Menu

Pěší turistika: Nejlepší treky v Evropě

Aktualizováno dne 24.4.2024

Batoh na zádech, příjemně namožené svaly, cesta vlnící se kopcovitou krajinou a nezapomenutelné zážitky, které vám běžná plážová válečka prostě nedá. Pěší turistika se v poslední době stává novým cestovatelským trendem. Kam ale vyrazit za takovým dobrodružstvím, kolik vás to bude stát a čím vás může cesta obohatit?

Pěší turistika: Nejlepší treky v Evropě
16 minut čtení
Cestovní pojištění

Zažili ledasco - od potápění v Rudém moři po jízdu na slonovi na Srí Lance. Přesto, když vyzkoušeli pěší pouť, stala se pro ně nezapomenutelným životním zážitkem, který svou intenzitou předčil veškeré přechozí cestovatelské zkušenosti. Tak se jeví pěší turistika řadě cestovatelů, kteří ji vyzkoušeli a byli odkázáni několik dnů (nebo týdnů) pouze na vlastní nohy. V tomto článku se na tento styl trávení dovolené zaměříme podrobněji.

pěší turistika

Proč je pěší turistika nyní tak populární?

Určitě na svém Facebooku nebo Instagramu máte aspoň jednoho člověka, který sdílel své zážitky z pěšího treku. Fotografie krajiny zalité světlem zapadajícího slunce, nohy obuté v trekových sandálech a pocit naprosté svobody, dýchající z každé takové fotky. Stále více lidí mění pobyt v čtyřhvězdičkovém hotelu v Egyptě za putování do Santiaga de Compostela, Viu Francigenu nebo jen kratší trek po České republice. Co je k tomu vede?

1.) Touha najít sám sebe

Pěší putování má výrazný psychologický vliv na mozek a umožní člověku soustředit se na sebe a utřídit si tak své myšlenky. Spoustě lidem pěší trek naprosto změnil život a po jeho skončení se rozhodli k nějakému zásadnímu kroku:

 • změna kariéry
 • práce na vlastním životním snu
 • založení vlastního byznysu
 • napsání knihy
 • urovnání rodinných vztahů

2.) Možnost potkat nový typ lidí

Jste znudění zhýčkanými turisty, které každé léto potkáváte v hotelovém resortu? Na treku narazíte na úplně jiný typ lidí. Pouť se většinou rozhodnou absolvovat ti, kteří hledají hlubší smysl života. Spousta cestovatelů má zkušenost s tím, že jim pěší turistika umožnila poznat spoustu inspirativních lidí s fascinujícími životními příběhy.

3.) Fyzická aktivita

Určitě už jsme slyšeli o tom, že člověk by měl denně ujít alespoň deset tisíc kroků. Ale jak je nachodit v běžném životě, kdy člověk výraznou část dne stráví u pracovního stolu? Pěší turistika člověku umožňuje dopřát si po delší dobu pohyb, který je lidskému tělu nejpřirozenější. Pro mnohé poutníky je trek výzvou, na kterou jsou hrdí do konce života - například zdolat 400 kilometrů za čtrnáct dní je určitě mnohem zajímavější počin, než strávit dva týdny poléháváním na pláži.

4.) Pocit štěstí

Přiznejme si to - současný styl života je poněkud předimenzovaný. Spousta pracovních i osobních úkolů v běžném pracovním dni, a poté „relax“ u televize nebo počítače, kde se míhá jeden obraz za druhým. Řada lidí je překvapena, jak moc si odpočinuli při jednoduchém stylu života, který je pro pěší pouť typický. To, že je člověk odkázaný pouze na omezenou rychlost svých nohou, mu umožňuje si krajinu více užít, zbavit se nastřádaného pocitu napětí a zvýšit svůj pocit štěstí.

pěší turistika

Co si s sebou zabalit na trek?

Před tím, než vyrazíte na peší túru, myslete na to, že se po cestě může přihodit i velké množství nepříjemností od spálené kůže ze sluníčka až po vyvrknutý kotník. Proto je vždy potřeba dobře se vybavit a na cesty si zabalit následující:

 • Pohodlné a rychloschnoucí oblečení - na cestě na vás určitě nebude čekat módní policie! Co ovšem doporučujeme zabalit je oblečení ze syntetických materiálů a to včetně spodního prádla. Pamatujte, že bavlna lehce nasává vlhkost a dlouho schne. Kompletní outdoorové vybavení pořídíte u odborníků jako např. Hanibal.cz.
 • Mobilní telefon - nikdy nevíte, co se může na treku přihodit. Telefon v žádném případě nenechávejte doma! Naopak přibalte i mobilní příslušenství jako je power banka a pouzdro odolné proti vodě.
 • Toaletní potřeby a hygienické pomůcky - seznam mini baleních se bude lišit podle osobních preferencí. Nicméně toaletní papír nebo alespoň papírové kapesníčky by neměl zapomenout nikdo. Pamatujte na to, že budete trávit většinu času desítky kilometrů od civilizace.
 • Malá lékárnička
 • Boty na trekking
 • Pláštěnka nebo nepromokavá bunda
 • Lahev na vodu s filtrem
 • Krém na opalování
 • Vše je třeba sbalit do pohodlného, ale praktického batohu, vhodná velikost bude okolo 25 - 30l

Tip! Zdá se vám seznam dlouhý? Vše zmíněné si můžete pořídit přes cashback - službu, která vám za každý nákup vrátí část peněz zpět!

Vyzkoušejte cashback

treky v čr

Nejlepší treky v ČR

Před tím, než se pustíte do týdenního treku v zahraničí, určitě doporučujeme rozcvičit se na českých horách a kopcích. I doma je peší turistika populární a nabízí velkou škálu zajímavých tras. V následujících řádcích si představíme 3 nejoblíbenější.

Tip! Nezapomeňte si zkontrolovat platnost vašeho úrazového pojištění! Pokud ho vůbec nemáte a nikdy jste ho ani neměli, můžete si ho zřídit pár kliky zde:

Úrazové pojištění od 160 Kč

trek v Krkonoších

Pěší turistika v Krkonoších

Nejnavštěvovanějším pohořím v Čechách jsou Krkonoše. Ročně sem zavítá okolo 8 mil. lidí. A není se čemu divit, kromě zimních radovánek zde najdete i 40 km dlouhý trek s úžasnými výhledy. Vyhraňte si na něj 2-3 dny s přespání v některé z horských chat nebo bud. 

 • Trasa: Harrachov - Mumlavský vodopád - Tvarožník - Labský štít - Vysoké Kolo - Smielec - Martinova bouda (nocleh) - Mužské kameny - Dívčí kameny - Špindlerova bouda (občerstvení) - Malý Šišák - ledovcové jezero Wielki Staw - ledovcové jezero Maly Staw - Slezská bouda (občerstvení) - Sněžka - lanovkou do Pece pod Sněžkou
 • Průměrná roční teplota: na hřebenech asi 0 °C a v podhůří 6 °C

trek jeseníky

Pěší turistika, Jeseníky

Na druhém místě nejoblíbenějších pěších túr u nás se objevuje druhé největší pohoří v ČR. Pěší turistika je v této Chráněné krajinné oblasti populární i díky 40 km dlouhé trase, kterou zvládnete za 2 dny.

 • Trasa: Skřítek - Pecný - Jelení studánka (přespání na půdě) - Ovčárna (hotel a občerstvení) - Praděd - chata Švýcárna - Červenohorské sedlo - Vřesová studánka - Keprník - Šerák - Ramzová
 • Průměrná roční teplota: +0,9 °C 

trek na šumavě

Pěší turistika na Šumavě

Na Šumavě vás nečeká pěší turistika po hřebenách hor tak, jako tomu je v Krkonoších a Jeseníkách, ale několik různých tras. Pokud byste je chtěli vzít všechny opravdu poctivě a zastavit se u rakouských sousedů, počítejte s cca 150 km, které je dobré rozložit si do 5 - 7 dní.

 • Mezi oblíbené pěší trasy patří: Pomezí - Cheb - Hrozňatov - Dyleň - Mariánské Lázně - Plané - Stříbro - klášter Kladruby - zámek Horšovský Týn - Domačlice - Kdyně - Nýrsko - kaple sv. Kunhuty - Prenet - Můstek - Pancíř - Železná Ruda - hraniční přechod Alžbětín - do Rakouska
 • Průměrná roční teplota: od 3° C (1300 m n.m.) do 6° C (ve výšce 750 m n.m.)

treky v Evropě

Tipy na nejlepší treky v Evropě

Podívejte se na tři nejlepší treky v Evropě, kterým se jen těžko odolává. Objevte dechberoucí přírodní krásy Portugalska, Španělska, Korsiky, Anglie, Francie, Švýcarska a Itálie!

Tip! Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv trasu, vždy se ujistěte, že máte platné cestovní pojištění! S námi ho pořídíte už od 7 Kč na den!

Spočítejte si cestovní pojištění

Camino de Santiago, španělsko

Camino de Santiago

 • Španělský trek
 • Portugalský trek

Jedná se o jeden z nejoblíbenějších treků světa. Vede Španělskem nebo Portugalskem (záleží na zvolené trase) a končí ve městě Santiago de Compostela. Přestože cíl je jen jeden, Camino de Santiago sestává z více než pěti tras o různých délkách. Nezáleží na tom, zda člověk chce být na treku týden, nebo měsíc - vždy si může zvolit určitou trasu, nebo její součást. Nejznámějšími trasami je Francouzská, Portugalská cesta a Severní cesta.

Jak je to na této cestě s ubytováním? Na všech trasách se nachází množství veřejných ubytoven (albergue), ve kterých může cestovatel za 5 - 10 euro na noc přenocovat. Na treku se najde i dostatek hotelů a penzionů pro ty, kteří touží po více soukromí.

Tip! Slevy na ubytování právě najdete na následujících portálech:

* Booking.com - 4 %
* Agoda.com - až 2 %

g20 korsika

GR 20

 • Korsický trek

Máte chuť si při výšlapu dát pořádně do těla? GR 20 na středomořském ostrově Korsika patří k nejnáročnějším evropským trekům. Jde o 200 kilometrovou cestu, vedoucí drsnými korsickými Alpami. Čekají vás na ní divoká skaliska, strmé svahy i průzračná horská jezera.

Tato cesta vám zabere zhruba dva týdny. Pokud si na absolvování této nesnadné cesty netroufáte, můžete zdolat jenom její část. Trasa je totiž v polovině rozdělena železniční stanicí Vizzavona.

via franciena trek

Via Francigena

 • Anglický trek
 • Francouzský trek
 • Švýcarský trek
 • Italský trek

Jedná se o nejstarší křesťanskou poutní trasu, nicméně tento trek lidé v dnešní době zdolávají i z nenáboženských důvodů. Jedná se o méně náročný trek než GR 20, ale zároveň budete potřebovat větší fyzičku, než na Caminu. Cesta začíná v anglickém Canterbury a vede přes Francii a Švýcarsko do Itálie. Většina lidí však z časových důvodů zvolí pouze italskou část.

Na této cestě vás čeká nádherná italská krajina plná vinohradů, zelených kopců a historických měst. Trasa totiž vede přes řadu historických měst, například Sienu, Lucca, Saint Gimignano. Cílem trasy je Řím, ve kterém se vyplatí strávit aspoň dva dny.

Souhlasíte s našimi tipy na nejlepší pěší výlety po ČR a Evropě? Nebo máte oblíbenější trasy? Neváhejte se s námi podělit o vaše zkušenosti dole v komentářích!

Ještě by vás mohly zajímat... naše další tipy na dobrodružné výpravy po celém světě:

* 15 úžasných míst, kde vidět polární záři
* 10 nejkrásnějších jezer v Rakousku na kempování, plavání, rybaření, aj.
* 15 dechberoucích míst, co vidět ve Švýcarsku

Mohlo by vás zajímat

dovolená v africe
Safari v Keni, pláže v Zanzibaru nebo víkend v Marrákeši: Znáte nejlepší destinace v Africe?
31.1.2024

Africký kontinent je plný exotického bohatství a různorodých zážitků pro cestovatele, kteří touží po dobrodružství, relaxaci na pláži nebo objevování dávné historie a rozličné kultury. Tento článek vás provede několika nejlepšími destinacemi v Africe, od…

kanarske ostrovy v zime
Objevte kouzlo Kanárských ostrovů v zimní sezóně
24.1.2024

Kanárské ostrovy jsou jedním z nejoblíbenějších cestovatelských cílů v zimní sezóně. Toto španělské souostroví v Atlantickém oceánu nabízí nádherné pláže, teplé počasí a bohatou kulturu, která oslní každého návštěvníka. V tomto článku vám představíme…

cina velka cinska zed
Od Velké čínské zdi po Zakázané město: Nejlepší cestovatelské trasy v Číně
22.1.2024

Čína je rozlohou čtvrtá největší země světa. Je téměř tak velká jako celá Evropa. Žije v ní 1,4 miliardy obyvatel a je tedy druhá nejlidnatější země na světě. Mnohdy s ní máme spojené různé předsudky. Čína je přitom v mnoha směrech naprosto úchvatná a…

ramadan
Ramadán v každodenním životě: Jak se slaví tento svatý měsíc v muslimském světě?
10.1.2024

Ramadán je svatý měsíc v islámském kalendáři, který má zásadní význam pro muslimy po celém světě. Během tohoto měsíce provádí muslimové postní zvyklosti a věnují se náboženským aktivitám. V tomto článku se podíváme na to, jak Ramadán může ovlivnit…