Menu
Místo, které je
přesně pro vás
Všechny vaše kalkulace, smlouvy a
údaje máte v klientské zóně
Stačí jen použít e-mail,
který jste zadali při srovnání
Doporuč a získej!
Pošlete to dál a vydělejte
Sdílejte svůj
odkaz
Kamarád
ušetří
Získá bonus
200 Kč
A vy vyděláte
peníze

Nebezpečí na internetu, aneb jak vyzrát na rizika online světa

1.11.2018
Nebezpečí na internetu, aneb jak vyzrát na rizika online světa
8 minut čtení
Životní styl

Zatímco v dřívějších dobách měli lidé nejdůležitější věci ve fyzické podobě (peníze ve štrozoku, rodinné fotografie, doklady a smlouvy), dnes se vše přesouvá na internet. Je to pohodlnější, ale v mnoha aspektech rizikovější. Jaká nebezpečí na internetu vás můžou potkat?

Možná po přečtení tohoto článku budete mít pocit, že svět je zlým a nebezpečným místem. Možná dokonce zatoužíte přestěhovat se někam daleko od moderní a riziky prolezlé civilizace.

Ruku na srdce - ano, internet není vždy bezpečným místem. Tím ale nemusí být ani ulice nebo park. Riziko zcizení svých peněz nebo identity můžete eliminovat už jen tím, že zvýšíte své povědomí ohledně různých nebezpečí na internetu.

1.) Krádež e-mailového účtu nebo účtu na sociálních sítích

Možná si říkáte, že nejste žádná extravagantní celebrita a z krádeže vašeho e-mailového účtu by nikdo nic neměl. Ovšem i zcela průměrný a na první pohled pro pachatele nezajímavý člověk může být lákavou kořistí. Vždyť na vašem e-mailu můžete mít osobní konverzace a kopie nejrůznějších smluv plné citlivých údajů (pojištění, dokumenty k hypotéce, kupní smlouvy, atd.) V neposlední řadě má řada lidí provázanou svoji e-mailovou adresu se svým účtem na Facebooku. Útočník si tak může zažádat o nové heslo na Facebook a profil zcizit.

Jak se chránit?

  • Nastavte si odolné heslo. Útočníci často uhádnou heslo podle indicií, které o sobě lidé zveřejňují na sociálních sítích. Často si jako heslo dávají například jméno svého partnera či dětí, nebo domácích mazlíčků. Ideální je zvolit jako heslo něco, co víte jen vy (například název ulice, kde jste v dětství žili v kombinaci s nějakým pro vás významným číslem)
  • Mějte pro každý účet jiné heslo. Pokud máte více e-mailových účtů, na kterých máte citlivé údaje, zabezpečte je různými hesly. Jestliže máte problém s jejich zapamatováním, využijte různých password managerů. Jedná se o aplikace, do kterých si zaznamenáte svá hesla a poté si zapamatujete jen jedno heslo pro vstup do této aplikace.
  • Buďte opatrní při používání veřejných počítačů. Pokud se do svého osobního e-mailu přihlašujete třeba v práci, internetové kavárně či na kamarádově počítači, vždy se ujistěte, že jste se odhlásili.

2.) Někdo se za vás vydává na Facebooku

Řada lidí se setkala se situací, že někdo si vytvořil falešný účet s jejich jménem a fotografií, ze kterého poté kontaktoval jeho přátele s prosbou o půjčení peněz nebo požadavkem na kliknutí určitý odkaz a potvrzení sms zprávy, kvůli čemuž jeho přátelé přišli o peníze. Útočníci zde využívali prvek důvěry - člověk mnohem raději vyhoví prosbě svého dobrého kamaráda Franty o půjčení tisícovky, než úplně neznámému člověku.

Jak na toto nebezpečí na internetu vyzrát?

  • Na Facebooku nemějte veřejně dostupný seznam vašich přátel. V nastavení  vašeho profilu si můžete zvolit, že seznam vašich přátel nebude nikdo vidět. Díky tomu se stanete pro útočníky nezajímaví.
  • Podezřelý profil nahlaste. V případě, že se vám tato situace stane, rozklikněte si tento falešný profil. V záhlaví jeho profilu (hned vedle ) klikněte na ikonku tří čárek. Rozbalí se vám nabídka, ze které vyberete možnost nahlásit danou osobu. Vyzvěte i další vaše přátele, ať tento podezřelý profil nahlásí. Čím více vás bude, tím dříve Facebook podezřelého člověka zablokuje. 

3.) Viry v počítači a nebezpečí internetbankingu

Přestože je internetové bankovnictví velmi pohodlnou službou, v případě zavirovaného počítače může pro vaše peníze na bankovním kontu představovat hrozbu. Jak se může virus do vašeho počítače dostat? Mnoha způsoby - kliknutím na závadný odkaz, sledováním online filmů či hraním počítačových her na počítači, na kterém nemáte instalovanou dostatečnou antivirovou ochranu. Proto vždy používejte nejnovější verze antivirů.

Jak používat internetové bankovnictví bezpečně?

  • Nereagujte na podezřelé e-maily. Pokud vám přijde e-mail s výzvou od vaší banky k zadání vašich přihlašovacích údajů do internetového bankovnictví, s velkou pravděpodobností se jedná o podvrh. Vaše banka tyto údaje zná a nemá potřebu je od vás zjišťovat.
  • Zvolte sofistikovanější zabezpečení. Pro přihlášení do internetového bankovnictví vždy zvolte zabezpečení formou potvrzovací sms zprávy. Riziko krádeže peněz rovněž eliminujte tím, že si nastavíte maximální limity pro odchozí platby a výběr z bankomatu, tudíž případný útočník vám nebude moct zcizit během jednoho dne veškeré úspory.
  • Zjistěte originálnost webové stránky. V okénku s URL adresou vždy zkontrolujte, zda obsahuje oficiální název dané banky, začíná znaky https a má znak zeleného zámečku.
  • Nemějte všechny úspory na jednom účtu. Eliminujte riziko tím, že si založíte alespoň dva bankovní účty. V případě krádeže se tudíž neocitnete zcela bez peněz. Váháte, kde si druhý bankovní účet založit? Srovnejte si výhody a nevýhody jednotlivých bankovních kont na našem srovnání.

A jak chránit vaše peníze při výběru z bankovního účtu? To se dozvíte v článku ZDE.

4.) Zneužití informací na sociálních sítích

Znáte ten uspokojující pocit, když si v listopadu vyjedete na dovolenou do Mexika a pochlubíte se fotkami z prosluněné pláže na Facebooku? Jen ať vaši přátelé v chladném Česku zblednou závistí!

Pokud na sociálních sítích velkoryse nasdílíte informace o tom, že zrovna jste na druhém konci světa s celou rodinou („V baráku tedy nikdo nezůstal.“ pomyslí si zloděj) a vracíte se až za tři týdny („Barák bude prázdný pěkně dlouho.“), zaděláváte si na problém. Zloději si můžou vaši domácnost vyhlédnout jako vhodný cíl.

Jak na toto riziko vyzrát? Na vašem profilu si nastavte, že vaše příspěvky si můžou zobrazit jen vaši přátelé. Máte velké množství přátel? U každého příspěvku si můžete nastavit, jaký okruh lidí vaše fotografie a statusy uvidí.

 

 

 

 

 

 

Mohlo by vás zajímat

thumb
Platba mobilem nebo kartou? Srovnání výhod a nevýhod
21.9.2020

Připravili jsme pro vás srovnání výhod a nevýhod, které přináší placení mobilem a kartou.

thumb
Rostliny v interiéru: 5 důvodů, proč by neměly chybět ani v tom vašem
20.9.2020

Tipy na rostliny v interiéru, které vás možná i překvapí. Zbavte se například obtížného hmyzu nebo jednoduše potěšte své oko.

thumb
Finanční gramotnost: Nejlepší deskové a online hry pro děti
19.9.2020

Připravili jsme pro vás přehled deskových i online her, které se zaměřují na finanční gramotnost. Zajímavé informace se v nich dozví i dospělí, ale velmi užitečné jsou hlavně pro děti.

thumb
Co je Google Pay a které banky tuto službu podporují?
18.9.2020

Chcete vědět co je Google Pay, k čemu se hodí, a jak ho použít při platbě v obchodě? Připravili jsme pro vás přehledný článek, který vám na tyto dotazy odpoví.