Menu

Stavební spoření v roce 2019: vyplatí se ještě?

4.9.2019

Stavební spoření v Česku funguje od roku 1993, a i po tolika letech se těší velké oblibě. Pokud si v rámci tohoto produktu poctivě spoříte peníze, možná vás bude zajímat, zda je pro vás výhodné i v roce 2019. Na jeho výhodnost, aktuální podmínky a vztah k současné míře inflace si posvítíme v tomto článku.

Stavební spoření v roce 2019: vyplatí se ještě?
9 minut čtení
Hypotéky, Spoření

V současné době se stavební spořitelny těší vyššímu zájmu ze strany střadatelů. Podle Asociace českých stavebních spořitelen došlo k meziročnímu nárůstu uzavřených smluv o 14 %. Oproti roku 2017 je to nárůst dokonce o 22 %.

Proč nyní lidé tolik poptávají stavební spoření? Důvodem je opatření České národní banky, podle které musí mít žadatel o hypoteční úvěr naspořeno minimálně 10 % z hodnoty nemovitosti (hypotéka s maximální 90% LTV). Z toho důvodu se lidé obracejí na stavební spořitelny, které jim pomohou požadovanou částku vlastních zdrojů získat. Ale i to už u mnoha bank, poskytující hypotéky neplatí, jelikož banky prověřují žadatele, jestli si v období 6 měsíců, před žádostí o hypotéku nevzali právě úvěr ze stavebního spoření, pak by porušovali opatření ČNB o doložení vlastních zdrojů na nemovitost, respektive úvěr by ji započítavali do aktuální žádosti. Pokud ale jsou žadatelné o bydlení dva, tak jeden si může vzít hypotéku a druhý zbytek zdrojů čerpat právě úvěrem ze stavebního spoření, který vychází mnohem lépe než klasické spotřebitelské úvěry.

Vyplatí se stavební spoření?

Úrokové sazby stavebního spoření jsou vyšší, než u spořicích a bankovních účtů - tzn. pokud se rozhodujete mezi uložením peněz na účtu a stavebním spořením, druhá volba je jednoznačně výhodnější.

Podle údajů Hypoindexu v současné době stavební spořitelny nabízí úrok ve výši 3,37 % do 3,95 %. Při inflaci 2,5 % ročně to znamená reálný výnos až od 0,87 % do 1,45 %.

Jak si stavební spoření vede v porovnání s doplňkovým penzijním spořením? Penzijní spoření nabízí velmi různorodé možnosti zhodnocení. Roli zde totiž hraje, jaký typ investiční strategie zvolíte (zda konzervativní s nižší mírou rizika, nebo rizikovější dynamickou, umožňující vyšší zhodnocení). V závislosti na typu investiční strategie se roční zhodnocení může pohybovat od 0, 4 % po 7, 2 %.

Penzijní spoření může tudíž nabídnout zajímavější finanční zhodnocení i vyšší státní příspěvek - oproti stavebnímu spoření klient získá od státu až o 760 Kč ročně více. O výhodách penzijního připojištění se můžete dočíst v našem článku:
Souboj benefitů: vyplatí se příspěvek na penzijní připojištění, nebo životní pojištění?

Tip! Zajímá vás, jak můžete zhodnotit vaše peníze v rámci doplňkového penzijního spoření? Porovnáním jednotlivých penzijních fondů můžete ve výsledku získat statisíce korun navíc.

Porovnat nabídky penzijního spoření

Stavební spoření 2019 a jeho podmínky

Stavební spoření je pro lidi lákavé hlavně díky štědrému státnímu příspěvku. Stát přispívá 10 % z ročně uspořené částky, nejvýše však 2000 Kč za rok. Abyste tudíž dosáhli na maximální výši podpory, je nutné měsíčně spořit alespoň 1667 Kč. Státní příspěvek se připisuje klientovi na účet jednou ročně (většinou kolem dubna), tudíž pokud klient v první části roku spořil méně a chce dosáhnout na maximální výši příspěvku, může ke konci kalendářního roku poslat vyšší vklad, aby celkový roční vklad dorovnal.

V tabulce uvádíme příklady měsíčních vkladů a výši státní podpory, na kterou klient může dosáhnout.

Výše měsíčního vkladu Roční státní podpora
500 Kč 588 Kč
800 Kč 965 Kč
1000 Kč 1216 Kč
1500 Kč 1834 Kč
1667 Kč 2000 Kč (maximum)

Pro získání podpory je nutné spořit minimálně 6 let. Po této době můžete smlouvu ukončit a peníze vybrat, anebo spořit dál. Naspořené peníze lze využít k libovolným účelům, aniž by klient musel dokazovat, jak s penězi naložil.

Klient může smlouvu ukončit i před uplynutím 6 let a peníze si vybrat, přijde však o veškeré státní příspěvky.

Úroková sazba je pevně daná po období 6 let. Po této době může stavební spořitelná úrok snížit.

Klient si při zakládání stavebního spoření určí cílovou částku, podle které si rozvrhne délku spoření a výši měsíčních vkladů. Pokud v průběhu spoření změní názor a bude chtít spořit déle, může si cílovou částku navýšit.

Klient má rovněž nárok na úvěr ze stavebního spoření, který může či nemusí využít. O co se jedná?

Stavební spořitelna vám může nabídnout dva typy úvěrů:

Řádný úvěr

Můžou jej čerpat ti klienti, kteří spoří minimálně 2 roky a mají naspořeno minimálně 25 - 40 % cílové částky (záleží na spořitelně). Výhodou tohoto úvěru je garance úroku po celou dobu splácení - stanovení úroku se totiž řídí určitými pravidly.
Rozdíl mezi úrokovou sazbou, kterou spořitelna úročí klientovy peníze a sazbou, s kterou vám půjčí, nesmí být víc než tři procentní body.

Překlenovací úvěr

O tento typ úvěru může klient požádat kdykoliv, nezávisle na době spoření. Jedná se o úvěr překlenovací, tzn. klient jej může čerpat do doby, než mu vznikne nárok na řádný úvěr (tzn. než naspoří 25-40 % cílové částky). Jak překlenovací úvěr funguje? Spořitelna klientovi půjčí cílovou částku a klient nesplácí splátky, pouze úrok (který je vyšší než u řádného úvěru, aktuálně kolem 5 - 6 %). Ten je však pořád stejný a nezmenšuje se, protože dluh se neumořuje. Tzn. pokud má klient cílovou částku 300 000 Kč, stále z ní platí úrok 5 - 6 %. Zároveň má povinnost stále spořit v rámci stavebního spoření, dokud nenaspoří požadované procenta z cílové částky. Tehdy mu spořitelna poskytne řádný úvěr, který mu poslouží ke splacení úvěru překlenovacího - tzn. překlenovací úvěr zanikne a je nahrazen řádným úvěrem, kterýž se vyznačuje nižšími úroky.

Aktuální nabídky stavebních spořitelen

Stavební spoření zatím nemáte a uvažujete, u které společnosti se vám vyplatí? Pročesali jsme internet a zjistili, kde vám co zajímavého nabídnou.

Českomoravská stavební spořitelna nabízí finanční odměnu 3000 Kč klientům, kteří si u ní založí stavební spoření a běžný účet k tomu.

Buřinka (Stavební spořitelna České spořitelny) dává klientům, kteří si u ní uzavřou novou smlouvu stavebního spoření, finanční odměnu ve výši 2000 Kč. Podmínkou je vložit si na svůj účet stavebního spoření alespoň 3000 Kč. Akce platí do konce září 2019.

Raiffeisen stavební spořitelna umožňuje uzavřít stavební spoření zdarma (tzn. bez vstupního poplatku, který se obvykle pohybuje ve výši 1 % z cílové částky). Pokud klient uzavře stavební spoření s cílvou částkou 200 000 Kč. Akce trvá do 31. 10. 2019.

 

Chtěli byste vědět, jestli vám vyjdou splátky na hypotéku lépe než úvěr ze stavebního spoření? Můžete použít naši kalkulačku.

Spočítat hypotéku

Mohlo by vás zajímat

thumb
Půjčka na bydlení: Vše, co chcete a potřebujete vědět
23.10.2020

V současné době existuje řada způsobů, jak získat půjčku na bydlení. Poradíme vám, jak postupovat.

thumb
Vánoční dárky pro ženy: Tipy, které potěší manželku, maminku, sestru i tchýni
22.10.2020

Přinášíme vám přehled vánočních dárků pro ženy. Můžete vybírat ze zlaté klasiky i originálních nápadů.

thumb
Vyplatí se prodloužená záruka ke zboží?
21.10.2020

Půl roku si usilovně šetříte na extrémně drahý produkt. „To ale bude kvalita, vydrží mi to alespoň pět let.“ Myslíte si, když vyskládáváte velký počet bankovek u pokladny. A poté se onen zázrak pokazí přesně týden po záruční lhůtě. Určitým opatřením proti…

thumb
10 tipů, jak efektivně ušetřit peníze z výplaty a nestrádat
20.10.2020

Peníze jsou běžnou součástí našich životů, a abychom je mohly efektivně využívat, musíme s nimi také umět hospodařit. Jestli se vám nedaří za měsíc uspořit skoro nic, možná nastal čas na změnu přístupu. Připravili jsme pro vás osvědčené triky na šetření…