Menu

Stavební spoření v roce 2021: Vyplatí se ještě?

Aktualizováno dne 25.1.2021

Stavební spoření v Česku funguje od roku 1993, a i po tolika letech se těší velké oblibě. Pokud si v rámci tohoto produktu poctivě spoříte peníze, možná vás bude zajímat, zda je pro vás výhodné i v roce 2021. Na jeho výhodnost, aktuální podmínky a vztah k současné míře inflace si posvítíme v tomto článku.

Stavební spoření v roce 2021: Vyplatí se ještě?
11 minut čtení
Spoření

V současné době se stavební spořitelny těší vyššímu zájmu ze strany střadatelů. Podle aktuálního průzkumu Asociace českých stavebních spořitelen je "stavebko" nejoblíbenějším spořicím produktem v Čechách. Favorizuje ho celých 61 % dotázaných respondentů.

Proč lidé tolik poptávají stavební spoření?

Důvodem je opatření České národní banky, podle které musí mít žadatel o hypoteční úvěr naspořeno minimálně 10 % z hodnoty nemovitosti (hypotéka s maximální 90% LTV). Z toho důvodu se lidé obracejí na stavební spořitelny, které jim pomohou požadovanou částku vlastních zdrojů získat.

Ale i to už u mnoha bank, poskytující hypotéky neplatí, jelikož banky prověřují žadatele, jestli si v období 6 měsíců, před žádostí o hypotéku nevzali právě úvěr ze stavebního spoření, pak by porušovali opatření ČNB o doložení vlastních zdrojů na nemovitost, respektive úvěr by ji započítavali do aktuální žádosti. Pokud ale jsou žadatelné o bydlení dva, tak jeden si může vzít hypotéku a druhý zbytek zdrojů čerpat právě úvěrem ze stavebního spoření, který vychází mnohem lépe než klasické spotřebitelské úvěry.

Tip! Zajímá vás, za jakých podmínek dostanete hypotéku u jednotlivých bank? Vyzkoušejte náš nezávislý porovnávač:

Porovnej hypotéky

stavební spoření 2021

Vyplatí se stavební spoření 2021?

Úrokové sazby stavebního spoření 2021 už nemusí být nutně vyšší, než u spořicích a bankovních účtů - tzn. pokud se rozhodujete mezi uložením peněz na účtu a stavebním spořením, projděte si přehled spořicích účtů v tabulce níže. Nicméně pokud k úroku u stavebního spoření ještě přičteme maximální státní příspěvek, může být zhodnocení vašich financí mnohem výhodnějším.

Finanční instituce Název produktu Poplatek za založení účtu Poplatek za vedení účtu Úroková sazba

Raiffeisenbank
Spořicí účet XL 0 Kč 0 Kč až 3 %
Equa Bank Spořicí účet HIT 0 Kč 0 Kč až 1 %
Air Bank Airbank spořicí účet 0 Kč 0 Kč až 0,6 %
UniCredit Bank Spořicí účet PRIMA 0 Kč 0 Kč až 0,05 %
MONETA Money Bank Spořicí účet Genius 9 0 Kč 0 Kč až 0,15 %

Tip! Chcete porovnat více spořicích účtů? Zkuste jednoduchý srovnávač a do minuty zjistěte, který je ten nejvýhodnější:
Porovnej spořicí účty

Jak si stavební spoření 2021 vede v porovnání s doplňkovým penzijním spořením?

Penzijní spoření nabízí velmi různorodé možnosti zhodnocení. Roli zde totiž hraje, jaký typ investiční strategie zvolíte (zda konzervativní s nižší mírou rizika, nebo rizikovější dynamickou, umožňující vyšší zhodnocení). V závislosti na typu investiční strategie se roční zhodnocení může pohybovat od 0, 4 % po 7, 2 %.

Penzijní spoření může tudíž nabídnout zajímavější finanční zhodnocení i vyšší státní příspěvek - oproti stavebnímu spoření klient získá od státu až o 760 Kč ročně více. O výhodách penzijního připojištění se můžete dočíst v našem článku:
Souboj benefitů: vyplatí se příspěvek na penzijní připojištění, nebo životní pojištění?

Tip! Zajímá vás, jak můžete zhodnotit vaše peníze v rámci doplňkového penzijního spoření? Porovnáním jednotlivých penzijních fondů můžete ve výsledku získat statisíce korun navíc.
Porovnat nabídky penzijního spoření

stavební spoření 2021

Stavební spoření 2021 a jeho podmínky

Stavební spoření je pro lidi lákavé hlavně díky štědrému státnímu příspěvku. Stát přispívá 10 % z ročně uspořené částky, nejvýše však 2000 Kč za rok. Abyste tudíž dosáhli na maximální výši podpory, je nutné měsíčně spořit alespoň 1667 Kč. Státní příspěvek se připisuje klientovi na účet jednou ročně (většinou kolem dubna), tudíž pokud klient v první části roku spořil méně a chce dosáhnout na maximální výši příspěvku, může ke konci kalendářního roku poslat vyšší vklad, aby celkový roční vklad dorovnal.

V tabulce uvádíme příklady měsíčních vkladů a výši státní podpory, na kterou klient může dosáhnout.

Výše měsíčního vkladu Roční státní podpora
500 Kč 588 Kč
800 Kč 965 Kč
1000 Kč 1216 Kč
1500 Kč 1834 Kč
1667 Kč 2000 Kč (maximum)

Pro získání podpory je nutné spořit minimálně 6 let. Po této době můžete smlouvu ukončit a peníze vybrat, anebo spořit dál. Naspořené peníze lze využít k libovolným účelům, aniž by klient musel dokazovat, jak s penězi naložil. Klient může smlouvu ukončit i před uplynutím 6 let a peníze si vybrat, přijde však o veškeré státní příspěvky.

Úroková sazba je pevně daná po období 6 let. Po této době může stavební spořitelna úrok snížit.

Klient si při zakládání stavebního spoření určí cílovou částku, podle které si rozvrhne délku spoření a výši měsíčních vkladů. Pokud v průběhu spoření změní názor a bude chtít spořit déle, může si cílovou částku navýšit.

Klient má rovněž nárok na úvěr ze stavebního spoření, který může či nemusí využít. O co se jedná? Stavební spořitelna vám může nabídnout dva typy úvěrů:

1.) Řádný úvěr

Můžou jej čerpat ti klienti, kteří spoří minimálně 2 roky a mají naspořeno minimálně 25 - 40 % cílové částky (záleží na spořitelně). Výhodou tohoto úvěru je garance úroku po celou dobu splácení - stanovení úroku se totiž řídí určitými pravidly.

Rozdíl mezi úrokovou sazbou, kterou spořitelna úročí klientovy peníze a sazbou, s kterou vám půjčí, nesmí být víc než tři procentní body.

2.) Překlenovací úvěr

O tento typ úvěru může klient požádat kdykoliv, nezávisle na době spoření. Jedná se o úvěr překlenovací, tzn. klient jej může čerpat do doby, než mu vznikne nárok na řádný úvěr (tzn. než naspoří 25-40 % cílové částky).

Jak překlenovací úvěr funguje? Spořitelna klientovi půjčí cílovou částku a klient nesplácí splátky, pouze úrok (který je vyšší než u řádného úvěru, aktuálně kolem 5 - 6 %). Ten je však pořád stejný a nezmenšuje se, protože dluh se neumořuje. Tzn. pokud má klient cílovou částku 300 000 Kč, stále z ní platí úrok 5 - 6 %.

Zároveň má povinnost stále spořit v rámci stavebního spoření, dokud nenaspoří požadované procenta z cílové částky. Tehdy mu spořitelna poskytne řádný úvěr, který mu poslouží ke splacení úvěru překlenovacího - tzn. překlenovací úvěr zanikne a je nahrazen řádným úvěrem, kterýž se vyznačuje nižšími úroky.

stavební spoření

Aktuální nabídky stavebních spořitelen

Stavební spoření zatím nemáte a uvažujete, u které společnosti se vám vyplatí? Pročesali jsme internet a zjistili, kde vám co zajímavého nabídnou.

Finanční instituce Název produktu Roční zhodnocení úspor (včetně státní podpory) Akční nabídka
Modrá pyramida Moudré stavební spoření 3,76 % Prémie 2 000 Kč
MONETA Money Bank Stavební spoření až 4,29 % Uzavření smlouvy online bez poplatku za sjednání
Stavební spořitelna České spořitelny Stavební spoření až 3,4 % -
ČSOB Stavební spořitelna (bývalá ČMSS) Stavební spoření až 3,6 % Do 31. 3. založení ZDARMA do cílové částky 150 000 Kč, nad 150 000 Kč sleva 1500 Kč z úhrady za uzavření smlouvy.
Raiffeisen stavební spořitelna Stavební spoření až 3,5 % -

 

Mohlo by vás zajímat

spoření 2022
Nejlepší spoření 2022: Velké srovnání možností
13.1.2022

Jaké novinky přináší spořicí účty v roce 2022? Která finanční instituce vám nejlépe zhodnotí vaše úspory? Využívají vůbec Češi možnost spořit nebo je to přežitek? Podívejte se na nejlepší spoření 2022 a mnohem více!

podvodné emaily
Podvodné emaily: Bitcoin, Česká pošta, Paypal a další, na které je třeba dávat si pozor
22.11.2021

Období Vánoc je nejen časem intenzivních nákupů, ale také rostoucího počtu podvodných emailů. Příčina bývá v tom, že lidé více nakupují a trochu ztrácí přehled o objednaných zásilkách. Objevují se proto více podvodné emaily tvářící se jako zprávy České…

stěhování
Je lepší hypotéka nebo stavební spoření?
9.11.2021

Vlastní bydlení lze financovat několika způsoby. Můžete si založit stavební spoření a šetřit. Pokud potřebujete peníze rychleji, jsou tady úvěrové produkty. Nejčastějšími je úvěr ze stavebního spoření a hypoteční úvěr. Do nedávna byla hypotéka ve většině…

šetření
8 tipů, jak získat peníze a zbavit se škodlivých finančních návyků
2.11.2021

Vyťukali jste do okénka internetového vyhledávače frázi „jak získat peníze“ v očekávání, že vám vyplivne nespočet tipů, jak vydělat velké jmění? Ty zde najdete, a dokonce osm. Zaměřme se ale na skutečné jádro věci, a tím je důvod, proč vůbec tuto frázi…