Menu

Hypotéka na 40 let, aneb jaké má výhody dlouhodobý hypoteční úvěr?

Aktualizováno dne 18.12.2020

Existují dva typy lidí. Ti, kteří chtějí mít hypotéku co nejdřív z krku a zvolí krátkou dobu splácení a vysoké měsíční splátky. Hypotéku tudíž splatí dříve, ale za cenu pořádně sešněrovaného rozpočtu, ve kterém mnohdy není ani na nákup nového automobilu nebo dovolenou v cizině. A pak jsou tu ti, kteří se nechtějí po finanční stránce stresovat a raději splácejí déle, zato v nižších měsíčních splátkách. Pro takové může být zajímavá hypotéka na 40 let.

Hypotéka na 40 let, aneb jaké má výhody dlouhodobý hypoteční úvěr?
7 minut čtení
Hypotéky

Ceny nemovitostí jsou drahé, tím pádem si vlastní bydlení může dovolit méně lidí. Banky tudíž mají nedostatek klientů a bojují o každého zájemce. Aby klienty nalákaly, přichází se zajímavými benefity. S jakými novinkami se v současné době můžete u tuzemských bank setkat?

Hypotéka na 40 let

Některé banky přicházejí klientům vstříc s neobvyklým produktem. Jedná se o prodlouženou dobu splácení hypotečního úvěru, a to v délce až 40 let. V současné době takovou hypotéku nabízí například finanční skupina Wüstenrot, mBank a ČSOB. Výhodou takové hypotéky jsou nižší hypoteční splátky. Výše úvěru se tak rozloží na delší dobu, čímž klient získá vyšší finanční stabilitu díky tomu, že bude měsíčně platit méně a jeho rozpočet bude tím pádem volnější. Nenadálá situace (ztráta zaměstnání, nutná oprava v bytě, atd.) jej tudíž tolik nezaskočí, protože v jeho měsíčním rozpočtu zbude díky nízké hypoteční splátce více peněz. 

Řada lidí žádá o hypotéku v době, kdy zakládají rodinu, nebo mají malé děti. Rodině v této fázi už tak vzniká spousta nákladů, a do toho musí splácet úvěr na bydlení. Hypotéka na 40 let rodině umožní mít více volných prostředků pro vlastní potřeby. 

Je taková hypotéka výhodná? Může být řešením pro žadatele s nižším příjmem, tzn. pro ty, kteří nesplňují nařízení České národní banky o maximální výši měsíční splátky (tzn. měsíční splátka hypotéky nesmí být vyšší, než 45 % měsíčního příjmu žadatele). Delší hypotéka jim umožní, aby se do tohoto limitu vešli. Další otázkou je, zda tito žadatelé nebudou jednou litovat, že se bance uvázali na tak dlouhou dobu. Tato situace není neřešitelná - pokud se jim v průběhu splácení hypotéky začne finančně dařit, můžou využít refinancování hypotéky a hypotéku předčasně doplatit, nebo si ji zkrátit.

Možnosti refinancování hypotéky

Wüstenrot poskytuje takovou hypotéku žadatelům do 35 let věku. Hypotéku tak klient může splatit až v 75 letech věku. 

Na stránkách Wüstenrot jsme našli tento modelový příklad. Je z něj patrné, o kolik se může měsíční splátka snížit v případě delší splatnosti hypotéky.

Délka hypotečního úvěru Výše jistiny hypotečního úvěru při 80 % LTV Měsíční splátka
40 let 2 200 000 Kč 7050 Kč
30 let 2 200 000 Kč 8499 Kč
20 let 2 200 000 Kč 11 477 Kč

Zdroj: www.wuestenrot.cz

Ti hbitější z vás možná vzali do ruky kalkulačku a spočítali si finanční výhodnost všech tří variant. Ano, hypotéka na 40 let má nevýhodu v tom, že za ni v průběhu let zaplatíte více peněz. Ovšem reálná hodnota těchto peněz bude v čase klesat. Polopaticky řečeno: díky inflaci to pro vás za čtyřicet let nebude taková „pálka,“ jako dnes. Je to dáno zvyšující se životní úrovní - za čtyřicet let totiž váš měsíční příjem bude mnohem vyšší, než dnes.

Dejme tomu, že dnes je váš čistý měsíční příjem 25 tisíc Kč, a výše měsíční splátky je 8500 Kč, tudíž zhruba třetina vašeho příjmu. Kvůli inflaci (tzn. postupném zdražování cen a zvyšování vašeho příjmu) tato částka v budoucnu bude mít mnohem nižší hodnotu, než dnes. Tudíž dnes dáte za hypoteční splátku třetinu vašeho příjmu, a za 40 let to může být třeba jenom desetina příjmu.

Věk splacení hypotéky

Je zřejmé, že dlouhodobá hypotéka není pro každého a využijí ji spíše mladší klienti, aby ji vůbec stihli za svůj život splatit. Přestože životní úroveň roste a prodlužuje se délka lidského života, banky jsou při poskytování dlouhodobých úvěrů opatrné a mají maximální věk, do kdy musí být hypotéka splacena.

U Wüstenrot musí klient hypotéku splatit do věku 75 let. Další banky tak benevolentní nejsou — u mBank musí klient poslední splátku hypotéky poslat nejpozději v 70 letech a u ČSOB v 65 letech.

Hranice 65 let je rovněž doporučována Českou národní bankou. Banky se tímto doporučením této autority většinou řídí a splacení hypotéky většinou zastropují věkem 65 - 70 let, a to i u kratších úvěrů. Problém tudíž může mít například klient či klientka ve věku 45 let, žádající o hypotéku s dobou splatnosti 30 let. V takovém případě může být řešením mladší spolužadatel - tzn. v případě, že má mladší partnerku či partnera, vyplatí se zažádat o úvěr společně. 

Další benefity od bank


Hypotéka na 40 let není jedinou zajímavou novinkou, kterou české banky nabízí. Další banky nelenily a rovněž si pro své klienty připravily zajímavé výhody. 

Česká spořitelna vychází vstříc rodinám, které nemají dostatek vlastních zdrojů. Častou podmínkou bank totiž je, aby klient měl našetřeno 20 % z ceny nemovitosti. Pokud kupuje byt například za 3 miliony Kč, musí mít tudíž naspořeno 600 000 Kč. Řada domácností tak rozsáhlé úspory nemá a proto pro ně může být zajímavá hypotéka od České spořitelny. Ta nabízí půjčení peněz až do výše 90 % ceny nemovitosti (v případě, že je to klientova první nemovitost a její cena není vyšší než 5 milionů Kč).

AirBank zase dokáže zajímavě pracovat s úsporami klienta. Stává se, že při splácení hypotéky mají lidé i nějaké peníze bokem. U AirBank můžou lidé v průběhu splácení vložit své přebytečné peníze na účet Chytré rezervy a snížit si tak úrok. Výhodou je, že na tyto odložené peníze si může klient kdykoliv sáhnout.

Tip! Chcete mít přehled o hypotečním trhu a sáhnout po té nejvýhodnější nabídce? Naše nezávislé porovnání cen vám ukáže úrokové sazby a RPSN u různých bank. Navíc dostanete k ruce hypotečního specialistu, který vám poradí, jak na hypotéce ušetřit. Porovnat hypotéky 

 

 

Mohlo by vás zajímat

půjčka
Půjčka pro dlužníky: Jak si ji i přes problémovou finanční minulost zařídit?
29.11.2021

Z údajů pro rok 2021 vyplývá, že Češi celkově dluží přes dva a půl bilionů korun, během čtvrtletí dluhy vzrostly o 179 miliard, důvodem rychlého růstu je především zvýšený zájem o hypotéky. Chcete si i vy vzít hypotéku nebo jinou půjčku, ale máte…

čtyřkolka v zimě
Musí mít čtyřkolka povinné ručení?
27.11.2021

Pořídili jste si čtyřkolku na řádění po polích, polních cestách, nebo v lese. Než se na místo dostanete, čeká vás ale cesta s běžným automobilovým provozem. V tu chvíli vás napadne, zda potřebuje povinné ručení čtyřkolka.

předdůchody
Předdůchody: Odpovědi na nejčastěji kladené otázky
26.11.2021

Zajímá vás, co je to předdůchod? Jak funguje? Jaké podmínky musíte splňovat, abyste ho mohli začít čerpat? Odpovědi na tyto a další otázky najdete přehledně v našem článku.

půjčky pro cizince
Půjčky pro cizince: Velký přehled podmínek a možností
25.11.2021

Podle průzkumů má s půjčkami zkušenost až 60 % Čechů. Specifickou kategorii půjček pak tvoří půjčky pro cizince. Aktuálně v České republice pobývá téměř 600 000 cizinců a právě pro ně je určený tento článek, který se stane přehledným návodem, jak půjčku…