Menu

Průměrná cena za elektřinu v ČR, Německu a dalších státech EU

Aktualizováno dne 7.10.2021

Cena elektřiny neustále roste. Elektřina na burze zdražila. Ceny elektřiny překonaly rekord z roku 2008. To jsou některé z novinových článků, které upozorňují na nárůst cen elektřiny. O kolik tedy elektřina vzrostla a jaká je nyní průměrná cena za elektřinu?

Průměrná cena za elektřinu v ČR, Německu a dalších státech EU
9 minut čtení
Energie

Jak už jsme nastínili, v tomto článku vám objasníme, jaké je průměrná cena za elektřinu v České republice. A nejen to, podíváme se také na průměrné ceny v sousedním Německu a také v ostatních evropských státech. Snadno tak zjistíte, jaké státy platí za elektřinu nejvíce peněz a které z nich jsou naopak na druhém konci pomyslného žebříčku. Zjistíte také, na jakém místě se na tomto žebříčku umístila Česká republika.

elektřina

Údaje o cenách elektřiny zpracované Eurostatem

Údaje o cenách elektřiny za každé popoletí zpracovává statistický úřad Evropské unieEurostat, který na svých stránkách zveřejnil průměrné ceny v jednotlivých evropských státech v druhé polovině loňského roku. Eurostat porovnává nejen průměrné ceny za spotřebovanou energii, ale zároveň také přepočet na kupní sílu v konkrétní zemi.

Tip! Pokud se chcete dozvědět více o oblíbenosti dodavatelů elektřiny a plynu u nás, podívejte se na náš článek, který vám určitě pomůže s výběrem.

žárovky

Průměrná cena za elektřinu v ČR

Podle údajů Eurostatu české domácnosti v loňském roce platily za kilowatthodinu 0,1795 eur, tedy okolo 4,6 Kč. Tato cena nás dostala na 12. příčku v porovnání s ostatními evropskými zeměmi. Na první pohled toto umístění nevypadá špatně.

Je však třeba vzít v potaz kupní sílu obyvatelstva. Eurostat při výpočtu používá jednotku Purchasing Power Standard (PPS) a platí, že čím je PPS vyšší, tím více ostatních služeb a zboží musí lidé dané země obětovat, aby mohli zaplatit elektřinu. Pokud bychom tedy kupní sílu započítali, zjistili bychom, že v České republice platíme vůbec nejvyšší cenu za elektřinu ze všech evropských států. Cena elektřiny navíc v roce 2021 vzrostla a navýšení se pohybuje okolo 7 % z celkové ceny elektřiny.

Tip! Chtěli byste si cenu elektřiny snížit? Jedním klikem můžete porovnat dodavatele energií právě ve vašem kraji a následně přestoupit k tomu levnějšímu. Ušetřit můžete až 10 000 Kč ročně!

Porovnej dodavatele elektřiny

berlin

Průměrná cena za elektřinu v Německu

Co se týče nejvyšší průměrné ceny za elektřinu, na prvním místě se umístilo Německo. Podle dat německého statistického úřadu v loňském roce menší domácnosti se spotřebou 1200 kilowatthodin zaplatily 0,3349 eur za kilowatthodinu, tedy v přepočtu zhruba 8,5 Kč. Větší domácnosti, jež spotřebují 3500 kilowatthodin, zaplatily 0,3042 eur, tedy cca 7,7 Kč. O rok dříve se tato cena pohybovala na úrovni 29,83 centů (7,6 Kč).

Velikost domácnosti Počet kilowatthodin Cena za kwh v eurech Cena za kwh v korunách
menší domácnost 1200  0,3349  8,5 
větší domácnost 3500  0,3042  7,7 

Tyto údaje sice dokazují, že je průměrná cena za elektřinu v Německu vyšší než u nás, jak už jsme ale zmínili, pokud by došlo k přepočtu dle parity kupní síly měny, německé domácnosti stála jedna kilowatthodina o 37 % méně než ty české.

Máte více dotazů na téme energie? Na nejčastější dotazy odpovídá náš specialista ZDE.

žárovka

V jakých státech je elektřina nejlevnější?

Možná vás také zajímá, v jakých zemích je elektřina nejlevnější. V roce 2020 platili za elektřinu nejméně na Ukrajině, kde byla cena za kilowatthodinu jen 0,039 eur, co se týče zemí Evropské unie, nejlevněji bylo v Bulharsku, kde domácnosti za kilowatthodinu zaplatily 0,129 euro.

Pojďme si na závěr představit pět zemí EU, ve kterých byla podle Eurostatu ve druhé polovině roku 2020 elektřina nejdražší a pět zemí s nejlevnější elektřinou.

Nejlevnější a nejdražší elektřina v EU bez kupní síly

V tomto žebříčku nebereme v potaz kupní sílu.

Umístění Země s nejdražší elektřinou Země s nejlevnější elektřinou
1. místo Německo Bulharsko
2. místo Dánsko Maďarsko
3. místo Belgie Estonsko
4. místo Irsko Malta
5. místo Španělsko Chorvatsko

Nejlevnější a nejdražší elektřina v EU s kupní silou

A jak by tento žebříček vypadal, pokud by byla ve hře kupní síla?

Umístění Země s nejdražší elektřinou Země s nejlevnější elektřinou
1. místo Česká republika Nizozemsko
2. místo Španělsko Island
3. místo Německo Norsko
4. místo Portugalsko Švédsko
5. místo Rumunsko Maďarsko

Co se týče zemí EU, nejvyšší průměrná cena za elektřinu je v Německu a nejlevnější v Bulharsku. Pokud bychom však vzali v potaz také kupní sílu, vyšlo by nám, že Češi za elektřinu platí nejvíce z celé Evropy a nejméně platí v Maďarsku.

Tip! Pokud víte, že na elektřině nepřeplácíte, vyplatí se podívat i na ceny plynu.

Porovnej dodavatele plynu

Mohlo by vás zajímat

kominík
Revize komínů: Kolik stojí a jak často je třeba?
15.5.2022

Komín v bezvadném stavu je pro bezpečné vytápění domu naprosto nezbytný. Je proto důležité pravidelně o něj pečovat a před každou topnou sezónou ho vyčistit a zkontrolovat. Co u kominíka objednávat? Je nezbytná revize komínů nebo stačí kontroly?

hobití dům
Překvapivě levné bydlení v zemi – je libo hobití dům či zemljanku?
12.5.2022

V zemi jsme tak nějak začali. Pravěká obydlí využívala zeminy jako prostoru k žití. Pak jsme začali chtít víc, budovali jsme hrady a zámky, rostli neustále do výšky, až jsme skončili….v panelácích. Tehdy jsme pochopili, že to není zrovna bydlení snů, a…

sušička na prádlo
Spotřeba sušičky na rok: Kolik utratíte za její chod?
8.5.2022

Sušička se stala v mnohých domácnostech naprostou nezbytností. V malých bytech pomohla zrušit nevzhledné sušáky prádla. Ve velkých rodinách už ženy konečně nemusí trávit hodiny u žehlicího prkna. Víte, jaká je spotřeba sušičky za celý rok? Vyplatí se?

topení klimatizací
Topení klimatizací: Za kolik se během chladných nocí ohřejete v porovnání s dalšími druhy vytápění?
1.5.2022

Už jste slyšeli o tom, že klimatizací se dá v zimě topit? A víte, že topení klimatizací patří mezi úsporné, rychlé a navíc ekologické způsoby vytápění domácností? Má to samozřejmě i určité podmínky. Je potřeba vybrat správný systém a ideálně změnit také…