Menu

Spotřeba sušičky na rok: Kolik utratíte za její chod?

Aktualizováno dne 9.5.2022

Sušička se stala v mnohých domácnostech naprostou nezbytností. V malých bytech pomohla zrušit nevzhledné sušáky prádla. Ve velkých rodinách už ženy konečně nemusí trávit hodiny u žehlicího prkna. Víte, jaká je spotřeba sušičky za celý rok? Vyplatí se?

Spotřeba sušičky na rok: Kolik utratíte za její chod?
10 minut čtení
Elektřina

Tak jako u jiných spotřebičů, je nutné si i u sušičky dát pozor při výběru. Je potřeba ohlídat si funkce sušičky, správnou kapacitu, i značku a dostupnost servisu. V poslední době, ale přibyl jeden důležitý bod. Je to spotřeba sušičky. Energie letí strmě nahoru, a tak si někteří možná řeknou, jestli ono by sušení prádla na sušáku nebylo levnější. Podívejme se, jak to s její spotřebou je. Možná vás překvapí, že sušička šetří nejen čas, ale také náklady, které vás hned nenapadnou.

sušička na prádlo

Rozdíly mezi sušičkami

Na trhu je poměrně pestrý výběr sušiček prádla. Liší se technickými parametry, velikostí a kapacitou, i spotřebou elektrické energie. Existují sušičky, které mají funkci parního sušení. A ty nejmodernější využívají principů tepelného čerpadla. Variantou pro malé byty je spotřebič, který v sobě ukrývá pračku a sušičku zároveň. Můžete mít sušičku s malou kapacitou, pro dvoučlennou domácnost, nebo třeba úzkou sušičku, která vyplní některou mezeru v domácnosti.

Tip! Podívejte se, jak nejlépe vybrat správnou sušičku právě pro vaši domácnost.

sušička na prádlo

Spotřeba sušičky za rok

Spotřeba sušičky lze jednoduše spočítat. Na energetických štítcích, nebo v informacích na e-shopu, si můžete najít údaj o roční spotřebě. Většinou výrobce počítá s přibližně 200 sušícími cykly. Cena elektrické energie v současné době je kolem 7,15 kWh. Oba údaje pak stačí jen vynásobit. Podívejme se, jaká je spotřeba různých typů sušiček.

Položka

Běžná kondenzační sušička

Sušička s tepelným čerpadlem

Pračka se sušičkou

Energetická třída

A++

A+++

A+++

D - E

Průměrná cena

10 – 12 tis. Kč

15 tis. Kč

15 – 20 tis. Kč

13 – 18 tis. Kč

Roční spotřeba

235 kWh

190 kWh

170 kWh

350 kWh

Cena za kWh

7,15 Kč/kWh

7,15 Kč/kWh

7,15 Kč/kWh

7,15 Kč/kWh

Cena za roční spotřebu

1 680 Kč

1358,5

1216 Kč

2503 Kč*

* V této ceně je i praní prádla po celý rok.

Tip! Hlídejte si ceny energií. Pravidelnou kontrolou podmínek a cen jednotlivých dodavatelů elektrické energie můžete ročně ušetřit až několik tisíc korun.
Zdarma porovnej dodavatele

sušička na prádlo

Co ovlivňuje spotřebu sušičky?

Základní parametr, který musíte hlídat, je příkon sušičky, který se udává ve wattech. Spotřeba starších modelů byla vysoká. Moderní sušičky už využívají princip tepelného čerpadla, a tak jejich spotřeba velmi výrazně klesla. Spotřeba sušičky, ale není ovlivněna jen příkonem. Záleží, kam ji v domácnosti umístíte. Není dobré, aby stála u radiátoru nebo v blízkosti sprchového koutu či umyvadla. Teplo i vlhkost zvyšuje spotřebu.

Doporučení odborníka: Spotřebu sušičky můžete výrazně snížit, pokud budete prádlo prát v pračce, která ho umí odstředit ve vysokých otáčkách a s velkou účinností.

sušička

Proč si pořídit sušičku?

Některé důvody jsou naprosto jasné. Sušička prádla je velký pomocník a chod domácnosti hodně zjednoduší. Jsou tady ale důvody, které vás možná překvapí. U některých jde i o úsporu elektrické energie a tedy také peněz.

1.) Konec otravnému žehlení

Naprostou většinu prádla můžete přestat žehlit. Žehličku budete vytahovat pouze na košile nebo dámské šaty. Navíc ušetříte náklady za energii, kterou by spotřebovala sušička.

2.) Obrovská úspora času

Věšení prádla a žehlení zabírá ženám spoustu času. Ten teď mohou věnovat rodině, nebo vlastním koníčkům.

3.) Vždy voňavé prádlo

Venku sice prádlo krásně uschne, ale občas se stane, že soused zapálí oheň a čisté prádlo načichne. Sušení v zimě na domácích sušácích už vůbec není o vůni.

4.) Měkoučké ručníky

Ručníky ze sušičky jsou stejně hebké jako někde ve špičkovém hotelu.

5.) Skvělé pro alergiky

Sušičky umí zlikvidovat mnoho alergenů a z oblečení odstraní jemný prach. V konečném důsledku i zde je úspora nákladů, například na léky nebo masti na ekzémy.

6.) Pomocník v boji s chlupy domácích mazlíků

Díky sušičce zmizí kočičí i psí chlupy z prádla jako mávnutím kouzelného proutku.

7.) Úspora místa

Už žádné roztahané sušáky a koše s prádlem. Mnoho sušiček se navíc dá postavit na pračku a v domácnosti tak nezaberou žádné místo.

8.) Rychlé oživení prádla

Někdy se stane, že nám prádlo načichne kouřem, ale jinak je čisté. Sušička s parním programem umí toto prádlo rychle zbavit zápachu a uvést ho opět do pořádku. Není nutné prát a spotřebovávat více elektrické energie.

9.) Rychlé sušení bot

Se speciálním košem do sušičky a programem na jemné sušení můžete snadno a rychle usušit promočené boty z vycházky.

Tip! Pokud uvažujete nad koupí sušičky prádla, doporučujeme tyto eshopy. Můžete v nich nakoupit s výraznou slevou. Tu můžete využít jinde, nebo si s ní kompenzovat úroky z půjčky na sušičku.
* LGshop.cz – až 5 % zpět z nákupu
* Klarstein.cz – 3 % zpět z nákupu

Jakmile jednou vyzkoušíte všechny benefity sušičky v domácnosti, už bez ní nebudete chtít žít. A vůbec to není špatně. Jen je potřeba sušičku opatrně vybírat. Jenom přece spotřeba sušičky za rok kolísá i o několik stovek. A pokud vás zajímá, jak dále můžete šetřit na energiích, podívejte se, jak šetří energii ostatní nebo jaká je spotřeba dalších spotřebičů, třeba lednice.

Mohlo by vás zajímat

zásuvka
Jaký je proud v zásuvce?
25.9.2022

Proud v zásuvce v českých domácnostech má jasně dané a neměnné parametry. Proč je tedy znát? Je dobré dát si pozor, pokud si nějaký spotřebič koupíte mimo Evropu, třeba v zámoří. Dalším otazníkem je připojení více spotřebičů do jedné zásuvky. Podívejme se…

dům v plamenech
Jak vybrat nejlepší pojištění domácnosti a majetku? Chraňte váš domov!
22.9.2022

Víte, co se v tento moment děje ve vašem domě či bytě? Pokud jste zrovna mimo váš domov, zřejmě na tuto otázku nedokážete odpovědět na 100 %. Vaše obydlí může být naprosto v bezpečí a čekat na váš návrat, anebo být v plamenech či ve spárech zloděje, který…

záslepka do zásuvky
Záslepka do zásuvky a další vychytávky, které vám pomohou ochránit děti proti úrazům v domácnosti
18.9.2022

Sotva jste se stačili sžít s novou rodičovskou rolí, už se dítko batolí po bytě. Čas prozkoumávat svět právě začal. Pomozte mu s objevováním světa, ale myslete na jeho bezpečí. Oblíbenou bezpečnostní vychytávkou je záslepka do zásuvky. My jich ale známe…

poničený dům po tornádu
10 užitečných tipů, jak na pojištění majetku a odpovědnosti občanů
13.9.2022

100% nelze preventivně zabránit tomu, aby příroda nebo někdo cizí nepoškodil vaše věci. Nicméně pokud vás taková událost potká, je dobré vědět, jak získat peníze na nové. Stačí je mít pojištěné. Jak tedy na pojištění majetku a odpovědnosti občanů, abyste…