Menu

Přepis elektřiny s dluhem: Co dělat, když byl předchozí majitel nebo nájemník neplatič?

Aktualizováno dne 21.11.2022

Přestěhovali jste se do nové nemovitosti, radost z nového bydlení vám ale rychle zkazil fakt, že předchozí majitel případně nájemník byl neplatič? Podívejte se, jak lze vyřídit přepis elektřiny s dluhem.

Přepis elektřiny s dluhem: Co dělat, když byl předchozí majitel nebo nájemník neplatič?
7 minut čtení
Elektřina

Čas od času se stává, že předchozí majitel nebo nájemník neplnil své závazky tak, jak by měl. Vznikají tak nedoplatky na elektřině. Do schránky vám potom může přistát dopis od dodavatele elektrické energie, že je na nemovitosti veden nedoplatek. Jak zařídit přepis elektřiny s dluhem? Základem všeho je aktivní komunikace s dodavatelem. Nedoplatek platit nemusíte, situaci ale vyřešit musíte. Poradíme vám jak.

účet za elektřinu

Přepis elektřiny s dluhem neznamená problém!

V případě, že vám do schránky přistane poslední vyúčtování od dodavatele elektrické energie, na kterém je dluh od předchozího majitele, nemusíte se děsit. Za dluhy předchozích nájemníků nebo majitelů nenesete žádnou zodpovědnost.

V případě, že tato situace nastane, měli byste okamžitě začít situaci s dodavatelem řešit. Oznámíte mu, že došlo ke změně odběratele. To prokážete například novou nájemní smlouvou. Dodavatelé tak budou dluh vymáhat po původním majiteli. Vy tak můžete jednoduše a bez obav uzavřít novou smlouvu. Dnes můžete elektřinu odebírat například od:

  • E.on
  • Yello
  • ČEZ
  • Energy Trading
  • Innogy
  • PRE
  • LAMA energy
  • Centropol
  • MND

Tip! Chcete vědět, který dodavatel právě teď nabízí nejlevnější elektřinu ve vašem kraji? Snadno a zdarma to zjistíte v našem nezávislém porovnávači:

Najděte nejlevnějšího dodavatele

rozsvícená lampička

Neoprávněný odběr aneb přepis elektřiny na nového majitele

V případě, že se stěhujete do nového bytu nebo domu, dopředu si zjistěte, na koho je vedená smlouva na odběr energií. V případě, že se nastěhujete, měli byste ihned vyřídit přepis elektřiny na nového majitele. Jestliže energii odebíráte přesto, že smlouvu nemáte, může se jednat o neoprávněný odběr. V takovém případě vás může dodavatel kdykoli odpojit a má na to plné právo. A je jedno, zda se jedná o elektřinu nebo odběr plynu.

Tip! Stejně jako dodavatele elektřiny i dodavatele plynu lze jednoduše porovnat a zjistit, který má nejlepší ceny:

Porovnej dodavatele plynu

panelový dům

Přepis elektřiny s dluhem, když běží požadavek na odpojení

Přepis elektřiny s dluhem se ale může značně zkomplikovat. V případě, že předchozí nájemník nebo majitel byl notorickým neplatičem, může běžet požadavek na odpojení od sítě. To znamená, že dodavatel elektřiny již zahájil proces na odpojení odběratele od sítě.

V tuhle chvíli je opět důležité začít s dodavateli ihned jednat. Jednoduše se pak domluvíte s dodavatelem elektrické energie na nové smlouvě. Následně dojde k napojení zpět do sítě, a to bez větších problémů. Nezapomeňte si pak na svém běžném účtu nastavit trvalý příkaz k platbě, abyste nebyli v prodlení s platbou.

stěhování

Přepis elektřiny na nájemníka

V případě, že se stěhujete do podnájmu, existují prakticky dvě možnosti. Jednou z nich je, že má energie na sebe napsané majitel bytu. V takovém případě platíte vedle nájmu také zálohy na energie. Po skončení nájmu vám majitel předloží vyúčtování, na jehož základě vám vrátí přeplatek nebo bude vyžadovat nedoplatek.

Druhou variantou pak je přepis elektřiny na nájemníka. To znamená, že v době, kdy se do nového bytu nastěhujete, přepíšete si smlouvy s odběrateli na sebe. To ale vždy záleží na dohodě mezi pronajímatelem a nájemcem. Vedle přepisu pak doporučujeme si také zřídit tzv. pojistku na blbost. Ta vás ochrání v případě, že byt větším způsobem poničíte.

Přepis elektřiny s dluhem nepředstavuje žádný problém. Je ale důležité komunikovat s daným dodavatelem, aby se situace co nejdříve vyřešila. Za dluh po původním majiteli nebo nájemci nenesete žádnou odpovědnost.

Na téma elektřina... jsme si pro vás ještě připravili tyto články:

* Jak na přepis energií krok za krokem
* Seznam dodavatelů energií, kteří operují v ČR
* Elektrická energie: Zjistěte, jak na ní maximálně ušetřit!

Mohlo by vás zajímat

vypínač
10 neuvěřitelně snadných tipů, jak ušetřit za elektřinu
1.12.2022

Jste pokaždé v šoku, když vám přijde vyúčtování za elektřinu a z obálky na vás vykoukne vysoký nedoplatek? Možná si umiňujete, že v příštím zúčtovacím období vaši spotřebu snížíte. Nebojte, nemusíte se výrazně uskromňovat, abyste uspořili. Způsoby, jak…

iptv
Co je IPTV televize a jak vybrat tu nejlepší?
27.11.2022

Už dávno neplatí, že jediným způsobem, jak přijímat televizní signál se klasická anténa na střeše domu. Variant, jak získávat audiovizuální zábavu je spousta. Existují streamovací služby, kabelové a satelitní televize. A další populární variantou je IPTV…

cena elektřiny
Jak na přepis energií krok za krokem
13.11.2022

Přepis energií může být velice snadný. Pokud všechny zúčastněné strany spolupracují a komunikují. Navíc v době internetu a jednoduchých formulářů to opravdu může být akce na pár minut. Tedy alespoň podání žádost o přepis. A kdy ji vlastně potřebujeme?

venkovní vánoční osvětlení
Vánoční osvětlení (venkovní): Jak ho vybírat? Kde ho koupit? Na kolik vás vyjde?
12.11.2022

Advent se blíží. Je nejvyšší čas pořídit si vánoční osvětlení. Venkovní i vnitřní osvětlení, je-li dobře zvoleno, naladí obydlí během adventu a vánočních svátků na kouzelnou notu. Při výběru světýlek je ale potřeba dát si pozor na několik zásadních věcí.