Menu

Nemáte náhodou zubní kaz? Dentální problémy na dovolené vás můžou vyjít na tisíce korun.

Aktualizováno dne 20.4.2021

I ti, kteří se o svůj chrup starají důsledně, můžou být překvapeni náhlou zubní příhodou. Pokud k ní navíc dojde v cizině, může bolet nejen vás, ale i váš finanční rozpočet. Jak tomu předejít a za včasu rozpoznat zubní kaz?

Nemáte náhodou zubní kaz? Dentální problémy na dovolené vás můžou vyjít na tisíce korun.
10 minut čtení
Cestovní pojištění

Měla to být poklidná dovolená v Itálii. Tři dny po příjezdu jej však začala bolet pravá strana tváře. Vzal si Ibalgin, což sice zmírnilo bolest, ale otok se přes noc ještě zvětšil. Nechápal, co se děje – při pohledu do zrcadla žádný zubní kaz neviděl. Za pár hodin se však jeho stav mnohonásobně zhoršil, přidaly se horečky a opuchlá tvář nyní nabyla velikosti menšího rajčete. Vydal se tedy k místnímu zubaři, kde mu našli mrtvý zub, který zapříčinil zánět dásní. Zub bylo potřeba otevřít a vyčistit, za což musel zaplatit 8 000 Kč. I taková situace se může turistovi na dovolené přihodit.

Možná se o své zuby perfektně staráte, tudíž jste zubní kaz neměli, ani nepamatujete. Překvapit vás však může řada dalších komplikací, mimo jiné i zmiňovaný mrtvý zub. Na první pohled není poznat. Ovšem v některých případech může vyvolat velký zánět a napuchnutí, doprovázený vysokými horečkami, tudíž člověk musí neprodleně vyhledat lékařskou péči.

Časté dentální problémy na cestách

Mnozí cestovatelé se při svých zahraničních pobytech nejčastěji potýkají s následujícími dentálními problémy:

  • ulomená plomba
  • problémy spojené s paradontózou
  • zubní kaz
  • problematický zub moudrosti

u zubaře

Kryje pojišťovna návštěvu zubaře?

Náklady na zdravotní péči se můžou v mnoha zemích pohybovat ve vyšších částkách, než na jaké jsme zvyklí. Zatímco obyčejná plomba je v Česku zdarma, či maximálně v řádu stokorun, v cizině za ni zaplatíte mnohem více. Podívejte se, kolik dáte za ošetření zubního kazu ve Velké Británii, Španělsku a dalších často navštěvovaných zemí. V případě náročnějších zubařských úkonů či instalace bílé plomby můžou být částky ještě mnohem vyšší.

Země Průměrná cena za obyčejnou plombu
Velká Británie 2000 Kč + 730 Kč za zubní ošetření, dohromady tedy 2730 Kč
Španělsko 1700 Kč
Řecko 1830 Kč
USA 1120 - 3350 Kč
Irsko 2500 - 3140 Kč

Právě proto je vhodné sjednat takové cestovní pojištění, které má v sobě zubní ošetření zahrnuto. Turista by měl být pojištěn minimálně na částku 5000 Kč, ovšem vyplatí se i vyšší limity, protože některé zubní příhody můžou vyjít finančně náročněji.

Výše krytí návštěvy u zubaře v zahraničí

Zajímá vás, jaké limity krytí nabízí na zubní ošetření jednotlivé pojišťovny? Podívejte se na přehled výše krytí jednotivých cestovních pojištění v tabulce níže:

Pojišťovny Limit pro výdaje spojené se zubním ošetřením
Allianz 10 000 Kč
Axa Assistance 6 000 Kč
ČSOB Záleží dle typu balíčku, pro Evropu lze sjednat ve výši 5000 Kč, 10 000 Kč, 20 000 Kč
ERV Evropská pojišťovna 25 000 Kč
Slavia 10 000 Kč
Union 300 euro
Uniqa Do limitu léčebných výloh (5, 7 nebo mil. Kč)

Tip! Jednotlivá cestovní pojištění můžete pár kliky poravnat v našem nezávislém srovnávači. Pořídit si to nejvýhodnější můžete z pohodlí domova už od 7 Kč na den. 

Porovnej cestovní pojištění

doktoři

Na co všechno se cestovní pojištění vztahuje?

Před sjednáním cestovního pojištění není na škodu prostudovat si pojistné podmínky. Mezi různými pojistnými firmami totiž můžou existovat výrazné rozdíly, týkající se výčtu lékařských výkonů. Některé pojišťovny totiž můžou pojišťovat pouze úrazy zubů – když si například při sportu urazíte zub, lékařské ošetření vám uhradí, ovšem kdybyste měli zubní kaz, nárok na pojistné plnění vám nemusí vzniknout.

Co je automaticky zahrnuto v každé pojistce?

Naštěstí většina pojišťoven ve svých pojistkách automaticky zahrnuje běžné zubní problémy, jako jsou:

  • zubní kaz
  • zánět dásní
  • jiné běžné stomatologické potíže

Tip! Než pojistku uzavřete, ujistěte se o tom, že výše uvedené kryje v pojistných podmínkách.

Kdy pojišťovna zubní ošetření v zahraničí neproplatí?

Léčíte se zrovna s nějakým zubním problémem, a přesto letíte na dovolenou? Dejte si pozor, pojišťovna vám případné komplikace v cizině nemusí proplatit. Častým důvodem rozčarování bývá to, když jdete k zubaři v Česku a najde vám dva zubní kazy. Ten akutnější opraví, ovšem na ošetření toho druhého vás objedná až za nějakou dobu. Vy mezitím odletíte na dovolenou. Jestliže onen neošetřený zub začne na dovolené bolet a půjdete k zubaři v cizině, pojišťovna vám může pojistné plnění odmítnout právě z důvodu, že jste o této zdravotní komplikaci věděli ještě před odjezdem.

Některé pojišťovny můžou mít ve výlukách i zanedbání zdravotní péče. Jestliže se vám na dovolené přihodí zubní komplikace, můžou po vás po návratu do Česka chtít potvrzení od vašeho lékaře, že chodíte na pravidelné prohlídky. Jestliže jste u vašeho zubaře nebyli, ani nepamatujete, může vám pojišťovna odmítnout pojistné plnění právě z důvodu zanedbání péče.

Jak se vyvarovat případným problémům s pojistkou?

Děsíte se toho, že si na dovolenou sjednáte pojištění, které vám nepomůže? Dobrou zprávou je, že pojišťovny mají za cíl pomoct svým klientům v nouzi a výluky nemají proto, aby lidem odpírali peníze, ale z důvodu eliminování případných pojistných podvodů. Tudíž se dá říct, že pokud zrovna žádný akutní zubní problém nemáte a čas od času se u svého zubaře ukážete, žádné výluky by se vás týkat neměly.

Díky pojištění zubního ošetření v cizině tudíž nejenže získáte větší pocit klidu při cestování, ale rovněž se můžete ochránit před výraznými peněžními náklady.

Ještě by vás mohly zajímat... naše další články zaměřené na cestování a zdraví:

* 15 × nejšílenější extrémní sporty světa
* Vakcína na koronavirus: Odpovědi na nejčastější otázky
* Dovolená nebo víkend na kole: Nejlepší cyklostezky u nás a v Evropě

Mohlo by vás zajímat

lyžaři
Kam na hory? Podívejte se na levné lyžařské destinace a tipy, jak ušetřit
7.10.2021

Nejste si jistí, kam na hory? Poradíme, kde si v letošní zimní sezóně užijete pořádnou dávku sněhu za rozumné peníze a k tomu přidáváme tipy, jak maximálně ušetřit na lyžařském vybavení, ubytování na sjezdovce a dalších věcech, bez kterých se neobejdete.

americký fotbal
Americký fotbal a rugby v ČR: Sportovní kluby pro kluky i holky
9.8.2021

Všichni už jsme asi někdy slyšeli slova americký fotbal a rugby. Asi také víme, že se nehrají s klasickým kulatým míčem, ale s míčem, který je šišatý. A možná i tušíte, že v Čechách už jsou kluby, kde se hraje americký fotbal nebo ruby závodně. Podívejme…

kroužky pro děti
Na jaké zájmové kroužky přihlásit dceru nebo syna?
3.8.2021

S blížícím se začátkem školního roku je potřeba naplánovat kroužky pro děti. Základní doporučení je děti nepřetížit a zájmové kroužky vyvážit. Když už mají sport, můžete přidat jazyk nebo něco kreativního. Chybí vám inspirace? Podívejte se na…

pojištění telefonu
Pojištění telefonu a další zbytečná pojištění, za která lidé vyhazují peníze
26.7.2021

Některé pojistky jsou jako záchranný kruh, který v případě neštěstí odvrátí hrozící finanční problémy. Ovšem jiná jsou bohužel jen načančanou zbytečností s okázalým názvem a minimální užitnou hodnotou. Které pojistky vám pomůžou a které jsou jako…