Menu
Místo, které je
přesně pro vás
Všechny vaše kalkulace, smlouvy a
údaje máte v klientské zóně
Stačí jen použít e-mail,
který jste zadali při srovnání
Doporuč a získej!
Pošlete to dál a vydělejte
Sdílejte svůj
odkaz
Kamarád
ušetří
Získá bonus
200 Kč
A vy vyděláte
peníze

Dovolená na kole, aneb kam vyrazit na nejlepší cyklostezky u nás a v Evropě

article big
7 minut čtení
Cestovní pojištění
3.9.2019

Babí léto je pro milovníky cyklistiky hotovým rájem. Tropická vedra už polevila, ale stále je příjemné počasí na to, strávit nějaký ten čas venku. Kam se vydat v sedle vašeho bicyklu? Inspirujte se našimi tipy na cyklostezky v Česku i Evropě, na kterých vás čeká nezapomenutelná dovolená na kole.

Ať už se chystáte na jednodenní výlet, nebo plánujete vícedenní cyklistické dobrodružství, Česká republika i další evropské státy vám mají rozhodně co nabídnout. Cyklotrasy vás zavedou na nečekaná místa podél velkých řek, do panenské přírody i historických měst. Vy jen šlápněte do pedálů a nechte se okouzlovat.

 

České cyklostezky

Naše zem vám nabízí bezpočet míst, kam na kole můžete vyrazit. Připravili jsme pro vás tři tipy na ty nejoblíbenější.

Okolo Třeboně

Jižní Čechy jsou přírodní ráj a turisté milují každý jejich kout. Okolí Třeboně je ideální volbou ve chvíli, kdy s sebou berete děti bez zkušeností. Na trase vás čeká 22 zastávek s naučnými tabulemi. Nejen, že se něco všichni dozvíte, ale máte i prostor na odpočinek a svačinku. Po cestě vás čeká výhled na slavné třeboňské rybníky, návštěva rašeliniště i zastávka u Kaple sv. Víta. Trasa vede z hráze rybníka Svět a končí před branami města. Má krásných 39 kilometrů a je vhodná i pro začátečníky. Samozřejmě to není jediná stezka v okolí Třeboně, ale určitě jedna z nejhezčích.

Tip: Na cestě vás čeká i Soví les, což je chráněná část dubového lesa. Žijí zde vzácné druhy ptáků, třeba orel mořský nebo čáp černý.

Lichtenštejnská stezka na Jižní Moravě

Může být romantičtější cesta než ta, která vede přes Lednicko-valtický areál? Je o něco delší, měří padesát kilometrů, ale protože vede většinou rovinatým terénem, jistě ji zvládnou i méně zdatní jezdci. Může se pochlubit velmi dobrým značením. Protože vede česko-rakouským pohraničím, setkáte se na rakouské straně s dvojjazyčnými nápisy, na té české pak nápisům přibude ještě lichtenštejnský erb. Stezku můžete začít prohlídkou zámku Valtice. Pak pokračuje na Břeclav a dále naučnou stezkou Lužní les a na zříceninu Janův hrad. Zde je k dispozici prohlídka ornitologické a lovecké expozice.

Další úžasnou památkou, kterou potkáte na své cestě, je zámek Lednice. Až se dosyta pokocháte, můžete pokračovat kolem lednických rybníků až k Novému dvoru, kde se chovají jezdečtí koně. Určitě se zastavte u sloupořadí Tři Grácie. Na zpáteční cestě potkáte ještě trojbokou kapli Svatý Hubert a Dianin chrám – Rendez-vous velmi připomínající Vítězný oblouk. Okruh končí znovu ve Valticích.

Zajímavost: Lednicko-valtický areál je součástí seznamu UNESCO a patří k nejrozsáhlejším uměle vytvořeným územím v Evropě.

Cyklostezka v Českém ráji

Český ráj je opravdový ráj a projet si jej na kole určitě stojí za zvážení. Cesty jsou zde trošku náročnější, takže se hodí pro ty, kdo si chtějí dát pořádně do těla. Odměnou vám budou dechberoucí výhledy na Trosky a Skalní město. Cestu s názvem Valečov – Kost začnete v Turnově, pojedete kolem hradu Kost, uvidíte skalní útvary Drábské světničky i zříceninu gotického hradu ve Valečově. Protože pojedete vlastně okruh, skončíte zase v Turnově.

Tip: Určitě se podívejte na Příhrazskou skálu, kterou tvoří 178 skalních věží i s útvarem nazvaným Kobylí hlava.

 

Evropské cyklostezky

Láká vás spíše dovolená na kole v cizině? Takový typ pobytu vyžaduje delší přípravu a plánování nejen co se týče rozvržení času, ale i zamluvení ubytování po cestě. Pro porovnání cen ubytování můžete využít například portál Booking.com, který přehledně řadí jednotlivé nabídky hotelů, penzionů a hostelů podle cen a klientských referencí (na pobyt, zarezervovaný přes tento portál nyní poskytujeme slevu ve výši 4 %).  

Před zahraniční cestou nezapomeňte ani na cestovní pojištění - na našem portálu jej můžete mít až o 60 % levněji.

 

[maxbutton id="5" text="Porovnat ceny cestovního pojištění" window="new" ]

 

Jaké cyklostezky si v Evropě rozhodně nenechte ujít?

Podunajská cyklostezka

Podunajskou stezku byste určitě měli alespoň jednou za život absolvovat. Ne nadarmo také patří k nejoblíbenějším v Evropě. Její celková délka je přibližně 1250 kilometrů a je rozdělena do tří částí podle zemí, kterými prochází. Převýšení je na ní minimální, většinu trasy je rovinatá a hodí se i pro rodiny s dětmi. Zajímavá a pro nás nejbližší je německá část s délkou 590 kilometrů po rovině.

Trasa začíná ve městě Donaueschingen a vede do Passova nedaleko našich hranic. Na cestě uvidíte krásnou přírodu i několik historických měst (Mühlheim, Scheer, Riedlingen a Ulm). Nechybí samozřejmě kempy a další možnosti ubytování nebo občerstvení.

Tip: Do Passova se dostanete mnohem jednodušeji a rychleji. Proto stojí za zvážení, zda nejet trasu naopak.

Alpe Adria

Cesta k Jaderskému moři vede oficiálně ze Salzburgu a končí v italském letovisku Grado. Dlouhá je 420 kilometrů a terén není až tak náročný, pokud překonáte dvě stoupání přes Alpské hory. V Rakousku se můžete těšit na skvělé značení a cestu překrásnou přírodou. Na konci Rakouska se připravte na stoupání až do městečka Bad Gastein v nadmořské výšce 1000 metrů. Zde si dejte určitě přestávku, protože Bad Gastein vypadá jako pohádkové místo z pohlednic. Na druhou stranu hor můžete dojet speciálním vlakem skrze tunel. Je to určitě lepší varianta než 200 km navíc přes Glossglockner.

Na začátku Itálie, když přejedete druhé stoupání, najedete na starou železniční trať, která nyní slouží jako cyklostezka.

Poznámka: Do cíle dojedete při normální jízdě asi za pět dnů a po celé cestě na vás čekají různé penziony nebo kempy.

 

 

Mohlo by vás zajímat

thumb
Srážka se zvěří vám nyní hrozí víc, než dřív. Jak toto riziko snížit?
18.9.2019

Máte radost z toho, že tropická vedra polevila a nemusíte se tudíž potýkat s takovými patáliemi, jako je horký volant nebo žhnoucí interiér auta po parkování na slunci? Vězte, že podzim přináší své vlastní problémy, jako je například vyšší riziko toho, že…

thumb
Hypotéka od státu 2019: komu půjčí a jaké jsou podmínky?
16.9.2019

Stát se již loni rozhodl zareagovat na napjatou situaci v oblasti hypotečních úvěrů, vyvolanou doporučením ze strany České národní banky. Rozhodl se poskytnout úvěr na bydlení, který má za cíl dopomoct rodinám k vlastnímu bydlení. Jaké podmínky mají…

thumb
Benzín vs diesel: jaké jsou klady a zápory těchto motorů?
15.9.2019

Pokud uvažujete o koupi nového vozu, zřejmě už máte jasno, jaký model a barvu chcete. Volba mezi dieselovým a benzinovým motorem však tak snadná nebývá. Posvítili jsme si na to, jaké jsou charakteristiky těchto dvou typů motorů. Hlavní rozdíl spočívá…

thumb
Mobilní domy k trvalému bydlení překvapí cenou a pohodlím
14.9.2019

Co si budeme nalhávat — klasickému bydlení v cihlových budovách se nic nevyrovná. Ovšem ne každý má peníze na to, aby si mohl dopřát klasický dům. Mnozí se v takovém případě nechtějí smířit s bydlením v panelákovém bytě, a proto zvolí mobilní domy k…