porovnej24 logo
test

Sedadlo smrti vs bezpečná místa: Kam si ideálně sednout v autě, letadle a autobuse?

31. 5. 2022 | Aktualizováno: 22. 6. 2022
|
Délka čtení: 9 min.

Poradíme vám, jaká sedadla jsou v různých dopravních prostředcích nejbezpečnější. Pokud se posadíte právě na ně, snižujete riziko, které vám hrozí v případě dopravní nehody. Zároveň si představíme, které že je ono "sedadlo smrti" v různých dopravních prostředcích.

Koho neděsí dopravní nehody, ten se buď smířil s krutou realitou života, nebo si možná rizika nepřipouští. Případně se všude dopravuje po svých a dopravním prostředkům se vyhýbá. Jak kromě bezpečné jízdy, sledování okolí a předvídání nepředvídatelného ještě zvýšit naši bezpečnost a bezpečnost dětí během cestování? Například tím, že budete při přepravě vyhledávat bezpečnější místa a nebudete využívat tzv. sedadlo smrti.

Jak snížit riziko úrazu či dokonce úmrtí při dopravní nehodě?

Ochranné prvky v autě

První a hlavní pravidlo zní: být vždy připoutaný. V případě nehody totiž pásy zvyšují šanci na přežití až desekrát. Toto platí i na krátké vzdálenosti. Nikdy nevíte, co se může nacházet za dalším rohem či zatáčkou. Při cestování autem je nutné přizpůsobit jízdu vlastnostem vozidla a jízdním podmínkám. Pak je tu možnost pořídit vůz vybavený více airbagy, či dalšími ochrannými prvky.

Dalším prvkem pro zvýšení bezpečnosti je správná volba sedadla, a to v autě i v autobuse. Takzvané bezpečné sedadlo je prakticky to jediné, čím si můžete v případě dopravní nehody pomoci od úrazu.

Autonehody v ČR

Podle statistik webu iRozhlas.cz to vypadá s aktuální nehodovostí (čísla od začátku roku do 31.5.2022) a nehodovostí za celý minulý rok následovně:

PoložkaRok 2021Rok 2022 (leden - květen)

Počet dopravních nehod

92 681

36 287

Počet mrtvých

462

174

Počet těžce zraněných

1 410

512

Počet lehce zraněných

18 868

7 128

Jízda pod vlivem alkoholu

4 354

1 673

Nedání přednosti v jízdě

10 137

3 842

Nesprávné předjíždění

1 108

405

Nepřiměřená rychlost

12 216

4 311

Celkové škody

7.006.687.000 Kč

2.464.827.000 Kč

Tip!

Škodu, kterou při dopravní nehodě způsobíte na něčím voze nebo majetku bude uhrazena z povinného ručení. To nejvýhodnější seženete porovnáním nabídek všech 10 pojišťoven zde:

Kam umístit dítě v autě, aby mělo co nejbezpečnější jízdu?

Nejbezpečnější sedadlo v autě

Nejenom děti nemusí sedět na proslulém „sedadle smrti”, tj. na sedačce spolujezdce vedle řidiče. Moderní auta jsou však vybavena mnoha airbagy a šance na vyváznutí s menším traumatem se tak zvětšuje.

Pozor na airbag!

Dětskou autosedačku NIKDY nedávejte na místo vybavené airbagem. Nejlepší místo pro ni je zády proti směru jízdy a uprostřed. Je tak chráněno ze všech míst co největším prostorem a dítě má chráněnou hlavu i páteř. Starší děti by pak měly sedět po směru jízdy. V každém případě pozorně prostudujte návod přiložený k sedačce, abyste ji připnuli správně.

Tip!

Tu správnou autosedačku najdete třeba u Autohotarek.cz, kde za nákup přes cashback dostanete ještě zaplaceno!

Kam si sednout v letadle a autobuse?

Bezpečná sedadla v letadle

A co jiné druhy cestování? Nehoda se může stát kdekoliv. Například při létání (které má ovšem nejmenší nehodovost ze všech dopravních prostředků) jsou v takovém krajním případě bezpečná sedadla v zadní části letadla. Ideálně uprostřed.

Bezpečná sedadla v autobuse

Naopak v autobuse jsou bezpečná sedadla ta uprostřed a do uličky. V obou případech je důležité, abyste byli připoutáni, to vaše šance na vyhnutí se úrazu, či dokonce úmrtí, zvyšuje několikanásobně.

Tip!

Ať už cestujete kamkoliv, nezapomeňte se pojistit! Nikdy totiž nevíte, co se může stát. Cestovní pojištění si můžete pořídit už od 7 Kč na den:

Sedadlo smrti v různých dopravních prostředcích

Sedadlo smrti v autě

Za sedadlo smrti, neboli nejnebezpečnější místo v autě, se tradičně považuje sedadlo spolujezdce. Nicméně poslední studie IIHS (Insurance Institute for Highway Safety) ukázala, že nová nejnebezpečnější místa v autě jsou na zadních sedačkách. Sedadlo smrti se tak přemístilo od spolujezdce na zadní sedačky a to hlavně díky ochranným prvkům (airbagy, apod.).

Sedadlo smrti v autobuse

Jak už jsme uvedli výše, statistiky uvádí, že nejbezpečnější sedadla v autobuse jsou uprostřed vozidla. Tradičně je během autonehody nebezpečné sedět hned vedle řidiče, v první a druhé řadě, ve třetí a čtvrté řadě od konce autobusu a u okének. Za sedadla smrti, tedy nejnebezpečnější sedadla vůbec, se zde považují místa na začátku a konci autobusu.

Sedadlo smrti v letadle

Podle FAA (Federal Aviation Authority) a dat, která nashromáždili v letech 1985 - 2020, se nejhorší místa na sezení v letadle nachází uprostřed. FFA uvádí, že při letecké nehodě na nich zaznamenala 44% úmrtnost, zatímco u nejlepších sedadel (v zadní části v uličce) úmrtnost 28 %.

Pokud se tedy budete chtít vyhnout místu označovanému jako "sedadlo smrti", usaďte se v autě ideálně na sedadlo řidiče, v autobuse uprostřed do uličky a v letadle v zadní části do uličky. Zároveň nikdy nezapomínejte na využití ochranných prvků jako jsou bezpečnostní pásy nebo airbagy.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • dalnice-z-mostu
    01. února 2024|Porovnej24
    Jízda po dálnici bez známky? Co vám hrozí? (ručně vytvořeno)

    V České republice se nachází přes 1000 kilometrů dálnic, které spojují nejvýznamnější metropole a státy. Řidiči díky síti dálnic přejedou od západu na východ Čech přibližně za 5 hodin. Jízda po dálnici bez známky se ale nevyplácí. Co řidičům hrozí a platí povinnost pro všechny?

  • test
    29. ledna 2024|Porovnej24
    Kdo patří do rizikové skupiny řidičů?

    Srovnávače pojištění vozidel po vás chtějí zadat široké spektrum informací. Prostřednictvím těchto údajů vyhodnocují, zda jste tzv. riziková skupina řidičů. Při hledání vhodného povinného ručení proto narazíte na značné rozdíly v cenách nabízených pojištění.

  • test
    27. prosince 2023|Porovnej24
    Plná čára není zeď. Existuje hned několik případů, kdy ji můžete beztrestně přejet

    Pro většinu řidičů je plná čára pomyslnou zdí, kterou nesmí překročit, jinak by jim hrozila vysoká pokuta. Není to ale vždycky pravda, existuje totiž hned několik případů, kdy ji lze beztrestně přejet a ještě si ušetřit nějaký ten čas.

  • test
    20. prosince 2023|Porovnej24
    Našli jsme 5 kombíků s největším kufrem: Favoritem je vlajkový model od Škodovky

    Víte, které auto má největší kufr? Někdo si vybírá nový vůz podle vzhledu, jiní zase podle motorizace či ceny. Nicméně pro mnoho z nás je nejdůležitější velikost zavazadlového prostoru.

  • test
    18. prosince 2023|Porovnej24
    Znáte všechny dopravní značky? Představíme vám ty nejzáludnější, které si lidi nejčastěji pletou

    Dopravní značky a organizace silničního provozu – klíčový pilíř bezpečnosti všech jeho účastníků. S většinou dopravních značek se seznámíte už v autoškole. Na některé ale brzy zapomeneme, nebo si je řidiči pletou s jinými.

  • test
    04. prosince 2023|Porovnej24
    Bobování se vrací do hry: TOP 10 bobovacích drah v Česku i za hranicemi

    Bobování je opět trendy: Ať už vyrážíte na poslední chvíli, nebo plánujete zimní radovánky a dovolenou v předstihu, zařaďte na program také sáňkování a bobování. Na nejlepších drahách v Česku je to totiž parádní zábava i pro dospělé.

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    31. října 2023|Porovnej24
    15 destinací, kde oslavíte ten nejstrašidelnější Halloween!

    Halloween je svátkem, který je nejvíce rozšířený v anglosaských zemích, čím dál tím větší oblibě se však těší také v České republice. A oblibu má nejenom u dětí, ale také dospělých, kteří mají možnost obléknout si strašidelné kostýmy a ozdobit svůj domov vydlabanými dýněmi.

  • test
    16. října 2023|Porovnej24
    Pokuta za stání na invalidech, přechodu pro chodce nebo v zákazu stání. Co vám hrozí?

    Nedostatek parkovacích míst vede řidiče k různým pokusům o odstavení auta. S myšlenkou “na těch pár minut to snad nevadí” nechávají auto v zákazu stání, na méně frekventovaném přechodu pro chodce a vyhrazených stáních. V dnešním článku se podíváme na pokutu za stání na invalidech.

  • test
    11. října 2023|Porovnej24
    Kruhový objezd: Vcelku banální věc zatápí mnoha řidičům

    Kruhový objezd – Češi se často dopouští chyb, jako nedání přednosti, nevhodné použití směrovek nebo zbytečné zdržování.