Menu

Co kryje povinné ručení? Zjistěte, na co všechno máte nárok

Aktualizováno dne 11.2.2021

Povinné ručení nepatří zrovna k nejoblíbenějším výdajům. Když už jej však platíte, byla by škoda nevyužít jej na maximum. Mnozí řidiči totiž platí z vlastní kapsy výdaje, které by si mohli nárokovat z povinného ručení. Co kryje povinné ručení a jak jeho ochranu vztáhnout i na vlastní automobil?

Co kryje povinné ručení? Zjistěte, na co všechno máte nárok
12 minut čtení
Povinné ručení

Podle pojišťovny Allianz se 40 % automobilových škod se přihodí na parkovišti. Může za ně neopatrné couvání nebo jiné manévry při parkování auta. Mnozí řidiči je však platí ze své kapsy, nebo od nich jednoduše ujedou. Ujetím však riskují, že je policie vypátrá a budou platit tučnou pokutu.

Pokud máte uzavřené povinné ručení, kvůli takovým malichernostem, jako je ťuknutí do sloupku nebo odření jiného automobilu, se vůbec nemusíte stresovat.

asistenční služby

Co kryje povinné ručení?

Podívejte se na přehled toho, co kryje povinné ručení: 

  • Škodu na majetku, způsobenou při provozu automobilu. Ať už se jedná o poškození cizího automobilu při autonehodě, nebo poškození svodidel, sloupků a jiného majetku, tyto škody jsou kryté z povinného ručení.
  • Škodu na zdraví. Při silničním provozu občas dojde nejen k poškození majetku, ale bohužel i zdraví. Poškozený účastník autonehody po viníkovi může požadovat odškodnění nejen za zdravotní výdaje, ale i zhoršené společenské uplatnění a ušlý zisk. Toto odškodné se může šplhat i do řádu milionů Kč. Povinné ručení kryje i případy, kdy ke zdravotní újmě přijde spolujezdec.
  • Asistenční služby. V rámci povinného ručení máte nárok na telefonickou pomoc od vaší pojišťovny, která vám poradí, jak v dané situaci postupovat a pošle k nehodě servisního pracovníka, který vám v dané chvíli pomůže s opravou, nebo zařídí odtah. Telefonní čísla a odkazy na možnost nahlášení škody online najdete v našem novém článku ZDE.

Rozsah asistenčních služeb se liší v závislosti na konkrétním pojistném balíčku a konkrétní pojišťovně. Jaké pomoci se můžete dočkat u různých pojistných firem?

Pojišťovna Oprava na místě asistenční službou Náhradní díly Odtah vozidla Úschova nepojízdného vozidla
Allianz Ano Ne Ano Ano
ČPP Ano Ne Ano Ano
Direct Ano Ne Ano Ano
Slavia Ano Ne Ano Ano
Kooperativa Ano Ne Ano Ano
ČSOB Ano Ne Ano Ano
UNIQA Ano Ne Ano Ano
HVP (Hasičská vzájemná pojišťovna) Ano Ano Ano Ano
Generali Česká pojišťovna Ano Ne Ano Ano

Tip! Chcete porovnat ceny jednotlivých pojišťoven? Vyzkoušejte náš nezávislý porovnávač povinného ručení:

Porovnej povinná ručení

jízda přes řeku

Výluky z povinného ručení

Ani povinné ručení není všemocné. V jakých situacích na něj spoléhat nemůžete?

  • Řízení pod vlivem alkoholu a jiných omamných látek.
  • Škody, způsobené nevhodným používáním vozidla (například přetěžováním vozu, nebo používání jej v terénu, na který není určen)
  • Střet vozidel, které jsou ve vlastnictví jednoho majitele. V případě takové srážky je škodu možné nárokovat jen tehdy, pokud jde různé provozovatele vozidel zúčastněných na vzniku škodné události a jestliže není současně tato osoba provozovatelem vozidla, na němž byla tato újma způsobena.
  • Jízda vozidlem, které nesplňuje normy STK.
  • Škoda na palivu.
  • Škody, způsobené funkčním namáháním nebo konstrukční vadou vozidla.

prasklé čelní sklo

Škoda na vlastním automobilu

Přestože povinné ručení je primárně určeno pro krytí škod, způsobených na majetku jiné osoby, díky připojištění můžete být chráněni i pro případ škod na vlastním automobilu.

Není však připojištění jako připojištění. Některé vám můžou pomoct, jiné jsou jen vyhazováním peněz. Připojistit se lze na ledasco:

1.) Střet s volně žijícími zvířaty

Věděli jste, že i srážka s menším zvířetem (zajíc) vám může pořádně pošramotit kapotu? V takové situaci hraje roli rychlost, v jaké se zvíře s automobilem střetne. Výsledná škoda se může pohybovat v řádu desetitisíců. Pojištění střetu se zvěří se rozhodně vyplatí sjednat a nejen obyvatelům velkoměst. Natrefit na zajíce můžete nejen na Vysočině, ale i na okraji Prahy.

2.) Odcizení

V Česku je celkem vysoká míra kradenosti automobilů, proto se vyplatí do povinného ručení zahrnout toto připojištění.

Tip! Více se o pojištění vozu proti krádeži dozvíte ZDE.

3.) Pojištění skel

Možná se vám už přihodilo (nebo v budoucnu přihodí), že vám odlétnutý kamínek způsobil nepěknou pavučinu na skle. Taková situace je zapeklitá z jednoho důvodu - není znám viník. Na vozovce bývá těžké dokázat, od čího kola kamínek odlétl, a bez viníka nelze škodu nárokovat z povinného ručení. Díky připojištění skel lze škodu nárokovat, aniž byste znali viníka.

Tip! Pokud přemýšlíte o připojištění skel, budou se vám hodit i naši další průvodci:

* Pojištění čelního skla: Kolik stojí a proč se vyplatí?
* Prasklé čelní sklo: Co dělat, když se vám na silnici přihodí tato situace

4.) Škoda, způsobená živly

Kroupy, povodeň a jiné přírodní katastrofy znamenají pro automobil hotovou pohromu. Díky tomuto užitečnému připojištění můžete být kryti pro širokou škálu přírodních pohrom.

Tip! Na kroupy vám pomůže vyzrát náš průvodce Jak ochránit auto proti kroupám?

5.) Úrazové pojištění

Řada lidí neodolá obsáhlým pojistným balíčkům a sáhne po úrazovém pojištění. Tato volba není tak výhodná, jak se na první pohled zdá. Úrazové pojištění sice kryje situace, kdy řidič nebo posádka přijde k úrazu, problém však spočívá v omezení pojistných událostí pouze pro případ autonehody. Výhodnější je sjednat si samostatné úrazové pojištění, které pokrývá širší škálu pojistných událostí.

Tip! Nejvýhodnější úrazové pojištění najdete na našem srovnávači:

Porovnej úrazová pojištění

6.) Pojištění zavazadel

Ano, při autonehodě zřejmě vaše osobní věci nezůstanou vcelku. Vyplatí se připojišťovat si zavazadla? Kromě faktu, že pokud člověk přežije autonehodu, poničený telefon ho asi bude trápit jen minimálně, skýtá toto připojištění celou řadu výluk. Některé pojišťovny neproplácí škodu na věcech, používaných pro pracovní účely (máš smůlu, firemní notebooku), nebo elektroniku jako takovou.

povinné ručení

Jak na povinném ručení ušetřit?

Zajímá vás nejen to, co kryje povinné ručení, ale jak za něj platit co nejméně? Běžný člověk se příliš neorientuje v cenách a různých připojištěních. Způsobem, jak najít nižší cenu, je udělat si okamžitý přehled o cenových nabídkách na trhu. Cenové rozdíly můžou být překvapivě velké.

V tabulce zjistíte, jak se liší nejdražší a nejlevnější ceny na trhu. Kalkulaci jsme provedli pro řidiče z Prahy, kterému je 40 let a řídí automobil Volkswagen Polo (ročně najede do 20.000 km).

Typ pojištění Nejdražší nabídka Nejlevnější nabídka Možná roční úspora
Základní povinné ručení (limit krytí 35 milionů Kč) 6889 Kč 2280 Kč 4609 Kč

Povinné ručení s připojištěním skel do 10000 Kč (limit krytí 35 milionů Kč)

8044 Kč 3174 Kč 4870 Kč
Povinné ručení s připojištěním skel, střetu se zvěří a živelné pohromy (limit krytí 35 milionů Kč) 9815 Kč 4334 Kč 5481 Kč

Tip! Chcete si spočítat na kolik vyjde nejdražší a nejlevnější pojištění právě vašeho vozu? Zadejte pár údajů a během minuty porovnejte ceny pojišťoven zde:
Najděte nejlevnější pojištění

Mohlo by vás zajímat

plná moc při přepisu auta
Jak dlouho platí plná moc na přepis auta?
12.2.2024

Už se těšíte, až usednete za volant svého nově koupeného auta. Strávili jste měsíce hledáním a vybíráním toho pravého. Po všech peripetiích už vás čeká jen přepis auta. Prodávající ale nemá čas, aby se s vámi na úřad dostavil a chce vám vystavit plnou moc…

bez dálniční známky
Jízda po dálnici bez známky: Co vám hrozí? Existují výjimky?
7.2.2024

V České republice se nachází přes 1000 kilometrů dálnic, které spojují nejvýznamnější metropole a státy. Řidiči díky síti dálnic přejedou od západu na východ Čech přibližně za 5 hodin. Jízda po dálnici bez známky se ale nevyplácí. Co řidičům hrozí a platí…

povinné ručení při přepisu
Povinné ručení při přepisu vozidla: Co musíte vědět před změnou majitele?
5.2.2024

Pokud kupujete nebo prodáváte ojeté vozidlo, procházíte poměrně běžným postupem, na kterém se už několik let nic nemění. Jsou však body, ve kterých se dlouhodobě zbytečně chybuje. Kámen úrazu je povinné ručení při přepisu vozidla.

riziková skupina řidičů věk
Kdo patří do rizikové skupiny řidičů?
29.1.2024

Srovnávače pojištění vozidel po vás chtějí zadat široké spektrum informací. Prostřednictvím těchto údajů vyhodnocují, zda jste tzv. riziková skupina řidičů. Při hledání vhodného povinného ručení proto narazíte na značné rozdíly v cenách nabízených…