Menu

Co kryje povinné ručení? Zjistěte, na co všechno máte nárok

23.5.2019
Co kryje povinné ručení? Zjistěte, na co všechno máte nárok
9 minut čtení
Povinné ručení

Povinné ručení nepatří zrovna k nejoblíbenějším výdajům. Když už jej však platíte, byla by škoda nevyužít jej na maximum. Mnozí řidiči totiž platí z vlastní kapsy výdaje, které by si mohli nárokovat z povinného ručení. Co kryje povinné ručení a jak jeho ochranu vztáhnout i na vlastní automobil?

Podle pojišťovny Allianz se 40 % automobilových škod se přihodí na parkovišti. Může za ně neopatrné couvání nebo jiné manévry při parkování auta. Mnozí řidiči je však platí ze své kapsy, nebo od nich jednoduše ujedou. Ujetím však riskují, že je policie vypátrá a budou platit tučnou pokutu.

Pokud máte uzavřené povinné ručení, kvůli takovým malichernostem, jako je ťuknutí do sloupku nebo odření jiného automobilu, se vůbec nemusíte stresovat.

Co kryje povinné ručení?

 • Škodu na majetku, způsobenou při provozu automobilu. Ať už se jedná o poškození cizího automobilu při autonehodě, nebo poškození svodidel, sloupků a jiného majetku, tyto škody jsou kryté z povinného ručení.
 • Škodu na zdraví. Při silničním provozu občas dojde nejen k poškození majetku, ale bohužel i zdraví. Poškozený účastník autonehody po viníkovi může požadovat odškodnění nejen za zdravotní výdaje, ale i zhoršené společenské uplatnění a ušlý zisk. Toto odškodné se může šplhat i do řádu milionů Kč. Povinné ručení kryje i případy, kdy ke zdravotní újmě přijde spolujezdec.
 • Asistenční služby. V rámci povinného ručení máte nárok na telefonickou pomoc od vaší pojišťovny, která vám poradí, jak v dané situaci postupovat a pošle k nehodě servisního pracovníka, který vám v dané chvíli pomůže s opravou, nebo zařídí odtah.

Rozsah asistenčních služeb se liší v závislosti na konkrétním pojistném balíčku a konkrétní pojišťovně. Jaké pomoci se můžete dočkat u různých pojistných firem?

Pojišťovna Oprava na místě asistenční službou Náhradní díly Odtah vozidla Úschova nepojízdného vozidla
Allianz Ano Ne Ano Ano
Axa Ano Ne Ano Ano
Direct Ano Ne Ano Ano
Slavia Ano (maximálně do 1 hodiny času) Ne Ne Ano
Kooperativa Ano Ne Ano Ano
ČSOB Ano Ne Ano Ano
         

Výluky z povinného ručení

Ani povinné ručení není všemocné. V jakých situacích na něj spoléhat nemůžete?

 • Řízení pod vlivem alkoholu a jiných omamných látek.
 • Škody, způsobené nevhodným používáním vozidla (například přetěžováním vozu, nebo používání jej v terénu, na který není určen)
 • Střet vozidel, které jsou ve vlastnictví jednoho majitele. V případě takové srážky je škodu možné nárokovat jen tehdy, pokud jde různé provozovatele vozidel zúčastněných na vzniku škodné události a jestliže není současně tato osoba provozovatelem vozidla, na němž byla tato újma způsobena.
 • Jízda vozidlem, které nesplňuje normy STK.
 • Škoda na palivu.
 • Škody, způsobené funkčním namáháním nebo konstrukční vadou vozidla.

Škoda na vlastním automobilu

Přestože povinné ručení je primárně určeno pro krytí škod, způsobených na majetku jiné osoby, díky připojištění můžete být chráněni i pro případ škod na vlastním automobilu.

Není však připojištění jako připojištění. Některé vám můžou pomoct, jiné jsou jen vyhazováním peněz.

 • Střet s volně žijícími zvířaty. Věděli jste, že i srážka s menším zvířetem (zajíc) vám může pořádně pošramotit kapotu? V takové situaci hraje roli rychlost, v jaké se zvíře s automobilem střetne. Výsledná škoda se může pohybovat v řádu desetitisíců. Pojištění střetu se zvěří se rozhodně vyplatí sjednat a nejen obyvatelům velkoměst. Natrefit na zajíce můžete nejen na Vysočině, ale i na okraji Prahy.
 • Odcizení. V Česku je celkem vysoká míra kradenosti automobilů, proto se vyplatí do povinného ručení zahrnout toto připojištění.
 • Pojištění skel. Možná se vám už přihodilo (nebo v budoucnu přihodí), že vám odlétnutý kamínek způsobil nepěknou pavučinu na skle. Taková situace je zapeklitá z jednoho důvodu - není znám viník. Na vozovce bývá těžké dokázat, od čího kola kamínek odlétl, a bez viníka nelze škodu nárokovat z povinného ručení. Díky připojištění skel lze škodu nárokovat, aniž byste znali viníka.
 • Škoda, způsobená živly. Kroupy, povodeň a jiné přírodní katastrofy znamenají pro automobil hotovou pohromu. Díky tomuto užitečnému připojištění můžete být kryti pro širokou škálu přírodních pohrom.
 • Úrazové pojištění. Řada lidí neodolá obsáhlým pojistným balíčkům a sáhne po úrazovém pojištění. Tato volba není tak výhodná, jak se na první pohled zdá. Úrazové pojištění sice kryje situace, kdy řidič nebo posádka přijde k úrazu, problém však spočívá v omezení pojistných událostí pouze pro případ autonehody. Výhodnější je sjednat si samostatné úrazové pojištění, které pokrývá širší škálu pojistných událostí.
 • Pojištění zavazadel. Ano, při autonehodě zřejmě vaše osobní věci nezůstanou vcelku. Vyplatí se připojišťovat si zavazadla? Kromě faktu, že pokud člověk přežije autonehodu, poničený telefon ho asi bude trápit jen minimálně, skýtá toto připojištění celou řadu výluk. Některé pojišťovny neproplácí škodu na věcech, používaných pro pracovní účely (máš smůlu, firemní notebooku), nebo elektroniku jako takovou.

Jak na povinném ručení ušetřit?

Zajímá vás nejen to, co kryje povinné ručení, ale jak za něj platit co nejméně? Běžný člověk se příliš neorientuje v cenách a různých připojištěních. Způsobem, jak najít nižší cenu, je udělat si okamžitý přehled o cenových nabídkách na trhu. Cenové rozdíly můžou být překvapivě velké.

V tabulce zjistíte, jak se liší nejdražší a nejlevnější ceny na trhu. Kalkulaci jsme provedli pro řidiče ve věku 40 let, řídícího automobil Volkswagen Polo.

Typ pojištění Nejdražší nabídka Nejlevnější nabídka Možná roční úspora
Základní povinné ručení (limit krytí 35 milionů Kč) 2708 Kč 1560 Kč 1148 Kč

Povinné ručení s připojištěním skel (limit krytí 35 milionů Kč)

3726 Kč 2783 Kč 943 Kč
Povinné ručení s připojištěním skel, střetu se zvěří a živelné pohromy (limit krytí 50 milionů Kč) 7591 Kč 4982 Kč 2609 Kč

Porovnat ceny povinného ručení

Mohlo by vás zajímat

thumb
Nejoblíbenější typy půjček na internetu: Online půjčky 2020
29.10.2020

Připravili jsme pro vás přehled nejčastěji pořizovaných půjček na trhu. Nechte se inspirovat volbami ostatních. Podívejte se na nejoblíbenější půčky na internetu 2020.

thumb
7 neotřelých tipů, jak renovovat starý nábytek
28.10.2020

Omrzelo vás mít nábytek z IKEI a vědomí, že tentýž stůl nebo pohovku mají sousedé pod vámi a možná i ti odnaproti? Možná teď během pandemie máte více času na kutilství a ruční práce. Využijte ho! Nechte se inspirovat našimi tipy, jak renovovat starý…

thumb
Nejvýhodnější spoření pro seniory: Velké srovnání
27.10.2020

Čeští důchodci nebo lidé před důchodem na tom typicky nejsou finančně nejlépe. Pokud jsou však šetřiví, mohou třeba tisícovku výhodně investovat. Ročně vydělají i čtyři tisíce korun a ušetří třeba na pěknou dovolenou.

thumb
Vše, co jste chtěli vědět o hypotékách, ale báli se zeptat
26.10.2020

Hypotéka je pro mnohé jakýmsi mystériem. Vždyť se jedná o největší úvěr, který si většina lidí kdy za život pořídí. Zaměřili jsme se na otázky, které lidi v souvislosti s hypotečním úvěrem nejvíce zajímají.