porovnej24 logo
test

Povinné ručení na měsíc pro motorkáře a sváteční řidiče

6. 11. 2021 | Aktualizováno: 9. 11. 2021
|
Délka čtení: 9 min.

Povinné ručení se standardně sjednává na dobu neurčitou s pojistnou dobou jeden rok a automaticky se pak každoročně prodlužuje. Takto může povinné ručení fungovat roky. Proč tedy sjednávat povinné ručení na měsíc a pro koho je vhodné?

Povinné ručení je ze zákona povinné pro všechna motorová vozidla na území České republiky, ale i v zahraničí. Z pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla neboli povinného ručení se vyplácí pojistné plnění účastníkovi nehody nebo třetí straně, kteří nehodu nezavinili. Povinné ručení je tedy to, které kryje škody (finanční, ale i újmu na zdraví), které řidič způsobí svým automobilem někomu jinému. Stejnou roli má i povinné ručení na měsíc.

Proč si sjednat povinné ručení na měsíc?

Povinné ručení na měsíc je vhodné ve chvíli, kdy potřebujete sjednat povinné ručení a mít ochranu vašeho vozidla jen na určitou část roku. Toto pojištění se může hodit třeba v případě, že si kupujete nové auto a potřebujete ho převézt a dlouhodobé povinné ručení si chcete sjednat až později v klidu.

Můžeme se setkat také s označením jako krátkodobé povinné ručení, nebo povinné ručení na dobu určitou. Pojistnou ochranu budete mít u těchto pojištění sjednanou jen po určitou část roku. Po uplynutí takto sjednaného krátkodobého povinného ručení je nutné buď sjednat nové povinné ručení, nebo vozidlo řádně odstavit a odevzdat značky do depozitu.

Povinné ručení

Získejte nejlevnější povinné ručení již od 1 009 Kč

Tip! Nejlevnější povinné ručení získáte porovnáním nabídek trhu. Stačí zadat pár údajů o vašem voze:

Kdo povinné ručení na měsíc nabízí?

Na webových stránkách povinné ručení na měsíc obvykle pojišťovny nepropagují, ale sjednat se přece jen dá. U těchto pojišťoven víme, že krátkodobé pojištění vozu nabízí:

PojišťovnaKrátkodobé povinné ručeníKrátkodobé povinné ručení

ano, na 15 dnů

pouze pro motorku

ne, pouze na dobu neurčitou

ano, u flotilového pojištění

ano

ano

ano

ano

ano, minimálně na 15 dnů

ne

ano, minimálně na 14 dnů

ne

Cena za povinné ručení na měsíc

Cenu za povinné ručení na měsíc ovlivňuje stejně jako cenu běžného povinného ručení velké množství faktorů. Jde o typ automobilu, jeho stáří, výkon motoru, roční nájezd kilometrů. V souvislosti s majitelem je důležité také místo trvalého bydliště a velmi důležité jsou i bonusy za dosavadní beznehodovost.

Pro výpočet ceny je nejvhodnější využít srovnávač povinného ručení, případně přímo kontaktovat linku, kde vám potvrdí, která z pojišťoven tento produkt nabízí. Je jasné, že cena za povinné ručení na 1 měsíc bude celkově nižší než sjednání povinného ručení na dobu neurčitou, ale při přepočtu standardního povinného ručení na období jednoho měsíce nakonec zjistíte, že je výhodnější mít sjednanou dlouhodobou smlouvu. To je však obvyklé i u jiných typů pojistných smluv.

Sezónní povinné ručení

Kromě krátkodobého povinného ručení na dobu určitou je v nabídce pojišťoven i sezónní pojištění. Mezi těmito produkty je rozdíl. Sezónní povinné ručení se uzavírá na dobu neurčitou. Při sjednání sezónního povinného ručení spolu se sezónním havarijním pojištěním budete platit jen za ty měsíce, kdy skutečně jezdíte (v sezóně). Po skončení sezóny vozidlo odstavíte mimo pozemní komunikace, už ale nebudete muset dávat značky do depozitu. O další starost s administrativou a poplatky méně.

Vozidlo je však pojištěné jen po dobu sezóny. Pokud způsobíte nehodu mimo sezónu, veškeré náklady a odškodnění účastníků nehody je na vás a jde z vaší kapsy.

Stejně tak jako je možné sjednat povinné ručení na kratší dobu, může se sjednat i havarijní pojištění na kratší dobu. To se hodí zase ve chvíli, kdy plánujete vyrazit na dovolenou autem a chcete mít jistotu, že v případě potíží nezůstanete bez pomoci. Sezónní havarijní pojištění na motorku znamená, že po dobu od dubna do října budete plně chránění před živly jako je vandalismus, odcizení, ale i přírodními živly.

Pokud vlastníte automobil nebo motorku, pamatujte, že bez sjednaného povinného ručení nesmíte vyjet ani z garáže. Pokud víte, že vyjíždíte s vozidlem je výjimečně, můžete prozkoumat nabídky povinného ručení na měsíc. Pokud vyjíždíte jen výjimečně, protože máte veterána, můžete využít speciální nabídku povinného ručení pro veterány.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • dalnice-z-mostu
    01. února 2024|Porovnej24
    Jízda po dálnici bez známky? Co vám hrozí? (ručně vytvořeno)

    V České republice se nachází přes 1000 kilometrů dálnic, které spojují nejvýznamnější metropole a státy. Řidiči díky síti dálnic přejedou od západu na východ Čech přibližně za 5 hodin. Jízda po dálnici bez známky se ale nevyplácí. Co řidičům hrozí a platí povinnost pro všechny?

  • test
    29. ledna 2024|Porovnej24
    Kdo patří do rizikové skupiny řidičů?

    Srovnávače pojištění vozidel po vás chtějí zadat široké spektrum informací. Prostřednictvím těchto údajů vyhodnocují, zda jste tzv. riziková skupina řidičů. Při hledání vhodného povinného ručení proto narazíte na značné rozdíly v cenách nabízených pojištění.

  • test
    27. prosince 2023|Porovnej24
    Plná čára není zeď. Existuje hned několik případů, kdy ji můžete beztrestně přejet

    Pro většinu řidičů je plná čára pomyslnou zdí, kterou nesmí překročit, jinak by jim hrozila vysoká pokuta. Není to ale vždycky pravda, existuje totiž hned několik případů, kdy ji lze beztrestně přejet a ještě si ušetřit nějaký ten čas.

  • test
    20. prosince 2023|Porovnej24
    Našli jsme 5 kombíků s největším kufrem: Favoritem je vlajkový model od Škodovky

    Víte, které auto má největší kufr? Někdo si vybírá nový vůz podle vzhledu, jiní zase podle motorizace či ceny. Nicméně pro mnoho z nás je nejdůležitější velikost zavazadlového prostoru.

  • test
    18. prosince 2023|Porovnej24
    Znáte všechny dopravní značky? Představíme vám ty nejzáludnější, které si lidi nejčastěji pletou

    Dopravní značky a organizace silničního provozu – klíčový pilíř bezpečnosti všech jeho účastníků. S většinou dopravních značek se seznámíte už v autoškole. Na některé ale brzy zapomeneme, nebo si je řidiči pletou s jinými.

  • test
    16. října 2023|Porovnej24
    Pokuta za stání na invalidech, přechodu pro chodce nebo v zákazu stání. Co vám hrozí?

    Nedostatek parkovacích míst vede řidiče k různým pokusům o odstavení auta. S myšlenkou “na těch pár minut to snad nevadí” nechávají auto v zákazu stání, na méně frekventovaném přechodu pro chodce a vyhrazených stáních. V dnešním článku se podíváme na pokutu za stání na invalidech.

  • test
    11. října 2023|Porovnej24
    Kruhový objezd: Vcelku banální věc zatápí mnoha řidičům

    Kruhový objezd – Češi se často dopouští chyb, jako nedání přednosti, nevhodné použití směrovek nebo zbytečné zdržování. 

  • test
    25. září 2023|Porovnej24
    Jak opravit plynové vzpěry? Vyplatí se oprava svépomocí?

    Rádi si usnadňujeme život. Někdy stačí drobnost, jindy jde o složité vynálezy. Plynová vzpěra je jeden z nenápadných pomocníků. Zvládá přitom těžkou práci. Jak opravit plynové vzpěry, abychom se na ně mohli dále spoléhat?

  • test
    06. září 2023|Porovnej24
    Jak správně postupovat při odstoupení od kupní smlouvy auta? 3 nejčastější důvody

    Ze zákona máte jako kupující nárok odstoupit od kupní smlouvy. Toto právo nesmí být spojeno s žádnou sankcí. Odstoupení od kupní smlouvy auta není výjimkou. Pojďme se podívat na detaily tohoto kroku.

  • test
    04. září 2023|Porovnej24
    Přechod pro chodce: Pravidla, která byste měli znát a dodržovat

    Bezpečné místo pro přecházení silnice. Tak bychom měli vnímat přechod pro chodce, ať už jsme chodci nebo řídíme motorové vozidlo. Skutečnost je ale taková, že si pravidla pro přecházení silnice a používání přechodů vysvětlujeme každý trochu jinak.