Menu

Má váš dům energetický štítek?

article big
3 minuty čtení
Elektřina
26.2.2013

Od začátku roku platí povinnost označovat budovy energetickými štítky (průkaz energetické náročnosti budovy – PENB).

Zjednodušeně se jedná o označení „kvality budovy“ co se týká spotřeby energie, stejně jako u štítků, které dnes známe u praček a ledniček se 7 stupni A až G. A znamená nejnižší spotřebu – nejlepší hospodaření s energiemi. Písmenem G jsou ohodnocené nejméně úsporné stavby.

Od 1. 1. 2013 musí získat energetický štítek stavitelé a vlastníci nových budov, dále každá nemovitost, které je určřená k prodeji, pronájmu či přestavbě. Platí to jak pro rodinné či bytové domy tak i pro komerční nemovitosti jako jsou například kancelářské budovy.

V případě prodeje nebo pronájmu je rozhodující datum podpisu smlouvy o pronájmu či prodeji. Po prvním lednu lze tyto činosti provádět pouze se štítkem. V případě přestavby musíte o štítek požádat před stavebním rozhodnutím. Pro stávající domy budou štítky povinné postupně v letech 2015 až 2019.

Energetické štíky nejsou nutné pro stavby s plochou menší než padesát metrů čtverečních, rekreační chaty a chalupy, pokud neslouží k pronájmu, budovy určené pro náboženské účely a v některých případech ani pro budovy v památkových rezervacích, památkových zónách.

Abyste získali energetický štítek, musíte se obrátit na autorizovaného energetického specialistu s oprávněním ministerstva průmyslu a obchodu, které má k dispozici seznam oprávněných specialistů.

I když je šítek povinný stát negarantuje poplatek za zpracování žádosti, tu si určují poradci sami. Cena se pohybuje v rozmezí tisíců až desetitisíců Kč podle velikosti, typu budovy i dokumentace, kterou máte či nemáte k dispozici. V případě, že nemáte dokumentaci k dispozici, je nutná návštěva technika, která cenu zvýši o 50 až 100 %.

Ceny pro byty do 100 m2 se pohybuje v rámci 3.000 Kč, u rodinného domu kolem 6.000 kč, u komečních objektů to bývá výrazně více.

Sankce za neoznačení budovi mohou dosáhnout až 100.000 Kč. Dle vyjádření ministerstva by měli být jejich inspektoři v prvním čtvrtletí roku benevolentní a více než pokuty by měli radit, co se štítky.

Platnost štítku je 10 let, pokud nedojde ke změně dané nemovitosti např. větší rekonstrukci.

Náklady na pořízení energetického štítku můžete kompenzovat výběrem nejlevnějšího dodavatele plynu a elektřiny. Využijte naše srovnání cen plynu a srovnání cen elektřiny a poplatek za získání průkazu energetické náročnosti budovy vás nebude tak bolet!

Získejte levnější povinné ručení a ušetřete až 75% z běžné ceny!

SPOČÍTAT

Mohlo by vás zajímat

thumb
Spořící účty
Úrokové sazby spořicích účtů v roce 2018 porostou
16.11.2017

Zdá se, že je konec titěrným úrokovým sazbám, kterými banky v současné době odměňují uložení peněz na spořicích či běžných účtech. Úrokové sazby spořicích účtů se v roce 2018 dočkají růstu, tudíž vaše úspory budou zhodnoceny lépe. Guvernér České národní…

thumb
Spoření
Finanční rezerva — proč byste ji měli mermomocí chtít mít
14.11.2017

Ruku na srdce, téma spoření není mezi lidmi zrovna populární. Iniciuje představu člověka v omšelém svetru, pojídajícího na večeři krajíc seschlého chleba, aby si poté mohl do prasátka vhodit pár mincí navíc. Ovšem finanční rezerva je mnohem víc, než jen…

thumb
Půjčky
Půjčky s odpuštěním splátek: Příjemný benefit, nebo marketingový tah?
13.11.2017

Na finančním trhu figuruje nepřeberné množství bank a dalších společností, které lidem nabízejí půjčení peněz. Proto není divu, že mezi nimi probíhá boj o potenciální klienty. Poskytovatelé úvěrů zájemce lákají na nejrůznější benefity – nízký úrok, dárek…

thumb
Životní styl
Jak snadno ušetřit na letošní Vánoce až 8000 Kč
9.11.2017

Chtěli byste pro svou rodinu připravit nezapomenutelné Vánoce, ale nedostatek úspor vaše velkolepé plány poněkud brzdí? Dobrou zprávou je, že Vánoce jsou až za měsíc a půl, tudíž čas hraje pro vás. Včasná finanční strategie dokáže zázraky. Ve finanční…