porovnej24 logo
test

Pojištění čelního skla: Kolik stojí a proč se vyplatí?

10. 11. 2020 | Aktualizováno: 11. 11. 2020
|
Délka čtení: 11 min.

Na kolik vás vyjde oprava čelního skla a na kolik připojištění čelního skla? Která varianta se vyplatí?

Pojištění čelního skla považují někteří za zbytečný výdaj, ale při srážce s realitou a malým kamínkem zjistí, že investice do pojištění nemusela být vůbec špatný nápad. Ve srovnání s výměnou skla vychází pojištění čelního skla o poznání výhodněji.

Jak časté je poškození autoskla?

Poškozené čelní sklo patří k nejčastější příčině pojistných událostí z autopojištění. Podle pojišťoven představuje až čtvrtinu pojistných událostí týkajících se pojištění motorových vozidel. Podle údajů České asociace pojišťoven se z připojištění skel ročně řeší pojistné události v hodnotě zhruba 600 milionů korun. Průměrná výše jedné pojistné události spojené s opravou nebo výměnou skla se pohybuje okolo 8 500 korun.

Česká spořitelna ročně řeší okolo 200 000 škod z havarijního nebo povinného pojištění motorového vozidla, z toho je zhruba 50 000 škod na čelním skle. Allianz pojišťovna ročně řeší podle svých údajů zhruba 30 000 škod na čelním skle.

Proč se zabývat poškozeným čelním sklem?

Proč je prasklina na čelním skle takový problém? Tuto “nehodu” s prasklým čelním sklem nemůžete jednoduše jen tak ignorovat jako promáčklinu na kapotě nebo odřený lak. Ve Vyhlášce Ministerstva dopravy a spojů o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích (číslo 341/2002 Sb.) je podle § 36 prasklé sklo ve stíratelné ploše velikosti větší než 20 mm považováno za závadu, která ohrožuje bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.

Za jízdu s poškozeným čelním sklem, která se nachází na stírací ploše, vám hrozí:

  • pokuta až 10 000 korun

  • a 5 „trestných” bodů

Policie vám může dokonce na místě zabavit malý technický průkaz, pokud je poškození na více než 50 % plochy skla. Dokud sklo nenecháte opravit, nesmíte s autem na silnice.

Ne každý ale pojištění čelního skla potřebuje. K poškození dochází obvykle v zimě a na jaře, kdy od okolních aut odlétávají kamínky z posypaných silnic. Prasklině na čelním skle pak nahrává vysoká rychlost. Řidiči, kteří tedy jezdí často a obvykle po silnicích mimo obec a po dálnicích, mají šanci na střet s kamínkem vyšší. Řidiči ve městech se tolik prasklin z odlétávajících kamínků bát nemusí.

Běžné ale také bývá poškození čelního skla způsobené krupobitím. V takovém případě je jedno, že jezdíte jen po městě.

Jak se opravuje čelní sklo?

Ne všechny případy naštěstí vyžadují výměnu čelního skla. Na malou tečku plně stačí speciální lepení. Tato oprava vychází okolo jednoho tisíce korun. Ale pozor, nezanedbávejte ani tyto drobné praskliny. Dejte si na ně pozor hlavně v zimě. Při mrazech může tato drobnost přerůst v pavouka přes část čelního skla. Oprava čelního skla lepením se ale provádí jen v případech, kdy je poškození menší a je mimo zorné pole řidiče.

Výměna čelního skla už je podstatně finančně náročnější. Průměrně se výměna skla pohybuje kolem osmi tisíc korun. Nové čelní sklo u modelu Škoda Octavia 2 stojí zhruba 4 000 Kč včetně práce v servisu. Ale pokud má vozidlo vyhřívané sklo a napojené senzory na snímání deště, může se tato “drobnost” dostat na 20 000 Kč.

Z jakého pojištění se výměna čelního skla hradí?

Rovnou na úvod můžeme říci, že úhrada z povinného ručení je prakticky nereálná. I s použitím palubní kamery se komplikovaně dokazuje, že sklo prasklo právě odlétnutím kamínku od konkrétního auta.

Výměna čelního skla by byla možná i z havarijního pojištění, ale jak uvádí Ivana Buriánková z České pojišťovny: „Motorista může sklo řešit z havarijního pojištění, má-li ho sjednané a rozhodne-li se ho uplatnit. Zde však musí zvážit, zda se mu oprava tímto způsobem vyplatí vzhledem ke zvolené spoluúčasti a ztrátě bonusu.“

Plnění z havarijního pojištění bývá totiž vždy sníženo o spoluúčast, která může být vyšší než celá výměna skla. Navíc se škoda na čelním skle eviduje jako pojistná událost a má negativní vliv na vaše bonusy a tedy také cenu budoucího pojištění.

Proto je na trhu široká nabídka pojištění čelního skla, kterou pojišťovny nabízí ve formě připojištění jak k havarijnímu, tak k povinnému ručení. Takové připojištění mnohdy zahrnuje nejen pojištění čelního skla, ale i pojištění všech výhledových skel, tedy včetně skel zpětných zrcátek.

Havarijní pojištění

Vyrazte na cesty bez starostí s havarijním pojištěním

Tip! Spočítejte si, na kolik by vás vyšlo připojištění skel u havarijního pojištění. Do našeho porovnávače stačí zadat pár údajů o voze a v druhém kroku zvolit "pojištění skel":

Kolik stojí připojištění skel?

Cena tohoto připojištění se odvíjí od zvoleného limitu pojistného plnění. Např. Kooperativa nabízí připojištění s limitem od 4 000 do 500 000 Kč. Limit pojistného plnění představuje maximální částku, která vám v případě vzniku pojistné události bude pojišťovnou vyplacena. Při výměně čelního skla klient Kooperativy ještě platí 500 Kč jako spoluúčast. Společnost Allianz nabízí tento produkt se spoluúčastí 1 000 Kč a maximální limit je dán obvyklou cenou konkrétního vozidla.

Kooperativa nabízí produkt připojištění skel za roční cenu 1 605 Kč při limitu pojistného plnění 10 000 Kč. Při volbě limitu 20 000 Kč je roční cena za toto pojištění 3 210 Kč. Nabídky ostatních pojišťoven jsou obvykle podobné. Můžete se ale dopracovat k daleko zajímavějším cenám i kolem několika set korun za rok. Záleží na tom, zda jste již klientem dané pojišťovny, i na nastavené spoluúčasti. Pojišťovny také poskytují slevy za sjednání online.

Cena ročního povinného ručení (POV) s pojištěním čelního skla a limitem 10 000 Kč na automobil Volkswagen Golf 1.6 stojí u následujících pojišťoven:

PojišťovnaPOV bez pojištění čelního sklaPOV s pojištěním čelního skla

AXA

3 786 Kč

4 636 Kč

Allianz

4 680 Kč

5 490 Kč

4 109 Kč

5 264 Kč

Co dělat, když potřebujete čelní sklo vyměnit?

Postup máte zřízené připojištění skel, postupujte následovně:

  • zavolejte na zákaznickou linku pojišťovny

  • pojišťovna vám doporučí nejbližší smluvní servis, případně vás na výměnu skla rovnou objedná

  • připravte si s sebou velký technický průkaz, zelenou kartu, řidičský průkaz a číslo pojistné smlouvy

  • vyražte do servisu, kde sklo vymění

  • o zaplacení výměny se postará pojišťovna.

Raději nezkoušejte sami vyrazit do nejbližšího servisu. Pokud by tento servis nebyl partnerský vaší pojišťovny, celá oprava by šla z vaší kapsy.

Do nadcházejícího zimního období vám přejeme co nejméně srážek, a to nejen s kamínky.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • dalnice-z-mostu
    01. února 2024|Porovnej24
    Jízda po dálnici bez známky? Co vám hrozí? (ručně vytvořeno)

    V České republice se nachází přes 1000 kilometrů dálnic, které spojují nejvýznamnější metropole a státy. Řidiči díky síti dálnic přejedou od západu na východ Čech přibližně za 5 hodin. Jízda po dálnici bez známky se ale nevyplácí. Co řidičům hrozí a platí povinnost pro všechny?

  • test
    29. ledna 2024|Porovnej24
    Kdo patří do rizikové skupiny řidičů?

    Srovnávače pojištění vozidel po vás chtějí zadat široké spektrum informací. Prostřednictvím těchto údajů vyhodnocují, zda jste tzv. riziková skupina řidičů. Při hledání vhodného povinného ručení proto narazíte na značné rozdíly v cenách nabízených pojištění.

  • test
    27. prosince 2023|Porovnej24
    Plná čára není zeď. Existuje hned několik případů, kdy ji můžete beztrestně přejet

    Pro většinu řidičů je plná čára pomyslnou zdí, kterou nesmí překročit, jinak by jim hrozila vysoká pokuta. Není to ale vždycky pravda, existuje totiž hned několik případů, kdy ji lze beztrestně přejet a ještě si ušetřit nějaký ten čas.

  • test
    20. prosince 2023|Porovnej24
    Našli jsme 5 kombíků s největším kufrem: Favoritem je vlajkový model od Škodovky

    Víte, které auto má největší kufr? Někdo si vybírá nový vůz podle vzhledu, jiní zase podle motorizace či ceny. Nicméně pro mnoho z nás je nejdůležitější velikost zavazadlového prostoru.

  • test
    18. prosince 2023|Porovnej24
    Znáte všechny dopravní značky? Představíme vám ty nejzáludnější, které si lidi nejčastěji pletou

    Dopravní značky a organizace silničního provozu – klíčový pilíř bezpečnosti všech jeho účastníků. S většinou dopravních značek se seznámíte už v autoškole. Na některé ale brzy zapomeneme, nebo si je řidiči pletou s jinými.

  • test
    16. října 2023|Porovnej24
    Pokuta za stání na invalidech, přechodu pro chodce nebo v zákazu stání. Co vám hrozí?

    Nedostatek parkovacích míst vede řidiče k různým pokusům o odstavení auta. S myšlenkou “na těch pár minut to snad nevadí” nechávají auto v zákazu stání, na méně frekventovaném přechodu pro chodce a vyhrazených stáních. V dnešním článku se podíváme na pokutu za stání na invalidech.

  • test
    11. října 2023|Porovnej24
    Kruhový objezd: Vcelku banální věc zatápí mnoha řidičům

    Kruhový objezd – Češi se často dopouští chyb, jako nedání přednosti, nevhodné použití směrovek nebo zbytečné zdržování. 

  • test
    25. září 2023|Porovnej24
    Jak opravit plynové vzpěry? Vyplatí se oprava svépomocí?

    Rádi si usnadňujeme život. Někdy stačí drobnost, jindy jde o složité vynálezy. Plynová vzpěra je jeden z nenápadných pomocníků. Zvládá přitom těžkou práci. Jak opravit plynové vzpěry, abychom se na ně mohli dále spoléhat?

  • test
    06. září 2023|Porovnej24
    Jak správně postupovat při odstoupení od kupní smlouvy auta? 3 nejčastější důvody

    Ze zákona máte jako kupující nárok odstoupit od kupní smlouvy. Toto právo nesmí být spojeno s žádnou sankcí. Odstoupení od kupní smlouvy auta není výjimkou. Pojďme se podívat na detaily tohoto kroku.

  • test
    04. září 2023|Porovnej24
    Přechod pro chodce: Pravidla, která byste měli znát a dodržovat

    Bezpečné místo pro přecházení silnice. Tak bychom měli vnímat přechod pro chodce, ať už jsme chodci nebo řídíme motorové vozidlo. Skutečnost je ale taková, že si pravidla pro přecházení silnice a používání přechodů vysvětlujeme každý trochu jinak.