Menu

Povinné ručení pro elektromobil: Kolik zaplatíte podle výkonu elektromotoru?

10.11.2022

Elektromobily jsou naše blízká budoucnost. Jejich používání je spojené s určitými novinkami a výjimkami. Někoho odrazuje vysoká pořizovací cena, někoho strach z nedostatku nabíjecích stanic, jiné láká parkování a dálniční známka zdarma nebo se slevou. V mnoha směrech jde o auto jako každé jiné. Platí i pro povinné ručení elektromobilu?

Povinné ručení pro elektromobil: Kolik zaplatíte podle výkonu elektromotoru?
9 minut čtení
Povinné ručení

Povinné ručení elektromobil musí mít stejně jako auta benzínová a naftová. Sjednat ho majitel musí ještě předtím, než vyjede na silnici. Povinné ručení pro elektromobil bylo a stále ještě je cenově výhodnější. Pojišťovny chtějí klienty směřovat co nejvíce k elektromobilitě. Elektromobily ale mají svá rizika, která se brzy do cen povinného ručení promítnou. Opravy elektromobilů bývají dražší z důvodu moderní a drahé technologie. Jejich tichá jízda může ve městech způsobit větší množství srážek s chodci.

povinné ručení na elektromobil

Je pojištění elektromobilu levnější než u klasických pohonů?

Doposud měl povinné ručení elektromobil levné. Pojišťovny neměly určené kategorie pro elektromobily a řadily je všechny do nejnižších sazeb. Tím, že bylo elektroaut málo, chyběla pojišťovnám konkrétní data, jak nastavit pojistné produkty. Neměly informace o četnosti havárií, oprav, nákladech na opravy. To se s rozmachem elektromobility mění a mění se i nastavení cen.

Aktuálně se od tohoto přístupu ustupuje a svou roli hrají klasické parametry:

 • výkon elektromotoru
 • hmotnost
 • značka
 • pořizovací cena automobilu
 • rok výroby
 • počet najetých kilometrů automobilu
 • trvalé bydliště majitele
 • věk majitele

Nejdůležitější jsou pro stanovení ceny první dva parametry. Pro výpočet bonusů platí i zde klasické měřítko historie pojistných událostí.

Novinka z Allianz pojišťovny!

“Sledujeme současné trendy a je pro nás velmi důležité, aby nabídka našich produktů odpovídala požadavkům a očekáváním našich klientů. Majitelé elektromobilů a plug-in hybridů si tak u nás mohou vybrat jeden ze čtyř balíčků autopojištění, který je nově rozšířený o výhody, jako je odtah k nejbližší nabíjecí stanici nebo pojištění baterie, nabíjecích kabelů a dalšího vybavení,” vysvětluje člen představenstva a CPO Allianz pojišťovny Josef Lukášek.

V rámci pojištění kryje Allianz jednu z nejdražších součástí elektromobilu – baterii, a to v důsledku jejího poškození, požáru a dalších pojistných nebezpečí. Toto pojištění chrání i nabíjecí kabely, wall boxy, adaptéry a další vybavení.

nabíjecí stanice tesla

Cena za povinné ručení: elektromobil vs. benzín

Podívejme se z pohledu povinného ručení na dva automobily Škoda (každé s jiným typem motoru).

1.) Škoda Enyaq Sportline iV 80

 • pořizovací cena vychází na cca 1.400.000 Kč
 • elektromotor má výkon 150 kW, baterie je na 77 kWh
 • odhadovaná spotřeba je 16,7 kWh / 100 km, dojezd: 509 km
 • nejlevnější povinné ručení vozu Škoda Enyaq je za 2.200 Kč

2.) Kodiaq ve verzi RS

 • cena se pohybuje okolo 1.300.000 Kč
 • benzínový motor má výkon 245 koní, výkon je 180 kW
 • povinné ručení vozu Škoda Kodiaq je za cenu okolo 3.000 Kč

Tip! Ceny povinných ručení různých automobilů u všech 10 pojišťoven si můžete zdarma porovnat také sami. Zvládnete to do 5 minut zde:

Porovnej povinná ručení

nabíjení elektromobilu

Vše, co potřebujete vědět o výkonu elektromotoru

U elektromobilů se setkáte s údajem kWh. Ten souvisí s baterií a dojezdem elektromobilu. Elektromobil spotřebuje na ujetí 100 kilometrů zhruba 12-16 kWh elektřiny. Pokud má automobil kapacitu baterie 77 kWh, odvodíte si, že má dojezd zhruba 500 kilometrů. Zorientujte se s námi v cenách za dobíjení elektromobilu.

Důležitý je také výkon elektromotoru. Ten slouží k porovnávání jednotlivých vozů. Jde o komplexní veličinu, která ukazuje, jak rychle se udělá určitá práce. 1 Watt znamená, že se za 1 sekundu vykoná práce jednoho joulu. Dříve se uváděla koňská síla, ta měla přirovnat práci stroje k práci koní, na kterou byli dříve lidé zvyklí. Používá se přepočet 1 kW = 1,36 HP.

Zjednodušeně se dá říct, že čím vyšší výkon, tím rychlejší odpich po sešlápnutí plynového pedálu. U elektromotorů se dosahuje maximálního točivého momentu prakticky hned po jeho zapnutí. Třeba Tesla Model S Plaid dosáhne z 0 na 100 km/h za 2,1 sekundy. U BMW i4 Gran Coupé dosáhneme této rychlosti za 5,7 sekundy. U Škody Enyaq Sportline za 8,7 sekundy.

Tip! Pokud jste si pořídili první elektromobil, nezapomeňte si také změnit energetický tarif na jeho domácí nabíjení. Srovnání možností od různých dodavatelů zvládnete pár kliky zde:

Porovnej dodavatele elektřiny

nabíjení elektromobilu

Cena povinného ručení podle výkonu elektromotoru

Zajímají vás ceny povinného ručení osobních automobilů? Podívejte se na náš nedávný článek s tabulkou cen a bonusů povinného ručení. Jak změní ceny pro povinné ručení elektromobil a především jeho výkon?

Výkon motoru Nejnižší nabídka - povinné ručení na elektromobil Další nabídky
100 kW (Hyundai Kona s motorizací Eco) 1.900 Kč 2.600 Kč
132 kW (Škoda Enyaq SPORTLINE iV 60) 2.200 Kč 3.000 Kč
400 kW (BMW i4 Gran Coupé) 2.200 Kč 3.000 Kč
820 kW (Tesla Model S Plaid) 2.200 Kč 3.000 Kč

Jak je vidět z tabulky výše, výkon elektromotoru nijak zásadně nemění cenu povinného ručení. Možná je právě teď čas koupit elektromobil a sjednat pojištění, dokud jsou ceny napříč výkonem vyrovnané. Zkuste si s námi také zjistit, na kolik vás s elektromobilem vyjde cesta do práce.

Mohlo by vás zajímat

plná moc při přepisu auta
Jak dlouho platí plná moc na přepis auta?
12.2.2024

Už se těšíte, až usednete za volant svého nově koupeného auta. Strávili jste měsíce hledáním a vybíráním toho pravého. Po všech peripetiích už vás čeká jen přepis auta. Prodávající ale nemá čas, aby se s vámi na úřad dostavil a chce vám vystavit plnou moc…

bez dálniční známky
Jízda po dálnici bez známky: Co vám hrozí? Existují výjimky?
7.2.2024

V České republice se nachází přes 1000 kilometrů dálnic, které spojují nejvýznamnější metropole a státy. Řidiči díky síti dálnic přejedou od západu na východ Čech přibližně za 5 hodin. Jízda po dálnici bez známky se ale nevyplácí. Co řidičům hrozí a platí…

povinné ručení při přepisu
Povinné ručení při přepisu vozidla: Co musíte vědět před změnou majitele?
5.2.2024

Pokud kupujete nebo prodáváte ojeté vozidlo, procházíte poměrně běžným postupem, na kterém se už několik let nic nemění. Jsou však body, ve kterých se dlouhodobě zbytečně chybuje. Kámen úrazu je povinné ručení při přepisu vozidla.

riziková skupina řidičů věk
Kdo patří do rizikové skupiny řidičů?
29.1.2024

Srovnávače pojištění vozidel po vás chtějí zadat široké spektrum informací. Prostřednictvím těchto údajů vyhodnocují, zda jste tzv. riziková skupina řidičů. Při hledání vhodného povinného ručení proto narazíte na značné rozdíly v cenách nabízených…