Menu
Místo, které je
přesně pro vás
Všechny vaše kalkulace, smlouvy a
údaje máte v klientské zóně
Stačí jen použít e-mail,
který jste zadali při srovnání
Doporuč a získej!
Pošlete to dál a vydělejte
Sdílejte svůj
odkaz
Kamarád
ušetří
Získá bonus
200 Kč
A vy vyděláte
peníze

Je lepší koupit auto na úvěr nebo leasing?

Je lepší koupit auto na úvěr nebo leasing?
9 minut čtení
Povinné ručení, Půjčky
7.9.2019

Pokukujete po novějším typu automobilu, ale nemáte našetřenou celou částku? Možná dumáte, jak nákup vysněného vozu zafinancujete. Zjistěte, zda se vám vyplatí vzít si na auto úvěr nebo leasing.

Předem upozorňujeme, že jednoznačná odpověď na tuto otázku neexistuje. Než však zklamaně zavřete stránku, vězte, že po přečtení tohoto článku budete mít ve vaší volbě více jasno. Pro každý typ člověka se totiž hodí jiný typ financování, který bude určen přesně na míru jeho potřebám.

Nejprve si ujasněme (či zopakujme) pojmy.

Nejdůležitější pojmy

Zatímco úvěr spočívá v zapůjčení peněz, za které si člověk může danou věc koupit a mít ji ve svém vlastnictví, leasing má jiná pravidla. U leasingu je auto ve vlastnictví prodejce až do okamžiku, než kupující zaplatí všechny splátky. Leasing je vlastně založen na smlouvě o pronájmu – kupující si automobil pronajímá po dobu jeho splácení.

Existují dva typy leasingu – finanční a operativní.

  • U finančního leasingu se počítá s tím, že automobil na konci doby splácení odkoupíte. Finanční leasing se vyznačuje vyšší první splátkou, tzv. akontací, která většinou bývá ve výši 30 % ceny vozidla.
  • Operativní leasing má naopak ještě mnohem více charakter pronájmu, než finanční leasing. U operativního leasingu se neočekává, že vůz na konci období odkoupíte, nicméně tato možnost tam existuje. U operativního leasingu nevzniká povinnost platit akontaci.

Zatímco v dřívějších dobách si mohl řidič vybrat mezi různými délkami leasingů (například i v délce jednoho roku, tzn. mohl mít každý rok nové auto), v dnešní době je nejčastější délka leasingu 3 roky.

Nemůžete se rozhodnout, zda je pro vás výhodnější leasing nebo úvěr? Zaměřme se nyní na klady a zápory jednotlivých forem financování.

Finanční výhodnost

Přestože leasing zůstává v podvědomí lidí jako ta dražší varianta, ne vždy tomu tak musí být. Je pravda, že u leasingu bývá často vyšší poplatek za sjednání úvěru. Ovšem v rámci leasingové splátky už je zahrnuto povinné ručení a havarijní pojištění. V dnešní široké nabídce finančních produktů nejsou ceny mezi úvěrem a leasingem příliš výrazné.

V otázce finanční výhodnosti spíše hraje roli výběr vhodné finanční společnosti - rozdíly mezi cenovými nabídkami úvěrových a leasingových firem můžou být velmi výrazné. U úvěru si vždy zjistěte informace o RPSN, což je doslova "roční procentní sazba nákladů", tedy výše nákladů na úvěr, do které se započítává úrok i další náklady - třeba poplatek za vedení účtu.

Jak moc se můžou jednotlivé úvěry lišit? Porovnali jsme podmínky půjček tří náhodných úvěrových firem na českém trhu.

Půjčka ve výši 300 000 Kč, doba splácení 5 let:

 

  RPSN Celková zaplacená částka
Firma 1 4 % 330 686 Kč
Firma 2 6,07 % 347 173 Kč
Firma 3 11,67 % 392 154 Kč

Z tabulky je patrné, že výběrem nejlevnější varianty můžete ušetřit 61 468 Kč. Kde získat komplexnější informace o úvěrovém trhu? Naše online kalkulačka úvěrů umožňuje porovnat nabídky napříč trhem a najít nejlevnější variantu, což vám umožní ušetřit desetitisíce korun.

 

Najít nejvýhodnější půjčku

 

Přehledné porovnání leasingů na trhu nabízí firma Autonoto.cz.

Obtížnost získání

Úvěr je obtížnější na získání, zatímco leasing nemá tak přísná pravidla. Leasing tedy ve většině případů představuje rychlejší a snadněji vyřízenou variantu financování. To může být výhodou i pastí zároveň. Je sice pravda, že u leasingu nebudou tak důkladně prověřovat vaši platební schopnost, ovšem důkladné proklepnutí vašich finančních možností vám může pomoct. Poskytovatelé úvěrů totiž většinou nepůjčí lidem, kteří by nebyli schopni splácet. Tudíž při žádosti o úvěr máte větší šanci, že půjčka bude odpovídat vašim platebním možnostem.

Otázka vlastnictví

Úvěr má jednu nespornou výhodu, a tou je skutečnost, že automobil je ve vašem vlastnictví. V případě, že nebudete schopni uhradit splátku, banka či úvěrová společnost bude mít zájem se s vámi dohodnout a nastavit vám například splátkový kalendář. Což je zcela opačná situace než u leasingu, kde vám leasingová společnost může při vynechání splátky smlouvu vypovědět a automobil zabavit.

Starosti s běžným provozem

Zatímco u běžného vlastnictví se musíte starat o spoustu záležitostí (placení pojištění, servisní opravy), u leasingu tyto aktivity zaštítí leasingová společnost. V ceně splátky je jak povinné, tak i havarijní pojištění. Leasingová společnost rovněž kryje většinu servisních oprav.

Počet ujetých kilometrů

Zatímco s vlastním automobilem můžete projet klidně půl Evropy, většina leasingových firem stanovuje strop ujetých kilometrů. Většinou se jedná o 20 000  kilometrů ročně. Po překročení tohoto limitu vám sice automobil neseberou, ale je možné, že vám navýší leasingovou splátku, nebo budete doplácet za každý kilometr nad rámec sjedného nájezdu. Leasingové společnosti si pak mohou účtovat třeba 1 - 2 Kč za kilometr, ale jsou i společnosti, kde to pokutují fixní částkou nebo i 6 Kč za každý ujetý kilometr navíc.

 

auto na úvěr nebo leasing

Aktuálně z trhu

Jak jsou nyní trendy při nákupu automobilu?

  • Roste zájem o operativní leasing - přibližně 30 % kupců volí právě tuto formu financování.
  • Lidé mají zájem o dražší ojetá auta. Stále více klientů preferuje u automobilu větší pohodlí a luxus, a řada z nich si luxusnější vozy neváhá pořídit v autobazarech.
  • Domácnosti častěji volí spotřebitelský úvěr, zatímco firmy operativní leasing. Operativní leasing pro firmy představuje dostupný způsob, jak si pořídit automobily, a neutopit peníze v jejich nákupu.
  • Součástí nákupu automobilu je i uzavření vhodného pojištění. V roce 2019 lidé za povinné ručení utratí 5607 Kč (údaj z června 2019). Rozdíl mezi nejlevnější a nejdraží nabídkou povinného ručení na trhu v tom samém měsíci činila 3391 Kč.

Tip! Chcete i vy ušetřit na povinném ručení? Díky naší široké obchodní síti a spolupráci s pojišťovnami vám můžeme nabídnout veřejné i neveřejné ceníky. Ušetřit tak můžete i 50 % ceny.

Porovnat ceny povinného ručení

 

Mohlo by vás zajímat

thumb
Zelená karta, aneb co nutně potřebujete vědět o tomto dokumentu
11.10.2019

Pro spoustu řidičů je zelená karta jen mlčenlivý společník, který se nenápadně krčí v přihrádce na dokumenty a po kterém sáhnou jen jednou za čas. Co byste však o této kartě měli vědět, abyste se vyhnuli pokutě? Zelená karta je důkazem o tom, že máte…

thumb
Hypotéka pro manžele: co si pohlídat a zařídit, když žádáte společně
10.10.2019

Sníte o tom, že dáte sbohem nájmu a konečně se nastěhujete do vlastního? Mnoha párům či mladým rodinám stojí v cestě za vlastním bydlením vysoké ceny nemovitostí a přísné podmínky hypoték. Jaká specifika má společná hypotéka, tzn. když žádáte společně s…

thumb
Prasklé čelní sklo: co dělat, když se vám na silnici přihodí tato situace
9.10.2019

Řidiči, kteří to zažili, to popisují jako směsici šoku a následné úlevy - ozve se rána a řidič poplašeně zjišťuje, co se stalo. Poté si ulehčeně oddychne, že to odneslo „jenom“ sklo. Odlétnutý kamínek většinou na čelním skle zanechá nepěkný defekt ve…

thumb
Nabourané auto na parkovišti: co v takovém případě dělat a kdo zaplatí škodu?
8.10.2019

Jdete si z nákupního centra, nesete si k autu tašky napěchované nákupem a pochvalujete si, jak výhodně jste nakupili. Najednou vaše oči zažijí šok - povrch vašeho automobilu je nehezky poškrábaný. Veškerá radost z levně nakoupeného másla je tatam. Co teď?…