Menu

15 nejkrásnějších českých hradů a zámků, které byste měli letos navštívit

Aktualizováno dne 17.7.2020

Připravili jsme pro vás přehled českých hradů a zámků, které podle nás patří mezi 15 nejkrásnějších a rozhodně stojí za návštěvu. Na návštěvu těchto skvostů určitě budete dlouho vzpomínat. Pokud navíc rádi cestujete vlakem, jistě oceníte letní akci ČD, která přináší týdenní jízdenku za 790 Kč.

15 nejkrásnějších českých hradů a zámků, které byste měli letos navštívit
11 minut čtení
Cestovní pojištění

Letošní léto a s ním související dovolené jsou bohužel stále ovlivněny hrozbou koronavirové nákazy, a tak mnoho Čechů raději volí bezpečnější výlety po naší vlasti. Pokud tato varianta láká i vás, pak byste měli do programu rozhodně zařadit i naše krásné hrady a zámky.

pražský hrad

1.) Pražský hrad

Dominanta Prahy, symbol České republiky a sídlo českých králů, Pražský hrad, patří mezi hrady a zámky, které by měl alespoň jednou vidět každý. Výlet do Prahy můžete navíc spojit s návštěvou dalších historických památek a udělat si tak krásný celodenní výlet.

Zajímavost: Podle Guinessovy knihy rekordů je Pražský hrad největším hradním komplexem na světě.

zámek Český Krumlov

2.) Zámek v Českém Krumlově

Nad řekou Vltavou se vypíná romantický zámek Český Krumlov. Romantika této historické památky, a pod ním rozkládajícího se městečka, přímo vybízí k návštěvě. Pokud přes léto plánujete sportovat a například sjíždět Vltavu, tak si můžete naplánovat trasu právě Českým Krumlovem a udělat si v něm zajímavou přestávku.

Tip! Ubytování v Českém Krumlově může být i poměrně nákladné. Zvolte možnost rezervace přes cashback - službu, která vám za každý nákup zaplatí. Zajímavé cashbacky teď najdete na:

* Booking.com
* Hotels.com

zámek lednice

3.) Zámek Lednice

Lednice vás osloví nejen samotnou budovou, ale i rozlehlým parkem. V něm se nachází proslulý minaret, Janův hrad i Lovecký zámeček. Kromě procházky v parku si můžete také zpestřit den plavbou na lodích či jízdou v kočáře s koňským spřežením.

Zajímavost: Na východní straně tohoto zámku najdete Palmový skleník s 250ti druhy tropických a subtropických rostlin.

zámek hluboká

4.) Zámek Hluboká nad Vltavou

Neuvěřitelně fotogenický zámek Hluboká nad Vltavou patří zcela oprávněně mezi nejnavštěvovanější hrady a zámky České republiky.

Zajímavost: Tento zámek vypadá jako vystřižený z pohádky a zajímavostí je, že se zde natáčela oblíbená Pyšná princezna.

zámek Pernštejn

5.) Hrad Pernštejn

Pernštejn patří mezi naše nejzachovalejší gotické hrady, nachází se na skále a za dobu své existence nebyl nikdy dobyt. Během návštěvy tohoto krásného hradu na vás bude dýchat historie ze všech jeho koutů.

Tip! Nezapomeňte si s sebou na výšlap na hrad vzít pohodlnou obuv. Tu si můžete pořídit i v následujících eshopech, ve kterých vám za každý nákup ještě vrátí část peněz zpět:

* Huskycz.cz - až 10 % z nákupu zpět
* Sam73.cz - až 15 % z nákupu zpět
* Adidas.cz - 5 % z nákupu zpět

hrad karlštejn

6.) Hrad Karlštejn

Můžete si myslet, že Karlštejn znáte z hudebního filmu Noc na Karlštejně, ale zážitek z návštěvy tohoto skvostu postaveného Karlem IV. je výrazně lepší. Jistě vás také zaujme jeho podhradí, které je v současné době obchodů, restaurací a prodejen suvenýrů.

Zajímavost: Karel IV. chtěl královské poklady, svaté relikvie a říšské korunovační klenoty uložit nedaleko od Prahy. Proto je Karlštejn od hlavního města vzdálený jen 1 den jízdy na koni.

hrad loket

7.) Hrad Loket

Nádherný hrad Loket je plný tajemných příběhů a impozantní minulosti. Najdete v něm proslulý meteorit i mučírnu s pohyblivými figurínami. Navíc samotné město Loket také stojí za prohlídku. Ze tří stran jej obtéká řeka Ohře a na jeho pěkném náměstí se odehrává řada zajímavých akcí. Od jarmarků a řemeslných trhů, až po koncerty či vystoupení šermířů.

Zajímavost: Na hradě oslavil své 74. narozeniny i slavný německý spisovatel Johann Wolfgang Goethe.

zámek vranov nad dyjí

8.) Zámek ve Vranově nad Dyjí

Nádhera Vranovského zámku, který se tyčí nad Dyjí, v ranním mlžném oparu dokáže až vyrazit dech. Ale svou krásu neztrácí zámek nikdy a je z něj krásný výhled na okolní lesy a vesnici Vranov.

Tip! Zámek leží jen 110 kilometrů od Vídně. Pokud byste si tedy chtěli výlet spojit i s návštěvou hlavního města Rakouska, určitě nezapomeňte na cestovní pojištění. To si můžete sjednat i do pár minut online s cenou od 7 Kč za den.

Spočítejte si vaše cestovní pojištění

zámek křivoklát

9.) Hrad Křivoklát

Historie hradu Křivoklát sahá až do 12. století k Přemyslu Otakaru II. Patřil k nejstarším a nejvýznamnějším hradům českých knížat a králů.

Zajímavost: Křivoklát stojí za to navštívit i v zimě, ideálně však před Vánoci. Na hradě se totiž již tradičně konají středověké vánoční trhy s bohatým kulturním programem pro děti i dospělé.

zámek červená lhota

10.) Zámek Červená Lhota

Pohádkově červená Červená Lhota je prostě ztělesněním romantiky. Letos má kvůli poruše vypuštěný rybník, který se okolo ní typicky rozkládá, takže můžete získat unikátní fotky.

Zajímavost: Pověst praví, že barva Lhoty je červená kvůli Johance z Dírné, manželce tehdejšího pána zámku. Tu si prý do pekla odnesl ďábel a po cestě potřísnil zdi její krví, kterou bylo nutné zakrýt.

zámek sychrov

11.) Zámek Sychrov

Tento novogotický zámek vás zaujme nejen exteriéry, ale i nádhernými interiéry a pohádkovou atmosférou.

Zajímavost: Zámek Sychrov jistě znáte z pohádek Nesmrtelná teta či Zlatovláska.

zámek bouzov

12.) Hrad Bouzov

Romantický hrad Bouzov založený na přelomu 13. a 14. století patří k perlám střední Moravy, které rozhodně nesmíte při své výpravě vynechat.

Zajímavost: Legenda říká, že se na hradě Bouzov narodil král Jiří z Poděbrad.

zámek litomyšl

Foto zdroj: Wikipedia

13.) Zámek Litomyšl

Renesanční zámek v Litomyšli je ojedinělý svým italským stylem. Má menší zámecký park a podívat se na něj můžete shora z vyhlídky blízkého kostela.

Zajímavost: Tento krásný zámek byl v roce 1999 zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

zámek mikulov

14.) Zámek v Mikulově

Nad romantickým jihomoravským vinařským městem se nachází zámek Mikulov. Pokud se jej rozhodnete navštívit, pak rozhodně nevynechejte ani vycházku na místní Svatý kopeček či návštěvu vinného sklípku.

Zajímavost: Ve sklepeních zámku najdete největší vinný sud v České republice.

zámek telč

15.) Zámek Telč

Město a zámek v Telči jsou klenot zapsaný do seznamu UNESCO. Krása zdejšího náměstí, zámku i rybníků je neoddiskutovatelná.

Tip! Projděte si místa, kde se točilo z Pekla štěstí i další filmy.

Pokud vás láká i hudba spojená s historií, můžete navštívit hudební festival České hrady. Na stránkách akce najdete program i přehlednou mapu, které hrady jsou zapojeny a kdy. Věnujte také prosím pozornost mimořádným opatřením v souvislosti s Covidem-19 (letošní ročník je zrušen).

Mohlo by vás zajímat

vánoce u moře
Vánoce u moře: 7 teplých destinací, kam utečete předvánočnímu stresu
22.10.2021

Jsou jiní. Zatímco jejich známí a příbuzní se stresují s předvánočním úklidem a pečením cukroví, oni mají po celý prosinec na tváři blažený úsměv, protože veškeré přípravy a předvánoční starosti jdou zcela mimo ně. Štědrý den totiž plánují slavit daleko…

lyžování v polsku
Lyžování v Polsku: Skiareály lepší než v Čechách?
20.10.2021

Při volbě lyžařské destinace asi mnoha lidem nepřipadne na mysl právě Polsko. Což je škoda – tato země nabízí srovnatelné ceny jako v Česku, a hlavně nepřeplněné areály, ve kterých se nemusíte potýkat s nekonečnými řadami na lanovku, tudíž si vaši zimní…

krampus
Krampus 2021: Kam letos vyrazit za strašidelnými čerty?
19.10.2021

Předvánoční období je každoročně odstartováno první adventní nedělí. Nákupní horečka je v tuto dobu již v plném proudu. Všude voní svařené víno a horká medovina. O týden později pak přicházejí na řadu tradice, které se v Evropě rozhodně nenesou v…

řízení v americe
Kde a jak vyřídit mezinárodní řidičský průkaz?
16.10.2021

Pokud plánujete jet do zahraničí autem, nebo si budete chtít v zahraničí automobil půjčit, měli byste si ověřit, že v dané zemi budete moci skutečně řídit se stávajícím doklady, a nebo k tomu budete potřebovat i mezinárodní řidičský průkaz.