Menu

Jak se bránit zneužití platební karty?

Aktualizováno dne 25.6.2020

Na vaše pečlivě naspořené úspory může číhat nebezpečí. Přestože současné bankovní systémy jsou vysoce propracované a snaží se co nejvíc eliminovat riziko zneužití platební karty, nejsou zcela imunní vůči lidskému pochybení na straně klienta. V tomto článku si řekneme, jak toto nebezpečí snížit.

Jak se bránit zneužití platební karty?
10 minut čtení
Karty

Oproti našim předkům máme obrovskou výhodu. Zatímco třeba před 200 lety si lidé schraňovali peníze „v matraci“ a riskovali, že kvůli krádeži nebo požáru přijdou o všechno, dnes máme k dispozici mnohem sofistikovanější zabezpečení. Přesto nemusí být vždy na 100 % bezpečné.

zneužití platební karty

Kdy může dojít ke zneužití platební karty?

 • Okopírováním údajů. V případě, že platíte kartou, může si nepoctivý obchodník údaje z karty ofotit a poté je zneužít. Stát se to může v případě, že obchodník s kartou odejde mimo dosah zákazníka. K přečtení údajů o kartě může dojít i tehdy, když máte zavirovaný počítač a škodlivý malware přečte údaje z karty, které zadáváte při placení na internetu.
 • Skimmingem. Na bankomatu můžou podvodníci umístit skimmovací zařízení, které je schopné okopírovat údaje z karty a PIN.
 • Zneužití karty lidmi z vašeho okolí. Nezanedbatelné procento lidí přijde o peníze z účtu kvůli tomu, že jejich kartu zneužije někdo z jejich okolí (například příbuzní, spolupracovníci, anebo i cizí lidé, kteří využijí toho, že si člověk někam odskočil a tašku s peněženkou nechal bez dozoru).
 • Placením na nedůvěryhodných e-shopech a internetových firmách, které můžou údaje z karty zneužít a strhnout si vyšší částku, než je cena služby nebo produktu. Rovněž může dojít k vícečetnému strhávání peněz.

zneužití karty

Jaké údaje z karty lze zneužít?

 • Číslo karty, datum expirace a kód CVV (trojčíslí uvedené na zadní straně karty). Pokud má zloděj tyto tři údaje, může provádět platby na internetu. Nemůže však vybrat peníze z bankomatu.
 • Samotný PIN ke kartě není nijak zneužitelný. Pokud zná zloděj váš PIN, ale nezná údaje o kartě a ani vaši kartu nevlastní, vaše peníze nemůže zneužít.
 • Samotná karta je zneužitelná pro platby na internetu, bezkontaktní platby v obchodech i menší výběry z bankomatu (většinou do 500 Kč). Při větších výběrech, nebo platbě dražšího zboží je však nutné zadat PIN, který zloděj nemá.
 • Samotné číslo bankovního účtu zneužít nelze, pokud nemá zloděj další přístupové údaje (hesla do internetového bankovnictví, údaje z karty, atd.)

zneužití platební karty

Jak se bránit zneužití platební karty?

Existuje hned několik způsobů, jak snížit riziko zneužití platební karty na minimum.

1.) Mějte spořicí účet

Není příliš rozumné mít všechny vaše úspory na bankovním kontu. Na bankovním účtu mějte jen peníze, nutné na vaše běžné měsíční výdaje. Vše ostatní si ukládejte na spořicí účet, ke kterému nebývá tak snadné se dostat. Díky tomu vám při zneužití platební karty nebude zloděj schopný vysát všechny vaše úspory.

Výhodou spořicího účtu je nejen to, že z něj nikdo nemůže ukrást peníze platební kartou, ale obvykle na něm dostanete vyšší úrok, než na běžném účtu.

Tip! Zjistěte, kde se vaše úspory zhodnotí nejvíc! Naše porovnání spořicích účtů vám v minutě ukáže úrokové sazby a další užitečné informace o spořicích účtech jednotlivých bank. Najděte nejvýhodnější spořicí účet

2.) Nedávejte kartu z ruky

Vyhněte se situacím, kdy obchodník s vaší kartou odejde mimo váš dohled. V Česku se takové situace moc často nestávají, ale v cizině je to poměrně častá past na turisty. Pokud po vás toto bude obchodník vyžadovat, odmítněte.

3.) Používejte PayPal

Při nákupu zboží ze zahraničí používejte PayPal. Je to služba, díky které si do speciální internetové peněženky nahrajete určitý peněžní obnos. V případě, kdybyste narazili na podvodného prodejce, nestane se vám, že zneužije údaje z vaší platební karty a ukradne vám peníze z bankovního účtu. V případě krádeže přijdete jen o peníze, které jste si nahráli na PayPal, ne o peníze z bankovního konta.

4.) Používejte antivirové programy

Zabraňte tomu, aby se vám do počítače dostal vir, který zneužije vámi zadávané citlivé údaje. Zainvestujte do kvalitních antivirových programů.

5.) Pečlivě si prohlédněte bankomat

Před tím, než si vyberete peníze v bankomatu, si jej prohlédněte a hledejte podezřelé znaky. Snažte se odhalit, zda na bankomatu není umístěno skimmovací zařízení, což se může vyznačovat těmito znaky:

 • Nezvykle úzký vchod pro kartu
 • Viklající se vstup pro kartu
 • Nezvykle vypadající, nebo se viklající klávesnice pro zadání PINU
 • Miniaturní kamera, umístěná na bankomatu

6.) Dejte si pozor na rizikové země

Mnoho turistů se setkává se zneužitím platební karty ze strany obchodníka nebo bankomatu v oblíbených exotických destinacích, jako je Thajsko, Indonésie, Srí Lanka a další země jihovýchodní Asie. Turisté se mnohdy setkali s tím, že jim v obchodě někdo okopíroval kartu, nebo jim byly zcizeny peníze při výběru z bankomatu. Zvláště na Bali v Indonésii často dochází k tomu, že skimmovací zařízení na bankomatu přečte a zneužije údaje z platební karty, nebo klientovi nevydá peníze, přičemž částku z bankovního účtu strhne.

Při vybírání peněz v cizině se vyhněte obyčejným pouličním bankomatům ATM a raději zamiřte přímo na pobočku nějaké banky. Nejbezpečnější typ bankomatu je ten, který se nachází uvnitř budovy banky.

7.) Kontrolujte si své internetové bankovnictví

Ne vždy musí krádež z vašeho bankovního vypadat tak, že vám zloděj zcizí veškeré vaše finance. Někdy můžou krádeže probíhat po menších částkách. Abyste tyto podezřeké transakce zaregistrovali, pravidelně si kontrolujte váš bankovní účet. To vám může pomoct nejen v případě krádeže, ale i tehdy, bude-li se jednat o nedorozumění.

Příběh ze života! Naše klientka Kristýna letěla minulý rok na dovolenou do Izraele. Letenku zaplatila na stránkách aerolinky. Po návratu se podívala do svého internetového bankovnictví a nestačila se divit - letecká společnost jí cenu za letenku strhla dvakrát. Naštěstí si toho všimla včas a obrátila se na zákaznický servis dané společnosti. Tam se jí za své pochybení omluvili a částku jí do pár dní vrátili.

8.) Nemějte kartu a PIN pohromadě

Věříme, že takto školáckou chybu už v dnešní době nikdo neudělá, ale opakování je matka moudrosti. Nikdy nemějte napsaný PIN v blízkosti vaší platební karty.

Pokud si jej nedokážete zapamatovat, napište si jej na papírek v nějaké šifře. Třeba ke každému číslu vymyslete nějakou hádanku z vašeho života, kterou potenciální zloděj nedokáže rozluštit. „První číslo vyjadřuje počet nejlepších kamarádů, které jsem měl ve škole.“ nebo „Druhé číslo je počet adres, na kterých jsem za svůj život žil.“ atd.

9.) V případě ztráty jednejte rychle

Pokud zjistíte ztrátu platební karty, co nejrychleji zatelefonujte vaší bance, aby vám ji zablokovala. To samé platí i v případě, že zjistíte podezřelé úniky peněz z vašeho bankovního konta. Banky v drtivé většině případů převezmou za zcizení peněz zodpovědnost a pokud ke zneužití platební karty došlo za podmínek, které jste nemohli nijak ovlivnit (například skimming), peníze vám opět vrátí.

Naopak vrácení peněz se většinou nedočkáte tehdy, pokud jste v otázce bezpečnosti něco zanedbali (například jste někomu sdělili svůj PIN, nebo prováděli platbu na počítači, na kterém jste neměli nainstalovaný antivirový program).

Tip! Chcete se o běžných účtech a platebních kartách dovědět ještě více? Pak vyzkoušejte náš nezávislý porovnávač a zjistěte, jaké banky mají výběry z bankomatů zdarma, bezplatné vedení účtu a další výhody.
Porovnej běžné účty

Mohlo by vás zajímat

transparentní peníze
Transparentní účet: Vše, co potřebujete vědět
29.7.2021

Slova transparentní účet slýcháme nejčastěji ve spojení s různými nadacemi, spolky či politickými stranami. Možná vás pak překvapí, že založení transparentního účtu není složité a má širší využití než jen v politické kampani. Zjistili jsme, jak si ho…

dovolená autem
Havarijní pojištění lze sjednat i jen na dovolenou s autem
28.7.2021

Nastalo léto a čas dovolených, kdy se více cestuje do neznámých míst a tím se zvyšuje pravděpodobnost dopravní nehody. Věděli jste, že lze uzavřít i jen krátkodobé např. měsíční havarijní pojištění na dovolenou?

společný účet
Jaké výhody přináší rodinný účet a která banka má nejlepší podmínky?
27.7.2021

Vadí vám neustálé domlouvání, kdo to tentokrát zaplatí? Z kterého konta budete odesílat pravidelné platby? Uvažujete, že jeden rodinný účet by byl ideální? Podívejme se, jaké jsou výhody a nevýhody společného účtu. A mrkneme se i na banky, kde takový účet…

pojištění telefonu
Pojištění telefonu a další zbytečná pojištění, za která lidé vyhazují peníze
26.7.2021

Některé pojistky jsou jako záchranný kruh, který v případě neštěstí odvrátí hrozící finanční problémy. Ovšem jiná jsou bohužel jen načančanou zbytečností s okázalým názvem a minimální užitnou hodnotou. Které pojistky vám pomůžou a které jsou jako…