Menu

Tipy co dělat v karanténě

Aktualizováno dne 31.10.2020

16.3. byla vyhlášená celostátní karanténa. Děsíte se toho, že se doma mezi čtyřmi stěnami zblázníte nudou? V tomto článku vás přesvědčíme o opaku a zkusíme na této nepříjemné situaci najít pozitivní věci.

Tipy co dělat v karanténě
14 minut čtení
Životní styl

Vláda od 16. 3. omezila pohyb osob. Nově můžete jen do práce a z práce, na nákup potravin nebo k lékaři. Toto nařízení potrvá minimálně do 24. března.

Ať už jste extrovert či introvert, celostátní karanténa citelně zasáhne do vašeho sociálního života. Snad každý z nás má ve zvyku zajít si občas do kina, do fitness centra, či posedět s přáteli v hospůdce. Jak bude život vypadat bez těchto společenských aktivit?

Zkuste se na dobu, kterou budete muset trávit ve svých domovech dívat pozitivněji a vytěžit z ní maximum. Přinášíme vám 15 tipů, co dělat v karanténě.

karanténa s rodinou

1) Sblížení s rodinou

Následující dny budete s vaším partnerem a dětmi trávit hodně času. Je jen na vás, zda tento čas budete trávit každý sám s očima přilepenými na displej telefonu, anebo si váš společný čas užijete jinak.

Ruku na srdce - znáte skutečně vaši rodinu? Jaké starosti v dnešní době trápí vaši dceru, jaké má životní plány váš syn? Je znepokojující, že v dnešní době se řada rodin zná jen povrchně, protože v kolotoči každodenního života nemají čas si pořádně popovídat. Nyní máte šanci to napravit. Uspořádejte večer deskových her ve vašem obýváku, promítněte si fotky ze všech vašich dovolených nebo si dopřejte „černou hodinku,“ jako to dělávali naši předkové. Dříve se rodiny v podvečer scházely, aby si navzájem v úzkém rodinném kruhu popovídaly. Uvařte či upečte si něco dobrého a udělejte si povídací večer. Budete překvapeni, kolik nového se dozvíte o vašich rodinných příslušnících.

co dělat v karanténě

2) (znovu) Objevte svou vášeň

Spousta lidí prožije celý život, aniž by zjistili, co je skutečně baví. Pokud jste ještě nenašli činnost, která vás naplňuje a ve které se cítíte sami sebou, nyní máte šanci. Vytáhněte staré temperové barvy vašich dětí a začněte malovat, nebo zasedněte k počítači a zkuste sepsat povídku. Internet je plný příběhů, jak se lidé z čínského Wu-Chanu v době karantény naučili malovat, šít oblečení, fotografovat, vyrábět šperky anebo dokonce programovat.

Tip! Potřebujete si k novému koníčku dokoupit potřebné věci? Podívejte se na cashback a dostávejte peníze za nákupy zpět! Chci prozkoumat cashback 

jóga doma

3) Zlepšete svou fyzickou kondici

Nemáte v každodenním uspěchaném životě čas na pravidelný pohyb? Nyní jej budete mít dost. Na internetu najdete spoustu online lekcí jógy, posilování či návody na taneční choreografie, díky kterým si můžete udělat tělocvičnu z vlastního obýváku.

karanténa

4) Vyzkoušejte online událost

Ne všechny akce byly úplně zrušeny - řada z nich jenom změnila podobu do online verze. Nově tak můžete navštívit spoustu událostí ve formě online meetingu. Může se jednat o konference, kdy spolu lidé chatují o konkrétním tématu přes webkamery, nebo živé streamování nějaké přednášky, koncertu či jiného uměleckého vystoupení. Tyto akce snadno najdete na internetu.

domácí karanténa

5) Dopřejte si mentální relax

Díky tomu, že v době karantény je téměř vše zavřené, můžete si vyzkoušet život, jakým se žilo třeba před dvě stě lety. Poklidné žití, kdy člověk kromě obstarání vlastních životních potřeb nemá na práci nic jiného. Schválně, kdy naposledy jste si našli čas na to posedět si v odpoledním slunci na balkoně, nebo si dopřáli relaxační koupel ve vaně? V dnešní uspěchané době není čas na žádné zastavení, což se negativně odráží na psychické kondici lidí. Celostátní karanténa pro vás může být příležitostí, jak se zklidnit, zpomalit své životní tempo a konečně si odpočinout. Po těch několika tichých a neuspěchaných dnech se možná budete cítit odpočatěji, než po dovolené v Karibiku.

karanténa

6) Uspořádejte si své věci

Máte nějaké resty, které neustále odkládáte a nikdy na ně nemáte čas? Nyní máte příležitost je vyřešit. Právě teď je ten vhodná příležitost na třídění důležitých dokumentů, přetažení fotek z mobilu do počítače, přišití odpadnutých knoflíků na oblečení a další záležitosti, na které jste dřív neměli čas.

v karanténě

7) Vyřešte vaše finance

S uspořádáním věcí jde ruku v ruce dělání pořádku ve finančních otázkách. Možná jste si už tisíckrát slíbili, že budete víc šetřit. Nyní máte dostatek času na to, abyste si prošli váš bankovní účet a prozkoumali důkladněji vaše finanční návyky. Klíčem k tomu, abyste ročně dokázali uspořit tisíce až desetitisíce korun, je najít položky, za které utrácíte poměrně dost peněz a které celý váš finanční plán táhnou dolů. Projděte si historii vašeho bankovního účtu za posledních  6 -12 měsíců a zkuste přijít na to, jaká položka či položky to jsou. Sepište si je, spočítejte si, kolik za ně ročně či měsíčně utratíte, a stanovte si plán, jak je nahradit levnější alternativou, případně úplně vynechat.

Tip! Zkontrolujte, jestli nepřeplácíte na povinném ručení. Vyzkoušejte naši kalkulačku a porovnejte nabídky během minuty: Porovnej povinná ručení 

karanténa v době koronaviru

8) Naučte se něco nového

Celostátní karanténa je skvělou příležitostí, jak se naučit nový cizí jazyk nebo užitečnou profesní dovednost. Díky tomu můžete zlepšit své uplatnění na trhu práce a dosáhnout vyššího platu, nebo získat novou a lepší práci.

Učení nové dovednosti přitom vůbec nemusí být těžké. Na internetu najdete spoustu webinářů, které vás budou edukovat o znalostech v oblasti marketingu, účetnictví nebo jakékoliv jiné oblasti. Tudíž můžete najít webinář přímo na míru vašemu profesnímu zaměření.

Chcete se naučit nový cizí jazyk? Stáhněte si třeba aplikaci Duolingo, která vás naučí zábavnou formou cizí jazyk od úplných základů. Vybírat můžete ze známých světových jazyků (angličtina, španělština, němčina, francouzština), i těch méně známých (například nizozemština, švédština, atd.)

Pokud už nějakou znalost jazyka máte, ale nikdy jste neměli čas si jej zdokonalit, předplaťte si televizní službu Netflix. V nastavení profilu si můžete přepnout do vámi zvoleného cizího jazyka a učit se cizí jazyk sledováním filmů. Spousta lidí se tak v krátké době dokázala mnohem více, než sezením nad učebnicemi gramatiky. Výhoda Netflixu je i v tom, že jej máte první měsíc úplně zdarma.

covid 19

9) Objevte zázračný úklid

Většina lidí má doma mírný chaos, který jednou za pár dnů či týdnů přeroste ve větší nepořádek, který je potřeba uklidit. Určitě už jste někdy věnovali nejedno dopoledne třídění a uklízení věcí.

Věděli jste, že díky správnému úklidu jde věci roztřídit jednou provždy a už nikdy v životě nemuset uklízet? Pokud chcete mít domov neustále naklizený jako z fotografií v katalogu o bydlení, zkuste nový trend uklízení KonMari, který si oblíbily miliony lidí po celém světě. Naučíte se jej v knize Zázračný úklid od Marie Kondo. Tato autorka se úklidem zabývá ze systematického a psychologického hlediska a odhaluje nejčastější příčiny, proč se lidem nedaří doma udržovat pořádek. I když je celostátní karanténa a knihkupectví jsou zavřená, Zázračný úklid si můžete koupit i ve formě e-knihy.

Díky tomuto propracovanému a zároveň jednoduchému návodu povyhazujete spoustu zbytečných věcí a uděláte ze svého domova útulné místo, ve kterém bude prostor jen pro věci, které skutečně milujete. Tento styl úklidu vyzkoušelo velké množství lidí na celém světě a mnozí z nich ve svém životě pociťují změnu v podobě menšího stresu, zlepšení spánkových návyků a větší radosti ze života.

karanténa

10) Staňte se kulinářským mistrem

Právě teď je vhodný čas na to naučit se nové recepty a obohatit tak váš jídelníček. Supermarkety jsou naštěstí otevřené, tudíž můžete nakoupit suroviny a začít čarovat v kuchyni. Možná už delší dobu plánujete naučit se nějaký konkrétní recept, ale neměli jste na to čas. Nyní jej máte, tak se můžete s chutí pustit do experimentování. Co třeba zkusit uvařit nějaký exotický pokrm, nebo upéct nový druh moučníku?

s rouškou ven

11) Projděte se přírodou

Nově je povoleno vycházet jenom do zaměstnání, na nákup a k lékaři. Tuto situaci si ale můžete zpěstřit vycházkou a užít si procházku v přírodě či parku.

Nezapomeňte vzít roušku a obloukem se vyhýbejte větším skupinám lidí.

virtuální cestování

12) Cestujte virtuálně

Mrzí vás, že se kvůli koronavirové pandemii nemůžete podívat do zahraničí? Díky službám Google Earth a Google Maps můžete prozkoumávat třeba Himaláje, nebo se „projíždět“ ulicemi New Yorku a mnoha dalších měst na světě.

co dělat v karanténě

13) Staňte se návrhářem

Na internetu najdete spoustu návodů, jak vaše staré oblečení předělat na originální oděvní kousky. Punc novoty a originality můžete dopřát i vašim botám. Pokud vás toto příliš neláká, staňte se bytovým návrhářem. Zrovna teď máte spoustu času změnit uspořádání nábytku ve vašem bytě a vyzkoušet nespočet kombinací, až najdete tu, která vám bude vyhovovat nejvíc.

Tip! Potřebujete nakoupit nový nábytek nebo bytové doplňky? Tyto obchody vám vrátí peníze z každého nákupu: Sconto nábytek 10%, Idea nábytek 10%, Asko nábytek 5%, Butlers 7%,... Podívejte se na všechny cashbacky 

koronavirus

14) Pomozte někomu jinému

Jak jistě víte, koronavirem jsou nejvíce ohrožení senioři. Zamyslete se nad tím, zda nemáte staršího souseda nebo známého, kterému byste mohli obstarat nákup nebo vyvenčit psa, aby nemusel chodit mezi lidi a riskovat riziko nákazy.

Pokud máte šikovné ruce, můžete se zapojit do různých národních iniciativ, v rámci kterých lidé doma šijí roušky pro pracovníky ve zdravotnictví a pro ohrožené osoby.

koronavirus

15) Upevněte vaše sociální vazby

Možná máte přátele, s kterými jste dlouho nebyli v kontaktu. Anebo lidi, kterým jste v poslední době zapomněli odepsat na zprávy či e-maily. Nyní máte šanci obnovit vztahy s těmito osobami, které máte rádi, ale kvůli nedostatku času jaksi vypadli z vašeho života. Stačí jim napsat a zeptat se, jak zvládají karanténu oni, nebo si zavolat přes Skype. Kvalitní vztahy s lidmi vám pomůžou překonat karanténu s optimismem.

Tip! Aby vás všechny hovory nezruinovaly, přesvědčte se, že máte ten správný tarif. Porovnej operátory 

Mohlo by vás zajímat

čokoládový Mikuláš
Mikuláš 2021: Vše, co se vám bude hodit vědět
21.10.2021

Blíží se Mikuláš 2021 a my vám přinášíme vše o této prosincové tradici, kterou si jistě i vy spojujete s řadou nezapomenutelných vzpomínek z dětství. Mikuláš s sebou přináší předzvěst Vánoc především pro ty nejmenší. V těch se v tento den mísí nadšení,…

lyžování v polsku
Lyžování v Polsku: Skiareály lepší než v Čechách?
20.10.2021

Při volbě lyžařské destinace asi mnoha lidem nepřipadne na mysl právě Polsko. Což je škoda – tato země nabízí srovnatelné ceny jako v Česku, a hlavně nepřeplněné areály, ve kterých se nemusíte potýkat s nekonečnými řadami na lanovku, tudíž si vaši zimní…

krampus
Krampus 2021: Kam letos vyrazit za strašidelnými čerty?
19.10.2021

Předvánoční období je každoročně odstartováno první adventní nedělí. Nákupní horečka je v tuto dobu již v plném proudu. Všude voní svařené víno a horká medovina. O týden později pak přicházejí na řadu tradice, které se v Evropě rozhodně nenesou v…

pětistovka
Státní dluhopisy 2021: Vyplatí se po nich sáhnout?
18.10.2021

Jsou státní dluhopisy 2021 spíše prostředkem ochrany peněz před inflací na krátkou dobu, nebo od nich můžeme čekat i zajímavý výnos? Kdy je vlastně dobré nakupovat státní dluhopisy, a kdy je lepší sáhnout po jiné alternativě.