Menu

Změna dodavatele elektřiny: Jak na to?

Aktualizováno dne 4.8.2021

Máte pocit, že za elektrickou energii platíte hodně a láká vás změna dodavatele elektřiny? Zkuste si nejprve spočítat, kolik byste zaplatili u jiného dodavatele. Změna se vám může opravdu vyplatit, ale záleží na nastavení vaší stávající smlouvy.

Změna dodavatele elektřiny: Jak na to?
8 minut čtení
Energie

Změna dodavatele elektřiny není nijak složitý proces. Administrativně se jedná prakticky o jednoduchý krok. Ukončení odběru u stávajícího dodavatele je otázkou chvilky. Na webu dodavatelů bývají formuláře pro výpověď smlouvy. Výpověď pak stačí doporučeně zaslat na adresu společnosti. V tomto směru je postup změny dodavatele elektřiny opravdu jednoduchý. Jak ale ve skutečnosti neudělat chybu?

Věděli jste, že... změnou dodavatele elektrické energie ušetří průměrná česká domácnost 9 157 Kč?

smlouva

Přečtěte si smlouvu se stávajícím dodavatelem energie!

Možná nejste s vaším dodavatelem úplně spokojení, ale předtím než se pustíte do změn, přečtěte si nejprve smlouvu. Pokud máte smlouvu na dobu neurčitou, změna dodavatele elektřiny by měla být opravdu jen administrativní. Převod probíhá bez technických změn či změn elektroměrů.

Pokud ale máte smlouvu na dobu určitou, dobře vaše rozhodnutí odejít zvažte. Při ukončení smlouvy na dobu určitou vás nejspíš bude čekat pokuta za předčasné odstoupení od smlouvy.

vypínač

Jak najít nového dodavatele energií?

Seznam všech subjektů, kterým byla vydána licence pro obchod s elektřinou je na webu Energetického regulačního úřadu. Ne všichni ale aktivně působí na trhu a nabízejí energii celému segmentu zákazníků. Pro srovnání je vhodnější využít srovnávač energií. Při srovnání výsledků je dobré brát v úvahu nejen cenu, ale také dobré jméno a spolehlivost dodavatele elektřiny.

K provedení srovnání si vystačíte s vaší stávající fakturou od dodavatele elektřiny. Z faktury vyčtete:

  • vaši stávající distribuční sazbu
  • roční spotřebu ve vysokém tarifu
  • roční spotřebu v nízkém tarifu
  • jistič
  • jméno vašeho současného dodavatele
  • název produktu, který od dodavatele máte

I bez faktury se samozřejmě obejdete. Bude stačit vyplnit rozlohu vašeho bydlení a způsob využití elektrické energie, tedy zda je elektřina využívána k vytápění, pro tepelné čerpadlo, přímotop, nebo elektrický bojler. Zvažte, jestli si nebudete pořizovat klimatizaci - i léto tak může být druhá “topná” sezóna.

Tip! Srovnávač dodavatelů elektrické energie ve vašem kraji můžete ZDARMA vyzkoušet zde:

Porovnej dodavatele

instalace lustru

Změna dodavatele elektřiny: Výpověď smlouvy a retenční nabídky

Vašemu stávajícímu dodavateli můžete předat výpověď smlouvy o dodávkách elektřiny sami a uzavřít smlouvu s novým dodavatelem. Většinou výpověď stávajícímu dodavateli ale podává přímo dodavatel nový. Při sjednávání smlouvy s novým dodavatelem mu k tomuto kroku můžete udělit plnou moc.

S velkou pravděpodobností se vám ozve váš stávající dodavatel s retenční nabídkou. Bude si vás chtít jako svého zákazníka udržet a zastavit vaši volbu změny dodavatele elektřiny. Nejspíš se bude zajímat o důvod vašeho odchodu a o cenu, kterou máte od nového dodavatele přislíbenou. Pokud to firemní politika dovolí, nabídne vám stávající dodavatel slevu a výhodnější cenu. Často však tento krok bývá spojen s podpisem smlouvy na dobu určitou, případně horšími podmínkami výpovědi smlouvy.

U smluv na dobu neurčitou bývá běžná tříměsíční výpovědní lhůta. Pokud je ve smlouvě uvedena kratší lhůta, platí tato kratší. Pokud delší, platí vždy tříměsíční lhůta. Změna dodavatele elektřiny a odběr od nového dodavatele tak začne obvykle do 3 měsíců.

osvětlení

Na co si dát pozor při změně dodavatele elektřiny?

1.) Typ smlouvy s dodavatelem energie

Při přechodu k novému dodavateli si pohlídejte kromě výše uvedeného také typ smlouvy, kterou uzavíráte. Může jít o smlouvu na dobu neurčitou, ale také o smlouvu na dobu určitou. Často se dává na dva roky. Vypovědět smlouvu na dobu určitou bez sankcí ji smíte např. jen v případě stěhování, nebo zrušení odběrného místa.

2.) Podomní prodejci energie

Výhodné nabídky nechodí za svými klienty samy. Od podomního prodejce nabídky zásadně nepřijímejte. Pokud se vám nabídka zdá lákavá, využijte to spíše k zahájení hledání nového dodavatele na vlastní pěst. Podobně byste nejspíš reagovali i při sjednávání úvěru.

Pokud už jste uzavřeli smlouvu s podomním prodejcem, je možné ji do 14 dnů od podpisu smlouvy mimo obchodní místo dodavatele (tedy u vás doma, nebo přes telefon) zrušit. Podívejte se i na náš článek o taktikách energetických šmejdů.

3.) "Dvakrát měř, jednou řeš"

Nový dodavatel vás předem informuje, k jakému datu dojde k zahájení dodávek. Do pěti pracovních dnů od zahájení odběru je vhodné nahlásit provozovateli distribuční soustavy samoodečet. Po přechodu k novému dodavateli si překontrolujte, zda jste za jeden měsíc neplatili dvěma dodavatelům zároveň. Stejně tak si v nové faktuře zkontrolujte, zda jsou dodrženy smluvní podmínky.

Změna dodavatele elektřiny je krok, který vy sami v domácnosti reálně ani nezaznamenáte a není doprovázen výpadky. Rozhodně však nepodléhejte první náhodné nabídce a vše si raději prověřte. S výběrem ověřených dodavatelů vám rádi pomůžeme.

Tip! Pokud hledáte, jak chytře ušetřit v domácnosti, nemusíte zůstat jen u volby levnějšího dodavatele elektrické energie. Porovnat můžete například i:

* Povinná ručení
* Spořicí účty
* Dodavatele plynu

Mohlo by vás zajímat

krbová kamna
Jaké topení do starého domu?
27.12.2022

Zajímá vás, jak vyřešit topení ve starší stavbě? Podívejte se na naše tipy a zjistěte, jaké topení do starého domu bude nejideálnějším.

světla ve skleníku
Přepis elektřiny na nového majitele
22.12.2022

Jak na přepis elektřiny na nového majitele, důvody, proč se přepisují energie a další informace potřebné při nákupu nebo prodeji nemovitosti.

vypínač
10 neuvěřitelně snadných tipů, jak ušetřit za elektřinu
1.12.2022

Jste pokaždé v šoku, když vám přijde vyúčtování za elektřinu a z obálky na vás vykoukne vysoký nedoplatek? Možná si umiňujete, že v příštím zúčtovacím období vaši spotřebu snížíte. Nebojte, nemusíte se výrazně uskromňovat, abyste uspořili. Způsoby, jak…

iptv
Co je IPTV televize a jak vybrat tu nejlepší?
27.11.2022

Už dávno neplatí, že jediným způsobem, jak přijímat televizní signál se klasická anténa na střeše domu. Variant, jak získávat audiovizuální zábavu je spousta. Existují streamovací služby, kabelové a satelitní televize. A další populární variantou je IPTV…