Menu
Místo, které je
přesně pro vás
Všechny vaše kalkulace, smlouvy a
údaje máte v klientské zóně
Stačí jen použít e-mail,
který jste zadali při srovnání
Doporuč a získej!
Pošlete to dál a vydělejte
Sdílejte svůj
odkaz
Kamarád
ušetří
Získá bonus
200 Kč
A vy vyděláte
peníze

Minimalismus: životní styl, který dobývá svět

10.4.2018
Minimalismus: životní styl, který dobývá svět
8 minut čtení
Životní styl

Jednoduchým, ale razantním způsobem proměňuje životy tisíců lidí po celém světě. Díky němu se lze zbavit starostí, napětí, nespavosti, ale může posloužit i ke zbohatnutí. Zjistěte, co je minimalismus, životní styl, který může otočit váš život o 180 stupňů.

Vzpomínate si, jak se v Česku před zhruba patnácti lety začala stavět první obchodní centra? Byla to převratná doba - lidé byli jako uhranutí zářivými obchodními zónami, ve kterých bylo k dostání téměř vše: oblečení s cizojazyčnými nápisy i nejmodernější elektronika. Mnozí z nich šopováním trávili celé víkendy. Tehdejším trendem bylo zkrátka vlastnit co nejvíce věcí a ukazovat na odiv své bohatství.

Za ty roky však společnost začala být přecpanými skříněmi a hromaděním věcí poněkud unavená. Trendem současnosti je minimalismus, který je pravým opakem divokých nakupovacích let.

Co je minimalismus?

Tento životní styl se dá shrnout větou: vlastnit méně, užívat si více. Lidé pochopili, že je mnohem lepší mít méně věcí v bytě a více peněz na bankovním kontě. Minimalismus spočívá v nakupování méně produktů, zato ve vyšší kvalitě. Proč vás tento životní styl učiní šťastnějšími?

  • Budete bohatší. Díky tomu, že přestanete utrácet za spoustu zbytečností, ušetříte velké částky peněz.
  • Dopřejete si vyšší kvalitu. Díky našetřeným penězům si budete moct dopřát skutečně hodnotné zboží a zážitky. Uveďme si to na příkladu. Představte si, že si každý den kupujete sladkosti za 20 Kč. Tyto pochutiny nejsou kvalitní, ani zdraví prospěšné. Když se tohoto utrácivého zlozvyku zbavíte, za měsíc našetříte 600 Kč, za což  si můžete dopřát večeři v luxusní restauraci. Nebo koncert vaší oblíbené kapely. Či letenku do Itálie.
  • Váš byt bude útulnější. Když se zbavíte hromady zbytečností, vaše obydlí bude působit mnohem příjemnějším dojmem.
  • Ušetříte čas. Uklízení vám fíky minimu věcí zabere pár minut. Rovněž odpadnou zdlouhavé hodiny, strávené častým nakupováním. Pokud budete vlastnit méně oděvů, výrazně se zkrátí váš čas, strávený praním a žehlením. 

Minimalismus v bydlení

Schválně, který pokoj na vás působí útulněji?

minimalismus životní styl

Přehršel věcí v bytě má vliv na lidskou psychiku. Jak jste se cítili při pohledu na první obrázek? Většina lidí se v přeplácaném prostoru cítí vyčerpaně, plní napětí a podrážděnosti. Byt, kde je příliš mnoho věcí, není ideální pro život. Běžné starosti se v něm zdají ještě větší a rovněž se v něm těžko soustředí.

Zkuste si naopak představit situaci, kdy se po vyčerpávajícím pracovním dni vrátíte do bytu, který vypadá jako na druhém obrázku. Vzdušný, svěží prostor vám umožní si kvalitně odpočinout a urovnat si myšlenky.

Spousta lidí, kteří přešli na minimalismus v bydlení, se dokonce zbavili nespavosti, napětí a jiných psychických neduhů.

Jak je však možné si zařídit byt v minimalistickém stylu, když máte tolik věcí? V mnoha domácnostech funguje tzv. Paretovo pravidlo. Spočívá v tom, že 80 % důsledků vyplývá z 20 % příčin. V praxi to může znamenat, že na 80 % každodenních příležitostí využíváte jen 20 % vašeho oblečení. Nebo pro přípravu 80 % pokrmů používáte jen 20 % nádobí. Ve skutečnosti se samozřejmě může jednat o trochu jiný poměr, poselství je však jasné: mnoho domácností zdaleka nevyužívá všechny věci, které se v bytě vyskytují.

Pokud chcete aplikovat minimalismus v bydlení, zbavte se všech věcí, které nepoužíváte. Protřiďte svůj šatník a zbavte se třeba oblečení, které jste si v předchozích měsících vůbec neoblékli. Jen vám zbytečně zabírá místo ve skříni a připravuje vás o čas v ranních chvílích, kdy dumáte nad otázkou Co na sebe? Vyhoďte hračky, s kterými si vaše děti už nehrají. Prodejte váš rotoped, na kterém sportujete jen jednou za rok, a to v záchvatu provinilosti nad povánočními kily. Uvidíte, že váš byt bude najednou prostornější a mnohem příjemnější.

Minimalismus v penězích

Spousta lidí sní o finanční nezávislosti. Mnoho z nich by chtělo mít finanční rezervu, díky které se nemusí strachovat, že jim případná ztráta zaměstnání obrátí život vzhůru nohama. Věděli jste, že spousta Čechů nemá ani základní finanční rezervu ve výší tří měsíčních platů? Takoví lidé si v životě nemůžou moc vyskakovat. Mnohdy setrvávají v nenáviděné práci, protože si nemůžou dovolit riskovat hledání nového zaměstnání. Někteří z nich sní o tom, že by se namísto každoroční dovolené v Chorvatsku rádi podívali třeba na Bali nebo do Thajska. Ovšem rodinný rozpočet je na takové plány příliš krátký.

Minimalismus umožňuje i rodinám s průměrnými příjmy, aby si dopřály neobyčejné věci. Díky tomu, že člověk každou koupi více zvažuje, utratí ve výsledku mnohem méně peněz. Ilustrujme si to třeba na nákupu zimních bot. Někdo raději sáhne po levnějších botách dejme tomu za 600 Kč. Protože jsou nekvalitní, za dva měsíce se mu rozpadnou, tudíž musí kupovat tutéž zimu ještě jedny. Tzn. namísto toho, aby zakoupil jedny pořádné třeba za 1000 Kč, sáhne po dvou za 600 Kč. Tyto boty mu opět dlouho nevydrží, a proto další zimu musí nakupovat znovu - a opět zakoupí dvoje boty. Za dva roky tedy za zimní boty utratí 2400 Kč. Zákazník minimalista však raději koupí obuv od kvalitní a prověřené značky, která mu vydrží po dvě zimy. Jeho útrata je tedy pouhých 1000 Kč, což je o 1400 Kč méně, než u prvního zákazníka.

Tento princip lze uplatnit u mnoha dalších situací. Představte si, že si na oběd do práce kupujete polotovar v supermarmarketu. Třeba porce italských těstovin vás vyjde zhruba na 60 Kč a jídlo je pro jednu osobu. Kdybyste obětovali půlhodinu času a těstoviny připravili podomácku (těstoviny, čerstvá rajčata, koření, olivy a sýr), příprava pokrmu by vás vyšla na necelou stovku a navařili byste pro dvě až tři osoby. Tudíž namísto toho, abyste každému členovi rodiny napakovali polotovar a vyšlo by vás to na 180 Kč (3 x 60 Kč), raději ušetřete 80 Kč a uvařte si zdravější jídlo bez konzervantů. Možná vám 80 Kč přijde málo. Ovšem pokud se vám podaří ušetřit 80 Kč za každý den v roce, přijdete si k 29 200 Kč, což už je celkem zajímavá částka, nemyslíte?

minimalismus životní styl

 

 

 

Mohlo by vás zajímat

thumb
Co je povinná výbava auta a na co nezapomenout při cestě do Rakouska, Německa, Polska a na Slovensko?
12.8.2020

Povinná výbava auta je pro každý stát v Evropě bohužel mírně jiná. Pokud chcete mít jistotu, že splňujete vše potřebné, připravili jsme pro vás přehled požadavků pro jednotlivé země.

thumb
Jaký je rozdíl mezi kapitálovým a investičním životním pojištěním?
11.8.2020

Chcete zabezpečit vaši rodinu pro případ nenadálé události a máte problém zorientovat se ve všech těch složitých pojistných termínech? Lidé často tápou v tom, jaký je rozdíl mezi kapitálovým a investičním životním pojištěním. Zaměřili jsme se na to, co…

thumb
Co navštívit v Pobaltí? To nejlepší z dovolené v Litvě, Lotyšsku a Estonsku
10.8.2020

Chystáte se na dovolenou do Litvy, Estonska či Lotyšska? Pokud je vaše odpověď kladná, pak pravděpodobně již tušíte, co navštívit v Pobaltí. V případě, že ještě plán cesty nemáte, rádi vám nabídneme několik tipů.

thumb
10 pohádkových hradů a zámků v Německu, které jste si oblíbili na Instagramu
7.8.2020

Krásné zámky a hrady Německo skrývá téměř za každou druhou zatáčkou, obzvláště pak na jihu země. Nechte se inspirovat a vyrazte některý z nich navštívit.