Menu

Ubytování zdarma: 6 tipů na život bez nájmu

Aktualizováno dne 11.11.2020

Bydlení, hlavně ve velkých městech, je poměrně nákladné. Situace se výrazně nelepší ani během koronavirové pandemie. Možná jste byli svědkem nabídek na bydlení, které byly do pár minut od zveřejnění zamluvené, či prohlídek bytu, na kterých se dveře nezavřely. Známe způsob, jak z této vřavy elegantně vybruslit. Řešením je ubytování zdarma.

Ubytování zdarma: 6 tipů na život bez nájmu
11 minut čtení
Bydlení

Zdá se to k neuvěření, ale i v dnešní výdělečně orientované době je možné vyhnout se placení nájmu a žít si jako privilegovaný host. Asi si dokážete představit, kolik tím ročně ušetříte. Pokud měsíčně za nájem dáváte třeba 12 000 Kč, za rok si bezbolestně přijdete k 144 000 Kč navíc. Zní vám to celé jako pohádka o pečených holubech, kteří sami létají do úst? Ukážeme vám, kde k takovému zázraku přijít.

ubytování zdarma

Práce s ubytováním zdarma

Česká ekonomika během posledních šesti let rostla raketovým tempem, firmy expandovaly a neměly dostatek pracovníků. Zmlsaní uchazeči na pohovorech ohrnovali nosy, když jim personalistka představovala nabídku benefitů – vždyť stravenky a flexibilní pracovní doba jsou dnes už skoro samozřejmostí!

Ekonomové se nyní shodují, že koronavirus zasadil ČR tvrdou ránu a v podstatě vymazal desetinu české ekonomiky. Mnozí jsou tak během pandemie nuceni změnit zaměstnání a utáhnout si opasky. Místo toho, aby si perzonalisté trhali vlasy při hledání toho správného zaměstnance, se teď na jednu pracovní pozici tlačí desítky kvalifikovaných kandidátů, kteří si nemohou úplně vyskakovat.

Nicméně benefit v podobě ubytování zdarma stále některé firmy nabízí! Jak se k takovým nabídkám dostanete? Na spoustě pracovních portálů si toto kritérium jednoduše zadáte do vyhledávače.

Pokud takto najdete práci, která by vás bavila, rapidně tak snížíte vaše životní náklady, aniž byste se museli vzdát svého osobního komfortu.

Říká se, že líná pusa je hotové neštěstí. Proto se u vašeho příštího pohovoru také na tuto možnost diplomaticky zeptejte. Možná firma nabízí alespoň částečné dotace na nájem, tudíž z toho můžete vytěžit levné bydlení.

ubytování zdarma

Ubytování zdarma výměnou za výpomoc

Nenašli jste žádnou zajímavou pozici a přesedlávat z marketingového specialisty na dělníka ve fabrice se vám kvůli bydlení zdarma opravdu nechce? S trochou štěstí se k tomuto privilegiu můžete dostat i jinak. Na některých portálech s bydlením se občas vyskytnou nabídky lidí, kteří vám odpustí buď celý, anebo část nájmu.

Levné bydlení tak získáte třeba výměnou za péči o zahradu, domácí zvíře, drobné opravy na domě nebo péči o méně soběstačného člověka. Právě u posledního zmiňovaného bývá většinou nájem odpuštěn úplně. Spousta lidí má staršího otce, dědečka či babičku, žijící osaměle v domě. Platit ošetřovatelku by se jim nevyplatilo, protože daný člen rodiny na tom ještě není tak špatně. Proto často nabídnou bydlení někomu, komu odpustí nájem a kdo jim na člena rodiny „dohlédne,“ tzn. občas pomůže s činnostmi, které senior nezvládne (velký nákup, odvoz k lékaři), či v případě zdravotních komplikací přivolá pomoc.

Tip! Pokud hledáte bydlení v Praze, ještě se vám bude hodit náš průvodce: Jak sehnat levné bydlení v Praze? Včetně změn, které přinesla koronavirová krize

ubytování zdarma

Pronajměte nevyužívaný prostor přes Airbnb

Máte-li více než jednopokojový byt, za cenu menšího uskromnění můžete najít přivýdělek, který vám pokryje náklady na nájem, nebo aspoň jeho část. Služba Airbnb umožňuje lidem pronajímat své pokoje turistům a inkasovat za to tučné odměny. Tedy pokud bydlíte na nějakém turisticky frekventovaném místě, ve Valašské Polance ten zájem zřejmě tak velký nebude. Pro přehled se podívejte za jaké sumy můžete pronajmout 1 pokoj 2 turistům poslední víkend v květnu 2021. V tabulce najdete kokrétní příklady z aktuální nabídky AirBnB:

Město Cena za noc
Praha 1 1 286 Kč
Brno - centrum 990 Kč
Český Krumlov 1 031 Kč
Karlovy Vary 1 405 Kč
Olomouc 689 Kč
Černý Důl 1 756 Kč
Znojmo 2 265 Kč

Pojďme si to ukázat v číslech. Pokud třeba platíte za váš dvoupokojový byt nájem 13 000 Kč a najdete si hosty na každou noc v měsíci za 500 Kč na noc, získáte příjem ve výši 15 000 Kč, čímž si ještě vyděláte. Ovšem ruku na srdce, komu by se chtělo každý den potkávat v kuchyni s cizími tvářemi?

Pokud byste takovou nálož nových tváří neunesli, vyzkoušejte příležitostnější pronájmy, které vám pokryjí aspoň část nájmu. I když poskytnete své obydlí třeba jen na deset dní v měsíci, pořád si přijdete ke krásným pěti tisícům korun. AirBnb sice během pandemie stagnuje, ale příští rok by mohl být opět finančně zajímavý.

ubytování zdarma

Pronajímejte za víc, než platíte

Na tuto kulišárnu si netroufne každý, protože skrývá rizika, o kterých se rozepíšeme níže. Ovšem pokud bydlíte v nějakém bytě a podaří se vám sehnat ještě další obydlí s nižším nájmem, můžete jej pronajmout dalším lidem a nájem si nastavit o trochu výš. To znamená, pokud si pronajmete byt za 13 000 Kč měsíčně a dáte jej k dispozici za 16 000 Kč, máte každý měsíc o 3000 Kč více. V případě, že si pronajmete více bytů, můžete na tom výrazně profitovat.

Ovšem tento styl není pro každého, protože vyžaduje pevné nervy. Hrozí vám, že majitel bytů na to přijde a dá vám výpověď. Ještě větší hrozbu představuje poničení obydlí – v případě, že nájemníci v bytech něco poškodí, můžou opravy spolknout veškerý váš profit. Nemluvě o tom, když se setkáte s neplatiči – podle zákona je můžete vyhodit nejdříve po třech měsících neplacení nájmu.

ubytování zdarma

Ubytování zdarma pro studenty

Máte děti na vysoké škole a z vlastní zkušenosti víte, jak těžké je sehnat levné bydlení ve velkých městech? Dejte sbohem každoměsíčním výdajům na nájem a ubytujte je zadarmo. Studenti Univerzity Karlovy a FAMU můžou využít programu Flat Buddy.

Každý semestr totiž do Prahy přijede spousta amerických výměnných studentů a aby jen smutně neseděli ve svých pokojích a netesknili po domovech, nabízí organizace CIEE ubytování zdarma českým študákům, kteří s nimi budou bydlet na koleji a pomůžou jim začlenit se. Je to ideální způsob, jak ušetřit za bydlení, najít nové přátele a zlepšit si jazyk.

Jakmile pandemie zkončí a vy opět vyšlete své potomky do studentských lavic, zkuste se zamyslet nad touto možností.

Tip! Vašemu studentovi by se ještě mohlo hodit:

* Rychlé půjčky pro studenty
* Srovnání bankovních účtů pro studenty

ubytování zdarma

Ubytování zdarma v zahraničí

Rádi byste se třeba příští rok podívali někam do ciziny, ale nad cenami hotelů se vám zatočila hlava a levné bydlení v hostelu na palandě vás moc neláká? Navíc jste díky lockdownu ještě více natěšeni na objevování nových koutů světa? V tom případě vyzkoušejte housesitting.

Funguje na podobném principu jako výše zmíněná varianta dvě (ubytování výměnou za služby). Majitel nemovitosti v Los Angeles či na Maledivách si odjede na dovolenou a aby mu domov nevykradla skupinka zlých banditů anebo mu pes nepošel hlady, nabídne ve svém domě ubytování zdarma výměnou za starání se o dům.

Na stránce housecarers.com najdete přehršel nabídek z různých koutů světa. A nejde o nějaké podřadné špeluňky a zavšivené byty, mnohdy vám budou nad luxusem některých rezidencí až oči přecházet.

Tip! Pokud se pro tuto variantu po pandemii rozhodnete, nezapomeňte na cestovní pojištění. To si můžete pořídit už za 7 Kč na den.

Najděte nejlevnější cestovní pojištění

Mohlo by vás zajímat

Zabezpečení domu - možnosti
Moderní způsoby zabezpečení domu: Co opravdu funguje?
20.9.2023

Bystří sousedé, hlídací pes, bezpečnostní dveře a zámky. To už z pohledu bezpečnosti nestačí. Psi jsou spíše než hlídači domácí mazlíčci a sousedé mají svých starostí dost. Moderní zabezpečení domu vypadá jinak.

Nájemní smlouva vzor
Nájemní smlouva: 10 věcí, které byste měli vědět před podpisem!
18.9.2023

Nákup bytu se stává nedosažitelným. V jednu chvíli jsou to vysoké úrokové sazby, které vás odrazují od nákupu, ve chvíli druhou pak skokový růst cen nemovitostí. Řešením je nájem. Proto se dnes podíváme, co má obsahovat nájemní smlouva.

zázrak pro zdraví čistička vzduchu
Čistička vzduchu: Zázrak pro vaše zdraví nebo zbytečný výdaj?
13.9.2023

Uvažujete nad tím, že si pořídíte čističku vzduchu, ale nejste si úplně jistí, jestli bude ve vaší domácnosti opravdovým přínosem, nebo časem vyhodnotíte, že se jedná o zbytečně utracené peníze?

Pronájem zahrady
Pronájem zahrady: Skvělý způsob, jak být v přírodě, když bydlíte v bytě
11.9.2023

Pronájem zahrady: Bydlíte v bytě? Pořiďte si zelenou oázu, kam můžete kdykoliv uniknout. Zjistěte, jaké vám toto rozhodnutí přinese výhody. Poradíme vám jak si pronajmout zahradu v Praze a kde v Brně najdete zajímavé zahrádkářské kolonie.