Menu

Řešení pro malé byty: Inspirace, jak čarovat s prostorem

Aktualizováno dne 10.3.2021

Někomu se podaří koupě úžasného apartmánu s pokoji o velikosti tanečních sálů, jiný se musí tísnit v miniaturním bytě. Přesto si obyvatelé tak odlišných obydlí můžou užívat stejnou míru komfortu. Nevěříte? Klíč je v chytrém řešení pro malé byty.

Řešení pro malé byty: Inspirace, jak čarovat s prostorem
10 minut čtení
Bydlení

Bydlení na malém prostoru je bohužel specifikem spousty měst – metropole s velkým množstvím pracovních příležitostí mají nevýhodu právě ve vyšších nákladech na bydlení. Naproti tomu v méně atraktivních oblastech (odlehlé vesnice a města s vysokou mírou nezaměstnanosti) je možné pořídit byt i za 500 000 Kč, ovšem málokdo by zvolil levnější bydlení za cenu mizivých příležitostí k zaměstnání. Proto řada rodin volí raději malé byty ve městech s vyššími platy a bohatými kariérními možnostmi.

Průměrné ceny bytů v ČR 2021

V přehledné tabulce najdete průměrné ceny bytů v únoru loňského a letošního roku včetně procentuálního nárůstu cen v různých městech České republiky.

Město Průměrná cena bytů 02/2020 Průměrná cena bytů 02/2021 Meziroční nárůst průměrné ceny
Praha 7 959 603 Kč 8 349 896 Kč +4,9 %
Brno 5 652 437 Kč 6 241 602 Kč +10,4 %
České Budějovice 3 372 269 Kč 3 897 440 Kč +15,6 %
Karlovy Vary 3 436 145 Kč 3 767 760 Kč +9,7 %
Hradec Králové 3 427 625 Kč 4 378 603 Kč +27,7 %
Liberec 2 690 159 Kč 3 977 589 Kč +47,9 %
Ostrava 1 926 216 Kč 2 417 090 Kč +25,5 %
Olomouc 3 674 408 Kč 4 127 111 Kč +12,3 %
Pardubice 3 216 763 Kč 3 659 358 Kč +13,8 %
Plzeň 4 040 896 Kč 4 460 696 Kč +10,4 %
Ústí nad Labem 1 380 205 Kč 1 769 542 Kč +28,2 % 
Jihlava 2 601 672 Kč 3 137 980 Kč +20,6 %
Zlín 2 778 316 Kč 4 278 563 Kč +54 %

Zdroj: Realitymix.cz

Situace s nedostupností bydlení u nás zatím není tak zlá jako v některých městech Západní Evropy. Přesto bydlení na malé výměře může pěkně otrávit život. Ale nemusí, pokud umíte využít veškerý prostor.

Tip! Jen málokterý člověk si v dnešní době může dovolit koupi bytu za hotové. Pokud tedy hledáte hypotéku, nejdřív si porovnejte nabídky trhu, abyste se ujistili, že dostanete skutečně tu nejvýhodnější.

Porovnej hypotéky

patrová postel

1.) Bydlení na metrech krychlových

Promyšlené řešení pro malé byty dokáže vzít v potaz metry krychlové. Například pokoj o výměře 3 x 4 metry má pouhých 12 metrů čtverečních, ovšem neuvěřitelných 32 metrů krychlových.

Chytré vybavení malého bytu tudíž pracuje s nejrůznějšími nadstavbovými patry a palandami, díky čemuž nad sebou mohou souběžně fungovat dva odlišné prostory. Například při spánku člověk většinou nepotřebuje víc než pohodlnou postel a trochu soukromí, tudíž není důvod, proč neušetřit prostor díky ložnicovému patru. Toto řešení může být ideální i pro malé dětské pokoje, kde děti můžou trávit noci na vyvýšeném patře, tudíž jim postel nebude zabírat cenný prostor na hraní.

Nadstavbová patra mohou rovněž vyřešit problém s uskladněním věcí. Nejrůznější skříně, almary či úložné boxy většinou zabírají spoustu prostoru. Jejich umístěním do vyšších poloh získáte spoustu místa na podlaze.

paravan

2.) Malé byty a rozdělení místností

Většina lidí, vyjma malého procenta extrémně společenských jedinců, často zatouží po soukromí. Zvláště obyvatelé malých bytů mohou mít problém najít koutek, ve kterém můžou nerušeně „vypnout“ a zrelaxovat o samotě. Řešení se nabízí formou rozdělení místnosti na dvě. Toho může být docíleno prostřednictvím nejrůznějších paravánů, sádrokartonových stěn či posuvných dveří.

Sádrokartonové zdi vytvoří dvě izolované místnosti, sloužící jako samostatné pokoje. Nevýhodou je jejich omezené provedení v místnostech, ve kterých je jen jedno okno, tudíž druhý pokoj by musel být neosvětlen, nebo by zeď musela končit ve sloupku okna. Náročné může být i vybudování druhých vchodových dveří. Na druhou stranu toto řešení představuje nejefektivnější způsob, jak zajistit stoprocentní soukromí.

Jednoduššími variantami je použití paravánů a nábytkových stěn k předělení pokoje. Například obytná stěna, která přepaží místnost v malém bytě, může vytvořit dva samostatné prostory.

Kompromisem mezi sádrokartonem a nábytkovými stěnami mohou být prosklené posuvné dveře, které zajistí vyšší zvukovou izolaci, aniž by se jedna z „místností“ musela vzdát denního světla. Posuvné dveře mohou být vybaveny závěsem. V případě potřeby tak mohou mít i malé byty dostatek soukromí.

sklápěcí nábytek

3.) Sklápěcí nábytek

Klasické pojetí nábytku je velmi nevýhodné. Postel využíváme jen osm hodin denně, pracovní stůl hodinu či dvě, přesto v bytě zabírají místo nepřetržitě. Do svislé polohy s nimi!

Například klasická manželská postel je schopna zabrat polovinu pokoje, přičemž ve svislé poloze si nárokuje pouze několik decimetrů. Pokud vašemu bytu odlehčíte díky několika kusům sklápěcího nábytku, vznikne vám nebývale mnoho prostoru. A kdo by neocenil více místa například pro své pohybové aktivity, anebo prostě jen pro vzdušnější atmosféru bytu?

Věděli jste, že... si sklápěcí nábytek můžete pořídit i přes cashback - službu, která vám za každý nákup vrátí část peněz zpět? Cashbacky na sklápěcí nábytek teď najdete na:

* Sconto.cz - až 10 % z nákupu zpět
* Nabytek-Helcel.cz - 7 % z nákupu zpět

renovace bytu

4.) Překopání tradiční podoby bytu

V dřívějších dobách byla největší místnost vyhrazena obývacímu pokoji, do kterého se vstupovalo jen výjimečně, přičemž se rodina tísnila v ostatních částech obydlí. Tento archeotyp se v určité míře v mnoha domácnostech drží doposud. Pokud máte malý byt, zvažte využití největšího pokoje pro jiné účely.

Ilustrujme si to na příkladu třípokojového bytu, kdy jeden pokoj je používán jako ložnice pro rodiče, v dalším bydlí dvě děti a třetí slouží jako obývací pokoj, ve kterém se přijímají návštěvy, či slouží k občasnému posezení rodiny u televize. V takovém případě není od věci zvážit, zda nedopřát dětem vlastní pokoje díky tomu, že obývací pokoj pomocí předělovací stěny přebudujete na dva samostatné pokojíky a obývák uděláte z jejich původního pokoje.

Pokud máte prostornou předsíň, nabízí se možnost ji přebudovat a udělat z ní obývací pokoj. Pokud z předsíně odstraníte skříně a věšáky, vybavíte ji pohodlným gaučem, lampou a dekoracemi, může vám vzniknout nový prostor pro příjímání hostů a rodinné sledování televize, přičemž získáte k dobru místnost navíc.

Tip! Nadchly vás výše popsané nápady, ale připadají vám finančně náročné? Získejte peníze refinancováním vaší hypotéky. Díky tomu získáte výhodnější podmínky u vaší stávající hypotéky a ve výsledku můžete ušetřit i 150 000 Kč.

Najděte nejvýhodnější hypotéku

Mohlo by vás zajímat

loftový byt
Loftové byty: Netradiční bydlení a životní styl
18.11.2021

Máte pocit, že všichni bydlí buď v paneláku, nebo v satelitním městečku za metropolí? Připadá vám jedno i druhé jako nudný mainstream? V tom případě vás možná bude zajímat neotřelá varianta žití s názvem loftové byty.

stěhování
Je lepší hypotéka nebo stavební spoření?
9.11.2021

Vlastní bydlení lze financovat několika způsoby. Můžete si založit stavební spoření a šetřit. Pokud potřebujete peníze rychleji, jsou tady úvěrové produkty. Nejčastějšími je úvěr ze stavebního spoření a hypoteční úvěr. Do nedávna byla hypotéka ve většině…

hledání bydlení
Rezervační poplatek: Co dělat, když ho realitní kancelář nechce vrátit a tipy, jak se bránit proti dalším nešvarům!
28.10.2021

Sháníte vlastní bydlení? Nejste sami, podobných lidí jsou tisíce - ochotni kdykoliv vystartovat na prohlídku a překotně podepsat smlouvu. Aktuální poptávka po bydlení ale nahrává různým podvodným trikům ze strany realitních makléřů. Často nevrací…

jističe
Kolik stojí rozvody elektřiny v bytě, domě a na zahradě?
22.9.2021

Elektřina je pro moderní život naprosto zásadní. Dobře udělané rozvody elektřiny zajistí komfortní život, ale také byt či dům bez nevzhledných kabelů všudypřítomných prodlužovaček. Co když ale elektřina v bytě začne zlobit. Na kolik přijde rekonstrukce?