porovnej24 logo
test

Jak vybrat havarijní pojištění pro starší vůz?

18. 2. 2021 | Aktualizováno: 18. 2. 2021
|
Délka čtení: 12 min.

Není už váš automobil zrovna mladík, ale přesto by vás jeho případná ztráta či poškození mrzely? Vybrat cenově výhodné havarijní pojištění staršího auta nebývá snadné.

Havarijní pojištění nepatří zrovna k nejlevnějším výdajům, proto si řada majitelů staršího auta dvakrát rozmyslí (a třikrát protočí oči nad vysokými částkami), než si jej sjedná.

Problémem u staršího vozu je jeho klesající cena. V praxi to znamená, že v případě menších škod je havarijní pojištění k nezaplacení – díky němu můžete hodit za hlavu starosti s náklady na opravu poškozené kapoty či nárazníku. Horší je to v případě odcizení či totální škody na autě. V takové situaci totiž pojišťovna vyplatí aktuální cenu vozu, která je samozřejmě mnohem nižší, než částka, za kterou jste automobil koupili.

Cena vozu totiž klesá hned po koupi. Názorná tabulka uvádí, o kolik % auta různých značek klesne v prvních 3 letech od nákupu.

Značka autaProcentuální pokles za 3 roky

Škoda

60 - 65 %

Audi

60 %

Hyundai

55 - 60 %

Ford

52 - 55 %

Mercedes

50 %

Nejrychleji cena klesá v prvních třech letech od koupě automobilu. Poté se sice její pokles zpomalí, ale stejně se málokomu se chce platit horentní sumy za havarijní pojištění, které mu v případě totální škody nepokryje náklady na koupi nového vozu. Jak tedy sjednat kvalitní pojistnou ochranu a přitom příliš nepřeplatit na ceně?

Havarijní pojištění starších vozidel

Některé pojišťovny si už uvědomily, že ne každý řidič je milionář, který si může dovolit každý rok kupovat nové auto. Proto některé z nich navrhly speciální pojistné produkty přímo pro majitele starších vozů.

Modelová situace k pojištění staršího vozu

V tabulce níže naleznete přehled aktuálních cen havarijního pojištění některých pojišťoven v modelové situaci, kde je řidiči 36 let, bydlí na Praze 4 a vlastní 11 let starou Octavii Combi s benzinovým motorem. K havarijnímu pojištění má pojištěná tato rizika: havárie (kryje škodu na jeho vozidle v případě zavinění nehody) a poškození zvěří.

Pojišťovna ProduktSpoluúčastÚzemní platnostCena za rok

Pillow

Havárie, Poškození zvěří

10 000 Kč

Evropa

4 548 Kč

Direct pojišťovna

Havárie + Poškození zvěří

10%, min. 10 000 Kč

ČR

27 407 Kč

ČSOB pojišťovna

Standard

5%, min. 5 000 Kč

Evropa

31 067 Kč

UNIQUA Insurance Group

Klasik

10%, min. 10 000 Kč

Evropa

34 245 Kč

Havarijní pojištění

Vyrazte na cesty bez starostí s havarijním pojištěním

Tip! Chtěli byste porovnat ceny ještě většího množství pojišťoven s volbou vlastních tipů připojištění právě na váš vůz? Vyzkoušejte náš nezávislý porovnávač. Stačí zadat pár údajů:

Volba nejpravděpodobnějších rizik

S cenou havarijního pojištění lze hnout směrem dolů díky tomu, že si řidič do své pojistky navolí pouze nejpravděpodobnější rizika.

U starších aut není příliš racionální sjednat si komplexní pojistku, která vozidlo ochrání i před pádem meteoritu. Řidič by měl zvolit taková rizika, u kterých je vzhledem k jeho životnímu stylu nejvyšší šance výskytu.

Pokud například máte garáž s promyšleným zabezpečením, zvažte, zda je nutné utrácet peníze za pojištění auta proti krádeži. Rovněž se zamyslete nad tím, jaká je ve vaší lokalitě pravděpodobnost výskytu povodní a jiných živelných pohrom.

Pojištěná rizika u havarijního pojištění

Projděte si přehled rizik k havarijnímu pojištění a sami se zamyslete, která skutečně využijete:

  • Havárie - kryje škodu na vašem vozidle v případě nehody, kterou zaviníte

  • Odcizení - kryje škodu v případě krádeže vozu nebo jeho části

  • Živel - kryje škodu na voze způsobenou krupobitím, požárem, vichřicí a jinými živly

  • Vandalismus - kryje škody způsobené cizím člověkem na vašem zaparkovaném voze

  • Poškození zvěří - kryje jak škody způsobené střetem se zvěří, tak poškození zaparkovaného vozu zvěří

  • GAP - jedná se o pojištění rozdílu mezi obecnou cenou vašeho vozu (hodnota vozu, kterou uvádíte při pojišťování) a cenou vozu v době pojistné události

  • Pojištění skel - kryje jakékoliv poškození všech auto skel, náklady na opravu hradí pojišťovna v maximální výši uvedené ve smlouvě

  • Pojištění úrazu - v případě úrazu spojeného s provozem vozidla obdržíte od pojišťovny finanční odškodnění. Pojištění smrti úrazem a trvalých následků se vztahuje na všechny pojištěné osoby ve voze.

  • Právní ochrana - pojišťovna hradí náklady na právní služby v případě právního sporu spojeného s provozem vozu.

  • Náhradní vůz - pojišťovna hradí půjčovné náhradního vozu v případě opravy pojištěného vozu po nehodě

  • Asistenční služba - poskytnutí nadstandardních asistenčních služeb (např. non-stop pomoc při úrazu nebo odcizení vozu). Standardní asistenční služby jsou součástní každého havarijního pojištění vozu.

  • Pojištění zavazadel - pojišťovna vyplácí náhradu za odcizená zavazadla nebo poškozená během auto nehody.

Havarijní pojištění

Vyrazte na cesty bez starostí s havarijním pojištěním

Tip! Ceny za všechna nebo některá rizika si můžete k havarijnímu pojištění spočítat v kalkulačce havarijního pojištění:

Připojištění k povinnému ručení

Přestože povinné ručení je primárně určeno ke krytí škod, které způsobíte ostatním účastníkům silničního provozu, různá připojištění mají šanci ochránit i váš vůz. Pro řadu řidičů představuje připojištění k povinnému ručení levnější způsob pojištění vlastního vozu, než klasické havarijní pojištění.

V rámci připojištění k povinnému ručení lze váš automobil pojistit například pro riziko odcizení, živelné pohromy, vandalismu, srážky se zvěří a dalších užitečných rizik.

Povinné ručení

Získejte nejlevnější povinné ručení již od 1 009 Kč

Tip! Kompletní výčet všech možných připojištění naleznete v našem srovnávači povinného ručení.

Snížení ceny havarijního pojištění

Cena havarijního pojištění se mimo jiné odvíjí od aktuální hodnoty vozidla. Bohuželu havarijního pojištění cena neklesá v závislosti na ztrátě hodnoty vozidla. Způsobem, jak snížení ceny trochu dopomoct, je častější zakládání nových smluv. Mnoho řidičů se nevědomky připravuje o slevu tím, že pokaždé svou smlouvu jen automaticky prodlouží, místo aby si založili novou.

Jak vyzrát na ztrátu ceny vozu v čase?

Představte si, že koupíte automobil za 200 000 Kč, který vám někdo po dvou letech používání ukradne. Cena automobilu klesá nejrychleji právě v prvních dvou letech, a to i o 30 %. Tudíž se může stát, že pojišťovna vyplatí třeba jen 140 000 Kč. Což není zanedbatelná částka, ale k nákupu nového vozu stejného typu to nestačí.

Řešením může být pojištění GAP, které nabízí některé pojišťovny. V případě, že dojde k totální škodě na vozidle, pojišťovna vyplatí pojistné plnění v ceně nového automobilu. Jedná se o pojistné krytí pro první roky užívání vozidla, kdy cena klesá nejrapidněji.

Nevýhodou je, že pojištění GAP nelze sjednat pro starší automobily - maximální stáří vozu je v rozmezí 3 - 5 let.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • dalnice-z-mostu
    01. února 2024|
    Jízda po dálnici bez známky? Co vám hrozí? (ručně vytvořeno)

    V České republice se nachází přes 1000 kilometrů dálnic, které spojují nejvýznamnější metropole a státy. Řidiči díky síti dálnic přejedou od západu na východ Čech přibližně za 5 hodin. Jízda po dálnici bez známky se ale nevyplácí. Co řidičům hrozí a platí povinnost pro všechny?

  • test
    29. ledna 2024|
    Kdo patří do rizikové skupiny řidičů?

    Srovnávače pojištění vozidel po vás chtějí zadat široké spektrum informací. Prostřednictvím těchto údajů vyhodnocují, zda jste tzv. riziková skupina řidičů. Při hledání vhodného povinného ručení proto narazíte na značné rozdíly v cenách nabízených pojištění.

  • test
    27. prosince 2023|
    Plná čára není zeď. Existuje hned několik případů, kdy ji můžete beztrestně přejet

    Pro většinu řidičů je plná čára pomyslnou zdí, kterou nesmí překročit, jinak by jim hrozila vysoká pokuta. Není to ale vždycky pravda, existuje totiž hned několik případů, kdy ji lze beztrestně přejet a ještě si ušetřit nějaký ten čas.

  • test
    20. prosince 2023|
    Našli jsme 5 kombíků s největším kufrem: Favoritem je vlajkový model od Škodovky

    Víte, které auto má největší kufr? Někdo si vybírá nový vůz podle vzhledu, jiní zase podle motorizace či ceny. Nicméně pro mnoho z nás je nejdůležitější velikost zavazadlového prostoru.

  • test
    18. prosince 2023|
    Znáte všechny dopravní značky? Představíme vám ty nejzáludnější, které si lidi nejčastěji pletou

    Dopravní značky a organizace silničního provozu – klíčový pilíř bezpečnosti všech jeho účastníků. S většinou dopravních značek se seznámíte už v autoškole. Na některé ale brzy zapomeneme, nebo si je řidiči pletou s jinými.

  • test
    16. října 2023|
    Pokuta za stání na invalidech, přechodu pro chodce nebo v zákazu stání. Co vám hrozí?

    Nedostatek parkovacích míst vede řidiče k různým pokusům o odstavení auta. S myšlenkou “na těch pár minut to snad nevadí” nechávají auto v zákazu stání, na méně frekventovaném přechodu pro chodce a vyhrazených stáních. V dnešním článku se podíváme na pokutu za stání na invalidech.

  • test
    11. října 2023|
    Kruhový objezd: Vcelku banální věc zatápí mnoha řidičům

    Kruhový objezd – Češi se často dopouští chyb, jako nedání přednosti, nevhodné použití směrovek nebo zbytečné zdržování. 

  • test
    25. září 2023|
    Jak opravit plynové vzpěry? Vyplatí se oprava svépomocí?

    Rádi si usnadňujeme život. Někdy stačí drobnost, jindy jde o složité vynálezy. Plynová vzpěra je jeden z nenápadných pomocníků. Zvládá přitom těžkou práci. Jak opravit plynové vzpěry, abychom se na ně mohli dále spoléhat?

  • test
    06. září 2023|
    Jak správně postupovat při odstoupení od kupní smlouvy auta? 3 nejčastější důvody

    Ze zákona máte jako kupující nárok odstoupit od kupní smlouvy. Toto právo nesmí být spojeno s žádnou sankcí. Odstoupení od kupní smlouvy auta není výjimkou. Pojďme se podívat na detaily tohoto kroku.

  • test
    04. září 2023|
    Přechod pro chodce: Pravidla, která byste měli znát a dodržovat

    Bezpečné místo pro přecházení silnice. Tak bychom měli vnímat přechod pro chodce, ať už jsme chodci nebo řídíme motorové vozidlo. Skutečnost je ale taková, že si pravidla pro přecházení silnice a používání přechodů vysvětlujeme každý trochu jinak.