Menu
Místo, které je
přesně pro vás
Všechny vaše kalkulace, smlouvy a
údaje máte v klientské zóně
Stačí jen použít e-mail,
který jste zadali při srovnání
Doporuč a získej!
Pošlete to dál a vydělejte
Sdílejte svůj
odkaz
Kamarád
ušetří
Získá bonus
200 Kč
A vy vyděláte
peníze

Co kryje povinné ručení? Zjistěte, na co všechno máte nárok

23.5.2019
Co kryje povinné ručení? Zjistěte, na co všechno máte nárok
9 minut čtení
Povinné ručení

Povinné ručení nepatří zrovna k nejoblíbenějším výdajům. Když už jej však platíte, byla by škoda nevyužít jej na maximum. Mnozí řidiči totiž platí z vlastní kapsy výdaje, které by si mohli nárokovat z povinného ručení. Co kryje povinné ručení a jak jeho ochranu vztáhnout i na vlastní automobil?

Podle pojišťovny Allianz se 40 % automobilových škod se přihodí na parkovišti. Může za ně neopatrné couvání nebo jiné manévry při parkování auta. Mnozí řidiči je však platí ze své kapsy, nebo od nich jednoduše ujedou. Ujetím však riskují, že je policie vypátrá a budou platit tučnou pokutu.

Pokud máte uzavřené povinné ručení, kvůli takovým malichernostem, jako je ťuknutí do sloupku nebo odření jiného automobilu, se vůbec nemusíte stresovat.

Co kryje povinné ručení?

 • Škodu na majetku, způsobenou při provozu automobilu. Ať už se jedná o poškození cizího automobilu při autonehodě, nebo poškození svodidel, sloupků a jiného majetku, tyto škody jsou kryté z povinného ručení.
 • Škodu na zdraví. Při silničním provozu občas dojde nejen k poškození majetku, ale bohužel i zdraví. Poškozený účastník autonehody po viníkovi může požadovat odškodnění nejen za zdravotní výdaje, ale i zhoršené společenské uplatnění a ušlý zisk. Toto odškodné se může šplhat i do řádu milionů Kč. Povinné ručení kryje i případy, kdy ke zdravotní újmě přijde spolujezdec.
 • Asistenční služby. V rámci povinného ručení máte nárok na telefonickou pomoc od vaší pojišťovny, která vám poradí, jak v dané situaci postupovat a pošle k nehodě servisního pracovníka, který vám v dané chvíli pomůže s opravou, nebo zařídí odtah.

Rozsah asistenčních služeb se liší v závislosti na konkrétním pojistném balíčku a konkrétní pojišťovně. Jaké pomoci se můžete dočkat u různých pojistných firem?

Pojišťovna Oprava na místě asistenční službou Náhradní díly Odtah vozidla Úschova nepojízdného vozidla
Allianz Ano Ne Ano Ano
Axa Ano Ne Ano Ano
Direct Ano Ne Ano Ano
Slavia Ano (maximálně do 1 hodiny času) Ne Ne Ano
Kooperativa Ano Ne Ano Ano
ČSOB Ano Ne Ano Ano
         

Výluky z povinného ručení

Ani povinné ručení není všemocné. V jakých situacích na něj spoléhat nemůžete?

 • Řízení pod vlivem alkoholu a jiných omamných látek.
 • Škody, způsobené nevhodným používáním vozidla (například přetěžováním vozu, nebo používání jej v terénu, na který není určen)
 • Střet vozidel, které jsou ve vlastnictví jednoho majitele. V případě takové srážky je škodu možné nárokovat jen tehdy, pokud jde různé provozovatele vozidel zúčastněných na vzniku škodné události a jestliže není současně tato osoba provozovatelem vozidla, na němž byla tato újma způsobena.
 • Jízda vozidlem, které nesplňuje normy STK.
 • Škoda na palivu.
 • Škody, způsobené funkčním namáháním nebo konstrukční vadou vozidla.

Škoda na vlastním automobilu

Přestože povinné ručení je primárně určeno pro krytí škod, způsobených na majetku jiné osoby, díky připojištění můžete být chráněni i pro případ škod na vlastním automobilu.

Není však připojištění jako připojištění. Některé vám můžou pomoct, jiné jsou jen vyhazováním peněz.

 • Střet s volně žijícími zvířaty. Věděli jste, že i srážka s menším zvířetem (zajíc) vám může pořádně pošramotit kapotu? V takové situaci hraje roli rychlost, v jaké se zvíře s automobilem střetne. Výsledná škoda se může pohybovat v řádu desetitisíců. Pojištění střetu se zvěří se rozhodně vyplatí sjednat a nejen obyvatelům velkoměst. Natrefit na zajíce můžete nejen na Vysočině, ale i na okraji Prahy.
 • Odcizení. V Česku je celkem vysoká míra kradenosti automobilů, proto se vyplatí do povinného ručení zahrnout toto připojištění.
 • Pojištění skel. Možná se vám už přihodilo (nebo v budoucnu přihodí), že vám odlétnutý kamínek způsobil nepěknou pavučinu na skle. Taková situace je zapeklitá z jednoho důvodu - není znám viník. Na vozovce bývá těžké dokázat, od čího kola kamínek odlétl, a bez viníka nelze škodu nárokovat z povinného ručení. Díky připojištění skel lze škodu nárokovat, aniž byste znali viníka.
 • Škoda, způsobená živly. Kroupy, povodeň a jiné přírodní katastrofy znamenají pro automobil hotovou pohromu. Díky tomuto užitečnému připojištění můžete být kryti pro širokou škálu přírodních pohrom.
 • Úrazové pojištění. Řada lidí neodolá obsáhlým pojistným balíčkům a sáhne po úrazovém pojištění. Tato volba není tak výhodná, jak se na první pohled zdá. Úrazové pojištění sice kryje situace, kdy řidič nebo posádka přijde k úrazu, problém však spočívá v omezení pojistných událostí pouze pro případ autonehody. Výhodnější je sjednat si samostatné úrazové pojištění, které pokrývá širší škálu pojistných událostí.
 • Pojištění zavazadel. Ano, při autonehodě zřejmě vaše osobní věci nezůstanou vcelku. Vyplatí se připojišťovat si zavazadla? Kromě faktu, že pokud člověk přežije autonehodu, poničený telefon ho asi bude trápit jen minimálně, skýtá toto připojištění celou řadu výluk. Některé pojišťovny neproplácí škodu na věcech, používaných pro pracovní účely (máš smůlu, firemní notebooku), nebo elektroniku jako takovou.

Jak na povinném ručení ušetřit?

Zajímá vás nejen to, co kryje povinné ručení, ale jak za něj platit co nejméně? Běžný člověk se příliš neorientuje v cenách a různých připojištěních. Způsobem, jak najít nižší cenu, je udělat si okamžitý přehled o cenových nabídkách na trhu. Cenové rozdíly můžou být překvapivě velké.

V tabulce zjistíte, jak se liší nejdražší a nejlevnější ceny na trhu. Kalkulaci jsme provedli pro řidiče ve věku 40 let, řídícího automobil Volkswagen Polo.

Typ pojištění Nejdražší nabídka Nejlevnější nabídka Možná roční úspora
Základní povinné ručení (limit krytí 35 milionů Kč) 2708 Kč 1560 Kč 1148 Kč

Povinné ručení s připojištěním skel (limit krytí 35 milionů Kč)

3726 Kč 2783 Kč 943 Kč
Povinné ručení s připojištěním skel, střetu se zvěří a živelné pohromy (limit krytí 50 milionů Kč) 7591 Kč 4982 Kč 2609 Kč

Porovnat ceny povinného ručení

Mohlo by vás zajímat

thumb
10 pohádkových hradů a zámků v Německu, které jste si oblíbili na Instagramu
7.8.2020

Krásné zámky a hrady Německo skrývá téměř za každou druhou zatáčkou, obzvláště pak na jihu země. Nechte se inspirovat a vyrazte některý z nich navštívit.

thumb
Cestovní pojištění k platební kartě: Jaké výhody a nevýhody přináší?
6.8.2020

Představte si život, kdy můžete kdykoliv spontánně vycestovat, aniž byste se museli starat o pojistku na cesty. Cestovní pojištění k platební kartě tuto svobodu umožňuje, tudíž vašemu rozletu nemusí stát nic v cestě. Vyplatí se tento způsob ochrany na…

thumb
10 zábavních parků v Německu, ze kterých vám pravděpodobně vylezou oči z důlku
5.8.2020

Zábavní park a Německo k sobě jednoznačně patří a vřele jej doporučujeme všem, kteří hledají zábavu a řízené dobrodružství.

thumb
Cesta na Slovensko autem 2020: kolik zaplatíte za dálniční poplatky a na co si dát pozor?
4.8.2020

Přestože už dlouho nejsme jednou zemí, naši „východní bratia“ nám mají stále co nabídnout. Ať už do této země vyrážíte za vysokohorskou turistikou, lyžováním nebo skvělou gastronomií, určitě vás bude zajímat, jak se vám bude cestovat. Jaká vás čeká cesta…