Menu
Místo, které je
přesně pro vás
Všechny vaše kalkulace, smlouvy a
údaje máte v klientské zóně
Stačí jen použít e-mail,
který jste zadali při srovnání
Doporuč a získej!
Pošlete to dál a vydělejte
Sdílejte svůj
odkaz
Kamarád
ušetří
Získá bonus
200 Kč
A vy vyděláte
peníze

Dovolená bez cestovky: podrobný návod, jak vyrazit do ciziny na vlastní pěst

article big
10 minut čtení
Cestovní pojištění
26.8.2019

Týdenní dovolená v Řecku za 10 000 Kč, nebo třítýdenní pobyt v Thajsku za 20 000 Kč? To nemusí být jen zbožné cestovatelské přání, ale běžná realita, která je samozřejmostí pro lidi, kteří nevyužívají služeb cestovních kanceláří. V následujícím textu se dozvíte, jak vycestovat do zahraničí na vlastní pěst a také to, jakým způsobem vám dovolená bez cestovky obohatí život.

Ano, dovolená s cestovní kanceláří je pohodlnější. Zaplatíte si za to, že vás někdo odveze, ubytuje a po celou dobu pobytu vám bude k dispozici. Je to pohodlnější, ale rozhodně ne sázkou na jistotu. Určitě už jste slyšeli o lidech, kteří se kvůli zkrachovalé cestovní kanceláři nemohli dostat domů, nebo o nadšených cestovatelích, jejichž nadšení zhaslo hned po příjezdu na hotel, který rozhodně nevypadal jako to snové plážové letovisko, které viděli na stránkách katalogu.

Dovolená bez cestovky také není sázkou na jistotu (rovněž se můžete setkat s problémy při cestě nebo ubytování), ale jedno zde jisté je - rozhodně ušetříte peníze.

Jak moc? To jsme si ilustrovali na příkladu tříčlenné rodiny, která se chystá na týden na španělskou Mallorku (jedná se o konečnou cenu včetně dopravy, ubytování a stravy).

Dovolená na Mallorce, 8 dní, 2 dospělí, 1 dítě Cena s cestovní kanceláří Cena při cestování na vlastní pěst
  38 490 Kč 27 500 Kč

Možná si řeknete, že dovolená bez cestovky musí být nutně spojena s nízkou kvalitou ubytování. Ne vždy je to podmínkou  - naši ilustrační rodinku jsme ubytovali v následujícím apartmánu s kuchyní a vlastním sociálním zařízením.

dovolená bez cestovky

 

Dovolená bez cestovky, aneb ucelený návod, jak na to

 

Doprava

Abyste se mohli slunit na pláži, nebo šlapat po horských hřebenech, musíte se nejdříve na dané místo dostat. Nejlevněji to půjde, pokud si při honbě za levnými letenkami dáte trochu načas.

Jak na levné letenky?

  • Rezervujte s předstihem. Nespoléhejte na to, že cenovou bombu objevíte pár dní před plánovaným odletem. Na nejvýhodnější ceny letenek obvykle narazíte zhruba 2 - 3 měsíce předem.
  • Využijte cenové srovnávače. Skyscanner nebo Kiwi jsou stránkami, které vám porovnají ceny letenek od více aerolinek.
  • Zaregistrujte se na stránky s akčními letenkami. Existují speciální portály, na kterých se pravidelně objevují informace o akčních letenkách. Jedná se například o Cestujlevne.cz, Zaletsi.cz nebo Honzovyletenky.cz. Nemusíte tam ani chodit denně, stačí se přihlásit k odběru jejich newsletteru, a začnou vám chodit e-maily o lákavých akčních nabídkách.
  • Nakupujte v úterý. Řada analýz z oblasti letecké přepravy ukazuje, že nejlevněji pořídíte, pokud letenky nakoupíte v úterý. V pondělí večer totiž řada leteckých společností přichází se slevami a během úterý je vypouští do světa.
  • Leťte uprostřed týdne. Většina lidí preferují letět ke konci týdne, proto je o letenky v pátek a sobotu větší zájem, což se odráží na jejich vyšší ceně. Pondělí je zase oblíbený den pro byznys cesty. Nižší ceny se můžete dočkat, pokud váš odlet naplánujete na úterý a středu.

„Zvládnu to sám?“ „Jak se zorientuju na letišti?“ To jsou možná myšlenky, které se vám před odletem budou honit hlavou. Právě pro prvocestovatele jsme nedávno sepsali článek, který podrobně vysvětluje všechny procesy s leteckou dopravou spojené ->> Jak postupovat na letišti

Otázka dne: je možné cestovat do zahraničí na vlastní pěst bez znalosti angličtiny, nebo místního jazyka? Pokud neovládáte ani základy, raději s cestou ještě počkejte. Dovolená bez cestovky je totiž hodně založená na komunikaci a domlouvání se s místními, stejně jako hledání cestovatelských informací na internetu (z nichž nejvíc je v angličtině). Na vlastní pěst vyrazte tehdy, až budete mít úroveň cizího jazyka alespoň B1. Do té doby můžete vypilovat vaše jazykové dovednosti třeba na bezplatné aplikaci Duolingo.

 

Ubytování

Dalším důležitým krokem je nalezení ubytování v cílové destinaci. V drtivé většině případů nemusíte nikam telefonovat ani nic složitě domlouvat - ubytování najdete snadno přesinternet na pár kliků.

Jaké stránky na hledání ubytování byste měli rozhodně vyzkoušet?

  • Booking.com. Jedná se o přehledné porovnání jednotlivých ubytovacích zařízení v dané lokalitě. Na této stránce si zadáte vaše požadavky, týkající se ubytování (počet osob, cenová relace, úroveň hotelu a doplňkové parametry - tzn. typ stravování, vzdálenost od centra města, přístup k pláži či řazení hotelů podle klientské oblíbenosti). U každé nabídky máte důkladně nafocené ubytovací prostory a také zde naleznete recenze lidí, kteří v tomto hotelu bydleli. Jak si ubytování zarezervovat? Stačí zvolit vámi preferovaný pokoj, vyplnit své osobní údaje a zaplatit. Některé hotely umožňují platbu až po příjezdu (tzn. nemusíte nic platit předem), nebo možnost bezplatného storna pobytu (tzn. do určitého data, většinou týden až tři dny před samotným začátkem pobytu můžete rezervaci bezplatně zrušit).
  • Airbnb.com. Bezduché hotelové resorty vás moc nelákají a raději byste bydleli v romantickém podkroví na břehu řeky Seiny, nebo v tradičním bílém domečku v řecké vesnici? Ubytování přímo v nemovitostech místních lidí nabízí portál Airbnb. Místní lidé skrz něj pronajímají své pokoje, byty či domy. Někdy se jedná o pokoj v domě, kde bydlí místní lidé, někdy pro sebe budete mít celý byt nebo dům (záleží na tom, jakou možnost zvolíte). Tento portál funguje na podobném principu, jako Booking - zadáte požadavky vašeho pobytu a zobrazí se vám nabídky ubytování. Oproti Bookingu nabízí Airbnb i funkce navíc - například vidět mapu jednotlivých ubytování (což je ideální, pokud chcete najít bydlení co nejblíž pláže nebo centra města), a nabídku zážitků v dané oblasti. Na tomto portálu si totiž můžete zarezervovat nejen bydlení, ale i exkurze, průvodcovské služby, adrenalinové zážitky a další. Jak si ubytování rezervovat? Jednoduše si vyberete termín a zaplatíte. Po samotné rezervaci je důležitá i komunikace s majitelem domu či bytu - musíte se domluvit na čase příjezdu a způsobu předání klíčů.
  • Hostelworld.com. Pokud vám nevadí sdílet pokoj s ostatními lidmi, zvolte ubytování v hostelu. Dostanete se tak na skutečně nízkou cenu (od 180 Kč/noc za osobu). Nevýhodou je určitá ztráta soukromí, výhodou je možnost seznámit se s ostatními cestovateli z celého světa. Porovnání hostelů podle ceny, vzdálenosti od centra města a referencí najdete na stránce Hostelworld.

 

Jsou klientské recenze objektivní? Výše zmíněné platformy jsou založené na zákaznických recenzích. Jsou však tyto recenze důvěryhodné? Vždyť pozitivní nebo negativní recenzi by mohl danému hotelu či hostelu napsat kdokoliv. Na těchto portálech to funguje tak, že klient si musí ubytování rezervovat, zaplatit za něj a po skončení pobytu mu přijde e-mail s prosbou o zhodnocení. Recenze tedy píšou lidé, kteří v daném hotelu skutečně bydleli - nemůže je tudíž napsat nikdo „zvenčí.“

Pojištění

Cestovní  kancelář vám většinou nabídne předražený balíček cestovního pojištění. Dovolená bez cestovky většinou umožňuje vybrat si pojištění dle vašeho gusta. Pokud preferujete optimální poměr cena a kvalita, vyzkoušejte cenové srovnání.

[maxbutton id="5" text="Sjednat cestovní pojištění od 7 Kč/den" window="new" ]

 

Bezpečnost

Přestože dovolená bez cestovky budí v řadě lidí hrůzu, spousta států je naprosto bezpečných a poradíte si v nich i bez asistence cestovní kanceláře. Chcete si vámi vybranou destinaci prověřit? Míru kriminality můžete porovnat například na serveru Numbeo.com

Informace o dané zemi a doporučení o bezpečnosti cestování do této destinace můžete rovněž zjistit na stránkách Ministerstva zahraničních věcí (www.mzv.cz)

Mohlo by vás zajímat

thumb
Srážka se zvěří vám nyní hrozí víc, než dřív. Jak toto riziko snížit?
18.9.2019

Máte radost z toho, že tropická vedra polevila a nemusíte se tudíž potýkat s takovými patáliemi, jako je horký volant nebo žhnoucí interiér auta po parkování na slunci? Vězte, že podzim přináší své vlastní problémy, jako je například vyšší riziko toho, že…

thumb
Hypotéka od státu 2019: komu půjčí a jaké jsou podmínky?
16.9.2019

Stát se již loni rozhodl zareagovat na napjatou situaci v oblasti hypotečních úvěrů, vyvolanou doporučením ze strany České národní banky. Rozhodl se poskytnout úvěr na bydlení, který má za cíl dopomoct rodinám k vlastnímu bydlení. Jaké podmínky mají…

thumb
Benzín vs diesel: jaké jsou klady a zápory těchto motorů?
15.9.2019

Pokud uvažujete o koupi nového vozu, zřejmě už máte jasno, jaký model a barvu chcete. Volba mezi dieselovým a benzinovým motorem však tak snadná nebývá. Posvítili jsme si na to, jaké jsou charakteristiky těchto dvou typů motorů. Hlavní rozdíl spočívá…

thumb
Mobilní domy k trvalému bydlení překvapí cenou a pohodlím
14.9.2019

Co si budeme nalhávat — klasickému bydlení v cihlových budovách se nic nevyrovná. Ovšem ne každý má peníze na to, aby si mohl dopřát klasický dům. Mnozí se v takovém případě nechtějí smířit s bydlením v panelákovém bytě, a proto zvolí mobilní domy k…