porovnej24 logo
test

Loftové byty: Netradiční bydlení a životní styl

18. 11. 2021 | Aktualizováno: 21. 2. 2022
|
Délka čtení: 9 min.

Máte pocit, že všichni bydlí buď v paneláku, nebo v satelitním městečku za metropolí? Připadá vám jedno i druhé jako nudný mainstream? V tom případě vás možná bude zajímat neotřelá varianta žití s názvem loftové byty.

Pojďme se nejdříve podívat, odkud loftové bydlení pochází a na jeho výrazná specifika. Poté porovnáme klasické a loftové byty, jejich cenu i výhody a nevýhody, které s sebou přináší.

Historie loftových bytů

Historie loftového bydlení sahá do nespoutaných 60. let, kdy mladí lidé z velkých měst zatoužili po jiném způsobu života, než v předražených bytech či domcích. Kolébkou tohoto životního stylu se stalo USA, kdy velké množství bohémů a alternativců začalo obydlovat nevyužité průmyslové areály a budovat v nich útulné obytné prostory. Tato móda se rychle rozšířila i přes oceán do Londýna a v současné době můžeme loftové byty najít v mnoha dalších zemí.

Přestože zpočátku byly tyto obytné prostory spojovány s bohémstvím a nespoutaným životním stylem, v současné době dokáže bydlení v loftu uspokojit potřeby široké skupiny lidí. Mnohé byty jsou vhodné i pro rodiny s dětmi.

Co jsou loftové byty?

Jedná se o obytný prostor v průmyslových či komerčních objektech, jejichž výstavba nebyla prvoplánově určena pro účely bydlení. Vyznačuje se nezvykle vysokými stropy a dlouhými továrními okny, což prostoru propůjčuje vzdušnost. Loftový byt v sobě často mívá zakomponovány průmyslové prvky, jako například kovové konstrukce, železná zábradlí či neomítnuté cihlové zdi. K takovým interiérům se hodí nábytek v industriálním stylu, který celý prostor hezky doplní. Kromě neutrálních barev, dřeva, kovu či betonu jsou pro takové prostory žádoucí i industriální svítidla, která vypadají, jako by do původního prostoru patřila odjakživa.

Je loftové bydlení levnější než klasické?

Ve velkých městech typu Praha či Brno patří loftové byty k nadstandardnímu typu bydlení, tudíž i jejich cena je vyšší. Toto moderní pojetí bydlení zažívá v posledních letech velký boom, což žene jejich cenu nahoru. Mnoho lidí lofty vnímá jako ideální způsob, jak si užít života v prostorném obydlí, které většinou bývá v rozumné vzdálenosti od centra města. Pojďme si uvést některé příklady:

VelikostMěsto (specifika)Prodejní cena

100 m²

Praha 5 (projekt Garden Lofts)

9 269 000 Kč

135 m²

Brno - Černovice

13 900 000 Kč

Ovšem i ve velkoměstech lze občas narazit na nabídky loftů, které jsou v rozumné cenové relaci a blíží se cenám běžného bydlení. V menších městech je občas možné narazit na loftový byt, který je levnější než ten běžný.

Hypotéka

Nejlepší hypotéka pro vás na míru

Tip! Chcete si vzít na bydlení hypotéku? Tu nejvýhodnější získáte porovnáním nabídek trhu. Stačí zadat pár údajů - obratem se vám zobrazí relevantní nabídky 9 bank:

Výhody a nevýhody loftu

V otázce tohoto typu bydlení se většinou lidé dělí do dvou táborů - na ty, kteří by v takové „továrně“ nebydleli ani za nic, a ty, kteří si atypičnost průmyslového bydlení zamilovali na první pohled. Jaké výhody a úskalí skýtají loftové byty?

Výhody loftů:

  • Velký prostor. Lofty mají vysoké stropy a poměrně velké místnosti - mnohdy třeba kuchyň, obývací pokoj a pracovna tvoří jeden velký, nerozdělený prostor. Obyvatelé si pochvalují, že jejich bydlení díky tomu působí velkorysým a vzdušným dojmem, což je pravý opak například panelákového bydlení.

  • Spousta světla. Tyto byty mívají vysoká okna, kterými dovnitř padá dostatek světla. Bydlení tudíž působí velmi uklidňujícím a pozitivním dojmem.

  • Možnost většího množství pokojů. V běžném bytě si většinou majitel nemůže jen tak „přičarovat“ místnosti navíc prostřednictvím nastavbových pater - kvůli nedostatečné výšce pokojů by totiž byt působil jako příbytek pro hobity. Což se ovšem netýká loftů, kde různá patra působí naprosto přirozeně - běžný loft má totiž pokoje vysoké 4-5 metrů, tudíž jdou krásně předělit. Majitel si tak může třeba nad obývacím pokojem přistavit patro na spaní a ušetřit tak půdorysový prostor.

  • Více úložného prostoru. Vyšší stropy rovněž umožňují zřízení výškových úložných prostorů a polic, aniž by interiér působil přeplácaným dojmem.

  • Přítomnost originálních průmyslových prvků. Není výjimkou, že se v loftu setkáte například s kovovými konstrukcemi, stropními trámy, sloupy či neomítnutými cihlovými zdmi. Mnohé z nich můžou bytu dodat neotřelý vzhled a v kombinaci s vhodnými doplňky působit velmi designově.

  • Výhodná lokace. Málokterý loftový dům se nachází uprostřed polí mimo civilizaci. Většinu loftů najdete zastavěných oblastech s dobrou dojezdovou vzdáleností do centra města, či dokonce v centru.

Nevýhody loftů:

  • Vyšší náklady na vytápení. Byty s vysokými stropy a rozlehlými místnostmi bývá obtížnější vytopit.

  • Horší zvuková izolace. Protože lofty nejsou stavebně uzpůsobeny k bydlení, může do nich ve větší míře pronikat hluk zvenčí. Ovšem někteří majitelé bytů na tento nedostatek vyzráli díky vícevrstvým sklům v oknech.

  • Přítomnost originálních průmyslových prvků. Není výjimkou, že se v loftu setkáte například s kovovými konstrukcemi, stropními trámy, sloupy či neomítnutými cihlovými zdmi. Že je vám tento text povědomý? Ano, tento parametr jsme již uváděli ve výhodách, ale dáváme jej i do nevýhod. Ne každému totiž tyto prvky můžou vyhovovat, například z toho důvodu, že bývá obtížnější je zakomponovat do prostorového uspořádání nábytku.

  • Vyšší pořizovací cena. Loftové byty v mnoha městech představují atraktivní styl bydlení, vyznačující se vyšší cenou.

Tip!

Ještě by vás mohly zajímat... další naše články ze světa bydlení a interiérového designu:

* Je výhodnější topit elektřinou, plynem nebo dřevem?
* Jak rekonstruovat panelákový byt?
* Alternativní bydlení: Troufnete si i vy na život bez nábytku?

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Jak na výpočet hypotéky? Maximální částka, kolik můžu dostat, výše úroku, podmínky pro zaměstnance a OSVČ

    Chcete vlastní bydlení a je vám přitom jasné, že se bez hypotéky neobejdete. Vyzkoušejte si výpočet hypotéky v klidu doma a ujasněte si základní pojmy ještě dříve, než se vydáte do banky žádat o úvěr.

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    22. května 2023|Porovnej24
    Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky? Co celý proces urychlí?

    O sjednání hypotéky podle posledních průzkumů aktuálně uvažuje 13 % Čechů. Chcete si vyřídit hypotéku i vy a být tak zase o krok blíž vysněnému bydlení? Pak vás možná zajímá odpověď na otázku, jak dlouho trvá vyřízení hypotéky.

  • test
    31. ledna 2023|Porovnej24
    Hypotéka pro OSVČ s paušálem – vše, co potřebujete vědět!

    Jakmile vstoupila v platnost paušální daň, byla pro mnohé podnikatele velkým lákadlem. Přinesla totiž výrazné zjednodušení administrace. Zádrhel ale nastal při jednáních o úvěrech a půjčkách. Je tedy hypotéka pro OSVČ s paušálem reálná? A na co se máte připravit?

  • test
    19. ledna 2023|Porovnej24
    Hypotéka pro mladé: Je výhodnější půjčit si od státu nebo banky?

    Věděli jste, že má v České republice hypotéku zhruba jeden milion Čechů? Podle nejnovějších průzkumů zájem o hypotéky ani přes vysoké úrokové sazby a rekordní ceny nemovitostí neklesá. O sjednání hypotéky uvažuje 13 % lidí, často se jedná o lidi pod 36, případně pod 40 let, kterých se týká hypotéka pro mladé.

  • test
    27. prosince 2022|Porovnej24
    Jaké topení do starého domu?

    Zajímá vás, jak vyřešit topení ve starší stavbě? Podívejte se na naše tipy a zjistěte, jaké topení do starého domu bude nejideálnějším.

  • test
    20. prosince 2022|Porovnej24
    Levné bydlení: Jak ho v dnešní době sehnat?

    Kroutíte hlavou nad astronomickými cenami domů a bytů a nedokážete pochopit, jak někdo může prodávat či pronajímat obyčejný byt za cenu luxusního paláce? Najít levné bydlení není v dnešní době snadné, ale rozhodně ne nemožné. Poradíme, jak sehnat levnou nemovitost, nebo cenově přijatelný nájem.

  • test
    11. listopadu 2022|Porovnej24
    Hypotéka na 40 let: Jaké výhody přináší? Které banky ji nabízí?

    Existují dva typy lidí. Ti, kteří chtějí mít hypotéku co nejdřív z krku a zvolí krátkou dobu splácení a vysoké měsíční splátky. Hypotéku tudíž splatí dříve, ale za cenu pořádně sešněrovaného rozpočtu, ve kterém mnohdy není ani na nákup nového automobilu nebo dovolenou v cizině. A pak jsou tu ti, kteří se nechtějí po finanční stránce stresovat a raději splácejí déle, zato v nižších měsíčních splátkách. Pro takové může být zajímavá hypotéka na 40 let.

  • test
    15. září 2022|Porovnej24
    Rozvod a hypotéka: Jak vyřešit vyvázání z hypotéky po rozchodu?

    Málokdo vstupuje do manželství či vztahu s obavou, že partnerství jednou skončí. Když vztah ztroskotá, pár to zasáhne nejen po emocionální, ale i finanční stránce. Zvláště pokud mají společný úvěr na bydlení. Jak se dá po peněžní stránce zvládnout rozvod a hypotéka?

  • test
    09. září 2022|Porovnej24
    Úvěr na fotovoltaiku: Která banka poskytne ten nejlepší?

    Domácí fotovoltanická elektrárna může pomoci řešit svízelnou situaci s rostoucími cenami energií. Otázkou je, jak ji bezpečně financovat. Jaký zvolit úvěr na fotovoltaiku? Bude lepší hypotéka nebo klasický spotřební úvěr? A je rozdíl mezi bankami? Pojďme hledat odpovědi.