porovnej24 logo
test

Oprava auta z povinného ručení: Vše, co potřebujete vědět

18. 12. 2021 | Aktualizováno: 20. 12. 2021
|
Délka čtení: 10 min.

Placení povinného ručení je vám možná trnem v oku a říkáte si, že ho vlastně nepotřebujete. To ale platí možná do té doby, než při drobné či větší nepozornosti způsobíte dopravní nehodu. Proto se podíváme, jak probíhá oprava auta z povinného ručení.

Povinné ručení je prostě podmínka, kterou musíte mít ze zákona splněnou, pokud má být vozidlo provozováno na veřejných komunikacích. A ačkoliv jde o další výdajovou položku na vašem výpisu z účtu, jde o pojištění, které má chránit právě vás. I při parkování často vznikají škody za desetitisíce. Oprava auta z povinného ručení vás jako viníka ochrání před daleko vyšším mínusem na vašem účtu. Pojišťovna totiž škodu zaplatí za vás.

náklaďák ve škarpě

Jak funguje povinné ručení?

Povinné ručení je častěji používaný název pro pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Pokud jste vlastník motorového vozidla, musíte ho mít sjednané. Povinné ručení kryje škody, které vzniknou při vámi zaviněné dopravní nehodě, resp. když vaše auto způsobí škodu někomu jinému.

Jaké škody kryje povinné ručení?

  • na cizím vozidle (sem patří i oprava auta z povinného ručení)

  • na majetku

  • na zdraví poškozených osob

  • výdaje na odstranění dopravní nehody

  • na ušlém zisku

Povinné ručení

Získejte nejlevnější povinné ručení již od 1 009 Kč

Tip! Ceny povinných ručení za poslední rok vzrostly až o 50 %. Pokud hledáte aktuálně nejvýhodnější pojištění, doporučujeme vyzkoušet nezávislý porovnávač povinných ručení zde:

oprava auta

Oprava auta z povinného ručení

1.) Autonehodu jste zavinili vy

V případě, že jste viníkem dopravní nehody, bude poškozenému hrazena oprava auta z povinného ručení, které máte sjednáno vy. Opravu vašeho automobilu si musíte zajistit vy. Na takové případy je tady právě havarijní pojištění. To kryje škody na vašem vozidle při vámi zaviněné nehodě. Kromě toho havarijní pojištění kryje škody způsobené vandalem, zvěří, nebo živly.

2.) Autonehodu zavinil někdo jiný

Pokud jste v dopravní nehodě jen poškozeným, ale viníkem je někdo jiný, je hrazena vaše oprava auta z povinného ručení viníka.

Havarijní pojištění

Vyrazte na cesty bez starostí s havarijním pojištěním

Tip! Poohlížíte se po havarijním pojištění, ale nejste si jistí, které vybrat? Vyzkoušejte náš srovnávač nabídek trhu a jedním klikem porovnejte všech 10 pojišťoven:

dopravní nehoda

Stala se dopravní nehoda? Co dělat?

  • vyplňte společně Záznam o dopravní nehodě

  • zavolejte policii v případě, že je škoda vyšší než 100 000 Kč; vznikla škoda na majetku třetí osoby, nelze jednoznačně určit, kdo nehodu zavinil

  • zajistěte si kontakt na svědky a další účastníky dopravní nehody

Pokud je viník nehody znám, stačí společně vyplnit záznam o dopravní nehodě a událost zdokumentovat. Pokud viník dopravní nehody znám není, ujel, nebo pokud nechce spolupracovat, případně vlastní vinu popírá, je potřeba situaci nahlásit co nejdříve policii. Policie může využít kamerové záznamy z okolí nebo palubní kameru.

Bez důkazů nemůže označit viníka, a proto poškozený nemůže požadovat náhradu škody z povinného ručení viníka. Možnou záchranou je jen havarijní pojištění, ze kterého si škodu můžete nechat proplatit.

Pojistnou událost je potřeba nahlásit co nejdříve. Ze všeho nejdřív je potřeba událost nahlásit na pojišťovnu viníka, což udělá jak viník, tak poškozený. Možností nahlášení pojistné události je mnoho: telefonicky, prostřednictvím online formuláře na webu příslušné pojišťovny, osobně na pobočce.

oprava auta

Jak probíhá oprava auta z povinného ručení?

Co doložit na pojišťovnu?

Na pojišťovnu v případě zavinění nehody doložte:

  • číslo pojistné smlouvy

  • údaje o nehodě

  • údaje o vašem vozidle (SPZ, VIN, tovární značku a typ, rozsah škody)

  • údaje o řidiči vozidla v době vzniku škody

  • vaši adresu, telefon a e-mail

  • údaje o druhém účastníkovi pojistné události (poškozený)

  • údaje o poškozeném vozidle či jiném majetku druhého účastníka (SPZ, tovární značku a typ, rozsah škody)

  • informace o případných nárocích, které vůči vám poškozený vznesl

Většinu z těchto věcí najdete v Záznamu o dopravní nehodě.

Jak uhradit škodu?

Pojišťovny nabízejí dvě možnosti úhrady škody:

  • úhrada prostředků na účet poškozeného na základě vlastního rozpočtu nákladů provedeného technikem pojišťovny

  • proplacení faktury opravy z autoservisu

Proplacení faktury za opravu v autoservisu bývá vhodnější pro majitele novějších aut, kteří volí autorizovaný servis. Naopak úhradu na základě rozpočtu pojišťovny volí majitelé starších automobilů, kteří si opravu zajišťují sami, nebo v neznačkovém servisu, zajistí si náhradní díly svépomocí, případně šrámy na autě neopravují a peníze z pojistky si nechávají.

Tip!

Rada odborníka:

I řidiči starších automobilů však mohou chtít opravit auto v autorizovaném servisu, pokud už je vozidlo nad určitou věkovou hranicí. Může se stát, že narazí u pojišťovny, která mu nabídne jen opravu auta z povinného ručení pouze ve smluvním neautorizovaném servisu. Vy jako poškozený můžete využít havarijní pojištění a uplatnit regres. Fakturu z opravy proplatí pojišťovna havarijního pojištění a bude sama pak vymáhat úhradu pojistného plnění na pojišťovně viníka. Je to další z důvodů, proč mít sjednané havarijní pojištění i u starších vozidel.

Pojišťovna vystaví po ukončení pojistné události krycí dopis, který dodá servisu. Servis na základě krycího dopisu vydá opravený automobil majiteli.

autonehoda

Jaké nároky z povinného ručení máte vy?

Povinné ručení viníka je tady tedy hlavně proto, aby uhradilo škodu poškozenému. Jak je to ale s vaším vlastním vozidlem, tedy pokud jste na straně viníka? Je možná oprava auta z povinného ručení i v případě zavinění dopravní nehody?

Oprava auta z povinného ručení v případě vašeho zavinění nehody možná nebude. Obvykle ale bývají součástí povinného ručení asistenční služby. V základu tak může být tlumočení, výměna kola, dovoz paliva, ale i práce mechanika v terénu (někdy jde o 30 minut, jindy hodinu). Při havárii vám pojišťovna může bezplatně zabezpečit odtah do nejbližšího smluvního servisu.

Vaši pojišťovnu s povinným ručením se se nebojte kontaktovat ani v případě, že jste nehodu nezavinili. Pojišťovna vám může pomoci vyřídit dopravní nehodu s pojišťovnou viníka. Bude v takovou chvíli minimálně odbornou pomocí na telefonu ve chvíli, kdy nebudete vědět, co po nehodě vlastně dělat. Na cestách buďte opatrní a nebojte se spolehnout na svou pojišťovnu. Pokud ji budete chtít vyměnit, jsme vám k dispozici.

Sdílet článek

Související články

  • dalnice-z-mostu
    01. února 2024|Porovnej24
    Jízda po dálnici bez známky? Co vám hrozí? (ručně vytvořeno)

    V České republice se nachází přes 1000 kilometrů dálnic, které spojují nejvýznamnější metropole a státy. Řidiči díky síti dálnic přejedou od západu na východ Čech přibližně za 5 hodin. Jízda po dálnici bez známky se ale nevyplácí. Co řidičům hrozí a platí povinnost pro všechny?

  • test
    29. ledna 2024|Porovnej24
    Kdo patří do rizikové skupiny řidičů?

    Srovnávače pojištění vozidel po vás chtějí zadat široké spektrum informací. Prostřednictvím těchto údajů vyhodnocují, zda jste tzv. riziková skupina řidičů. Při hledání vhodného povinného ručení proto narazíte na značné rozdíly v cenách nabízených pojištění.

  • test
    27. prosince 2023|Porovnej24
    Plná čára není zeď. Existuje hned několik případů, kdy ji můžete beztrestně přejet

    Pro většinu řidičů je plná čára pomyslnou zdí, kterou nesmí překročit, jinak by jim hrozila vysoká pokuta. Není to ale vždycky pravda, existuje totiž hned několik případů, kdy ji lze beztrestně přejet a ještě si ušetřit nějaký ten čas.

  • test
    20. prosince 2023|Porovnej24
    Našli jsme 5 kombíků s největším kufrem: Favoritem je vlajkový model od Škodovky

    Víte, které auto má největší kufr? Někdo si vybírá nový vůz podle vzhledu, jiní zase podle motorizace či ceny. Nicméně pro mnoho z nás je nejdůležitější velikost zavazadlového prostoru.

  • test
    18. prosince 2023|Porovnej24
    Znáte všechny dopravní značky? Představíme vám ty nejzáludnější, které si lidi nejčastěji pletou

    Dopravní značky a organizace silničního provozu – klíčový pilíř bezpečnosti všech jeho účastníků. S většinou dopravních značek se seznámíte už v autoškole. Na některé ale brzy zapomeneme, nebo si je řidiči pletou s jinými.

  • test
    16. října 2023|Porovnej24
    Pokuta za stání na invalidech, přechodu pro chodce nebo v zákazu stání. Co vám hrozí?

    Nedostatek parkovacích míst vede řidiče k různým pokusům o odstavení auta. S myšlenkou “na těch pár minut to snad nevadí” nechávají auto v zákazu stání, na méně frekventovaném přechodu pro chodce a vyhrazených stáních. V dnešním článku se podíváme na pokutu za stání na invalidech.

  • test
    11. října 2023|Porovnej24
    Kruhový objezd: Vcelku banální věc zatápí mnoha řidičům

    Kruhový objezd – Češi se často dopouští chyb, jako nedání přednosti, nevhodné použití směrovek nebo zbytečné zdržování. 

  • test
    25. září 2023|Porovnej24
    Jak opravit plynové vzpěry? Vyplatí se oprava svépomocí?

    Rádi si usnadňujeme život. Někdy stačí drobnost, jindy jde o složité vynálezy. Plynová vzpěra je jeden z nenápadných pomocníků. Zvládá přitom těžkou práci. Jak opravit plynové vzpěry, abychom se na ně mohli dále spoléhat?

  • test
    06. září 2023|Porovnej24
    Jak správně postupovat při odstoupení od kupní smlouvy auta? 3 nejčastější důvody

    Ze zákona máte jako kupující nárok odstoupit od kupní smlouvy. Toto právo nesmí být spojeno s žádnou sankcí. Odstoupení od kupní smlouvy auta není výjimkou. Pojďme se podívat na detaily tohoto kroku.

  • test
    04. září 2023|Porovnej24
    Přechod pro chodce: Pravidla, která byste měli znát a dodržovat

    Bezpečné místo pro přecházení silnice. Tak bychom měli vnímat přechod pro chodce, ať už jsme chodci nebo řídíme motorové vozidlo. Skutečnost je ale taková, že si pravidla pro přecházení silnice a používání přechodů vysvětlujeme každý trochu jinak.