníze. Útočníci zde využívali prvek důvěry - člověk mnohem raději vyhoví prosbě svého dobrého kamaráda Franty o půjčení tisícovky, než úplně neznámému člověku.

Jak se chránit proti tomuto nebezpečí na internetu?

1.) Nemějte veřejně dostupný seznam vašich přátel

V nastavení  vašeho profilu si můžete zvolit, že seznam vašich přátel nebude nikdo vidět. Díky tomu se stanete pro útočníky nezajímaví.

2.) Podezřelý profil nahlaste

V případě, že se vám tato situace stane, rozklikněte si tento falešný profil. V záhlaví jeho profilu (hned vedle ) klikněte na ikonku tří čárek. Rozbalí se vám nabídka, ze které vyberete možnost nahlásit danou osobu. Vyzvěte i další vaše přátele, ať tento podezřelý profil nahlásí. Čím více vás bude, tím dříve Facebook podezřelého člověka zablokuje.

viry v online bankingu

Viry v počítači a nebezpečí internet bankingu

Přestože je internetové bankovnictví velmi pohodlnou službou, v případě zavirovaného počítače může pro vaše peníze na bankovním kontu představovat hrozbu. Jak se může virus do vašeho počítače dostat? Mnoha způsoby:

  • kliknutím na závadný odkaz
  • sledováním online filmů
  • hraním počítačových her na počítači, na kterém nemáte instalovanou dostatečnou antivirovou ochranu

Tip! Kvůli různým nebezpečím na internetu doporučujeme vždy používat nejnovější verze antivirů. Pokud antivirový program nemáte, můžete si ho pořídit i přes cashback - službu, která vám za každý nákup vrátí část peněz zpět. Cashbacky na antiviry a tím pádem i bezpečný internet teď najdete například na:

* Kaspersky.cz - 25 % z nákupu zpět
* Avast.com - 15 % z nákupu zpět

Jak používat internetové bankovnictví bezpečně?

1.) Nereagujte na podezřelé emaily

Pokud vám přijde email s výzvou od vaší banky k zadání vašich přihlašovacích údajů do internetového bankovnictví, s velkou pravděpodobností se jedná o podvrh. Vaše banka tyto údaje zná a nemá potřebu je od vás zjišťovat.

2.) Bezpečnost a internet banking: Sofistikovanější přístup

Pro přihlášení do internetového bankovnictví vždy zvolte zabezpečení formou potvrzovací sms zprávy. Riziko krádeže peněz rovněž eliminujte tím, že si nastavíte maximální limity pro odchozí platby a výběr z bankomatu, tudíž případný útočník vám nebude moct zcizit během jednoho dne veškeré úspory.

3.) Zjistěte originálnost webové stránky

V okénku s URL adresou vždy zkontrolujte, zda obsahuje oficiální název dané banky, začíná znaky https a má znak zeleného zámečku.

4.) Nemějte všechny úspory na jednom účtu

Eliminujte riziko nebezpečí na internetu a krádeže vašich úspor tím, že si založíte alespoň dva bankovní účty. V případě krádeže se tudíž neocitnete zcela bez peněz.

Tip! Váháte, kde si druhý bankovní účet založit? Srovnejte si výhody a nevýhody jednotlivých bankovních kont na našem srovnání.
Porovnej nabídky bank

zneužití informací na sociálních sítích

Nebezpečí na internetu: Sociální sítě

Znáte ten uspokojující pocit, když si v listopadu vyjedete na dovolenou do Mexika a pochlubíte se fotkami z prosluněné pláže na Facebooku? Jen ať vaši přátelé v chladném Česku zblednou závistí!

Pokud na sociálních sítích velkoryse nasdílíte informace o tom, že zrovna jste na druhém konci světa s celou rodinou („V baráku tedy nikdo nezůstal.“ pomyslí si zloděj) a vracíte se až za tři týdny („Barák bude prázdný pěkně dlouho.“), zaděláváte si na problém. Zloději si můžou vaši domácnost vyhlédnout jako vhodný cíl.

Jak se chránit proti zneužití informací na sociálních sítích?

Na vašem profilu si nastavte, že vaše příspěvky si můžou zobrazit jen vaši přátelé. Máte velké množství přátel? U každého příspěvku si můžete nastavit, jaký okruh lidí vaše fotografie a statusy uvidí.

Mohlo by vás zajímat

mobilní tarify pro podnikatele
Mobilní tarify pro podnikatele: Co je důležité při výběru?
23.8.2023

Podnikatel se na svůj mobil, operátora i tarif spoléhá. I menší zádrhel ho v důsledku může stát peníze nebo zmařenou podnikatelskou příležitost. Co nabízí současné mobilní tarify pro podnikatele?

5g přijímač
5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?
21.8.2023

Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G…

levný dotykový mobilní telefon
Jak vybrat levný mobilní telefon, který vydrží: Praktické tipy a triky
16.8.2023

Běžně stojí nový mobilní telefon kolem deseti tisíc. Nejnovější modely hlavních hráčů na trhu mívají cenovku od třiceti do padesáti tisíc. V posledních letech se důrazně prosazuje také kategorie opačného spektra cen. Kdo hledá levný mobilní telefon, najde…

mobilní tarify srovnání
Mobilní tarify srovnání 2023: Kompletní přehled
14.8.2023

Zvyšování cen je v současné době všudypřítomné. Nevyhnulo se ani tarifům mobilních operátorů. Na trhu sice stále ještě najdete tarify do tří set korun měsíčně, jejich nabídka je ale co do počtu i služeb značně osekaná. Připravili jsme proto pro mobilní…