Menu
Místo, které je
přesně pro vás
Všechny vaše kalkulace, smlouvy a
údaje máte v klientské zóně
Stačí jen použít e-mail,
který jste zadali při srovnání
Doporuč a získej!
Pošlete to dál a vydělejte
Sdílejte svůj
odkaz
Kamarád
ušetří
Získá bonus
200 Kč
A vy vyděláte
peníze

Jak v dnešní době sehnat levnější bydlení?

19.12.2019

Kroutíte hlavou nad astronomickými cenami domů a bytů a nedokážete pochopit, jak někdo může prodávat či pronajímat obyčejný byt za cenu luxusního paláce? Najít levné bydlení není v dnešní době snadné, ale rozhodně ne nemožné. Poradíme, jak sehnat levnou nemovitost, nebo cenově přijatelný nájem.

Jak v dnešní době sehnat levnější bydlení?
10 minut čtení
Hypotéky

Statistiky ohledně nemovitostí nejsou příliš radostné. Ceny bytů meziročně vzrostly o 10 %. Vlastní bydlení se tak pro řadu lidí stává nedostupným. Situace však nemusí být tak černá, jak se na první pohled zdá. Možnosti, jak sehnat bydlení za rozumnou cenu, totiž existují, a není jich málo.

Jak sehnat levnější bydlení?

Nemovitost dál od centra

Je všeobecně známo, že nejvyšší ceny bytů a nájmů jsou v centru velkých měst. Tzn. tam, kde je hodně pracovních příležitostí. Je však nezbytně nutné, abyste žili v bytě s výhledem na Karlův most?

Sesumírujme si aktuální ekonomickou situaci. V dnešní době je zásadní nedostatek bydlení i pracovních sil. Tzn. firmy mají nouzi o zaměstnance a ve snaze nalákat do svých řad nové lidi jsou ochotné přistoupit i na mnohé kompromisy. Jedním z nich je trvalá nebo občasná práce z domova, díky čemuž byste se mohli odstěhovat do levnější lokality a do práce jen občas dojíždět.

Cena mimo velká města může být levnější i o více než 30 %.

Ilustrujme si to na konkrétním příkladu. Představte si, že bydlíte a pracujete v Praze. Za nájem zaplatíte měsíčně 16 000 Kč. Kdybyste si však se svým zaměstnavatelem dohodli, že ve firmě můžete být třeba jen 2 dny v týdnu, a zbytek týdne pracovat formou homeoffice, nebyli byste nuceni bydlet v drahé Praze. Mohli byste se přestěhovat třeba do Poděbrad a za nájem platit pouhých 10 000 Kč.

Pronájem 1+kk v Praze Pronájem 1+kk v Poděbradech Měsíční náklady na cestování Měsíční úspora na nájmu
16 000 Kč 10 000 Kč 1600 Kč 4400 Kč

Připadá vám to jako situace ze sci-fi filmu? Divili byste se, kolik firem v dnešní době umožňuje částečnou nebo úplnou práci na dálku. Zkuste si zadat do internetového vyhledávače frázi nabídka práce homeoffice a budete překvapeni, kolik firem tento benefit nabízí. Některé pracovní portály dokonce umožňují filtrovat nabídky podle externí a remote spolupráce.

Alternativní stavby

Kdo tvrdí, že útulný domov musí být nutně postaven z cihel? Pokud uvažujete o cenově dostupném vlastním bydlení, vemte na milost i alternativní materiály.

Velkým hitem jsou v dnešní době modulové domky, které nabídnou srovnatelný komfort bydlení jako běžné domy. Cenově přijatelné jsou i různé dřevostavby, u kterých má člověk díky jejich materiálu pocit silnějšího propojení s přírodou. Ti, kteří se nebojí jinakosti, můžou zvolit i bydlení v domě, postaveném z námořních kontejnerů.

Některým z vás se možná při čtení tohoto textu vybaví pofidérní chatrč, do které profukuje a zatéká. Opak je však pravdou. Na českém trhu existují specializované firmy, které se alternativními stavbami zabývají. Dokážou vám postavit dům z neobvyklých materiálů, který vám poskytne veškeré pohodlí, na které je člověk 21. století zvyklý.

Bydlení v menším bytě

Dalším způsobem, jak získat levné bydlení, je sáhnout po bytě s menším půdorysem. Obáváte se nedostatku místností? Pokud jste vždy toužili po 3 + 1, ale nemáte na jeho koupi, s trochou šikovnosti si můžete třípokojový byt vykouzlit i z bytu o dispozici 2+kk.

Pokud bude byt ve vašem vlastnictví, dají se pokoje navíc vytvořit pomocí předělovacích stěn nebo chytrého uspořádání nábytku. Pokud třeba máte dvě děti, které sdílejí pokoj o rozměře 16 metrů čtverečních, můžete jej chytře rozdělit na dvě místnůstky o osmi metrech, čímž jim zajistíte dostatek soukromí.

Dalším řešením, jak získat prostor navíc, jsou různá nadstavbová patra. Díky tomu můžete mít obývací pokoj a ložnici v jednom pokoji. Více užitečných tipů, jak čarovat s malým prostorem, najdete v našem článku, který se tomuto tématu věnuje podrobněji   Jak čarovat s malým prostorem

Nemovitost v levnějším regionu

Lidé dělají jednu chybu, a tou je upnutí se k jednomu městu. Pokud se jedná o Prahu nebo Brno, výrazně na tom přeplatí. Pokud jsou ceny v těchto městech nad vaše finanční možnosti, zauvažujte o jiném regionu.

Většina lidí uvažuje takto: „Bydlím a pracuji v Praze, tak tady potřebuju i byt.“ Taková úvaha je správná, pokud má daný člověk dostatečně vysoký příjem a množství vlastních zdrojů k získání hypotéky v hlavním městě. Problém je, pokud jsou pro něj ceny nemovitostí v tomto městě nad jeho finanční možnosti. Řada lidí se zafixuje u myšlenky, že bydlení v Praze musí mermomocí získat, a roky na něj šetří a usilují o jeho získání. Mnohdy bezúspěšně.

Řešením přitom může být koupě nemovitosti v jiném regionu, kterou budete pronajímat, a sami budete žít v nájmu v Praze. Díky tomu dosáhnete na vlastní bydlení, a zároveň se vaše náklady na bydlení sníží.

Dejme tomu, že si pronajímáte byt 2+kk v Praze za 20 000 Kč. Nedaří se vám v tomto městě dosáhnout na hypotéku. Řešením by mohla být koupě levnějšího bytu (třeba v Plzni), který budete pronajímat. Výši nájmu nastavíte tak, aby vám pokryl hypoteční splátky a ještě vydělal něco navíc. Dejme tomu, že z pronájmu plzeňského bytu každý měsíc získáte navíc 3000 Kč. Díky tomu budete mít o trochu levnější náklady na bydlení, a navíc budete mít jistotu vlastní nemovitosti, do které se můžete třeba ve stáří přestěhovat (nebo ji prodat).

Je však důležité dobře zvolit město, ve kterém zakoupíte byt na pronájem. Lokalita totiž určuje, zda se vám byt podaří soustavně pronajímat a jaký typ nájemníků  získáte.

Jak vybrat lokalitu ke koupi bytu, abyste jej mohli snadno pronajmout bezproblémovým nájemníkům?

  • Zajímejte se o populační křivku. V prvé řadě by vás mělo zajímat, zda počet obyvatel města roste oproti předchozím letem, nebo naopak klesá a lidé se odsud stěhují jako diví. Rostoucí počet obyvatel znamená, že je o bydlení v této lokalitě zájem a tudíž se vám budou případní nájemníci snadněji hledat.
  • Jaké toto město nabízí příležitosti? Snažte se odhadnout, zda toto město bude zajímavou lokalitou pro život i do budoucna. To vyčtete třeba z toho, zda zde sídlí významné firmy, zaměstnávající spoustu lidí, nebo i z toho, zda se v tomto městě nachází nějaká větší univerzita.
  • Zjistěte si informace o kriminalitě. Rizikové okolí může snížit cenu nemovitosti. Vyplatí se vědět o bezpečnosti této lokality.

Byty v dražbě

Dalším způsobem, jak sehnat levný byt či dům, je dražba nemovitostí. Jedná se o nemovitosti, které zabavil exekutor a prodává je za nižší cenu. V dražbě je většinou více zájemců o nemovitost, a který z nich nabídne nejvyšší částku, ten nemovitost získá. Do veřejné dražby se může přihlásit kdokoliv, kdo složí dražební jistinu.

Výše dražební jistiny se u různých nemovitostí liší. Může být ve výši 50 000 Kč, nebo i dvou milionů Kč. V případě, že v dražbě nebudete úspěšní a nemovitost nezískáte, dražební jistina vám bude vrácena. Jistinu vám nevrátí pouze tehdy, pokud dražbu vyhrajete (tzn. nabídnete nejvyšší cenu), ale poté tuto cenu odmítnete zaplatit.

Dražby nemovitostí jsou zajímavým způsobem, jak získat levné bydlení. Někdy se ceny dražených domů a bytů pohybují hluboce pod tržní cenou. Obnáší to však určitá rizika a úskalí. Ne vždy je totiž možné si nemovitost předem prohlédnout. Dalším problematickým aspektem je vystěhování původního vlastníka. Ten totiž nemusí být ochotný z domu či bytu odejít, a v takovém případě je nutné tuto záležitost řešit soudní cestou.

jak sehnat levné bydlení

Levná hypotéka

Do výsledné ceny se promítne i to, kolik zaplatíte za hypoteční úvěr. Určitě tušíte, že když si vezmete hypotéku na nemovitost v ceně 3 milionů, celkově bance zaplatíte více, než tuto částku. Volbou vhodného úvěru můžete ušetřit zajímavé peníze.

Důležité je nesáhnout hned po první nabídce, ale porovnat si ceny různých hypotečních úvěrů. Díky tomu si uděláte přehled o výši úroků, RPSN a můžete ušetřit desítky tisíc korun.

Naše online porovnání hypoték má výhodu v tom, že si na něm uděláte přehled o nabídkách na trhu. Zároveň dostanete k ruce hypotečního specialistu, který se zaměří přímo na vaši situaci a udělá vše proto, aby zvýšil vaše šance na získání hypotéky. Porovnat nabídky hypoték

Mohlo by vás zajímat

thumb
Rozdíl mezi životním a úrazovým pojištěním
30.6.2020

Vyznat se v pojistných termínech může být někdy těžké a řada lidí často tápe i v takové otázce, jaký je rozdíl mezi životním a úrazovým pojištěním. Je důležité vědět, za co vlastně platíte a na jaká rizika jste pojištěni.

thumb
Co je glamping a kam na něj vyrazit?
29.6.2020

Glamping neboli úžasné kempování není ustálený pojem. Jeho rozsah se pohybuje od opravdu luxusních chatek po velmi netradiční ubytování, které ovšem svou specifičností návštěvníky ohromuje a láká.

thumb
Jak si vybrat bankovní účet? Srovnání aktuálních nabídek bank
26.6.2020

Jaký bankovní účet vybrat pro vaše drahocenné peníze tak, aby jim bylo co nejlépe? Televizní reklamy přímo přetékají zábavnými upoutávkami na různé banky. Otázkou však je, která z proklamovaných firem nich bude nejvíce vyhovovat vašim potřebám.

thumb
Jak funguje exekuce: Víte o ní vše? Co může exekutor zabavit?
25.6.2020

Do exekuce se nechce dostat nikdo. Jenže někdy taková situace nastane a člověk ani neví jak. Stačí dlouhodobý výpadek příjmů, přestanete včas splácet závazky a na exekuci je zaděláno. Když už ale hrozí, je důležité vědět, jaká práva a povinnosti se s ní…