Menu

Zrušení pojistky na auto - jednoduchý postup krok za krokem

Aktualizováno dne 31.5.2022

Našli jste levnější povinné ručení na váš vůz a chcete stávající pojistku zrušit? Může se stát, že vás stávající pojišťovna nenechá odejít. Proč? Zrušení pojistky na auto se nevyřizuje jen tak kdykoliv, jak vám to vyhovuje. Existují přesně dané lhůty pro výpověď povinného ručení.

Zrušení pojistky na auto - jednoduchý postup krok za krokem
8 minut čtení
Povinné ručení

Povinné ručení se uzavírá na dobu neurčitou s ročním pojistným obdobím. Zrušení pojistky na auto bez udání důvodu je možné jen v případě, že máte tuto pojistku sjednanou čerstvě, tedy přesněji řečeno maximálně dva měsíce starou. Ve všech ostatních případech uvádíte pojišťovně důvod, proč pojištění odpovědnosti rušíte. Podle uvedeného důvodu se posuzují lhůty, ve kterých se pojištění může rušit.

jak zrušit pojistku?

Důvody zrušení pojistky na auto

Nejčastější důvod bývá prodej vozidla. Pro pojišťovnu obvykle není důvod pro ukončení povinného ručení nalezení výhodnější nabídky povinného ručení. Na dohodu v případě této argumentace nejspíš nepřistoupí. S jakými důvody zrušení pojistky na auto se můžete setkat? A jaké lhůty jsou s nimi spojené?

Důvody pro zrušení povinného ručení:

 • výpověď do dvou měsíců od uzavření smlouvy,
 • výpověď do jednoho měsíce od oznámení nové ceny povinného ručení,
 • výpověď před koncem pojistného období (výpověď musí být zaslána minimálně šest týdnů před jeho koncem),
 • výpověď do tří měsíců od pojistné události, s jejímž řešením jste nebyli spokojeni,
 • výpověď z důvodu změny vlastníka vozidla,
 • výpověď z důvodu vyřazení vozidla z evidence,
 • výpověď dohodou s pojišťovnou.

Tip! Sjednejte si povinné ručení online během pár minut budete mít hotovo a zelenou kartu obdržíte obratem na svůj email.

Porovnej povinná ručení

podpis výpovědi

Jaký je postup zrušení pojistky na auto?

Mantinely zrušení pojistky na auto jsou stanovené v zákoně 168/1999 Sb. (Zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla).

Výpověď povinného ručení je úplně poslední krok prodeje. Nejprve se sjednává prodej vozidla, provede se převod na obecním úřadě s rozšířenou působností a až poté můžete jako bývalý majitel vozidla zrušit povinné ručení. Ke zrušení pojistky bude potřeba doručit kopii smlouvy o prodeji. Přečtěte si v našem článku, jak krok za krokem přepsat auto a jak sepsat plnou moc k přepisu auta.

Zrušení pojistky na auto musí být vždy provedeno písemně. Pojišťovny na svých stránkách uvádí online formuláře pro co nejjednodušší a nejpohodlnější zrušení pojistky na auto. Pokud není k dispozici, můžete výpověď sepsat vlastními slovy, nebo využijte náš vzor.

Výpověď zašlete na sídlo pojišťovny, resp. na adresu uvedenou pro příjem zásilek, nebo ji podejte přímo na pobočce.

suv

Co potřebujete pro zrušení pojistky na auto?

Co se povinně uvádí do formulářů při zrušení povinného ručení? Jedná se o standardní identifikaci pojistníka. Do formuláře se na druhou stranu nemusí vypisovat údaje o vozidle, na které se vypovídá povinné ručení. Pojišťovna si vše dohledá. Vyplníte jen:

 • číslo pojistné smlouvy,
 • jméno pojistníka (popř. obchodní jméno),
 • rodné číslo pojistníka (resp. IČO),
 • adresu,
 • kontakt na pojistníka,
 • důvod výpovědi povinného ručení,
 • datum, podpis.

Podle zvoleného důvodu výpovědi se předkládají kopie dalších dokumentů. Při prodeji vozidla předkládáte pojišťovně kupní smlouvu nebo kopii velkého technického průkazu, ve kterém už je zapsán nový majitel vozidla. Smlouva na povinné ručení zaniká dnem nahlášení nového majitele pojišťovně.

Při vyřazení vozidla z evidence dokládáte také velký technický průkaz se záznamem o vyřazení vozidla.

Při krádeži vozidla se dokládá kopie policejního protokolu.

likvidace automobilu

Zrušení pojistky na auto - havarijní pojištění

Nejen povinné ručení můžete potřebovat zrušit. I havarijní pojištění je možné ukončit před uběhnutím smluvního období. Havarijní pojištění se standardně sjednává na dobu jednoho roku s automatickým prodloužením, pokud není smlouva vypovězena.

Pokud chcete zrušit havarijní pojištění na auto, měli byste poslat výpověď na vaši pojišťovnu ideálně dva měsíce před výročním dnem sjednání. Vypovězena má být nejpozději šest týdnů před datem výročí havarijního pojištění.

Jaké jsou akceptované důvody a lhůty pro zrušení pojistky na auto u havarijního pojištění?
do 30 dnů od data oznámení nového pojistného (bere se datum uvedené v dopise),

 • výpověď při prodeji vozu,
 • do dvou měsíců od data sjednání nového pojištění,
 • výpověď při odhlášení vozidla z registru,
 • výpověď z důvodu odcizení vozidla,
 • výpověď dohodou,
 • výpověď z důvodu fyzického zániku vozidla.

Stáhněte si u nás zdarma vzor výpovědi havarijního pojištění. Výpověď pak stačí podat na pobočce pojišťovny, nebo ji poslat doporučeným dopisem.

Výpověď pojistky na auto není žádný složitý administrativní proces. V praxi se spíše stává, že prodávající zapomene pojistku na svém bývalém autě zrušit. Rozhodně ale nezapomínejte na sjednání nového povinného ručení na vaše nové auto. S jeho sjednáním vám rádi pomůžeme.

Tip! Pokládáte si otázku proč mít havarijní pojištění, anebo jestli je to vaše skutečně nejvýhodnější? Se vším vám poradí naši specialisté, stačí pouze zadat pár údajů. Ano, tak jednoduché to je.

Porovnej havarijní pojištění

 

Mohlo by vás zajímat

výstražný trojúhelník
Povinná výbava auta vs doporučená: Čeho rozhodně nebudete litovat, že jste si pořídili?
2.7.2022

Sednout do auta a vyrazit na cesty. Je to tak jednoduché. A jak je na tom vaše povinná výbava auta? Jednou za rok si projděte vybavení svého automobilu a překontrolujte stav. V posledních letech se povinná výbava auta stanovená Ministerstvem dopravy nijak…

parkoviště
Jak správně parkovat: 5 tipů, jak elegantně zvládnout nejčastější situace na parkovišti
30.6.2022

Jak parkovat podélně, popředu, pozadu, kolmě a jak se vypořádat s řadou dalších ošemetných situací na parkovišti? Na všechny tyto situace se v tomto článku zaměříme a přidáme i několik tipů a triků z českých parkovišť!

automatická převodovka
Jak funguje automatická převodovka? Zvládnete s ní řídit?
24.6.2022

V řízení už jste zběhlí a přemýšlíte o novém automobilu? V nabídkách se čím dál tím častěji setkáte s automatickou převodovkou. Chcete ji vyzkoušet, ale nevíte jak funguje automatická převodovka? Čtěte dál.

Benzínová pumpa
Benzín vs nafta: Jaké jsou výhody a nevýhody benzinových a dieselových motorů?
22.6.2022

Pokud uvažujete o koupi nového vozu, zřejmě už máte jasno, jaký model a barvu chcete. Volba mezi dieselovým a benzinovým motorem však tak snadná nebývá. Posvítili jsme si na to, jaké jsou charakteristiky těchto dvou typů motorů ve velkém přehledu s názvem…