Menu
Místo, které je
přesně pro vás
Všechny vaše kalkulace, smlouvy a
údaje máte v klientské zóně
Stačí jen použít e-mail,
který jste zadali při srovnání
Doporuč a získej!
Pošlete to dál a vydělejte
Sdílejte svůj
odkaz
Kamarád
ušetří
Získá bonus
200 Kč
A vy vyděláte
peníze

Nejzbytečnější pojištění, za která lidé vyhazují peníze

22.3.2018
Nejzbytečnější pojištění, za která lidé vyhazují peníze
9 minut čtení
Pojištění

Některé pojistky jsou jako záchranný kruh, který v případě neštěstí odvrátí hrozící finanční problémy. Ovšem jiná jsou bohužel jen načančanou zbytečností s okázalým názvem a minimální užitnou hodnotou. Které pojistky vám pomůžou a které jsou naopak jen plýtváním vašich peněz?

Nechceme tvrdit, že například pojištění zahradní architektury není užitečné pro toho, kdo má na zahradě vzácné dřeviny v hodnotě milionu korun. Ovšem pro běžného člověka, vlastnící pozemek s pár záhonky mrkví je tato pojistka jen zbytečným vyhazováním peněz z okna. Zaměřili jsme se na pojistky či jejich kombinace, které si lidé často sjednávají, aniž by se přesdvědčili o jejich užitečnosti.

Pojištění mobilního telefonu

Spousta lidí při koupi novotou zářícího telefonu podlehne nabídce pojištění tohoto moderního zázraku. Byla by katastrofa, kdyby se mi tento krasavec rozbil.“ Proběhne možná kupujícímu hlavou a už se natahuje po propisce, aby pojistku podepsal.

Pojištění mobilního telefonu lze sjednat na mnoha pobočkách mobilních operátorů či přímo v obchodech s elektronikou. Fungují na principu spolupráce daného obchodu a pojišťovny, která pojistku zaštiťuje.

Ovšem přestože v danou chvíli se může pojištění telefonu jevit jako ta nejrozumnější věc, ve výsledku to zase takový zázrak není. Kdyby kupující pečlivě pročetl pojistné podmínky, zjistil by, že na spoustu běžných situací se pojištění nevztahuje. Pojistka jej sice ochrání pro případ pádu a rozbití, či v situaci, kdy mu přístroj bude odcizen zlodějem nebo zničen v důsledku elektrického přepětí.

Avšak na situace, kdy vám telefon poškodí vaše dítě či zvířecí mazlíček, nebo telefon někde ztratíte, se pojištění nevztahuje. Problém můžete mít dokonce i při uplatňování některých škod, týkajících se rozbití telefonu. Pojistka se sice vztahuje na případ mechanického poškození, ovšem ve výlukách je uvedeno, že nekryje případy nedbalého zacházení. Někteří lidé tudíž mají zkušenost, že se jim telefon rozbil při neopatrném vytahování z kapsy, nebo při pádu ze stolu, přičemž pojistka se na tyto případy nevztahovala.

Dvojitá pojištění na cesty

Ze začátku si zopakujme pojmy: cestovní pojištění slouží k proplacení škod za náklady léčení (pokud se v zahraničí zraníte a operace bude stát například 50 000 Kč, pojišťovna vám je proplatí). Ovšem úrazové pojištění je něco jiného - je to finanční kompenzace za každý den léčení úrazu. Tyto peníze může pojištěnec použít na jakýkoli účel - financování ušlého zisku ze zaměstnání, nákladů na léčbu či finanční přilepšení. Léčíte-li se například 20 dní, pojišťovna vám vyplatí sjednanou denní částku za každý den léčení - ať už ležíte v nemocnici, či chodíte do práce.

Spousta lidí si na cesty sjednává obsáhlé balíčky cestovního pojištění, zahrnující množství rizik. Mezi nimi je i úrazové pojištění. Ovšem mnozí lidé už úrazovou pojistku mají zahrnutou v rámci svého životního pojištění, tudíž za toto riziko platí dvakrát.

Mnozí mají rovněž u své stávající pojišťovny sjednanou pojistku odpovědnosti. Přesto při vycestování do zahraničí neváhají sáhnout po balíčku cestovního pojištění, ve kterém se tento typ pojištění rovněž vyskytuje. Placení dvakrát za pojištění odpovědnosti je ještě větší nesmysl, než mít dvakrát sjednané úrazové pojištění. Pokud se vám totiž stane úraz, dočkáte se dvojího pojistného plnění. Ovšem pokud v zharaničí někomu způsobíte škodu na majetku či zdraví, tuto škodu vám proplatí jen jednou, i když máte sjednané pojistky dvě.

Proto si vždy před sjednáním cestovního pojištění pečlivě projděte své dosavadní pojistky, ať si některá rizika nesjednáte dvakrát.

Tip: V našem srovnávači si můžete přehledně porovnat ceny i pojistná rizika.

Pojištění platební karty

Představa vyluxování peněz z bankovního účtu nedá mnoha lidem spát. Proto si někteří z nich pojistí klidný spánek formou pojištění platební karty. Je však tato pojistka skutečně výhodná?

Situace, kdy nenávratně přijdete o všechny své peníze na účtu, je velmi mizivá. Banky totiž drtivou většinu krádeží z bankovních účtů odškodňují, aniž byste na to potřebovali speciální pojistku.

Banka vám poskytne odškodnění ukradené částky, pokud:

  • vám někdo zcizí peníze z účtu, avšak vy jste ztrátu karty bez zbytečného prodlení nahlásili bance a policii
  • se stanete obětí závadného bankomatu, na který někdo napíchl skimmovací zařízení

Mnoho bank odškodňuje i zpětně. Na četných diskuzích o cestování lidé popisují zkušenosti, kdy cestovali například po Indonésii či Thajsku, kde jsou útoky na bankovní účty velmi časté. Mnozí z nich se vrátili zpět do Česka a po pár týdnech jim začaly mizet peníze z účtu. Vše nahlásili bance a policii, přičemž drtivá většina bank jim peníze vrátila zpět.

Protože postoj bank k odškodnění těchto krádeží bývá velmi vstřícný, pojištění karty je zbytečný (a mnohdy i drahý) luxus.

Mnohdy navíc stačí i preventivní opatření - nenechávat si na bankovním účtu velké finanční částky, ale pravidelně je přelévat na váš spořicí účet, či si stanovit denní limit pro platby.

Pojištění schopnosti splácet

Další noční můrou je situace, kdy člověk vlivem úrazu či nemoci přijde o práci a nemůže tak splácet své závazky (hypotéku, spotřebitelský úvěr). Či dokonce zemře a dluhy zůstane zatížena jeho rodina. Pojištění schopnosti splácet tedy slouží k úhradě daného úvěru pojišťovnou.

Myšlenka je to sice přínosná, horší je však její samotné provedení. První háček spočívá ve lhůtě vyplacení peněz. Neočekávejte, že se pojišťovna chopí placení úvěru okamžitě - mnohé vám s placením pomůžou až po nějaké době, třeba po dvou či více měsících. Tudíž s okamžitým nedostatkem peněz vám nepomůžou.

Mnohé pojišťovny mají rovněž řadu výluk. Například vám neproplatí všechny typy onemocnění (ve výluce může být například degenerativní onemocnění zad a kloubů).

Riziko ztráty zaměstnání obvykle kryjí jen nejdražší typy pojistek, a i ty mají přísná pravidla. Aby pojišťovna poskytla pojistné krytí, musí mít člověk u zaměstnavatele smlouvu na dobu neurčitou. Problémem rovněž může být, pokud v daném roce člověk zaměstnavatele změnil, anebo uzavřel jiný typ smlouvy u toho stávajícího.

Pojištění schopnosti splácet se tedy vyplatí u případů úmrtí a invalidity, kdy firma doplatí zbytek úvěru. Ovšem vám odpovídající finanční plnění, ovšem za méně peněz, poskytne kvalitní životní pojištění.

 

 

Mohlo by vás zajímat

thumb
Co vidět v Bulharsku? Nejkrásnější místa u moře i ve vnitrozemí
14.8.2020

Víte, co vidět, když navštívíte Bulharsko? Tato země je turisticky velmi vyhledávaná především pro své přímořské oblasti, láká na plážové hrátky i relaxaci u moře.

thumb
Cashback programy na internetu: Jak získat peníze z nákupu zpět?
13.8.2020

Jaký máte pocit, když si koupíte přepychové boty, elegantní šaty nebo novou herní konzoli? Většina z nás cítí radost nad novým nákupem a nemůžeme se dočkat, až nový produkt začneme používat. Ovšem někde vzadu v hlavě se ozývá znepokojivý hlásek, který nám…

thumb
Co je povinná výbava auta a na co nezapomenout při cestě do Rakouska, Německa, Polska a na Slovensko?
12.8.2020

Povinná výbava auta je pro každý stát v Evropě bohužel mírně jiná. Pokud chcete mít jistotu, že splňujete vše potřebné, připravili jsme pro vás přehled požadavků pro jednotlivé země.

thumb
Jaký je rozdíl mezi kapitálovým a investičním životním pojištěním?
11.8.2020

Chcete zabezpečit vaši rodinu pro případ nenadálé události a máte problém zorientovat se ve všech těch složitých pojistných termínech? Lidé často tápou v tom, jaký je rozdíl mezi kapitálovým a investičním životním pojištěním. Zaměřili jsme se na to, co…