Menu

Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?

Aktualizováno dne 4.10.2023

Na procházce polní cestou si házíte s dětmi míčem a nedíváte se kolem. Projíždí cyklista. Zásah. Zlomená noha. V obchodě se s taškou přes rameno otočíte. Váza letí k zemi. Při vaření zapomenete na sporáku utěrku. Hoří. Nehody, které pokryje pojistka na blbost.

Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?
9 minut čtení
Životní styl

Pojistka na blbost je lidové označení pro pojištění odpovědnosti za škodu. Kryje všechny nehody, nad kterými v konečném součtu kroutíte hlavou a nechápete, jak se něco takového může stát. Říkáte si, že jste byli nepozorní a že šlo o opravdu nesmyslnou nehodu či náhodu. Tyto drobné nehody s potenciálně velkými následky se stávají denně. Většině událostí se dá předcházet, ale skutečnost je taková, že se jim prostě nevyhnete.

Co je pojistka na blbost?

Pojistka na blbost je synonymem pro pojistku proti náhodné škodě, kterou sami způsobíte, proti škodě po hloupém a neuváženém jednání. Důsledky mnoha neblahých situací nám mohou velmi zkomplikovat život. Neexistuje pojistka, která by kryla náklady všech našich nesmyslných jednání, ale většinu z nich pojišťovny pokrývají. Základem je, abyste byli opatrní a zvažovali dopady svých činů předtím, než k něčemu dojde.

pojistka na blbost pes

Pojištění odpovědnosti – kdy se hodí?

Pojistka na blbost nabývá podle svého zaměření několika podob. Všechny do jedné kryjí naše chyby v různých životních situacích.

Pojištění občanské odpovědnosti nebo také pojištění odpovědnosti z běžného života. Pod pojmem pojistka na blbost nejčastěji rozumíme právě toto pojištění. Pojištění odpovědnosti z běžného občanského života se sjednává na případ újmy na zdraví, škody na majetku nebo finanční škody, kterou způsobíte někomu jinému. Součástí jsou i náklady nutné k právní ochraně.

Hodí se, pokud máte malé děti nebo domácí zvířata. Toto pojištění kryje např. škody vzniklé při nakupování, provozu domácnosti, při zábavě, rekreačním sportu, domácích pracích a mimopracovních aktivitách. Pokrývá i nehody v souvislosti s vlastnictvím nemovitosti.

Zraněné osoby po vás mohou chtít také náhradu rozdílu mezi nemocenskou a předpokládaným platem, úhradu nákladů na léčení, psychické újmy, rozbité prostředky, které měli při nehodě u sebe.

Příklady potkáváme kolem sebe každý den:

 • Na lyžích srazíte jiného lyžaře.
 • Zlomíte lyže půjčené z půjčovny.
 • Žijete v pronajatém bytě a majiteli rozbijete skříň.
 • Váš pes vběhne do cesty a způsobí dopravní nehodu.
 • Na procházce si váš pes splete svou hračku s autem na dálkové ovládání, které kolem něj projede.
 • Ze střechy se vám uvolní střešní taška a zraní kolemjdoucího.
 • Praskne stoupačka, přívodní hadice, z potrubí uniká voda a vytopíte souseda.
 • Strom z vaší zahrady, sloupek plotu, se vyvrátí a spadne na zaparkované auto.
 • Pojištění odpovědnosti zaměstnance vůči zaměstnavateli. Problém může vzniknout např. špatně vytvořenou objednávku, která zaměstnavatele stojí statisíce. Zaměstnavatel vám svěřuje elektronická zařízení – mobilní telefony, počítače, měřidla. Používáte služební auto a máte za jeho stav odpovědnost.
 • Jste-li například profesionální kuchař a chcete mít pokrytou situaci, kdy něco někomu rozbijete nebo polijete.
 • Pojištění z výkonu povolání. Některé profese mají toto pojištění dokonce povinně. Špatně provedený servis plynového kotle může mít vážné následky.

V pojištění občanské odpovědnosti jsou společně s vámi za své jednání pojištěni i všichni členové domácnosti nejen vaše rodina. Obvykle ho pojišťovny uzavírají s širokým rozsahem a kryje škody po celé Evropě.

Tip! Pokud chcete mít pojištění odpovědnosti, máte dvě možnosti. Buď si ho sjednáte zvlášť a zaplatíte za něj více peněz, nebo ho zahrnete do pojištění domácnosti nebo nemovitosti a ušetříte. Takové pojištění platí pro všechny členy vaší rodiny. 

Porovnej si nabídky pojištění

rozbité okno

Co dělat při škodní události?

První krok při jakékoliv nehodě spočívá v poskytnutí první pomoci a přivolání záchranářů, pokud je to potřeba.

Na místě se domluvte, aby nikdo neměnil následky škody – pojišťovna je potřebuje zdokumentovat a prošetřit. Sami si situaci vyfoťte, nahrajte, sesbírejte kontakt na svědky. Zajistěte identifikační údaje a  kontakty na poškozené osoby. Poškozenému nestvrzujte, že má nárok na náhradu škody, nic mu předem neplaťte.

Škodní událost neprodleně nahlaste na pojišťovnu, u které máte pojištění odpovědnosti. Pomůže vám na místě v podobě asistence, poskytne radu a řekne, jak postupovat dále. K tomu stačí identifikace jménem a datem narození, rodným číslem.

K nahlášení a zdokumentování škodní události u pojišťovny potřebujete:

 • číslo pojistné smlouvy,
 • vaše identifikační údaje,
 • místo i čas vzniku škody,
 • popis události,
 • popis následků události,
 • identifikační údaje poškozené osoby,
 • kontakt na svědky,
 • dostupnou dokumentaci z místa.

rodina

Pojistka na blbost – výluky

Ani pojistka na blbost z občanského života nesnese všechno. Jsou u ní zavedené výluky, které jsou velmi podobné jako u dalších pojištění. Pojištění se nevztahuje na následující situace:

 • škodu jste způsobili záměrně,
 • vznikla hrubou nedbalostí,
 • byli jste pod vlivem návykových látek – alkohol, drogy,
 • neplatí na podnikatelskou činnost,
 • nevztahuje se na škody na životním prostředí,
 • nekryje nehody mezi členy domácnosti, osobami v příbuzenském vztahu, mezi pojištěnými, mezi osobami blízkými.

Pojištění odpovědnosti si můžete sjednat samostatně nebo jako doplněk pojištění domácnosti. Cena se odvíjí od zvolených limitů pojistného krytí, tedy podle horních hranic vyplácení v případě škody. Minimálně byste měli volit částku 10 milionů korun. Samotné pojištění vychází na několik set korun až tisíc korun ročně. Pokud je součástí pojištění domácnosti, vychází jeho cena vždy výhodněji.

Mohlo by vás zajímat

flexibilní půjčka home credit
Flexibilní půjčka: Rychlé a pohodlné řešení vašich neočekávaných výdajů
26.1.2024

V dnešní zrychlené době je flexibilita klíčovým prvkem v mnoha aspektech našeho života, finanční služby nevyjímaje. Flexibilní půjčka představuje moderní řešení, které dokáže vyhovět proměnlivým potřebám klientů. Tento článek vám přiblíží, proč je tak…

ramadan
Ramadán v každodenním životě: Jak se slaví tento svatý měsíc v muslimském světě?
10.1.2024

Ramadán je svatý měsíc v islámském kalendáři, který má zásadní význam pro muslimy po celém světě. Během tohoto měsíce provádí muslimové postní zvyklosti a věnují se náboženským aktivitám. V tomto článku se podíváme na to, jak Ramadán může ovlivnit…

co dělat v Praze v zimě
Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!
8.1.2024

Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

7 divů světa
7 divů světa v průběhu staletí: Starověké vs. moderní
13.12.2023

V průběhu dějin lidstva byla architektura svědkem mnoha ohromujících úspěchů a mistrovských děl. V našem článku vás provedeme dvěma érami, které zanechaly nezapomenutelné stopy. Navštívíme spolu starověké a moderní divy světa.